Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, lukasz68 napisał:

Cały czas mam dylemat, którą płytę wybrać do 12600kf? Mam dwie płyty w domu, MSI Z690 PRO A oraz MSI Z690 EDGE. Jak to ma się w kontekście zmiany procka w przyszłości na 13 generacje? Warto dopłacać te 90 euro do MSI EDGE?

Pomiędzy MSI PRO A a MSI Edge cenowo masz jeszcze MSI z690 Tomahawk Wifi ddr4 to jest taki EDGE bez świecidełek z zacną sekcją zasilania

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Czarny_PLone napisał:

Pomiędzy MSI PRO A a MSI Edge cenowo masz jeszcze MSI z690 Tomahawk Wifi ddr4 to jest taki EDGE bez świecidełek z zacną sekcją zasilania

Za EDGE zapłaciłem tylko 15 euro więcej w stosunku do Tomahawk.

Edytowane przez lukasz68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Wu70 napisał:

11gen to nie jest najlepszy przykład bo to bardzo różne procesory a teraz będzie refresh i może jakieś zmiany w cache ;) Prędzej sugerowałbym się sytuacją z 9-10gen.

 

No nie całkiem taki Refresh, bo właśnie te planowane zmiany w cache spowodują że to już nie będzie dokładnie ten sam "duży" rdzeń co Golden Cove w Alderze.  Za czasów SkyLake`a od 6 do 10 gen budowy rdzenia w ogóle nie ruszali, ilość cache do dyspozycji jednego core się nie zmieniała, tylko rosła jej ilość proporcjonalnie do ilości rdzeni. W przypadku Raptora ilość dużych rdzeni się nie zmieni ale ilość L3 już tak.

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do posiadaczy MSI z690 a pro ddr4.Jaka macie sekwencje diod ez debug led przy rozruchu? Ktora dioda,na jak dlugo ,kolor. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, blubaju napisał:

No nie całkiem taki Refresh, bo właśnie te planowane zmiany w cache spowodują że to już nie będzie dokładnie ten sam "duży" rdzeń co Golden Cove w Alderze.  Za czasów SkyLake`a od 6 do 10 gen budowy rdzenia w ogóle nie ruszali, ilość cache do dyspozycji jednego core się nie zmieniała, tylko rosła jej ilość proporcjonalnie do ilości rdzeni. W przypadku Raptora ilość dużych rdzeni się nie zmieni ale ilość L3 już tak.

To dalej Golden Cove w innej konfiguracji cache* ale lepsze to niż nic bo akurat L3 może pozytywnie wpłynąć na wydajność ;)

*już dawno przewidzianej dla Shapphire rapids

W każdym razie to nie jest coś na czym biosy ucierpią jak na 11gen, szczególnie z ramem gdzie imc będą dokładnie te same a to z ramem były problemy 

 

btw w sumie ciekawe czy 8+8 i 6+0 też będą nowe, czy może tylko zmiana nazwy  :cool:

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Wu70 napisał:

W każdym razie to nie jest coś na czym biosy ucierpią jak na 11gen ....

btw w sumie ciekawe czy 8+8 i 6+0 też będą nowe, czy może tylko zmiana nazwy

Bios nie ucierpi wówczas jak jest dobrze napisany, a dokładnie jego kluczowe elementy dostarczone  producentom płyt przez Intela. No ale wraz z nową gen  trzeba przecież sprzedać nowe chipsety do płyt gł jak i same płyty. ;)
Jak przebudowują "duży" rdzeń to raczej go dadzą do wszystkich CPU w 13th gen. Sama ilość rdzeni się nie zmieni tylko zjedzie półkę niżej i9 > i7

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu po rusku, ale cyferki uniwersalne

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poskladalem 12600k na Z690 i BSOD, robię format ✌️

Przejście z AMD, a niby miało działać bez formatu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to nigdy nie ma gwarancji, zawsze zalecane jest zrobić format przy całkowitej zmianie platformy.

