Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, tomcug napisał:

Chyba chodzi Ci o LGA 1200 a nie 1500.

LGA 1150/1151/1155/1156/1200 - te samo mocowanie ma ;) 

Ale LGA 1700 na Asusach mimo pseudo kompatybilności wstecznej nie jest kompatybilne ;) 

 

Działa to tak zarąbiście, jakbyśmy w starym LGA odkręciło dwie śrubki z jednej strony chłodzenia. Nie dość żę docisku brak, to jeszcze krzywy random wychodzi i ram mi zniknął jak postawiłem budę pionowo XD dwa pierwsze banki od  strony CPU przestały banglać. Po prostu tragedia.. Ale jakoś 2.8GHz@0,9V pociągnę do czasu dotarcia paczki z właściwym mocowaniem. Strest test z CPU-Z zamyka się w 85*C na takich nastawach z dupy :) W sumie to spoko, bo na defaulcie było nawet 90*C w biosie momentami.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Minciu napisał:

LGA 1150/1151/1155/1156/1200 - te samo mocowanie ma ;)

Nie musisz mi tego pisać. Na tej liście nie widzę jednak 1500 :P

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kurde 1150 miało byc oczywiście nie 1500 :D

To przez te 1200 i 1700 :D

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przez stresujący dzień i montaż Arctica w trybie kompatybilnego wsparcia wstecznego XD 

Box by się przydał na przeczekanie.

26 minut temu, RozQ napisał:

aktualnie przeglądam płyty i ceny mnie zaskoczyły ? 

Na ten moment najlepsza była ta: https://www.pepper.pl/promocje/gigabyte-z690-aorus-master-lga-1700-ddr5-amazonpl-475863

Tej daje miejsce nr2 jak ma być cokolwiek: https://www.pepper.pl/promocje/plyta-glowna-gigabyte-z690-ud-ddr5-490787

Trzecie miejsce tutaj : https://www.x-kom.pl/p/691405-plyta-glowna-socket-1700-asus-rog-strix-z690-f-gaming-wifi-ddr5.html jak była w promocji komponentów: image.png.ffd95fa73e62ed88d34180335f837b3e.png

 

 

Jakby ktoś był zainteresowany, to w komputronie Kingstony 6000 były ostatnio na hynixach:

image.png.100b787bb93bf90bc9fd8d64e9b360fc.png 

image.png.dc524ffbbf0d2f62287156d5b14e4221.png

 

image.png

Edytowane przez Minciu
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Minciu napisał:

zapinką s1150 jest tragiczna z asusami na s1700

Na czym polega ta tragedia? Bo ja jej nie zauważyłem. Mam blok od Watercool przykręcony do backlate od EK z rozstawem jak jak na s1150 i nie mam problemu z temperaturami.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Minciu napisał:

zapinka s1700 jest OK z płytą s1700.

zapinką s1150 jest tragiczna z asusami na s1700

zapinka s1150 jest ok z płytą s1150

 

W skrócie, asus mimo podwójnego montażu, nie feruje żadnej kompatybilności z s1150 :D  Proc jest niższy o 1mm jak się nie mylę i to co dzieje się z s1150 na asusie s1700 to jakaś parodia XD

Zamów zapinkę s1700 bo inaczej nie zamontujesz proca. Arctic wysyła zapinki jak prześlesz FV za płytę i proca, czyli niby OK, ale jednak do dupy bo tydzień czekania na zapinkę jak już sprzęt masz u siebie.

Bzdura przetestowalem 3 chlodzenia z oba zapinkami na tych trzech ZERO roznicy.

Chlodzenia to enermax 360 aio,  noctuna 14s i d14. 
Wiec nie kazda zapinka 1150 jest do dupy w przypadku tych 3kasa wywalona w bloto.

bede sprawdzal jeszcze fuma2  i arctic duo 

w czesci aio maja problem z dociskiem ale pisanie to co napisales to lekkie przegiecie 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krakena ludzie testowali to jest zauważalna różnica ale daleko tu do niekompatybilności, w pełni używalne a na stocku to nawet nie ma potrzeby przekładać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, MaxForces napisał:

Bzdura ...

image.png.bc547a3ef0b0a5949517b099d9f0cb96.png

 

Godzinę temu, RozQ napisał:

Ryzen 5900X/Asus Crosshair VIII Dark Hero/Asus Strix OC 3090 /2X16GB/  F4-3800C14D-32GTZN  /Nvme 512+2048 Gb/ Edifier R1600 

/AKG K712Pro+Aune X1S Pro/Razer Viper Ultimate/K70 Rapidfire/Phanteks Enthoo Pro 2 TG/Corsair Hx1200i/ALF II 360mm /LG 34GN850

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

Już bym wolał tanie Torpedo od tego :E Asusy generalnie są mocno przepłacone to jest płyta na 6 warstwach jak najtańsze MSI :E

Wziąłem na test Z690G przynajmniej jest na 8 warstwach jak nie poleci 1T to leci do piachu ? Coś lepszego od Asusa to dopiero Apex i Extreme w dupnych cenach.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Minciu napisał:

image.png.bc547a3ef0b0a5949517b099d9f0cb96.png

 

Hmm, fajnie by było jakbyś pompę podłączył :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Minciu napisał:

image.png.bc547a3ef0b0a5949517b099d9f0cb96.png

 

https://imgbb.com/K24NK7L
14s z zapinka 1150 z zapinka 1700 identycznie.

