Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Lancer napisał:

Na Overclocku ktoś już zwracał uwagę, że właśnie DR vs SR w DDR5 nie daje tyle co w DDR4. Może to wynikać z "podwójnego kanału w kanale"?

Pewnie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się okaże, że dr nie daje plusów w grach, to poczekam na nowszy bios i wskoczę na patrioty bdie, może uda się je uruchomić, bo aktualnie nie startują... A zapewne łatwiej będzie na tej badziewnej płycie ustabilizować sr :). 

żeby uruchomić ram na G2 i sprawdzić potencjał ramu to co ustawić na sztywno, poza timingami ? Chodzi o wybredna płytę :). 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, sideband napisał:

Nie wiem czy ktoś sprawdzał DDR4 na ADL SR vs DR jeżeli zachowanie będzie podobne to wynika ze zmian w kontrolerze, a nie z rozbicia dwa mniejsze kanały 2x32bit.

Tam chodziło stricte o DDR5 SR vs DR, ale to było zwykłe bajdurzenie i nie widzeniem faktycznych testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SR odzyskuje stratę na DDR4 dzięki zmianom w IMC. Do gier nic tylko katować SR bdie

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, slimko82 napisał:

Przy tych cenach B660 warto do 12400f brać Z690 za 850zl?

Jeszcze nie pojawiły się wszystkie modele B660 w sklepach, więc wstrzymałbym się z zakupem płyty głównej.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, shakal84 napisał:

Tak wiem i domyślam się że CPU pracując na 1 -2 -3 rdzeniach może potrzebować wyższego V.  Jednak chciałbym nad tym zapanować ;)

Możesz mnie jakoś nakierować gdzie znajdę ten zaawansowany offset  V/F jaka zakładka ? 

Nie mam pojęcia jak to jest w MSI, ale w AORUSIE to jest tutaj. Właśnie to jest fajne rozwiązanie do robienia hybrydy, a więc pierwsze 2 rdzenie na 5.3Ghz, potem 5.2Ghz, 5.1Ghz itp.

Ponieważ wiesz, że tylko pierwsze 2 jajka na 5.3Ghz będą chodziły to sobie VF point Offset na ratio 53 ustawiasz taki jaki chcesz, a wiesz też, że np. 5.1Ghz będzie gdy 8 jajek się załączy i będzie odpowiedni wtedy VDroop przez LLC i na VF point Offset na ratio 50 ustawiasz następny offset itp...

Na zdjęciu jest tylko VF Point 48 i VF Point 53, więc musisz matematycznie punkty wyznaczyć i też powalczyć na offsecie z mnożnikiem 48 w tym przypadku bo samego 5.1Ghz w naszym powyższym przykładzie po prostu nie ma w tej "funkcji".

4f13d89e61.png

A poniżej przykład Turbo Ratio ustawionego, czyli ja to nazywam hybrydą w zależności od obciążenia rdzeni. Pierwsze 2 to 5.5Ghz w tym przykładzie, 3 rdzenie to 5.4, a 4-ry to 5.3, a gdy obciążone są dalsze a więc w przykładzie 5-6-7-8 to mamy 5.2Ghz. I tak musisz posklejać wszystko w całość... :)

U mnie pierwsze 2 chodzą na 5.3Ghz i jest 1.3V, a 8 chodzi na 5.0Ghz na Vdroopie na 1.18V. Przy czym gdy chodzą 2 na 5.3Ghz nawet na 1.3V ten procek się w ogóle nie grzeje...

Trzeba matematycznie pograć i testować i ja po testach wstępnych i zgrubnych przez program w Windowsie dopiero zaczynam to implementować w swoim biosie wiedząc jakie wyniki potrzebuje do zachowania stabilności.

33b3fd8590.png

 

Edytowane przez _File_
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w testach innych redakcji potwierdzi się 6% różnicy w grach pomiędzy i5-11400 a i5-12400, co wyszło Liptonowi, to zabiję śmiechem każdego kto kupi LGA1700 za 40-50% więcej ? może wyjdzie jednak inaczej, ale póki co AL poniżej i5-12600K wygląda na badziew totalny, patrząc na to jaki miał to być generacyjny przeskok -  szykowany przez ileś tam lat

A intelowi trzeba będzie dać naprawdę jakąś nagrodę, znów 5% generacja do generacji a ludzie jak widać chcą już nawet te 50% dopłacić ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

02a-FHD-FPS.png

 

02d-FHD-Watts.png

03d-QHD-Watts.png?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=p

 

Edytowane przez Doamdor
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś w sklepie na X płyty B660 tańsze o 20 zł niż wczoraj :P Jeszcze parę tygodni i będzie sporo taniej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, novi napisał:

Jeśli się okaże, że dr nie daje plusów w grach

Nie daje, na DDR4 także ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DEL.

