Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Joscelin napisał:

Czy warto dopłacić 300 zł do MSI MAG Z690 TOMAHAWK ? Nie zamierzam ani płyty ani procka ani ramu wymieniać przez kilka najbliższych lat. 

Ja dołożyłem od razu, kupiłem i nie żałuję

Bez problemu odpaliłem zestaw pamięci DDR4 4x8GB = 32Gb a dokładnie dwa osobne kupione zestawy w odstępie dwóch lat 2x8gb 4266Mhz Gskill F4-4266MhzC19D-16GTZR , co jest bardzo nie zalecane dla platformy lga1700 , mimo to śmigają bezproblemowo :)

Pracują u mnie na 3600Mhz Cl15,15,15,35,CR-1T Gear-1 bez kombinacji napięć z automatu na defaultowym biosie z 22 grudnia 7D32v11.

Gdybym miał 2x16 było by dużo ciekawie. Obecnie mogę powalczyć o mniejsze opóznienia cl14 jak znajdę więcej czasu bo napięcia trzeba będzie mieszać

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 x 16 GB , chyba dołożę te 300 zł jak będzie korekta. Czekam na ruch z strony MSI ;/  Patrzyłem na ten filmik i widzę że różnica w G1 do G2 w grach to zaledwie kilka % . Dlaczego w takim razie wszyscy walczą o ten G1? Gdzieś obiło mi się o uszy że różnica jest o wiele większa. Jak to jest w końcu ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Joscelin napisał:

Ja mam 2 x 16 GB , chyba dołożę te 300 zł jak będzie korekta. Czekam na ruch z strony MSI ;/  Patrzyłem na ten filmik i widzę że różnica w G1 do G2 w grach to zaledwie kilka % . Dlaczego w takim razie wszyscy walczą o ten G1? Gdzieś obiło mi się o uszy że różnica jest o wiele większa. Jak to jest w końcu ?

 

jest i to duża w większości gier a Tomahawk ma już zacną sekcję zasilania 16+1+1

Edytowane przez Czarny_PLone
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, MaxForces napisał:

Nie chce sie czepiac ale gdzie wyczytalec o tych 30%

jest wzmianka 7%

Tajne combo: Ctrl + F ? A wyczytał to na początku. W Cinebench masz 33,6% zysku, to odpowiednik obrabiania filmów i innych wymagających zadań. W przypadku i7-11700 udało mi się zrobić chyba +42%, i7-10700 daje mniej ale też dużo.

Po prostu te procesory się nie mieszczą w 65 W i są wtedy bezsensowne. To, że strata w grach jest mała to nic, bo gdyby w tabelkach był i5-12400 też by tracił niewiele przy 65 W, a jest dużo tańszy. Oczywiście jest sprawa czy warto mieć te +33,6% i szybciej obrobić film kosztem niemal 3 razy większego poboru energii, dlatego ja mam PL1 125 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, sino napisał:

Tajne combo: Ctrl + F ? A wyczytał to na początku. W Cinebench masz 33,6% zysku, to odpowiednik obrabiania filmów i innych wymagających zadań. W przypadku i7-11700 udało mi się zrobić chyba +42%, i7-10700 daje mniej ale też dużo.

Po prostu te procesory się nie mieszczą w 65 W i są wtedy bezsensowne. To, że strata w grach jest mała to nic, bo gdyby w tabelkach był i5-12400 też by tracił niewiele przy 65 W, a jest dużo tańszy. Oczywiście jest sprawa czy warto mieć te +33,6% i szybciej obrobić film kosztem niemal 3 razy większego poboru energii, dlatego ja mam PL1 125 W.

Ale on o roznicy w plytach a nie procesorow gadal 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok niby mam zapas mocy. Zwłaszcza, że gram w 3440x1440 i 4k ale Adler kusi. Jakie mobo brać pod 12900k? Raczej idę w ddr5 

Edytowane przez RozQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus z690-f w promocji za 1500 czy 1600zl.. a bez promocji to cos z z690i (Asus, MSI) albo Apexa.

