Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Minciu napisał:

A ja gram na 110FPS  (4K) więc cpu nudzi się jeszcze bardziej. Przynajmniej w teorii. Bo jednak co jakiś czas łapie gierka mikro czkawkę. Na ryszardzie nie miałem tego. Oczywiście nic strasznego, jak raz na kilka-kilkanaście minut czasem kilkadziesiąt coś szarpnie minimalnie gubiąc kilka klatek. 

Po co ta zmiana :E ???? dla DDR5  :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Minciu napisał:

U mnie na Ryzenie 5900x było lepiej niż jest teraz na i7- 12700 :D Ale może trzeba system cały przeinstalować i to nie wina proca. Mówię o Apex Legends oczywiście ;)  Mimo rozdzielczości 4K to rysiek był jak masełko vs intellejk

Wyłącz E-core.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
15 minut temu, sideband napisał:

Wyłącz E-core.

No właśnie nie wiem gdzie/jak w Asusie ;) ( Po garści MSI i GB nie ogarniam układu Asusa. W zasadzie to mój ostatni Asus to był chyba gdzieś z epoki celeronów w okolicy 1GHz. Ale i tak w pamięci bardziej utkwił mi ABIT i EPOX)

 Za leniwy jestem na instrukcję. Trzeba ją grzebać w telefonie, bo komputer jak jest w biosie to instrukcji nie pokaże. Ale w końcu się złamię.. chociaż wolałbym wrzucić Win11 i trzymać kciuki, że będzie lepiej.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, sideband napisał:

Ale może trzeba system cały przeinstalować i to nie wina proca.

Pewnie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

No właśnie nie wiem gdzie/jak w Asusie ;) ( Po garści MSI i GB nie ogarniam układu Asusa. W zasadzie to mój ostatni Asus to był chyba gdzieś z epoki celeronów w okolicy 1GHz. Ale i tak w pamięci bardziej utkwił mi ABIT i EPOX)

 Za leniwy jestem na instrukcję. Trzeba ją grzebać w telefonie, bo komputer jak jest w biosie to instrukcji nie pokaże. Ale w końcu się złamię.. chociaż wolałbym wrzucić Win11 i trzymać kciuki, że będzie lepiej.

220519205803.jpg

 

220519205824.jpg

 

I nie kłaniaj mi się na ulicy :szczerbaty: 

Na Win11 to pewnie będzie jeszcze gorzej.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, sideband napisał:

I nie kłaniaj mi się na ulicy :szczerbaty: 

Na Win11 to pewnie będzie jeszcze gorzej.
 

Dziękować :notworthy:

Czyli ten lepszy scheduler z w11 to lipa jednak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, Minciu napisał:

Dziękować :notworthy:

Czyli ten lepszy scheduler z w11 to lipa jednak ?

Nadal nie rozwiązałeś tego o0 ? Na i5 E core nie kolidowały w apexie, może kwestia doboru timingów na ddr5 powoduje czkawkę ? Mówiłem że W11 to lipa i praktycznie nic nie daje 12gen , i żałuję że przeszedłem na niego :E

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, novi napisał:

Nadal nie rozwiązałeś tego o0 ? Na i5 E core nie kolidowały w apexie, może kwestia doboru timingów na ddr5 powoduje czkawkę ? Mówiłem że W11 to lipa i praktycznie nic nie daje 12gen , i żałuję że przeszedłem na niego :E

Czyli lepiej i tak wyłączyć e-cores? Tylko wtedy pytanie czy w11 wgl ma sens skoro miał on pomoc w wydajności aldera. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Armage169 napisał:

Czyli lepiej i tak wyłączyć e-cores? Tylko wtedy pytanie czy w11 wgl ma sens skoro miał on pomoc w wydajności aldera. 

Windows 10 nie radzi sobie z obsługą E-cores. W Metro Exodus miałem ściny podczas wyświetlania grafiki. Być może w najnowszych patchach do windy to naprawili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

System nie ma nic do tego tylko mikrod.

Na nowszych mikrokodach Win10 i Win11 są podobne zachowania w grach. A na starszych boost po wyłączeniu E-core na Win10, a na Win11 kapa. 