 

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym slajdzie masz wyszczególnione:

05hN54AraDsxVA1mw8k5rJE-4.fit_lim.size_9

Tylko nie rozumiem "Memory Channels Supported" dla H610 - w sensie, że dwa sloty RAM czy w sensie, że tylko Single Channel bo Dual to premium opcja i plebs płyty się nie mają prawa załapać :lol2: Jak to drugie, to zgłupieli kompletnie w tym Intelu.

Edytowane przez tomcug
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, tomcug napisał:

Tylko nie rozumiem "Memory Channels Supported" dla H610 - w sensie, że dwa sloty RAM czy w sensie,

Chodzi o to, że tylko jedna kość pamięci na kanał, czyli możesz mieć tylko jedną(single) albo 2 kości(dual channel), 4 kości już nie będą działać, a raczej wszystkie płyty h610 będą mieć 2 miejsca na ram:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ten opis nie wygląda na 1 kość na kanał tylko 1 kanał, ale to tylko moje zdanie ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Memory Specifications

  • # of DIMMs per channel 1- DIMMs per Channel indicates the quantity of dual inline memory modules supported per each processor memory channel

H510 ma tak samo h410 itp, maks 2 kości ram, dual channel przy 2 kościach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd ten cytat? To jest odnośnie H610? Bo "DIMMs per channel" a "Memory Channels Supported" to trochę inny opis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Ogider napisał:

Puściłem na trochę hwinfo teraz

pik 1.17 to grę odpalałem.

NA0AAY8.png

Co do reszty pytań.  Niestety to jak powinno działać z teorii danych ustawień..a jak działa na danej płycie i danym biosie to dwie różne sprawy. Ja dobrałem takie ustawienia aby cpu trzymał w dużym obciążeniu takie napięcie przy jakim był stabilny przy etapie testowania najniższego napięcia dla danego zegara u mnie w opcji wtedy override. Jak zmieniam biosy to tylko szybko sprawdzam  programem do obciążania cpu czy zgadza się napięcie i pobór prądu.

Oczywiście nadal ma być nisko w iddle z zachowaniem wszystkich trybów oszczędzania prądu.

 

Jako ciekawostkę napisze do jakich wniosków doszedłem po serii eksperymentalnych ustawień w Biosie Msi Pro Z 690-A. Jak wcześniej pisałem stosowanie offsetu dla całości krzywej napięć większego niż 100mV powodowało bluescreeny a nawet dla 100mV czasem nie chciał się włączyć i wpadał w bootloop. Po zrobieniu adaptive offset było to samo a gdy chciałem zmienić krzywą napięć poprzez korekty offsetem w konkretnych punktach dla konkretnych mnożników to musiałem ratować się clear cmos bo wpadł w bootloop i nie chciał wyjść. Ostatecznie zastosowałem ustawienia zbliżone do kolegi Ogider. Czyli adaptive + offset ze stałym core voltage, CPU Lite Load na Mode 2 i C state na enabled. Co ciekawe w tym biosie adaptive +offset oddziałuje nie tylko na napięcia w trybie turbo ale również w idlu.  Początkowo ustawiłem core voltage na 1,2V i tak właśnie miałem pod obciążeniem a w spoczynku schodziło mi do 0,7V z zegarami 500MHz. Kiedy wprowadziłem adaptive offset - 80mV to o dziwo spadało mi napięcie w idlu do 0,63V (o 70 mV), kiedy zmieniłem offset na - 60mV to napięcie w idlu zmieniło się na 0,65V (o 50 mV), kiedy wyzerowałem offset to napięcie w idlu wróciło do 0,7V. W trybie boost nie zauważyłem żadnego wpływu adaptive offsetu, w każdym z powyższych przypadkach przy maksymalnym obciążeniu używał 1,2V. Co ciekawe wszelkie ustawienia związane z adaptive wydają się źle działać jeżeli ustawi się różne mnożniki dla różnych rdzeni. Kiedy stosowałem dla dużych rdzeni mnożnik 49 allcore to napięcie było zbliżone do tego które ustawiłem w adaptive (na poziomie 1,24V), temperatury na poziomie 85C , kiedy ustawiłem 3x50+3x48 (średnio 49 tak samo jak poprzednio) to pomimo ustawień core voltage na sztywno jak poprzednio poszybowało one pod obciążeniem do 1,37V a temperatura błyskawicznie osiągnęła 96C i przerwałem testowanie. Powtórzyłem to dwa razy na zmianę dla pewności i było tak samo. Jeśli chodzi o temperatury i pobieraną moc to przy chłodzeniu Fera 5 przy mnożniku 6x49+4x39 mam temperaturę procesora do 86C, napięcie 1,27V i pobór mocy 165-167W. Przy mnożniku 6x48+4x39 jest dużo chłodniej - 76C, 1,24V i 145W poboru. Osobiście preferuję to drugie bo jest dużo ciszej. W pierwszym wypadku wentyle kręcą się na ponad 1900rpm i temp wynosi 86C w drugim na niecałe 1500rpm a mimo to jest tylko 76C. Różnica w wydajności pomiędzy tymi dwoma to tylko 2% a kultura pracy dużo lepsza. Ustawienie 6x50+4x39 przy Ferze 5 daje temperaturę ponad 90C i wycie wentylatora na pełnej mocy, także tu już moim zdaniem potrzebne jest chłodzenie wodne. Podsumowując – obecny bios ma dziwne nietypowe zachowania jak np. stosowanie offsetu nawet dla małych napięć a nie tylko dla boostu w trybie adaptive, nie zachowywanie ustawień z adaptive przy ustawieniu różnych częstotliwości dla poszczególnych rdzeni (przy jednakowej dla wszystkich jest dobrze). W moim przypadku dla kultury pracy wybrałem 6x48+4x39, ale wolałbym 2x50+4x48+4x39, żeby mieć dwa mocniejsza rdzenie dla pracy jednowątkowej i jednocześnie nie przegrzewać procesora, ale niestety dla takich ustawień napięcia mi wariują i kończy się bluescreenem. Może jeszcze spróbuję obniżyć LLC na Mode 3 lub 4 ale raczej niewiele to da.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, tomcug napisał:

