Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Kupowanie wypasionej płyty dla audio nie ma sensu, lepiej raz a porządnie kupić dźwiękówkę co zostanie z Tobą przy kolejnych płytach

Po prostu chciałbym sensowną płytę pod 11400 (bo chyba jednak bardziej opłacalne, niż 12gen). Aorus Master za 799 to chyba dobra cena? Ewentualnie Aorus Ultra 549zł, ASUS TUF GAMING Z590-PLUS 599zł, albo MSI Z590 Torpedo 699zł. Nie chciałbym przepłacać, ale też nie chcę za wszelką cenę kupować najtańszej płyty.

Co prawda to wątek o 12gen, a tu zeszliśmy na 11...wybaczcie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sideband napisał:

Kolejne waty na ciepło ;)

To się okaże może być tak że będzie wydajniej i nie koniecznie cieplej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża różnica jest między 12600k a 12600 non K w grach? Różnica w cenie jest ponad 200 zł, no i mógłbym dać do 12600 tańszą płytę główną za mniej niż700 zł Gigabyte B660M Gaming X. Co prawda ma 8 fazową sekcję zasilania, ale chyba powinno spokojnie wystarczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, shakal84 napisał:

Ty tak naprawdę ? hehe :D nigdy grzebanie po przez programy na systemie nie miało odzwierciedlenia w BIOS. Albo robisz OC po przez programy, albo po przez BIOS, nigdy nie łączysz tych dwóch metod. 

Przyznaje się, że po raz piewszy uparłem się na to V/F curve, natomiast ja zawsze robię tak, że szukam wszystkiego przez "programy" a potem lecę w BIOSie mając ogólne założenia, ale tutaj to mi się rozjechało jak nigdy w życiu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, _File_ napisał:

Po iluś godzinach prób wklepywania do BIOSu danych które ustawiałem przez Intel Xtreme Tuning utility poległem...

Nic nie działa jak trzeba ... z Adaptive i offsetów w V/F Curve musiałem skapitulować do Manuala i do tego 2h straciłem na zabawie dlaczego LAN#1 mi zniknął... dochodząc finalnie do ...

https://forum.gigabyte.us/thread/12024/lan-issue

BIOS vs Intel Xtreme Tuning Utility czy nawet AORUS EasyTune to 100% rozbieżności ... Ustawienie "A" w jednym wcale nie oznacza "A" w BIOSie...

Też macie takie przemyślenia w Z690?

 

 

XTU nadaje się jedynie do monitorowania tego co ustawione w biosie. Ewentualnie jako stress-test.

ja u siebie nawet nie mogę poprawnie odczytać krzywej V/F. Program pokazuje coś dziwnego albo w ogóle wyświetla błąd.

 

Bios 1001 w testach :)

Vcore 1.3V w biosie - Adaptive, LLC5, SA=1.38V, VDD=1.35V

Całkiem nieźle to działa. Czas testu to: 4m29s

xbNDUgO.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Blejdos napisał:

To się okaże może być tak że będzie wydajniej i nie koniecznie cieplej.

Lepsze zarządzanie energii dla mobilek dla desktopu to zbędne i więcej wydzielanego ciepła przez CPU jeżeli będzie umieszczony bezpośrednio w rdzeniu jak FIVR. Nic nie ugrasz dodatkowej wydajności stosując w szeregu kolejną przetwornicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, shakal84 napisał:

Ty tak naprawdę ? hehe :D nigdy grzebanie po przez programy na systemie nie miało odzwierciedlenia w BIOS. Albo robisz OC po przez programy, albo po przez BIOS, nigdy nie łączysz tych dwóch metod. 

Przyznaje się, że po raz piewszy uparłem się na to V/F curve, natomiast ja zawsze robię tak, że szukam wszystkiego przez "programy" a potem lecę w BIOSie mając ogólne założenia, ale tutaj to mi się rozjechało jak nigdy w życiu ?

3 minuty temu, jacekcz napisał:

XTU nadaje się jedynie do monitorowania tego co ustawione w biosie. Ewentualnie jako stress-test.

ja u siebie nawet nie mogę poprawnie odczytać krzywej V/F. Program pokazuje coś dziwnego albo w ogóle wyświetla błąd.

Ja też nie mogłem, ale monitorowałem VID przy poszczególnych częstotliwościach i tak przez ileś częstotliwości w Aorus EasyTune . Wszystko sobie spisywałem elegancko w tabelkę, jak przyszło co do czego wszystko się rozjechało... Coś pierdyknęło komp zgasł i LAN#1 straciłem na 2h myśląc, że coś spaliłem ?

