Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

od 10 gen da sie grac w miare spoko na kazdym procku od i3 wzywz bo mamy 4/8 czyli jeszcze do niedawna top w postaci i7 6/7 gen. Do czasu pojawienia sie 10 gen te i3 zawsze dosc znacznie odstawaly lub powodowaly dropy i dyskomfort podczas gry w bardziej procesorowych grach/lokacjach

Jest teraz oczywiscie rozkmina przy ograniczonej kasie i zakupie nowego kompa. Czy juz isc w nowa gen tzn 12 i kupic i3 12100 dajac sobie opcje rozbudowy czy np kupic juz martwe np B560 i kupic za to mocniejszy procek w stylu 11700

Poki co wiem ze cyferki dzialaja i to ze np i7 11700 ma 8 rdzeni i 16 watkow dziala na wyobraznie powoduje poczucie posiadania procka na lata ale jeszcze zyjemy w takiej growej rzeczywistosci w ktorej moc rdzenia przewyzsza wagowo ich ilosc a ta moc jest po stronie noweszej gen i  rozwojem DDR5 pewnie bedzie sie bardziej uwidaczniac

Edytowane przez Eltik
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
15 minut temu, Eltik napisał:

Jest teraz oczywiscie rozkmina przy ograniczonej kasie i zakupie nowego kompa. Czy juz isc w nowa gen tzn 12 i kupic i3 12100 dajac sobie opcje rozbudowy czy np kupic juz martwe np B560 i kupic za to mocniejszy procek w stylu 11700

Ja nawet sekundy się nie zastanawiałem... :) i kupiłem i3 12100 i nową platformę. Choćby za tym przemawia CZAS. Jak bym teraz kupił coś starszego to za chwilę bym znów pewno zmieniał, a tak to mam już z głowy tygodniowe złożenie nowego kompa i przeniesienie wszystkiego na nowy system. Mam spokój i jak mi zabraknie mocy na CPU to po prostu zamienię na inny. Ale póki co moc jest wystarczająca.

W 2019 popełniłem ten błąd, że kupiłem właśnie na starszą generację, no, ale to może nawet nie był błąd tylko założenie, że nigdy nie będę grać więc komp był składany z myślą o pracy biurowej i np nawet kupiłem jedną kość pamięci 16GB zamiast 2x8GB bo kto by się przejmował wtedy jak będą mi chodzić gry jak się nie grało :)

Ja dzisiaj bym zdecydowanie polecił każdemu jednak iść w stronę najnowszych rozwiązań bo nigdy nie wiadomo czy nie wróci pasja do gier :)

Ale widać, że ten i3 12100 zbiera świetne recenzje. No i fajnie, że można kupić CPU za normalne pieniądze. Choć tyle jak wciąż w GPU są kosmiczne ceny. Bo jeszcze 4 lata temu 4000zł za kartę graficzną to był high end, a dzisiaj to cena średniaka jaki sam posiadam czyli GTX 3060Ti, a ceny 3090 jeszcze niedawno były po 12000zł. Chore :) Dobrze, że choć w CPU jest trochę normalniej :)

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Eltik napisał:

Poki co wiem ze cyferki dzialaja i to ze np i7 11700 ma 8 rdzeni i 16 watkow dziala na wyobraznie powoduje poczucie posiadania procka na lata ale jeszcze zyjemy w takiej growej rzeczywistosci w ktorej moc rdzenia przewyzsza wagowo ich ilosc a ta moc jest po stronie noweszej gen i  rozwojem DDR5 pewnie bedzie sie bardziej uwidaczniac

Jakbym miał do konca 1700 zostać na 4/8 alder to bym wolał 8/16 rakiety

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo co u Chinola winne chłodzenia, a nie socket.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus cashback Z690, dziś dostałem zwrot. :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sideband napisał:

To samo co u Chinola winne chłodzenia, a nie socket.

XD

Na pewno. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet się nie chciało wejść na stronę i sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
26 minut temu, sideband napisał:

Nawet się nie chciało wejść na stronę i sprawdzić.

I co mam sprawdzić na stronie którąkolwiek nie masz na myśli? Wystarczy, że u siebie widzę jak wspaniały jest ten socket.

Mój fabryczny montaż na dzień dobry miał wysrane dwa prawe banki jak dobrze pamiętam. Albo dwa lewe. Jeden ciul. Ciekawe co mogło być tego przyczyną? XD

Musiałem sobie to rozbierać i składac aż się ułożyło. Super socket LGA1700. Zawsze będę miło wpominał.