Tak na marginesie ktoś się orientuje czy patologia cenowa płyt głównych B660 będzie się dalej utrzymywała czy to po prostu "podatek od nowości"?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, caleb59 napisał:

Na to nigdy nie ma gwarancji, zawsze zalecane jest zrobić format przy całkowitej zmianie platformy.

Tak na marginesie ktoś się orientuje czy patologia cenowa płyt głównych B660 będzie się dalej utrzymywała czy to po prostu "podatek od nowości"?

Format zrobiony, wszystko działa, dobrze że przygotowałem sobie pendrive z czystym systemem ✌️

 

Edytowane przez MrKetiw
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.01.2022 o 12:30, MrKetiw napisał:

Też mam MSI Z690 PRO-A i Asusa Prime Z690-P WiFi i się zastanawiam którą zostawić xD

Ale żeby pepperków o zdanie pytać, to byś się wstydził 8:E 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, marjanoos napisał:

Ale żeby pepperków o zdanie pytać, to byś się wstydził 8:E 

Wszędzie są mądre głowy, nie tylko tutaj na forum :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, caleb59 napisał:

Na to nigdy nie ma gwarancji, zawsze zalecane jest zrobić format przy całkowitej zmianie platformy.

Tak na marginesie ktoś się orientuje czy patologia cenowa płyt głównych B660 będzie się dalej utrzymywała czy to po prostu "podatek od nowości"?

Chyba bym sie pochlastal jak bym mial format robic za kazdym razem i instalowac caly soft. Winda od czasu win8 ponad 20 platform 

2 godziny temu, MrKetiw napisał:

Poskladalem 12600k na Z690 i BSOD, robię format ✌️

Przejście z AMD, a niby miało działać bez formatu. 

A trzeba bylo stery stare odinstalowac 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, MaxForces napisał:

A trzeba bylo stery stare odinstalowac 

Teraz to już trudno, system postawiony, pierwszy test w forzie 5 i 1% low wskoczył o 18 fps do góry w porównaniu do R5 3600 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MrKetiw napisał:

Poskladalem 12600k na Z690 i BSOD, robię format ✌️

Przejście z AMD, a niby miało działać bez formatu. 

Rozumiem że robiłeś sysprepa? Tylko w ten sposób ma się pewność że wszystko zadziała, bo wywala też z rejestru urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, marjanoos napisał:

Ale żeby pepperków o zdanie pytać, to byś się wstydził 8:E 

W jednym temacie pepperków ktoś napisał, że MSI ma lepszą sekcyje, więc chyba tam lepiej pytać niż tu :D 

A jak ktoś się zastanawia jeszcze to w sumie najlepiej sobie poczytać w necie, bo już trochę jest, choćby porównanie tych płyt: https://www.techspot.com/review/2381-intel-z690-motherboard-vrm/  Swoją drogą to widziałem trochę narzekań na serwis Asusa, więc to też pewien argument za MSI :P 

W sumie chyba jedyne z690 nie teges (pomijając trefne serie Hero )  to podstawowe modele Asrock, które ze względu na gorszą sekcję, mają ograniczenie czasowe dla wykraczania procka ponad TDP (wg techspot na dobrych płytach 12700 jest szybszy o ~30% w niektórych programach - https://www.techspot.com/review/2391-intel-core-i7-12700/  )

15 godzin temu, forfun napisał:

Rozumiem że robiłeś sysprepa? Tylko w ten sposób ma się pewność że wszystko zadziała, bo wywala też z rejestru urządzenia.

Możesz trochę krótko rozwinąć czy dać linka o co po krótce w tym biega? Chyba, że chodzi o samo odinstalowanie chipsetu AMD i sterów płyty głównej (lan, audio itp. ).

 

18 godzin temu, caleb59 napisał:

Tak na marginesie ktoś się orientuje czy patologia cenowa płyt głównych B660 będzie się dalej utrzymywała czy to po prostu "podatek od nowości"?

