Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Minciu napisał:

To jest ciekawsze:

https://ithardware.pl/aktualnosci/core_i3_12100_i_celeron_g6900_z_bardzo_duzym_potencjalem_oc_wsparcie_bclk_na_tanszch_plytach_b660-19530.html

Aczkolwiek Strix-F B660 ciężko nazwać przełomową płytą dla budżetowych komputerów ;) 

 

Zgadzam się, ciekawe jak ze B660 Strix-A D4, delikatnie tańsza i z bardziej interesującym wsparciem DDR4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Alighieri napisał:

Biorac pod uwage, Gigabyte Z690 UD DDR5, ktory nadal jest w promo X-kom za pln 599, moim zdaniem to bylby wlasnie "tani" zestaw, ktory mialby rece i nogi, a takze przyszlosc. Oczywiscie zgadzam sie zestaw na DDR4. bedzie jeszcze tanszy, ja jednak zawsze preferuje ruch do przodu.

Byłaby przyszłość gdybyś kupił dobre DDR5 i przebiedował na słabszej płycie i procku. A później tylko zmieniał platformę w razie potrzeby.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Butu napisał:

Zgadzam się, ciekawe jak ze B660 Strix-A D4, delikatnie tańsza i z bardziej interesującym wsparciem DDR4

Na 12900K nie ma na tej płycie opcji zmiany BCLK, to raczej na zablokowanych też nie będzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że, na B660-F jest już potwierdzone że jest? Czy czekają na nowe biosy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Minciu napisał:

To jest ficzer na przyszłość. Bo przykładowo blokada PCIe 5.0 na pierwszy slot m.2 nad GPU, to plucie w twarz. 

Ale spora grupa klientów nie dość że da się opluć, to jeszcze otworzą usta i stwierdzą że deszcz pada :]

Zresztą nie wiem na cholerę aż takie parcie na NVMe PCIe 5.0, chyba że co niektórzy nadal poprawiają sobie samopoczucie masując się do wyników ASSSD przy transferach liniowych które defakto są najmniej już istotne.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kontrolery i łącze PCIe 5.0 pozwolą zakręcić się pod 200MB/s w plikach 4k. Bez kostek optane oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko, jak mocno trzeba wkręcić te śruby sprężynowe w zestawie LGA1700 Upgrade Kit do SPC Grandis 2? Czy wystarczy że już nie będzie się chłodzenie kołysać na procku, czy trzeba bardziej to dokręcić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Która płyta lepsza (możliwości OC ram i generalnie sekcja zasilania) MSi z690 Tomahawk czy Gigabyte Aorus Elite ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Tornado3 napisał:

Która płyta lepsza (możliwości OC ram i generalnie sekcja zasilania) MSi z690 Tomahawk czy Gigabyte Aorus Elite ?

Sekcja to w każdej da radę, ale oc pamięci powinno być lepsze na MSI pod warunkiem, że się to ogarnia ;)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było gdzieś już w tym temcie na temat wyginania procków alder lake czy raczej socketu? Co myślicie o modzie  https://www.igorslab.de/en/alder-lakes-cooling-problem-bend-again-around-5c-ilm-mod-for-intel-lga1700-socket/ ?   Wyczytałem, że ILM może być produkcji Lotes lub C/L. Lotes wywołuje mniejszy nacisk na procek, więc być może nie wygina w ogóle, albo po prostu mniej. Na jakimś forum ktoś pisał, że wkrótce ma wyjść na igorslab uaktualnienie artykułu z przetestowaną większą ilością płyt. Nim znalazłem informację, że są różne ILM to już szykowałem się do zamówienia podkładek, ale okazało się, że na mojej z690 pro-a ddr4, co wczoraj doszła jest Lotes. Jeszcze kwestia, czy jest możliwe, że zastosowanie podkładek unieważni gwarancje? Wydaje mi się, że nie (czyżby przez docisk podkładek mogły powstać jakieś wyraźne ślady, szczególnie, że samo miejsce i tak jest zakryte przez ILM ), ale widziałem, że niektórzy mają wątpliwości.

Godzinę temu, MarioDee napisał:

Pytanko, jak mocno trzeba wkręcić te śruby sprężynowe w zestawie LGA1700 Upgrade Kit do SPC Grandis 2? Czy wystarczy że już nie będzie się chłodzenie kołysać na procku, czy trzeba bardziej to dokręcić?

W manualu patrzyłeś, bo czasem może być podane info jak mocno dokręcić. Hmm coś tam pamiętam jak to z grandisem 1 było, tylko, że w przypadku 4690, czy fx6300, więc to co napiszę może nie mieć odniesienia żadnego tj. że jak radiator ręcznie się łatwo nie obraca to już raczej temperatury będą ok. Generalnie bym powiedział, że to wszystko robić na wyczucie, jeśli w instrukcji nie piszą by nie dokręcać mocno itp. Czyli jak czuć luzy jakieś to spróbować dokręcić

Edytowane przez aka_rock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja nie dokręcałem za mocno, jak już widziałem że radiator nie lata na boki, że jego podstawa już stabilnie siedzi na procku, to może jeszcze troszkę dokręciłem i myślę że jest ok, siedzi sztywno teraz na nim. Zresztą nie wiem czy można tu za mocno dokręcić, bo w tym zestawie  LGA1700 Upgrade Kit dostaje się inną niż w serii tą poprzeczną blaszkę z śrubami. Te śruby są ze sprężynami, więc raczej jakiś tam zapas jest siły dokręcania.

spc324-spc-lga1700-ac1-upgrade-kit-manual-www (silentiumpc.com)

Na pulpicie HWInfo pokazuje mi około 28 st, przy przeglądaniu internetu około 42 st, natomiast w OCCT z trybem data small, AVX2 i tryb normal już po paru minutach dobijało do 87 st.

