Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, jacekcz napisał:

Clear CMOS można wyprowadzić na zewnątrz przy pomocy jakiejś przedłużki.

Heh, faktycznie :D zafiksowalem sie na tym moze niepotrzebnie. 

rozumiem ze cos takiego potrzebuje, najzwyklejszy m2f jumper:

https://www.amazon.co.uk/dp/B074P726ZR/ref=cm_sw_r_cp_apan_glt_i_Q8X13ZN5A8CXWRZ4E1DB

To w takim razie na prowadzenie wysuwa sie MSI Tomahawk, bo jest tani, bez swiecidelek i teoretycznie 6000c40 sa juz w qvl, wiec 6000c36 tez powinny chodzic.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Wu70 napisał:

Sprawdzales czy jest krzywy i jak sie rozklada pasta? Bo moze nie ma sensu szukac ;)

Jeszcze nie bo czekam na nowe aio wtedy się tym dokładnie zajmę , podkładki zamówiłem wcześniej to nie majątek :)

 

Zamówiłem nowe te powinny być dobre :

https://www.amazon.pl/gp/product/B0942XSSRG/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, srekal34 napisał:

Heh, faktycznie :D zafiksowalem sie na tym moze niepotrzebnie. 

rozumiem ze cos takiego potrzebuje, najzwyklejszy m2f jumper:

https://www.amazon.co.uk/dp/B074P726ZR/ref=cm_sw_r_cp_apan_glt_i_Q8X13ZN5A8CXWRZ4E1DB

To w takim razie na prowadzenie wysuwa sie MSI Tomahawk, bo jest tani, bez swiecidelek i teoretycznie 6000c40 sa juz w qvl, wiec 6000c36 tez powinny chodzic.

 

Możesz sobie podpiąć clear cmos pod przycisk resetu w obudowie. Bardzo wygodne.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, srekal34 napisał:

Szukam plyty ATX, ktora pociagnie pamieci 6000cl36. Na strixie itx dzialaja bez problemu, ale z roznych wzgledow chce zmienic plyte na ATX. Ze wzgledu na brak dostepu do jumpera clear cmos przez chlodnice, potrzebuje plyty z clear cmos na tylnym panelu.

Zastanawiam sie nad:

-MSI EDGE - zdecydowanie najtansza, bateria na wierzchu wiec brak clear cmos bym przebolal

-Strix-F. Budzetowa opcja, nie wiem czy da rade z pamieciami

-Aorus Master wyglada dobrze, jest tanszy od ponizszych konkurentow, minus taki ze glowny radiator m2 zawadza o aktywny backplate wiec 1 potrzeba innego. No i to Gigabyte...

-Maximus Hero - teoretycznie najlepsza z nich, ku niej sie sklaniam

-MSI Unify - kosztuje tyle co HERO, ale lepiej wyglada :D jak z OC pamieci Hero vs Unify?

-Apex, wiadomo najlepszy, ale kolejne 60f drozszy od Unify/Hero i tez radiator m2 do wyrzucenia.

@sideband ktora bys polecal? Procka nie podkrecam, raczej zalezaloby mi kompatybilnosci z pamieciami. 

Jaja se robisz nie? 

Moze b660 wystarczy jeśli i tak nie używasz podstawowych możliwości swojej plyty?

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z690-i-gaming-wifi-model/gallery

Prócz problemów z wciśnięciem guzika clear cmos na tylnym panelu, co jeszcze skłania cię do zmiany? Myślisz, że na Apexie rozwiniesz skrzydła i ukryty potencjał overclockera?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, srekal34 napisał:

Heh, faktycznie :D zafiksowalem sie na tym moze niepotrzebnie. 

rozumiem ze cos takiego potrzebuje, najzwyklejszy m2f jumper:

https://www.amazon.co.uk/dp/B074P726ZR/ref=cm_sw_r_cp_apan_glt_i_Q8X13ZN5A8CXWRZ4E1DB

To w takim razie na prowadzenie wysuwa sie MSI Tomahawk, bo jest tani, bez swiecidelek i teoretycznie 6000c40 sa juz w qvl, wiec 6000c36 tez powinny chodzic.