W duzej czesci chlodzen kompatybilnosc asusa to plus oczywiscie sa chlodzenia gdxie jest problem ale nawet w tej czesci mozna nawet domowym sposobem dystansy przyszlifowac 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, sideband napisał:

Już bym wolał tanie Torpedo od tego :E Asusy generalnie są mocno przepłacone to jest płyta na 6 warstwach jak najtańsze MSI :E

Wziąłem na test Z690G przynajmniej jest na 8 warstwach jak nie poleci 1T to leci do piachu ? Coś lepszego od Asusa to dopiero Apex i Extreme w dupnych cenach.

Wiesz moze, ktore MSi maja 8warstw??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Phoenixsuple napisał:

Wiesz moze, ktore MSi maja 8warstw??

DDR5 od Carbon/Force mają 8 warstw.

Edge/Tomahawk/Torpedo/A-Pro 6 warstw

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, sideband napisał:

Już bym wolał tanie Torpedo od tego :E Asusy generalnie są mocno przepłacone to jest płyta na 6 warstwach jak najtańsze MSI :E

Wziąłem na test Z690G przynajmniej jest na 8 warstwach jak nie poleci 1T to leci do piachu ? Coś lepszego od Asusa to dopiero Apex i Extreme w dupnych cenach.

Najwyzej 1T 7000 nie zaskoczy XD

Za 1600zl mnie satysfakcjonuje. Torpedo z tego co pamietam ma pocięte PCIE i m.2 i nie ma ddr5

Carbon by juz mi pasilo ale nie w tej cenie. A Force nie podoba mi sie. Zreszta pisales cos ze i tak kuleje 

 

 

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Minciu napisał:

Najwyzej 1T 7000 nie zaskoczy XD

Za 1600zl mnie satysfakcjonuje. Torpedo z tego co pamietam ma pocięte PCIE i m.2 i nie ma ddr5

Carbon by juz mi pasilo ale nie w tej cenie. A Force nie podoba mi sie. Zreszta pisales cos ze i tak kuleje 

 

 

 

Torpedo jest tylko na DDR5 i ma 3x 4.0 m2 i 1x 3.0 m2 tak samo jak Tomahawk. Tylko to jest płyta za 1250zł.

Force to jest to samo co Carbon ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, aka_rock napisał:

  

Z 12700 to chyba nie pokombinuję :E Bo unvervolting tylko dla procków z dopiskiem "K", no chyba, że w recenzjach dziady mnie okłamali ;)

Wait... what? ? 

Na 12gen non-K nie można zrobić undervolta/offseta/itditp?

To może jeszcze nie można dać na sztywno niższego mnożnika na odpowiednio niższym napięciu do tegoż mnożnika?

Ma ktoś non-K i np: B660 albo Z690? (w ostateczności H610 też może być, jak "H" będzie mieć odpowiednie opcje które będą aktywne z prockiem non-K to wyższe modele chipsetów tym bardziej) i mógłby to sprawdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, sideband napisał:

Torpedo jest tylko na DDR5 i ma 3x 4.0 m2 i 1x 3.0 m2 tak samo jak Tomahawk. Tylko to jest płyta za 1250zł.

Force to jest to samo co Carbon ;)

Pcie x16 z chiepsetu 3.0 ma jedno jedno x4 a drugie x1

Plus te M.2 3.0 przycięte. I brak jednego z radiatorów.

Nie leży mi to ;)  Jeszcze WiFi dokupić za 200zl (intel ax210) i z radiatorem m.2 zaraz zakręci sie pod 1500zl

 

To już wolę tego Asusa bo mi się bardziej podoba i ma wygodny przycisk do wywalania GPU :D 

I pasuje mi 4x M.2 4.0, w sam raz fajnie się spina pod raida 3x m.2 + solo 1sztuka na system.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, RyszardGTS napisał:

Bo mnie przestraszył i spanikowałem :E 

Jak mówicie, że można uv to sorry :D Tak wyczytałem w recenzji 12700, teraz widzę, że trzeba szukać potwierdzenia gdzie indziej, bo głupoty już prawie wszędzie piszą. W sumie fajnie, bo pewnie uv będzie lepszy niż kaganiec na 65w, nad którym się zastawiałem :P 

źródło: https://adoredtv.com/reviewed-intel-i7-12700-cpu-with-noctuas-nh-u12a-and-intels-rm1-stock-cooler/
"Today we’ll be looking at the newly released i7-12700 CPU from Intel. Based on the “Alder Lake” architecture, it offers 20 threads (8/16 P + 4 E) and all P core turbo speeds of 4.5ghz. It’s 200mhz slower than the unlocked i7-12700k and you won’t be able to overclock (or undervolt) this CPU."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zablokowanego CPU nie podkręcisz bez asusa z generatorem zewnętrznym BLCK :) 

Ale zmienić napięcie zawsze można. Zagary przyciać też się da zazwyczaj. Musiałbyś kupić na prawdę bieda płytę, aby wszystko zabrali jej z opcji w biosie. Takie rzeczy to raczej tylko na płytach w stylu DELL, Lenovo, HP itp.. tam bieda większa w biosie niż w laptopach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne, że w CPU-Z pokazuje taktowanie procka 12600k na poziomie 4,9 GHZ przez prawie cały czas? Przed chwilą wrzucone domyślne ustawienia w biosie, zero OC.
Płyta to msi z690 pro a ddr4.

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...