A i mocowanie do chlodzenia sobie zalatw. Bo nie ma kompatybilnosci ALF2 z lga 1500.. chyba ze w biosie z 80°C chcesz ogladac.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, MaxForces napisał:

Nie chce sie czepiac ale gdzie wyczytalec o tych 30%

jest wzmianka 7%

Spoko. 7% to średnia w grach co testowali przy fullhd, a około 30% to w niektórych programach tj. corona 1.3, cinebench R23 multi i blender (aż 46% tu, bo avx lubią dużo papu ). Cytuję: "In short though, this means the 12700 could be over 30% faster on some B660 boards depending on the power state. And this gets worse if you use a K-SKU with a 125w base spec." 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na tych płytach nie można ręcznie podnieść limitów mocy? :hmm:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tomcug napisał:

A na tych płytach nie można ręcznie podnieść limitów mocy? :hmm:

W tej recenzji i jeszcze na innej stronie przynajmniej jasno pisało, że tam gdzie sekcje gówniane to PL2 jest czasowo ograniczone (z z690 to tylko najtańsze asrock, a w przypadku innych chipsetów w zależności czy dali dobrą sekcję ). To pomyślałem, że tego się nie przeskoczy, bo inaczej to powinna być wzmianka, że sobie można ustawić jak się chce.. Ale możliwe, że masz rację, o ile na płytach, przy procku bez "K" można dowolnie ustawić TDP dla PL1 (dawno intela nie miałem :D ). 

Edytowane przez aka_rock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę za niedługo montował w komputerze B660M Pro RS, to zobaczymy. Ale raczej nie wróżę, żeby ta sekcja utrzymała 12900K @ 241 W :E :lol2:8:E

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Minciu napisał:

A i mocowanie do chlodzenia sobie zalatw. Bo nie ma kompatybilnosci ALF2 z lga 1500

Rozumiem, że z zapinką jest już ok jeśli chodzi o temp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, MaxForces napisał:

Ale on o roznicy w plytach a nie procesorow gadal 

Może jeszcze dodam, że PL1 przy 12700 to 65w, więc na płytach z gorszą sekcją limit mocy jest większy tylko przez minutę czy ileś tam (PL2), a jak obróbka filmu czy czegoś trwa dłużej niż ten czas, to po tym czasie spada do 65w, więc procek po tym czasie film będzie obrabiał na kagańcu :D

2 godziny temu, sino napisał:

Po prostu te procesory się nie mieszczą w 65 W i są wtedy bezsensowne. To, że strata w grach jest mała to nic, bo gdyby w tabelkach był i5-12400 też by tracił niewiele przy 65 W, a jest dużo tańszy. Oczywiście jest sprawa czy warto mieć te +33,6% i szybciej obrobić film kosztem niemal 3 razy większego poboru energii, dlatego ja mam PL1 125 W.

Do samych gier to bym powiedział, że sens 12700 ustawić kaganiec na 65w, bo przykładowo w cyberpunku komp pobiera 49w mniej, a fps jest mniejszy o niecałe 10%, a 1%fps jest tylko 5% mniej. Szczególnie, że testowali w fullhd, więc w wyższych rozdziałkach straty przypuszczalnie jeszcze niższe. Jak ktoś będzie kompa używał do obróbki raz na ruski rok, to można przy odpaleniu kompa wejść do biosa i zdjąć kaganiec (chyba, że można to zmienić spod windy ). 12400? Masz na myśli, że opłacalniejsze przy kupowaniu do samych gier? W sumie on już z tego co pamiętam bez ograniczenia do 65w ma pobór prądu całkiem ok, więc dając sztywny limit raczej zużycie prądu aż o tyle jak w przypadku 12700 nie spadnie, a straty fps w grach pewnie jeszcze mniejsze, bo tylko 6 jajek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze kombinować z UV, to wyjdzie jeszcze lepiej przy niskim docelowym poborze. Tylko to zależy, jakie opcje ma dana płyta ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomcug napisał:

Będę za niedługo montował w komputerze B660M Pro RS, to zobaczymy. Ale raczej nie wróżę, żeby ta sekcja utrzymała 12900K @ 241 W :E :lol2:8:E

A 190w? ;) No, bo różnica między 190w a 241w jest naprawdę minimalna w programach. Co jeszcze ciekawe 190W dla PL1 i tyle samo dla PL2 ma lepsze wyniki w wielu testach niż PL1 125w + PL2 241w. 
źródło: https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-tested-at-various-power-limits/2.html

Edytowane przez aka_rock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet między 125 W a 241 W różnica jest śmiesznie mała (kilkanaście %), o ile tylko płyta nie żyłuje napięcia z automatu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, aka_rock napisał:

Spoko. 7% to średnia w grach co testowali przy fullhd, a około 30% to w niektórych programach tj. corona 1.3, cinebench R23 multi i blender (aż 46% tu, bo avx lubią dużo papu ). Cytuję: "In short though, this means the 12700 could be over 30% faster on some B660 boards depending on the power state. And this gets worse if you use a K-SKU with a 125w base spec." 