Dlatego mam dograny stary mikrokod do najnowszego biosu i dodatkowego nie tracę wsparcia dla AVX 512.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzi :)

ER74DJp.jpg

 

A tak wyglądało po zdjęciu od listopada 

sPzWhOJ.jpg

wxJuXTQ.jpg

 

Mniej więcej podobnie, nawet trochę na niekorzyść ramki

 

gYwNLp0.jpg

jqpiIYo.jpg

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 19.05.2022 o 17:18, Minciu napisał:

U mnie na Ryzenie 5900x było lepiej niż jest teraz na i7- 12700 :D Ale może trzeba system cały przeinstalować i to nie wina proca. Mówię o Apex Legends oczywiście ;)  Mimo rozdzielczości 4K to rysiek był jak masełko vs intellejk

Problemem są podobno ecore. Różnie to działa. Widziałem testy WoWa to po wyłączeniu ecore gra dostała ładnego kopa.
Ogólnie te nowe intele to siakaś patologia. Nie dość, że ecore tak sobie działają to jeszcze takie cyrki z podstawką. Define R7 kosztuje 1000zł a trzeba drutować żeby założyć chłodzenie. To są jakieś jaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Wompierz napisał:

 Define R7 kosztuje 1000zł a trzeba drutować żeby założyć chłodzenie. To są jakieś jaja.

Tu akurat producent budy winny a nie intel nawet z 1200 mocowaniem byl problem z niektorymi chlodzeniami czy praktycznie na styk.

3-CA69185-D969-4557-B1-FD-8881-DC0-C037-

a wystarczylo wyciac wiecej w lewo 

155-FD42-A-310-D-4618-98-B8-93-B67-CCD88

2 godziny temu, maras2574 napisał:

Siedzi :)

ER74DJp.jpg

 

A tak wyglądało po zdjęciu od listopada 

sPzWhOJ.jpg

wxJuXTQ.jpg

 

Mniej więcej podobnie, nawet trochę na niekorzyść ramki

 

gYwNLp0.jpg

jqpiIYo.jpg

 

No co ty wadliwy produkt dostales reklamuj ?

Edytowane przez MaxForces
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam u Was z napięciami? 

U mnie 12700K idzie na 1.190V,

4.9ghz P-Core, 3.8ghz E-core. Przechodzi 10x Cinebencha. Imo nie ma sensu tego żyłować wyżej.

Płyta Gigabyte Z690 Gaming X DDR4, nie podoba mi się bios. Mniej intuicyjny niż na starszym Asusie Z390 prime A. Ale jest chociaż ALC 1220.

Patrioty viper steel 16 gb 3600 mhz cl14 ruszyły od strzała.

Miałem czekać na 13gen, ale kupiłem za 1600 zł tą i7 z gwarancją do 2025 :), chyba na premierę raptorków w tej cenie nie dostanie się nic wydajniejszego do gier od 12700K.

Miałem też iść w DDR5, ale do casualowego grania.. dałem sobie spokój.

Liquid Freezer 2 280, phanteks eclipse p500a, jest cicho i chłodno. 

Przesiadka z 9900K i czuć różnice na RTX 2080s, pewnie przez szybszy procesor i szybkie ramy na XMP mam odczucie wysokiej responsywności, płynność klatek, 100 fps odczuwam jakby było ze 140, nawet wyłączenie gsync praktycznie nie rozwarstwia obrazu przy ruchu kamerą w boki (pubg, cod mw).

Cena nowej platformy cpu, mobo i ramu ok 3150.

Może i te procesory po OC i w benchmarkach się pocą, ale na niższym napięciu, stockowych zegarach i w grach naprawde pracuje to kulturalnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 21.05.2022 o 11:46, Wompierz napisał:

Ogólnie te nowe intele to siakaś patologia.

Problemem jest coraz większa komplikacja dla programów. W takim i5 12600K (i wyższych) masz aż 3 "sytuacje", w jakie może zostać wpakowany wątek programu:

1) na rdzeń "P", na którym inny wątek nie jest w danej chwili równolegle liczony

2) na rdzeń "P", na którym inny wątek jest w danej chwili równolegle liczony

3) na rdzeń "E"

Takie komplikacje zwiększają prawdopodobieństwo problemów/"dziwnego zachowania", szczególnie w programach typu gra, gdzie wszystko musi być liczone w odpowiednim czasie równolegle (w takim Cinebench R23 takie równe liczenie zupełnie nie jest wymagane).