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

hmm szukałem na Allixepress takiej prostującej ramki do LGA1700 ale nie  mogę się doszukać, może ktoś z Was wie coś na ten temat więcej ? można tam takie  cudo dostać ? 

Edytowane przez shakal84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, shakal84 napisał:

hmm szukałem na Allixepress takiej prostującej ramki do LGA1700 ale nie  mogę się doszukać, może ktoś z Was wie coś na ten temat więcej ? można tam takie  cudo dostać ? 

https://pl.aliexpress.com/item/1005004216174242.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.698a1c244mCCtI&gatewayAdapt=glo2pol

@sideband

Orientujesz się może czy są już jakieś porównanie która blacha lepsza? Misiek czy TT?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej pójdzie to, przy 14 gen, zapinkę będziesz musiał dokupić, i maszynkę do delidu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle powinni łyse te proce sprzedawać.

W jakiejś specjalnej edycji dla entuzjasty.

Wówczas na własną rękę załatwiasz sobie IHS i ciekły metal pod czapę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwny przypadek. Zaktualizowałem BIOS w Gigabyte GamingX Z690 z wersji 6 na najnowszego 8 i zdeaktywował się SecureBoot (w BIOS jest cały czas włączony, ale w HWinfo jest info że nie działa). Mieliście tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Dziwny przypadek. Zaktualizowałem BIOS w Gigabyte GamingX Z690 z wersji 6 na najnowszego 8 i zdeaktywował się SecureBoot (w BIOS jest cały czas włączony, ale w HWinfo jest info że nie działa). Mieliście tak?

Mam secure boot włączone, ale nie aktywne.

Z innej beczki, ile opcji masz w zakładce "settings"?

U mnie jest tylko Platform power, IO ports, miscellaneous i pc health status.
Nie powinno być więcej ? raz mi sie udało wejść w dużo rozbudowanych opcji płyty, ale potem spowrotem nie mogłem tego znaleźć, dodam, że przeklikałem ten bios od A do Z.
Nie mogę znaleźć ustawienia dysków/portu NVME, mój Kingston SKC2500 chodzi z NVME 3.0 x2, a powinien w x4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślnie włącza się tryb "easy". Może włącz "advanced".

Godzinę temu, Buszek112 napisał:

Nie mogę znaleźć ustawienia dysków/portu NVME, mój Kingston SKC2500 chodzi z NVME 3.0 x2, a powinien w x4.

To już niepokojące. Wpiąłeś się w port z liniami z CPU? (ten pierwszy M.2 od góry)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak, to może być przyczyna? Przepnę niżej w wolnej chwili.

Położyłem nawet system na ustawieniu VMD enabled. Nic to nie dało.

Dodam, że nie wpięte mam dodatkowe 4 pin zasilanie, bo zgubiłem gdzieś reszte modularnych kabli od focus plus gold 650W. Ale 12700k na 8 pinach wstał.

Edytowane przez Buszek112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
45 minut temu, Buszek112 napisał:

Tak, to może być przyczyna?

W tym porcie akurat powinno to pracować na bank z pełną prędkością (u mnie dysk PCI-E x4 4.0 działa na w x4 4.0 bez problemu). Pytałem, bo w innym porcie mogą być jakieś ograniczenia w pewnych przypadkach (choć to akurat bywało w innych płytach głównych). Jeśli dysk PCI-E x4 Ci chodzi na x2 w pierwszym porcie, to sprawdź, czy nie masz uszkodzonego gniazda procesora (czy wszystkie piny są OK). Oczywiście testowo nie zaszkodzi wpiąć dysk piętro niżej.

45 minut temu, Buszek112 napisał:

Dodam, że nie wpięte mam dodatkowe 4 pin zasilanie, bo zgubiłem gdzieś reszte modularnych kabli od focus plus gold 650W. Ale 12700k na 8 pinach wstał.

12700k powinien pracować poprawnie na 8 pinach, bez limitów mocy (przynajmniej bez OC). W końcu to bezpieczne 3,96A na obwód (jeśli CPU by pociągnął deklarowane przez Intel 190W)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piętro niżej dało radę. Jest pełna prędkość :).

Cpu był raz zapinany, płyta była fabrycznie nowa, uszkodzone piny by raczej powodowały niestabilność, albo by w ogóle nie wstał? Raczej to wykluczam, zainstalowałem cpu sprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, MarcoSimone napisał:

W ogóle powinni łyse te proce sprzedawać.

W jakiejś specjalnej edycji dla entuzjasty.