Edytowane przez _File_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, fostof napisał:

Po prostu chciałbym sensowną płytę pod 11400 (bo chyba jednak bardziej opłacalne, niż 12gen). Aorus Master za 799 to chyba dobra cena? Ewentualnie Aorus Ultra 549zł, ASUS TUF GAMING Z590-PLUS 599zł, albo MSI Z590 Torpedo 699zł. Nie chciałbym przepłacać, ale też nie chcę za wszelką cenę kupować najtańszej płyty.

Co prawda to wątek o 12gen, a tu zeszliśmy na 11...wybaczcie ;)

Master ma dodatkowo DAC ESS SABRE 9118, więc w teorii powinien mieć lepsze brzemienie.  Charakterystykę brzmienia tego DAC'a musisz zweryfikować we własnym zakresie, bo z tego co widzę na Z490 Aorus Xtreme był jeszcze inny montowany. Osobiście bym nie dopłacał do Mastera od ALC1200 jak dla mnie praktycznie wszystko brzmi tak samo. Żeby obietkywnie ocenić róznice trzeba by było pewnie praktycznie wszystko z kompa wywalić, żeby zniwelować zakłócenia itd. Najlepsze rozwiązanie to kupić raz porządnie amp/dac i się tym nie przejmować.

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, _File_ napisał:

Przyznaje się, że po raz piewszy uparłem się na to V/F curve, natomiast ja zawsze robię tak, że szukam wszystkiego przez "programy" a potem lecę w BIOSie mając ogólne założenia, ale tutaj to mi się rozjechało jak nigdy w życiu ?

Ja też nie mogłem, ale monitorowałem VID przy poszczególnych częstotliwościach i tak przez ileś częstotliwości w Aorus EasyTune . Wszystko sobie spisywałem elegancko w tabelkę, jak przyszło co do czego wszystko się rozjechało... Coś pierdyknęło komp zgasł i LAN#1 straciłem na 2h myśląc, że coś spaliłem ?

VID/VCORE najlepiej sprawdzać pod blenderem bo masz max obciążenie.

Droższe płyty ASUSa pokazują VID w V/F punktach. Na tańszych płytach tego nie ma  - TUF nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, jacekcz napisał:

VID/VCORE najlepiej sprawdzać pod blenderem bo masz max obciążenie.

Droższe płyty ASUSa pokazują VID w V/F punktach. Na tańszych płytach tego nie ma  - TUF nie ma.

W Aorusie też nie pokazuje VID nawet w topowym są tylko offsety. Ja się koncentruje na tych 3ch punktach :  48x i 53x i ponad - problem polega na tym i tak np. gdy daje offset -0.05V na 48 i 53 to jest za mało, ale jak dam offset -0.045V to jest grubo za dużo bo VID mi lata jak przysłowiowy Żyd po pustym sklepie i dlaczego nie do końca wiem - po kilku godzinach walnąłem to w cholere ustawiłem manual i wszystko działa jak trzeba ?

Biorąc napięcie AUTO czy zmieniając bazowe próbując chyba obejść te automatyczne VIDy - nie ma to żadnego znaczenia dla VIDu w tych punktach wali je jak chce i mam wrażenie, że jakoś losowo. A jak robiłem offset -0.10V przez program to było OK - i bądź tu mądry... Do tego -0.05V jest za nisko, ale -0.045V jest grubo za wyskoko - no poległem po prostu.

Edytowane przez _File_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się nad tym zapanować.

VID jest uzależniony od ustawienia w biosie DC LLC.

Gigabyte ma to w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hero586 napisał:

Z tymi słuchawkami do Z690 A-Pro nawet nie podchodź. Posiadam bliżnaczy model czyli K702 i mocy zdecydowanie brakuje. Samo brzmienie to jedna wielka tragedia. Testowo podpiałem do ALC4080 i gra to całkiem przyjemnie i są opcje wzmacniacza.

High end płyta w cenie Low end słuchawek XD

 

2 godziny temu, fostof napisał:

Po prostu chciałbym sensowną płytę pod 11400 (bo chyba jednak bardziej opłacalne, niż 12gen). Aorus Master za 799 to chyba dobra cena? Ewentualnie Aorus Ultra 549zł, ASUS TUF GAMING Z590-PLUS 599zł, albo MSI Z590 Torpedo 699zł. Nie chciałbym przepłacać, ale też nie chcę za wszelką cenę kupować najtańszej płyty.

Co prawda to wątek o 12gen, a tu zeszliśmy na 11...wybaczcie ;)

ESSential USB DAC - szukaj GB z tą karta na USB w pudełku. Będzie 2 w 1 XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

To jest material tomcug`a?