Edytowane przez MarioDee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarioDee Prosty test czy trzeba lepiej dokręcić polega na tym, by obudowę położyć poziomo (waga coolera dociąża styk procka )  i sprawdzić czy temperatury są podobne (najlepiej w occt jak robiłeś ). Przynajmniej coś takiego u mnie kiedyś się sprawdzało jako test :) 

Edytowane przez aka_rock
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale macie problem... U mnie od wieków proce montuję beż żadnej zapadni. Wykręcam ten cały ILM już na samym początku i nie muszę martwić o nadmierny ucisk. Jedyna wada jest taka, że aby zamontować proca muszę budę na boku kłaść, bo w pionie co oczywiste nie da rady.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lancer napisał:

Ale macie problem... U mnie od wieków proce montuję beż żadnej zapadni. Wykręcam ten cały ILM już na samym początku i nie muszę martwić o nadmierny ucisk. Jedyna wada jest taka, że aby zamontować proca muszę budę na boku kłaść, bo w pionie co oczywiste nie da rady.

Akurat o tym nie pomyślałem :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, sideband napisał:

Byłaby przyszłość gdybyś kupił dobre DDR5 i przebiedował na słabszej płycie i procku. A później tylko zmieniał platformę w razie potrzeby.

Ja akurat uwazam inaczej. Przy cenie tego GB, proc 12400F najtansze ramy DDR5, ergo takie jak w okazji kolegi powyzej i spokojnie jedziesz na "tanim" zestawie. Dalej mozesz zmieniac proca na K, (masz juz plyte Z690), pamiec na wieksza / lepsza, a przede wszystkim tansza jezeli bedziesz potrzebowal. Przypominam, mowimy o tzw."tanich" zestawach. Oczywiscie to moja skromna opinia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Alighieri napisał:

Ja akurat uwazam inaczej. Przy cenie tego GB, proc 12400F najtansze ramy DDR5,

Najtańsze DDR5 i tak są w cenowym kosmosie. Dzisiaj wydajnościowo nic nie dają, a w przyszłości będą ograniczać* wydajność więc i tak trzeba będzie je wymienić.

Także dzisiaj nie tylko tani, ale też średni i ponad przeciętny zestaw składałbym na DDR4.

*jak będziemy się przesiadać, to możemy zastać CPU obsługujące 6400 w trybie JEDEC, a w porównaniu do 4800 różnica wydajności będzie kilkanaście procent w programach w tym grach

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kyle_PL napisał:

*jak będziemy się przesiadać, to możemy zastać CPU obsługujące 6400 w trybie JEDEC, a w porównaniu do 4800 różnica wydajności będzie kilkanaście procent w programach w tym grach

Co kogo obchodzi JEDEC? Przeciętnego zjadacza chleba absolutnie nic, a Twoja obsesja na punkcie JEDEC niczego nie zmienia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, tomcug napisał:

Co kogo obchodzi JEDEC? Przeciętnego zjadacza chleba absolutnie nic, a Twoja obsesja na punkcie JEDEC niczego nie zmienia ;)

Każdego kto nie podkręca. Inaczej: kogo obchodzi OC RAM (w tym XMP)? Przeciętnego zjadacza chleba absolutnie nic, a Twoja obsesja na punkcie OC i XMP niczego nie zmienia ;)

Poza tym nie dostrzegasz takich oczywistości, jak proporcjonalnie wyższe taktowanie XMP/OC w przyszłości ?? Tylko uczepiłeś się najmniej istotnej kwestii, czyli JEDEC ?. Inaczej: dzisiejsze DDR5 XMP 6000 będzie wolniejsze od przyszłego XMP 8000, w połączeniu z przyszłymi, szybszymi CPU, będzie to zauważalna różnica.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że XMP obchodzi niemal każdego. Inaczej nikt by nie kupował niczego ponad 2133 czy tam 2400 w DDR4 ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Minciu napisał:

Inaczej nikt by nie kupował niczego ponad 2133 czy tam 2400 w DDR4 ;) 

JA tam wolałbym 3200 w DDR4 (i w takie pamięci celuję), bo różnica na takim AlderLake będzie wyraźna w porównaniu do 2133. Także jak ktoś dzisiaj kupuje 2133 to chyba niedzisiejszy. Także uzasadnij, czemu ktoś miałby nie kupować pamięci szybszych niż 2133/2400, skoro między nimi a 3200 to będzie od kilkunastu do ponad 20% procent różnicy.

8 minut temu, Minciu napisał:

wydaje mi się, że XMP obchodzi niemal każdego.

Powinno obchodzić. Może wówczas nie byłoby tylu tematów: ustawiłem RAM na XMP i PC mi nie działa/jest niestabilny. Ludzie po prostu nie wiedzą, że to OC.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kyle_PL napisał:

JA tam wolałbym 3200 w DDR4 (i w takie pamięci celuję)

 No to sobie możesz przecież kupić dowolny RAM i ustawić grube parametry JEDEC 3200 CL 22 :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak szukasz jedec 3200 to chyba ciężko będzie. Bez XMP płyty z 3200 cofną się prawie zawsze na 2400? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są takie moduły, choć to rzadkość. Ale jak wyżej, to żaden problem ustawić parametry JEDEC z palca i (chyba?) nie ma kości na rynku, które by się przy takim syfie wysypały :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...