Wówczas na własną rękę załatwiasz sobie IHS i ciekły metal pod czapę.

Pod jaką czapkę?  Cooper Shim.. 

Historia lubi zataczać koło ?

tbredbshim.jpg

 

palminoshim.jpg

 

 

19 minut temu, Buszek112 napisał:

Piętro niżej dało radę. Jest pełna prędkość :).

Cpu był raz zapinany, płyta była fabrycznie nowa, uszkodzone piny by raczej powodowały niestabilność, albo by w ogóle nie wstał? Raczej to wykluczam, zainstalowałem cpu sprawnie.

 

Godzinę temu, Buszek112 napisał:

Tak, to może być przyczyna? Przepnę niżej w wolnej chwili.

Położyłem nawet system na ustawieniu VMD enabled. Nic to nie dało.

Dodam, że nie wpięte mam dodatkowe 4 pin zasilanie, bo zgubiłem gdzieś reszte modularnych kabli od focus plus gold 650W. Ale 12700k na 8 pinach wstał.

 

3 godziny temu, Buszek112 napisał:

Nie mogę znaleźć ustawienia dysków/portu NVME, mój Kingston SKC2500 chodzi z NVME 3.0 x2, a powinien w x4.

Nie styka Ci coś od linii z NVME ?

Ciekawe. A styki są tylko w dwóch miejscach. Port M.2 - tu ciężko coś spierdzielić. Oraz gniazdo CPU LGA1700 które dla jednych jest koszmarem, dla drugich chyba Intel ich opłaca XD Bo zaślepieni problemami wszystkiego innego, tylko nie wspaniałe, niebieskie gniazdko.

Zdejmij chłodzenie. Odepnij zapinkę CPU. Odkrec Backplate chłodzenia. Dokreć backplate. Zapnij CPU. Załóż chłodzenie. Obstawiam, że się naprawi. Jak nie to masz krzywe piny. 

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Buszek112 napisał:

Piętro niżej dało radę. Jest pełna prędkość :).

Cpu był raz zapinany, płyta była fabrycznie nowa, uszkodzone piny by raczej powodowały niestabilność, albo by w ogóle nie wstał? Raczej to wykluczam, zainstalowałem cpu sprawnie.

Jakbyś miał ddr5, to pewnie ramik już by nie banglał. Szkoda że tak mało popularne jest ddr5, byłoby ciekawiej w temacie. Na ddrr nie spotkałem się z problemami przez te zrypane LGA najtańsza oferta wygrywa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tej generacji 12 tej intela też dzieją się niezłe kwiatki.

1. Mało funkcji w biosie Z690 od gigabyte w porównaniu np do biosu Asusa na płycie B450

2. Znikające moduły Wi-Fi oraz Bluetooth po którymś włączeniu, i żeby ponownie wróciły trzeba wyłączyć kompa z gniazda na jakiś czas.

3. Przy ustawieniu DDR5 profilu na 6000 Mhz, po uśpieniu komputer nie chce się wybudzić, muszę trzymać przez 4 sekundy przycisk power aż się wyłączy całkiem i ponownie go włączyć, ustawienie pamięci na 5600 CL 38 pomaga w poprawnym usypianiu i wybudzaniu. Zaznaczam, że obecnie mam 1 moduł 16GB

4. Mam wgrany najnowszy bios F8 od Gigabyta, uważam że albo bios jest niedopracowany, albo ta płyta Gigabyte Z690 Aorus Pro to złom za grubą kasę.

5. Zastanawiam się czy zakupić zapinkę od TT lub MSI pod ten proc, czy to przerost formy nad treścią. Z tego co pamiętam to u mnie nie było mocowania się z zapinką, trochę siły musiałem użyć, ale żeby jakoś bardzo dużej to nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak tydzień temu składałem, to pamiętam, że włożyłem procesor od razu po zdjęciu zabezpieczenia socketu, pinom się nie przyglądałem, dźwignia miała opór, ale nie jakiś ponadprzeciętny. 

Komp się odpalił bez problemu.

1.200V, 4.9 / 3.8 Jest stabilnie i chłodno, 210W w cinebench,  23800 pkt.

Może na dniach spróbuję to od nowa poskładać, ale nie wiem czy jest sens, skoro pomogło przepięcie niżej. Z drugiej strony nie lubie mieć z tyłu głowy, że coś nie bangla tak jak powinno. Może to jednak bios sie coś nie polubił z dyskiem na pcie 3.0 akurat w pierwszym slocie?

 

Edytowane przez Buszek112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...