 

Czyżby itx się gotował, że przechodzisz na atx? ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, srekal34 napisał:

Szukam plyty ATX, ktora pociagnie pamieci 6000cl36. Na strixie itx dzialaja bez problemu, ale z roznych wzgledow chce zmienic plyte na ATX. Ze wzgledu na brak dostepu do jumpera clear cmos przez chlodnice, potrzebuje plyty z clear cmos na tylnym panelu.

Zastanawiam sie nad:

-MSI EDGE - zdecydowanie najtansza, bateria na wierzchu wiec brak clear cmos bym przebolal

-Strix-F. Budzetowa opcja, nie wiem czy da rade z pamieciami

-Aorus Master wyglada dobrze, jest tanszy od ponizszych konkurentow, minus taki ze glowny radiator m2 zawadza o aktywny backplate wiec 1 potrzeba innego. No i to Gigabyte...

-Maximus Hero - teoretycznie najlepsza z nich, ku niej sie sklaniam

-MSI Unify - kosztuje tyle co HERO, ale lepiej wyglada :D jak z OC pamieci Hero vs Unify?

-Apex, wiadomo najlepszy, ale kolejne 60f drozszy od Unify/Hero i tez radiator m2 do wyrzucenia. 

Hero i Strix F daj sobie spokój.

Najlepsze oc pamięci będziesz miał na Apex i Unify X. A jak Ci, że nie należy na top oc pamięci to Unify l Aorus Master. Prócz płyty istotny jest procek przy balasie daleko nie zajedziesz. U mnie potrzeba 1.49V na kontrolerze by wstało na 6400 2T, a w sumie nie wiem jakie jest bezpieczne i nie piszę o System Agencie. A dobry proc to starczy 1.3V do wysokich taktów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy tak serio? On nie kręci CPU.

Na tylnym panelu ma guzik Clear Comos w swoje płycie któego nie potrafi użyć

B660 mu styknie a nie płyty za 3k pln :D Po co?

 

 

 

0eac12e9daa03.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytał o konkretne kwestie to jego sprawa co i za ile kupi ;)

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sideband napisał:

Pytał o konkretne kwestie to jego sprawa co i za ile kupi ;)

To tak konkretnie w czym lepszy jest guzik clearCmos z tylnego panelu Apexa od takiego Strixa F czy Strixa w ITXie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Minciu napisał:

Jaja se robisz nie? 

Moze b660 wystarczy jeśli i tak nie używasz podstawowych możliwości swojej plyty?

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z690-i-gaming-wifi-model/gallery

Prócz problemów z wciśnięciem guzika clear cmos na tylnym panelu, co jeszcze skłania cię do zmiany? Myślisz, że na Apexie rozwiniesz skrzydła i ukryty potencjał overclockera?

Nie robie :P Wymieniam bo mam kaprys przejscia do O11D Evo + SF750 mnie irytuje przy obciazeniu, jest zdecydowanie najglosniejszy z calego sprzetu. Ogolnie jestem juz ciut zmeczony ITXem. Zewnetrzna chlodnica na 140mm wentylach(Arctic P14, ktore sa glosne i bucza, dobrych 14stek po prostu nie ma). Na 3x360 w o11 bede w stanie sobie trzymac wentyle w ryzach + Thor 1000W bedzie pasywny w moim obciazeniu. W dodatku ATXy maja pasywnie chlodzona sekcje. Chlodzilo mi o to, zeby miec przycick na tylnym panelu tak jak w aktualnym itxie. Ale koledzy wyzej problem rozwiazali, pociagne sobie kabelek do clear cmos.

30 minut temu, MarcoSimone napisał:

Czyżby itx się gotował, że przechodzisz na atx? ;-)

Nie gotowal sie, bo uzywalem zewnetrznej chlodnicy ;) Ale o11d evo mnie w koncu przekonala do powrotu do ATX.

27 minut temu, sideband napisał:

Hero i Strix F daj sobie spokój.

Najlepsze oc pamięci będziesz miał na Apex i Unify X. A jak Ci, że nie należy na top oc pamięci to Unify l Aorus Master. Prócz płyty istotny jest procek przy balasie daleko nie zajedziesz. U mnie potrzeba 1.49V na kontrolerze by wstało na 6400 2T, a w sumie nie wiem jakie jest bezpieczne i nie piszę o System Agencie. A dobry proc to starczy 1.3V do wysokich taktów.

