Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Była już masa postów o ciężko chodzącej zapince, ale jeszcze dopytam. Montowałem 12600kf na z690 gaming x, i zapinka chodziła mega ciężko, naprawdę, mało co palców nie połamałem żeby ją zapiąć :E . Dzisiaj dla pewności zdjąłem chłodzenie i cpu wydaję się prosty, pasta elegancko rozprowadzona, temperatury też dobre. Bawić się w te całe podkładki, czy inne ramki z ali ? Czy olać temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś zadowolony to olać. Aczkolwiek polecam sprawdzać czy but uwiera jak się go założy a nie zdejmie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, platyniak18 napisał:

Montowałem 12600kf na z690 gaming x, i zapinka chodziła mega ciężko, naprawdę, mało co palców nie połamałem żeby ją zapiąć :E .

Wow, niezła loteria w takim razie. W moim egz. Z690 GamingX chodziła stosunkowo lekko. Gdyby mi chodziła tak bardzo ciężko jak piszesz, to bym pokombinował z podkładkami/ramkami.

1 godzinę temu, maras2574 napisał:

Że co proszę :hmm:

Że to, że zwiększasz ryzyko utraty stabilności, tak samo, jak przy dobrze zrobionym OC.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba tak zrobię, z obecną płytą i cpu zamierzam zostać na dłuższy czas więc chyba się w to pobawię. Jak masz tę samą płytę, to możesz mi napisać czy coś ruszać z tymi limitami mocy? Chodzi mi o te ustawienia PL1 i PL2, zmieniać coś w biosie? Jak na razie to ustawiłem tylko profil xmp dla pamięci, i krzywą wentylatorów sobie wyregulowałem. Pierwszy raz w życiu mam intela i do końca jeszce nie ogarniam co tam najlepiej ustawić. 

Edytowane przez platyniak18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.06.2022 o 22:21, maras2574 napisał:

To był sarkazm w stronę niby wyginania się ;) Ale ramkę kupiłem i po jakimś czasie założyłem :rotfl: :E 

Wyginanie to bzdura. Przecież około tysiąc niutonów przyłożone po środku długiego proca nic nie ma prawa wygiąć XD

LGA1700%20Socket%20Bending.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, platyniak18 napisał:

Chodzi mi o te ustawienia PL1 i PL2, zmieniać coś w biosie?

Domyślnie limity w tym modelu płyty są ściągnięte (PL1 jakoś 4095W i tyle samo PL2 - niezły zonk). Jak chciałbyś obniżyć temp. w najbezpieczniejszy i najprostszy sposób, to ustaw limity mocy wybierając nastawę "POR"* (to nawet nie jest do końca jak powinno być, bo i7 12700K ma mieć PL1 125W, a PL2 190W, a ustawi pewnie PL1 125W a PL2 156W ... ale zaszkodzić to nie zaszkodzi)

*- AUTO daje wyłączone limity, a nastawa "włączone" (Wł) też zostawia te 4095W - przynajmniej na biosie 8 coś tam

Najprościej limity skontrolować w HWinfo:

21f13e9c2162.png

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy macie z tymi temp. u mnie na 12900k w hwinfo pokazywał że procek throtllował przy 105c , a dobijał do 110/115 przy mocnym oc , po oskalpowaniu z ihs z Rocket Cool z Grizzly Liquid Metal temp. nie przekraczają 90c po oc :) poza tym to że procek pikuje ponad 100c to nie znaczy że działa tak cały czas trzeba patrzeć na średnią temp.

Btw jak komuś 12900k przebija to 105c to można sobie spokojnie przestawić w biosie na 110/115 tjmax , na dobrej płycie ofc.

Ten 13900k to będzie fajna miazga :)

Edytowane przez Blejdos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

110-115? to chyba dałeś ze 5.4 na P ?

 

edit ps.

gratki @DisconnecT wygrania nagrody na purepc ;)

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ogider napisał:

110-115? to chyba dałeś ze 5.4 na P ?

Zpoczątku tak miałem na 5.5 i 5.6Ghz :) ale bez skalpa , po skalpie temp nie przebijają 90c.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Blejdos napisał:

Ten 13900k to będzie fajna miazga :)

Taka miazga, że mało kogo interesuje wyższa wydajność w multi. 

 

2 godziny temu, Ogider napisał:

edit ps.

gratki @DisconnecT wygrania nagrody na purepc ;)

Przecież to nie jest ta sama osoba ;)

@Ogider

Pisał nie raz, że to nie on :szczerbaty:

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sideband oo serio? no to odwołuję gratulacje. :E

Edytowane przez Ogider
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, sideband napisał:

Taka miazga, że mało kogo interesuje wyższa wydajność w multi.

Szczególnie, przy zróżnicowanych rdzeniach. Choć nie powiem: ten co pracuje w Blender to będzie zainteresowany takimi CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grafice 3D niekoniecznie tona rdzeni jest potrzebna, projektowanie i tak leci na 1-2 wątkach, a w renderze można się wspomóc GPU.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sideband napisał:

Taka miazga, że mało kogo interesuje wyższa wydajność w multi. 