@tomcug możesz sprawdzić czy na asrocku w biosie znikają funkcje BCLK do kręcenia po wsadzeniu cpu non K ?

Edytowane przez forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znikają. Ta płyta w ogóle nie ma zewnętrznego generatora zegara.

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Der8auer zakupił dwie b660 z rzekomo odblokownym mnożnikiem bclk. Stawiam na strix f i g, bo tak na chińskim forum pisali, że te płyty akurat mają taką możliwość. Strix g po 1k chodzi u nas. Nie za bardzo się to opłaca no ale zawsze coś ciekawego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Kupowanie wypasionej płyty dla audio nie ma sensu, lepiej raz a porządnie kupić dźwiękówkę co zostanie z Tobą przy kolejnych płytach

To prawda choć muszę powiedzieć, że gdyby nie efekty "procesorowe" Sound Blastera AE-5 Plus, którego mam (a właściwie dostałem) to różnic od topowej integry to bym nie zauważył...

15 godzin temu, Minciu napisał:

High end płyta w cenie Low end słuchawek XD

 

ESSential USB DAC - szukaj GB z tą karta na USB w pudełku. Będzie 2 w 1 XD

Mam tą płytę główną z tą "integrą" - i przyznaje dźwięk wymiata. Już teraz zadomowił się SB AE5-Plus - a to tylko dlatego, że 

1/ Go dostałem

2/ Ma dodatkowe wejście na słuchawki, które się przełącza w sofcie od Creative Labs i nie muszę przepinać "jacków"...

Jeszcze raz powtórze - gdyby nie "procesor" dźwieku w SB i te efekty to ciężko zobaczyć różnicę. Natomiast wcześniej miałem ASUS Xonara - a przed nim Sound Blastery - ale je olałem bo totalnie dźwięk mi nie pasował. Ostatnie 3 lata integra - ale topowa i wystarczała. Przyznaje natomiast, że ten dźwięk na SB AE5-Plus jest naprawdę super i Creative Labs odrobił chyba tą pracę domową.

Edytowane przez _File_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, _File_ napisał:

Mam tą płytę główną z tą "integrą" - i przyznaje dźwięk wymiata. Już teraz zadomowił się SB AE5-Plus - a to tylko dlatego, że 

1/ Go dostałem

2/ Ma dodatkowe wejście na słuchawki, które się przełącza w sofcie od Creative Labs i nie muszę przepinać "jacków"...

Jeszcze raz powtórze - gdyby nie "procesor" dźwieku w SB i te efekty to ciężko zobaczyć różnicę.

Odbiór Audio jest bardzo indywidualny, testowali ludzie Xonara DGX za 157zł vs ACl 1220 po wzmocnieniu i cześć słyszy różnice na korzyść Xonara.

Plusem właśnie karty jest to że jak Ci odpowiada jej charakterystyka to zostaje z Tobą.

Mi akurat Realtek ALC 1200 wystarcza, innym nie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xonar D2X/XDT  był super ale miałem go ponad 3 lata temu w stosunku do średnich audio z płyt porównując go - to potwierdzam dźwięk szok. Miałem jakieś też w między czasie Sound Blastera Ti - już nie pamiętam czy to był taki model - coś co było z 5-6 lat temu - ale dźwięk to był koszmar na tym i od tego momentu Creative Labs został skasowany z mojej listy.

Dźwięk często wystarcza do momentu gdy masz bardzo dobre kolumny czy bardzo dobre słuchawki, wtedy jak odsłuchasz różnic między integrą a jakąś dobrą kartą to słychać różnicę na kilometry :)

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą kupno zewnętrznego audio za 150zł i próba porównywania tego czegoś do zintegrowanej integry to też trochę śmieszne jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, _File_ napisał:

Strzelałem, że 10$ no ale machnąłem się o 100% ?

No dlatego jak ktoś kupuje płytę dla Audio to niepotrzebnie przepłaca:) - o to się tu rozchodzi żeby było jasne:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, _File_ napisał:

Swoją drogą kupno zewnętrznego audio za 150zł i próba porównywania tego czegoś do zintegrowanej integry to też trochę śmieszne jest ?

To znaczy próbujesz powiedzieć że wystarczy wydać 150 zł żeby zostawić daleko w tyle wszystkie ALC, czy że dźwiękówki za 150 zł to właśnie taki szajs że lepiej gra ALC? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, która płyta lepsza pod i5 12600k i ddr4 4133mhz cl 19? Z690 MSI Pro A, czy Z690 Gigabyte Gaming X?

Edytowane przez lukasz68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...