 

Te moje Gskille i tak nie wstaja na wiecej niz 6200(moze wina kulawego proca) ;) wiec rownie dobrze moge je trzymac na XMP + troche timingi w dol. Zatem zalezy mi glownie na stabilnym XMP, co w nizszych modelach nie jest wcale pewne. Narazie zamowilem Tomahawka bo jest wyraznie tanszy od reszty. Jak nie bedzie dzialalo XMP to bede celowal w Unify(przy cenie jaka zaplacilem - 234f za Tomahawka, najtanszy Unify 509f, wiec ponad 2x drozej. To juz wole wymienic na z790 przy tej cenie, bo pewnie Tomahawk z790 i tak bedzie lepiej prowadzil pamieci niz Unify non-x z690. Wersji z Unify-X nie ma nigdzie w stocku.

15 minut temu, Minciu napisał:

To tak konkretnie w czym lepszy jest guzik clearCmos z tylnego panelu Apexa od takiego Strixa F czy Strixa w ITXie?

Nie wyrazilem sie jasno, potrafie uzyc tego guzika dlatego go chce w plycie ATX :) A zmieniam z ITXa bo sie przenosze do 011d.

14 lat chlodze kompa woda a nie potrafilbym uzyc clearcmosa na tylnym panelu? :D

Proca nie podkrecam bo nie ma sensu przy UWQHD

Edytowane przez srekal34
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x16gb bdie w pełni się udało ustabilizować na 3600mhz cl15 G1 na tej gaming x . Wszystkie timingi wskoczyły manualnie. 

Płyta ogólnie ma problem z sobą, miałem sporo bsodow na tym ustawieniu, wystarczyło włączyć i wyłączyć parę razy xmp i zaskoczyło wszystko tak jak powinno . Jutro spróbuję wrzucić 3800mhz. 

Dodatkowo memory training voltage trzeba dać 1.35-1.4v , pobawić się napięciami co 0.02v jeśli płyta nie chce wstać. Jest trochę zabawy ale się da. 

Objaw zbugowanego xmp dawał się we znaki bsodami i błędami w tm5 na profilu anta777 "4"

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko, czy jak ustawiamy pamięci manualnie, tzn w zakładce DRAM Frequency, plus timingi ręcznie wklepujemy, to trzeba też profil XMP włączać? Czy po prostu to niezależne jest od siebie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na z390 Gigabyte chyba było to wymagane, teraz jak na z690 włączę i dam swoje timingi manualnie to mam błędy, jak wyłączę, ale rzeczywiście się wyłączy to idzie bez błędów. Jak wyłączyłem, ale się coś zbugowalo od xmp to miałem bsody.  

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo na MSI Z690 mam dwa profile XMP, oba oczywiście nie pójdą z takimi timingami i napięciami, więc mam je na disabled i ręcznie wszystko. Natomiast na YT widziałem gdzieś że profil XMP miał gościu włączony, ale i tak napięcia i timingi ręcznie miał dodatkowo poustawiane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli włączenie XMP pomaga w OC pamięci to czemu nie - można włączyć.

nie jest to jednak wymagane.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Wu70 napisał:

Sprawdzales czy jest krzywy i jak sie rozklada pasta? Bo moze nie ma sensu szukac ;)

Wydaje się, że nowe procki to generalnie są ok. Problem, że siedzenie w sockecie je deformuje. W drugiej części artykułu znowu sprawdzał na wklęsłym i9, więc na 100% nie wiem, czy taki mod da coś nowemu prockowi (czy po zapięciu go robi się od razu wklęsły w sockecie, czy może dzieje się to stopniowo, skoro po wypięciu go od razu nie był w ogóle odkształcony, zaś już po 2 dniach lekko stracił swoją wypukłość jaką miał od nowości ), może lepiej poczekać kilka tygodni i dopiero wtedy sprawdzić mod. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, aka_rock napisał:

, zaś już po 2 dniach lekko stracił swoją wypukłość jaką miał od nowości ), może lepiej poczekać kilka tygodni i dopiero wtedy sprawdzić mod. 