Skąd ten cytat? To jest odnośnie H610? Bo "DIMMs per channel" a "Memory Channels Supported" to trochę inny opis.

Ze strony intela:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/218829/intel-h610-chipset.html

Porównanie h610 i h510:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/compare.html?productIds=196646,218829

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link, to wyjaśnia sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zwróciłem na to uwagę, pewnie ktoś nie wiedział co robi tworząc slajd :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, tomcug napisał:

Dzięki za link, to wyjaśnia sprawę.

Niby tak, ale patrząc na ten slajd to jednak ja tak samo jak @wrobel_krk sprawdzałem na stronach intela specyfikacje chipsetów bo kurde WTF - w końcu na obrazku jak byk stoi "memory channels" i obok "1". Jak dla mnie to ktoś po prostu popierdolił ten opis

2 godziny temu, MarioDee napisał:

Dziś w sklepie na X płyty B660 tańsze o 20 zł niż wczoraj :P Jeszcze parę tygodni i będzie sporo taniej :D

Niektóre o dużo więcej, np GB DS3H, wczoraj: 699, dziś: 599

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie że taki Asus TUF B660M Wi Fi jest w podobnej cenie co MSI B660M Bazooka, podczas gdy w poprzedniej generacji MSI B560M Bazooka jest około 200 zł tańsza od Asusa.  Tu z tego co widzę MSI ma ciut mocniejszą sekcję zasilania chyba 12+1, natomiast Asus 10+1, ale nie wiem czy to ma znaczenie w przypadku zablokowanych procków Alder Lake. Przy Rocket Lake miało to znaczenie raczej, bo tam jednak na niektórych płytach następował throttling w przypadku najmocniejszych zablokowanych procesorów, nie wiem jak tu z tym będzie. Taka Bazooka B560M radziła sobie z 12900F z zablokowanym power limitem, throttling następował dopiero po zdjęciu limitów. Ale Bazooka B560m ma sekcję 5+2+1, więc chyba jednak słabszą od B660 czy to Asusa TUF czy to MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te lepsze płyty b660 pewnie domyślnie będą mieć zdjęte power limity co przy i7/i9 250w i więcej ciągłego poboru więc sekcje muszą być mocne:)

test 12700 na b660 i nowego boxowego collera:

https://www.techspot.com/review/2391-intel-core-i7-12700/

Edytowane przez wrobel_krk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zamówiłem dziś płytę MSI PRO Z690-A DDR4 i i7-12700KF plus Fera 5 Dual , mam pytanko do speców w weekend mam nadzieję że będę montował nowy sprzęt, do jakiego biosu najlepiej zaktualizować płytę? Procesor nie planuje podkręcać w danej chwili , może kiedyś jak zainwestuje w droższe chłodzenie się za to zabiorę. Jedyne z czym będę walczył to mój słaby zakup ramu :

 Jakieś porady dla nowego użytkownika platformy na start ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...