Jakby patrzeć na poprządnią generację to spadnie, ale pytanie kiedy i czy ta dziwna sytuacja rynkowa negatywnie na to nie wpłynie. Obecnie to mam wrażenie, że przez to, że b660  to głównie golasy albo microatx, to perspektyw na obniżkę może nie być, wcześniej musi pojawić się więcej modeli ATX z w miarę normalnymi radiatorami. Na chwilę obecną jak ktoś chce kupić, ale taniej to warto lukać promocje, które są czasem naprawdę niezłe szczególnie ten gigas z690 z ddr5.

Edytowane przez aka_rock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MrKetiw napisał:

Poskladalem 12600k na Z690 i BSOD, robię format ✌️

Przejście z AMD, a niby miało działać bez formatu. 

Jedyny komponent jaki kojarzę który mógłby powodować BSOD przy przenosinach AMD->Intel to zainstalowany Ryzen Master.

W drugą stronę tak nie ma, zainstalowane XTU jest mądre i nie wykłada systemu odpalonego na platformie AMD :heu:

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, aka_rock napisał:

W jednym temacie pepperków ktoś napisał, że MSI ma lepszą sekcyje, więc chyba tam lepiej pytać niż tu :D 

A jak ktoś się zastanawia jeszcze to w sumie najlepiej sobie poczytać w necie, bo już trochę jest, choćby porównanie tych płyt: https://www.techspot.com/review/2381-intel-z690-motherboard-vrm/  

W sumie chyba jedyne z690 nie teges (pomijając trefne serie Hero )  to podstawowe modele Asrock, które ze względu na gorszą sekcję, mają ograniczenie czasowe dla wykraczania procka ponad TDP (wg techspot na dobrych płytach 12700 jest szybszy o ~30% - https://www.techspot.com/review/2391-intel-core-i7-12700/  

 

 

Nie chce sie czepiac ale gdzie wyczytalec o tych 30%

jest wzmianka 7%

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prawdopodobnie reklamacja mojej płyty głównej "MSI PRO Z690-A DDR4"  skończy się korekto dlatego mam pytanko czy warto dopłacić do  "Z690 gigabyte gaming x DDR4" . Na płycie chciałbym używać pamięci G.SKILL Ripjaws V 32GB 4000MHz . Słyszałem że Gigabyte ma problem z DDR4 czy ktoś posiadający to płytę może się wypowiedzieć? Dzięki z góry :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Joscelin napisał:

Witam

Prawdopodobnie reklamacja mojej płyty głównej "MSI PRO Z690-A DDR4"  skończy się korekto dlatego mam pytanko czy warto dopłacić do  "Z690 gigabyte gaming x DDR4" . Na płycie chciałbym używać pamięci G.SKILL Ripjaws V 32GB 4000MHz . Słyszałem że Gigabyte ma problem z DDR4 czy ktoś posiadający to płytę może się wypowiedzieć? Dzięki z góry :D 

A co się stało z płytą? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Joscelin napisał:

Na płycie chciałbym używać pamięci G.SKILL Ripjaws V 32GB 4000MHz

Nie znam obecnie sytuacji ..ale powiedzmy z 3 tygodnie temu to takie pamięci mooooże by poszły na 3600 na GB.

@novi ma z690 od GB może coś więcej powie obecnie jak wygląda kwestia oc

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zmieniło, nowy bios nie wyszedł i nadal u mnie problem z stabilizacja 2x16gb bdie. Na 3200cl15 się zatrzymałem, problemem jest zbugowane vddq, płyta z 2x16 na pewnych częstotliwościach nie chce startować , dopiero wrzucenie auto/manual vddq 1.5v powoduje boota. Siedzieliśmy prawie cały dzień na PW z @jacekcz, ale postanowiliśmy tymczasowo odpuścić temat, do czasu nowego biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...