Zgodnie z ta teza, przydałoby sie chociaż uzupełnić paste termo po tygodniu-dwóch. Bo moze jej brakować na środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Minciu napisał:

Zgodnie z ta teza, przydałoby sie chociaż uzupełnić paste termo po tygodniu-dwóch. Bo moze jej brakować na środku.

Lepiej chociaż po miesiącu, bo po tygodniu to myślę, że sam procek po wyjęciu jeszcze wklęsły  nie będzie (w sumie najlepiej temperatury obserwować czy cokolwiek z czasem się zmienia ). Oczywiście o ile ta teoria jest prawdziwa, bo bardziej skłaniam się, że deformuje go nie ciągły nacisk socketa + temperatury jak to w sumie sugerowali na igorslab.. pewnie on już po zapięciu odkształca się i siedzi jako wklęsły, tylko, że po wypięciu wraca do normalnego kształtu, jeśli nie siedział wystarczająco długo, by złapać ten kształt na stałe. Więc może danie od razu więcej pasty na środek jest wystarczające. Jeszcze pozostaje kwestia, czy nacisk po czasie nie uszkodzi procka przez osłabianie pinów, ale to oczywiście najczarniejszy scenariusz i raczej nie ma co się na zapas martwić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, aka_rock napisał:

Lepiej chociaż po miesiącu, bo po tygodniu to myślę, że sam procek po wyjęciu jeszcze wklęsły  nie będzie (w sumie najlepiej temperatury obserwować czy cokolwiek z czasem się zmienia ). Oczywiście o ile ta teoria jest prawdziwa, bo bardziej skłaniam się, że deformuje go nie ciągły nacisk socketa + temperatury jak to w sumie sugerowali na igorslab.. pewnie on już po zapięciu odkształca się i siedzi jako wklęsły, tylko, że po wypięciu wraca do normalnego kształtu, jeśli nie siedział wystarczająco długo, by złapać ten kształt na stałe. Więc może danie od razu więcej pasty na środek jest wystarczające. Jeszcze pozostaje kwestia, czy nacisk po czasie nie uszkodzi procka przez osłabianie pinów, ale to oczywiście najczarniejszy scenariusz i raczej nie ma co się na zapas martwić. 

Przecież można sprawdzić po zapięciu w socket jakimś krótkim przymiarem czy się odkształcił. Choć pewnie będzie to wymagać ekwilibrystyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, aka_rock napisał:

Wydaje się, że nowe procki to generalnie są ok. Problem, że siedzenie w sockecie je deformuje. W drugiej części artykułu znowu sprawdzał na wklęsłym i9, więc na 100% nie wiem, czy taki mod da coś nowemu prockowi (czy po zapięciu go robi się od razu wklęsły w sockecie, czy może dzieje się to stopniowo, skoro po wypięciu go od razu nie był w ogóle odkształcony, zaś już po 2 dniach lekko stracił swoją wypukłość jaką miał od nowości ), może lepiej poczekać kilka tygodni i dopiero wtedy sprawdzić mod. 

Ja teraz wyciągałem cpu który siedział od premiery ;) Był prosty i pasta była elegancko rozłożona więc ewidentnie do mojego przypadku to się nie aplikuje, co oczywiście nie znaczy że problem nie istnieje i warto zerknąć u siebie chociaż jak pasta wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Wu70 napisał:

Ja teraz wyciągałem cpu który siedział od premiery ;) Był prosty i pasta była elegancko rozłożona więc ewidentnie do mojego przypadku to się nie aplikuje, co oczywiście nie znaczy że problem nie istnieje i warto zerknąć u siebie chociaż jak pasta wygląda

Ale mimo że ihs jest prosty to można sobie sprawdzić jakie są temp. z podkładkami i bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudne to nie jest to zawsze można ale jak pasta się dobrze rozkłada to mi się nie chciało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Wu70 napisał:

Trudne to nie jest to zawsze można ale jak pasta się dobrze rozkłada to mi się nie chciało

A jakiej pasty używasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz akurat kryonaut extreme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jak ja , myślałem jeszcze nad Kpx od Kingpina też podobno bardzo dobra :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...