Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

W11 ew. BIOS dziwnie się zachowuje, raz 820pts single core, teraz ledwo 800-805 punktów na 12900K, mutli przeważnie 11400-11500pts, kolejny przelot i zostaje 790/11200. Wbijam spowrotem defaulty w BIOSie i jest 840/11400 a kolejny juz 800/11400.

Edytowane przez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z grami które nie działały przez zabezpieczenia został już rozwiązany?

Fera 5 wystarczy do i7 12700 bez OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 400 pln do I7 12700k sprawdzi się ALF2 280 - przy powerlimicie na 150 W nie przekracza w testach u mnie 66 stopni(rpm max 1100) a w grach jest sporo niżej jeszcze(rpm około 400).

Edytowane przez budasty
literowka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LF II w zestawieniu z Noctuami A12x25 to jednak zawsze jest zajebioza jeśli chodzi o wydajność. SmallFFT AVX z MCE czyli jakieś 280W? nie ma problemu:

Schermafbeelding-2021-12-04-232750.png

Ciekawe że E-cores offsetują -2 a P-cores już nie. Nie grzebałem nic z LLC, dla CPU wszystko jest na "auto".

Edytowane przez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, napisał:

 

ps.
Ma ktoś problem z BT na Z690? Bez przerwy u mnie przerywa ?

Na hero zero problemów.

Masz jakieś błędy whea w dzienniku? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RyszardGTS

Ciekawe porównanie choć na tym kanale mozna znależć babole lub fejki.Trudno powiedzieć

Co do ecore czy pcore ciekawe co by sie lepiej sprawdziło w 15 watowych lapkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na babole (już parę razy widzowie pokazali mu w komentarzach gdzie popełnił błąd w jakieś procedurze testowej itd itp, koleś wie że nie jest alfą i omegą i ciągle się uczy).

Fejków raczej u niego nie stwierdzono (bo szybko mu zaorano kanał w komentarzach/innych mediach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dawidoxx napisał:

Na hero zero problemów.

Masz jakieś błędy whea w dzienniku? 

Nie ma błędów WHEA. Wywaliłem sterownik WiFi / BT i zainstalowałem na nowo, reboot i przez godzinę było OK. Potem znowu to samo. Dałem sobie narazie spokój z Win11, na Win10 wszystko działa jak powinno.

12900K ma fajne temperatury w idle, po 20-25*C :-)

Edytowane przez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wgralem nowy bios i po tescie pamieci wzialem sie za testowanie cpu i co sie okazalo wydajnosc byla sporo nizsza. Co sie okazalo winowajca jest wylaczenie c-state, kotrego na 1.13 nie wylaczalem, co w teori przy wylaczeniu powinno pomoc a nie zaszkodzic. Najprawdopodobniej sa babole w bios i poki co funkcja ta musi byc wlaczona. W CB20 wydajnosc losowo potrafila spasc nawet o 400ptk, Blender robil ponad 10s dluzej test, a w smarku roznica potrafila wygladac tak:

Brak opisu.

Bios 1.15beta z oficjalnej strony MSI.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, RyszardGTS napisał:

 

Test został wykonany na  jednym pracującym "dużym" rdzeniu  i siedmiu "małych" ?  Mało miarodajny test, no ale rozumiem że nie ma możliwości uruchomić procesor tylko na samych "małych" rdzeniach. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jprd @Phoenixsuple wróciłeś do starego biosu?

U mnie się nie da :E

Wreszcie msi wypuściło pacza,który robi z proA najtańsza płytę.

Nic nie dziala,kupiłem płytę low end i wreszcie czuje za co zapłaciłem.

 

 

Edytowane przez forum
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, forum napisał:

Jprd @Phoenixsuple wróciłeś do starego biosu?

U mnie się nie da :E

Przeczytaj co napisał - w biosie jest po prostu błąd - zamiast kupować płytę zalecam kupić programator:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, forum napisał:

Jprd @Phoenixsuple wróciłeś do starego biosu?

 

Nie bo nie mam takiej potrzeby, na 1.13 mialem tez cstate wlaczone wiec poki co tu tez bedzie sobie dzialac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, forum napisał:

Jprd @Phoenixsuple wróciłeś do starego biosu?

U mnie się nie da :E

Próbowałeś przez Flash BIOS Port?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Zhao napisał:

Przeczytaj co napisał - w biosie jest po prostu błąd

Dokladnie tak i da sie z tym zyc :szczerbaty:

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktos szukal  chlodzonka, nie za milion monet ;)

Brak opisu.