No I przeczytaj to jeszcze raz i cofnij sie co napisales na poprzedniej stronie  a co do asrocka to 7% a nie 30%

This result means the Mortar isn’t much hotter than entry-level Z690 boards and is worlds better than the Asrock Z690 Phantom Gaming 4, a board I purchased for testing but haven’t yet covered in detail, so spoiler alert I guess. In terms of performance, the Mortar got the most out of the 12900K after the hour stress test, and was 7% faster than the Asrock Z690 Phantom Gaming 4. So a great result for what I’m expecting to be a mid-range B660 board.

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  

28 minut temu, tomcug napisał:

Można jeszcze kombinować z UV, to wyjdzie jeszcze lepiej przy niskim docelowym poborze. Tylko to zależy, jakie opcje ma dana płyta ;)

Z 12700 to chyba nie pokombinuję :E Bo unvervolting tylko dla procków z dopiskiem "K", no chyba, że w recenzjach dziady mnie okłamali ;)  W sumie chyba jeszcze jest sensowne ograniczenie danej gry do 6 rdzeni (bo zazwyczaj wersje 8rdzeniowe ~30w więcej pobierają i dają przy tym max kilka procent większy fps, oprócz kilku tytułów co naprawdę potrafią wykorzystać 8 jajek ). 

10 minut temu, tomcug napisał:

Nawet między 125 W a 241 W różnica jest śmiesznie mała (kilkanaście %), o ile tylko płyta nie żyłuje napięcia z automatu.

No nie wiem, jak np. kodowanie hevc trwa 157sekund przy 125w, a przy 190w zaledwie 113sekund ?

Edytowane przez aka_rock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest mała w grach, w zadaniach mocno obciążających wszystkie rdzenie już większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, aka_rock napisał:

No nie wiem, jak np. kodowanie hevc trwa 157sekund przy 125w, a przy 190w zaledwie 113sekund ?

Wyraźnie napisałem "o ile płyta nie żyłuje na automacie napięcia".

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, MaxForces napisał:

No I przeczytaj to jeszcze raz i cofnij sie co napisales na poprzedniej stronie 

No, nie czepiaj się ;) Dobra dopisałem "w niektórych programach", ale w sumie te "niektóre" programy są dość istotne jak blender (tutaj aż 46% ), a wynik cinebench może przełożyć się na obróbkę video itp.

  

6 minut temu, tomcug napisał:

Wyraźnie napisałem "o ile płyta nie żyłuje na automacie napięcia".

No, ale takie różnice, to na jakim dziadostwie tam testują ? ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, aka_rock napisał:

No, ale takie różnice, to na jakim dziadostwie tam testują ? ? 

ASUS, niektóre modele Z690 od nich potrafią srogo dowalić VCore. Na Z690 Unify na 12900K różnica 13% w Cinebenchu między 125 W oraz 241 W.

Edytowane przez tomcug
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, RozQ napisał:

Rozumiem, że z zapinką jest już ok jeśli chodzi o temp?

zapinka s1700 jest OK z płytą s1700.

zapinką s1150 jest tragiczna z asusami na s1700

zapinka s1150 jest ok z płytą s1150

 

W skrócie, asus mimo podwójnego montażu, nie feruje żadnej kompatybilności z s1150 :D  Proc jest niższy o 1mm jak się nie mylę i to co dzieje się z s1150 na asusie s1700 to jakaś parodia XD

Zamów zapinkę s1700 bo inaczej nie zamontujesz proca. Arctic wysyła zapinki jak prześlesz FV za płytę i proca, czyli niby OK, ale jednak do dupy bo tydzień czekania na zapinkę jak już sprzęt masz u siebie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi Ci o LGA 1200 a nie 1500.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie przeglądam płyty i ceny mnie zaskoczyły ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...