W nie najlepszym kierunku (czyli coraz większa komplikacja) to idzie. Szczególnie w stacjonarnych, domowych PC jest to "średni" kierunek.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza niektórymi grami nie widzę żadnych problemów z E-core ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 21.05.2022 o 10:57, maras2574 napisał:

Mniej więcej podobnie, nawet trochę na niekorzyść ramki

Jest po prostu gorzej przy tej ramce w Twoim przypadku. Moje zdanie takie: kwestia indywidualnego egzemplarza płyty. W części płyt, po prostu zapięcie ma prawidłowy docisk i nie ma sensu się bawić w jakieś ramki. Tylko w egz. gdzie zapięcie ma za duży "bananowy" nacisk jest sens wymieniać na ramkę.

10 minut temu, sideband napisał:

Poza niektórymi grami nie widzę żadnych problemów z E-core ;)

No ... czyli problem jest tylko tam gdzie jest ;)  W domowym PC wolałbym zamiast 6P + 4E już 7P (tyle samo miejsca na krzemie to zajmuje). W i9 analogicznie zamiast 8P + 8E to 10P. Dopiero do renderingu/określonej pracy wolałbym CPU w wersji z tym "E".

W sumie szkoda, że nie ma szerszego wyboru (np. i7 12700/12700f mający tylko 8P, w nieco niższej cenie od obecnego 8P+4E).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, sideband napisał:

Poza niektórymi grami nie widzę żadnych problemów z E-core ;) 

 

Jeśli ktoś wyłącznie gra, to chyba lepiej wyłączyć EC bo nic nie wnoszą na plus do wydajności. Np. w takim BFV.

A tylko podbijają tempy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Kyle_PL napisał:

No ... czyli problem jest tylko tam gdzie jest ;)  W domowym PC wolałbym zamiast 6P + 4E już 7P (tyle samo miejsca na krzemie to zajmuje). W i9 analogicznie zamiast 8P + 8E to 10P. Dopiero do renderingu/określonej pracy wolałbym CPU w wersji z tym "E".

Większość problemów to będzie niższa wydajność i nic poza tym. Większość nawet tego nie zauważy :szczerbaty:

Niektórzy śmigają na 8/16 tylko dlatego, że nie tylko z P-core da się puścić wyżej, ale i Uncore zdecydowanie lepiej się podkręca, a to się przekłada na wydajność w grach. Zdecydowana większość gier przy 12700 i 12900 nawet nie wykorzysta tych E-core w grach.

6 minut temu, MarcoSimone napisał:

Jeśli ktoś wyłącznie gra, to chyba lepiej wyłączyć EC bo nic nie wnoszą na plus do wydajności. Np. w takim BFV.

A tylko podbijają tempy.

To kwestia gry ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

No co ty wadliwy produkt dostales reklamuj ?

Pasta się dobrze wygrzeje i będzie OK :banan:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Jest po prostu gorzej przy tej ramce w Twoim przypadku. Moje zdanie takie: kwestia indywidualnego egzemplarza płyty. W części płyt, po prostu zapięcie ma prawidłowy docisk i nie ma sensu się bawić w jakieś ramki. Tylko w egz. gdzie zapięcie ma za duży "bananowy" nacisk jest sens wymieniać na ramkę.

Jest bardzo podobnie, na granicy błędu pomiarowego ;)  Nie ma co panikować :)  Zmiana dla zmiany ;) Niech sobie już jest ta ramka. A co do zapinki, tragedii z siłą nie było, ale lekko też nie. Jak to składałem, to od razu zwróciłem uwagę co tak ciężko się zapina (w porównaniu z poprzednią platformą). Jak się okazało, większość, jak nie wszystkie z690 tak miały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

U mnie akurat zapinało się nie ciężej niż w 11 letnim SandyBridge (czyli stosunkowo lekko).

 

Jak się okazało, większość, jak nie wszystkie z690 tak miały

Jak widzisz, bo już sprawdziłem w praktyce, nie wszystkie Z690 mają "ciężkie" zapięcie (bo moja Z690 nie ma tego problemu ... poza tym to nie zależy od chipsetu).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do testu chlodzen dodalen dark pro 4

Kolejne chlodzenie gdzie firma nie odrobila pracy domowej.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dzisiaj swojego procka 12700K. Wydaje się być prosty po 3-ech miesiącach użytkowania. Zapinka stawia opór, ale spokojnie mogę jednym palcem bez używania jakiejś większej siły zapiąć procesor. Także ja się póki co wstrzymuję z zakładaniem podkładek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...