 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem nowy bios dla ROG Hero (wersja 0803) i miałem jakieś problemy z uruchomieniem komputera - najpierw po pierwszym restarcie po wgraniu był chyba jakiś szybki test po którym komputer szybko uruchomił się ponownie. Następne bootowanie trwało jakoś długo - ledy na klawiaturze i myszce pojawiły się chyba po kilkunastu sekundach albo później, a na ekranie nie było obrazu (raz tylko jakby monitor się wybudził ale potem "no signal"). Kod na płycie to był wtedy d6 - po restarcie monitora zmienił się na b4 i nic dalej się nie działo, więc po jakimś czasie zrobiłem restart komputera. Sytuacja się powtórzyła - długi start i brak obrazu.

Wyłączyłem wtedy całkowicie komputer (power off, nie restart) i po ponownym uruchomieniu pojawił się obraz więc zacząłem wciskać DEL żeby przejść do biosu, ale zaraz pojawił się dziwny komunikat na czarnym tle: "BIOS is updating. Do not shut down or reset to prevent system bootup failure" (tu zdjęcie). Po chwili był kolejny restart i pokazało się ostrzeżenie o chłodzeniu procka więc już wiedziałem, że wszystkie ustawienia się zresetowały (nie zapisałem poprzednich ustawień na liście profili - wtedy może dałoby się je odzyskać?). Nie wiem czy miałem jakiś problem z kompatybilnością (RAM Kingston 5200 CL40) albo przy pierwszym włączaniu trzeba cierpliwie czekać, ale dziwnie to wyglądało. Miał ktoś coś takiego?

Jak już udało się uruchomić system to nie mam już żadnych problemów, lista zmian wygląda następująco:

1.Improve System Performance and stability
2.Improve device compatibility.
3.Support Legacy Game Compatibility Mode to fix DRM (Digital Rights Management) issue.
4.Improve DRAM stability
5.Update CPU microcode
6.Fix Intel VMD issue

Od razu zauważyłem, że w końcu komputer automatycznie się usypia, wcześniej urządzenie "Legacy Kernel Caller" to uniemożliwiało. Jak widać dodali też wyłączenie E-cores klawiszem Scroll Lock.

Co do VMD to włączyłem mapowanie dysków zarówno SATA jak i NVME i Windows normalnie ruszył (miałem już wcześniej wgrane sterowniki Intel VMD) - jakie są zalety tego trybu? Zrobiłem test dysku NVME po włączeniu VMD i jest dość spora różnica w wydajności (głównie w zapisie/odczycie 4K-64Thrd), ale z tego co widzę wyniki w AS SSD za każdym razem się różnią, więc trudno oceniać na podstawie tylko tego testu. Poza tym przy uruchamianiu aplikacji Intel Optane Memory and Storage Mangement nie ma już komunikatu żeby zrobić mapowanie (po którym potem WIndows nie bootował i trzeba było wchodzić w tryb awaryjny :D).

W dniu 3.12.2021 o 10:04, tomcug napisał:

Kingston 100% Micron, ADATA 95% Micron.

W tym teście PurePC jest niby info, że mieli Kingstony z Hynixem, ale może tylko do recenzji takie wysyłają :D

"Pochwalę" się jeszcze wynikami mojego 12900K, jak widać nie trafiłem szczęśliwie:

sp.jpg.4eb339dc81be0e8ab37cdb535a5d4dcf.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Jakby ktos szukal  chlodzonka, nie za milion monet ;)

nie wiem jak w pureloop ale silentloop miał bardzo awaryjne pompy także nie polecam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ci4stek napisał:

nie wiem jak w pureloop ale silentloop miał bardzo awaryjne pompy także nie polecam 

No mial ale to przeciez w wersji "1" a tu mamy "2" ktora jest totalnie nowa i zmieniana seria wiec  co tu porownywac?? Po starej nie ma juz sladu ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Jakby ktos szukal  chlodzonka, nie za milion monet

Warto wspomnieć,że nie ma  1700 w zestawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem pierwszą i drugą poprawioną rewizje i obie były spieprzone, po kolejnej wymianie (w sumie 3 w ciągu 2 lat) poszła nówka z wymiany na sprzedaż, generalnie jak ktoś chce wydajny i tani zestaw polecam arctic

Edytowane przez ci4stek
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Zhao napisał:

Warto wspomnieć,że nie ma  1700 w zestawie

Dokladnie tak, na szczescie serwis bequiet wysyla natychmiastowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...