 

 :szczerbaty:

Tu nie tylko E-Core dodali , ale podnieśli zegary + zwiększyli Chache + usprawnili kontroler DDR5 , w multi już wymiata ten procek pomimo wersji Es z obniżonymi zegarami , a w Single też będzie miazga jeszcze lepsza niż w Adler Lake :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupi sie 13700k ?Szkoda ze poszli w te małe rdzenie w cpu dla rozrywki

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Blejdos napisał:

Tu nie tylko E-Core dodali , ale podnieśli zegary + zwiększyli Chache + usprawnili kontroler DDR5 , w multi już wymiata ten procek pomimo wersji Es z obniżonymi zegarami , a w Single też będzie miazga jeszcze lepsza niż w Adler Lake :)

dobrze że zamontowałem tą ramkę zamiast zapinki niedawno. Taki kozak by się wygiął bankowo ;)

a tak serio to może pierwszy raz w życiu zmienię cpu a zostawię płytę główną. No ale jak zwykle testy pokażą czy będzie warto.

Edytowane przez Ogider
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Ogider napisał:

dobrze że zamontowałem tą ramkę zamiast zapinki niedawno. Taki kozak by się wygiął bankowo ;)

a tak serio to może pierwszy raz w życiu zmienię cpu a zostawię płytę główną. No ale jak zwykle testy pokażą czy będzie warto.

Myślę że wymienić będzie warto :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię jeszcze jakby był w niższym procesie i innej konfiguracji to tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raptor Lake to taki wypolerowany alder lake na sterydach. 

13900k

60% więcej L2 dla dużych rdzeni 

100% więcej L2 dla małych rdzeni 

20% więcej L3 dla 13900K przez to, że doszło 8 małych rdzeni. 

Możliwe usprawnienia dla kontrolera pamięci 

Możliwe usprawnienia procesu 10nm, 200-300mhz lepsze OC ? 

wzrost IPC 2-5%  w syntetykach ?? Zawsze to coś.

Największy wzrost to pewnie w grach dzięki sporo większej ilości cache.

intel-raptor-lake-s-design-cache-1024x60

 

Ten 13900 non K ES co go chińczyki przetestowali to latał na nie więcej niż 3,4ghz w pojedynczym wątku, skąd to wiem ? Bo wyniki w CB R20/23 ST które wykręcił są równe temu co Alder Lake jest w stanie zrobić przy 3,4ghz. 

Edytowane przez Smogsmok
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeśli chodzi o gry to Generalnie będzie tylko przyszpieszenie dzięki zwiekszonej pamięci L2 i L3 dla duzych i małych rdzeni dobrze prawie + szybsze taktowanie dużych rdzeni ?

Bo co do zwiekszonych samych rdzeni E- core to raczej one bedą przeszkadzać co w nie których grach i wtedy znowu będzie dylemat czy je wyłączyć ? 

A wazne zapytanie w związku z tym czy jak wyłączam małe rdzenie to pamięć zalokowana dla nich jest wykorzystywana dla dużych rdzeni ? 

 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko L3 jest dostępne dla wszystkich rdzeni, więc jak wyłączysz małe to i tak zostanie 36MB L3 dla dużych rdzeni w 13900K. 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Czarny_PLone napisał:

To jeśli chodzi o gry to Generalnie będzie tylko przyszpieszenie dzięki zwiekszonej pamięci L2 i L3 dla duzych i małych rdzeni dobrze prawie + szybsze taktowanie dużych rdzeni ?

Bo co do zwiekszonych samych rdzeni E- core to raczej one bedą przeszkadzać co w nie których grach i wtedy znowu będzie dylemat czy je wyłączyć ? 

A wazne zapytanie w związku z tym czy jak wyłączam małe rdzenie to pamięć zalokowana dla nich jest wykorzystywana dla dużych rdzeni ? 

 

Właśnie w tym rzecz, że to zamysł nie stricte do gier tylko by podnieść jak najniższym kosztem wydajność w multi poprawiając nieco wydajność na wat. L3 jest współdzielone dla wszystkich rdzeni CPU i GPU.

Ale L3 daje kosmetyczny wzrost wydajności w grach jak porównałem 12700 vs 12900. Nawet jak będzie nieco lepsza wydajność w grach na Raptorze to nie obejdzie się to bez wzrostu poboru mocy także jak nie kijem to pałą ;)

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracam do tematu 12700K i b660 gamingx

Zakupiłem polecanego fortisa 5argb

obudowa genesis irid 515argb, całkiem przewiewna

3070 asus dual

w pokoju mam dziś 30stopni..

w grach spoko, procek pod 50, grafika 60, pograłem w elden ring, nie ma problemu

OCCT duże pliki , nie ma problemu, pod 60st max

ale małe pliki i w cinebench to samo :

cinebench.jpg

furmark.jpg

 

jeszcze jedna sprawa, pamięci viper stell 3600, na xmp nie rszy, musiałem puścić na 3466 bodaj, tak na szybko..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mimuszek napisał:

ale małe pliki i w cinebench to samo :

cinebench.jpg

PL1 i PL2 masz ponad 4KW. Wejdź w UEFI i albo ustaw manualnie limity, bo Gigabyte pokpił sprawę, albo wybierz ustawienie "POR" tych limitów. Ten POR powinien ustawić PL1 na 125W, natomiast PL2 ustawi błędnie, ale nie powinno to zaszkodzić, na 156,3W (a powinno być PL2 dla 12700K 190W)

tutaj ściągawka:

https://videocardz.com/newz/intels-5-5-ghz-core-i9-12900ks-alder-lake-cpu-now-available-for-preorder-ships-in-march

Tutaj zrzut z technicznej dokumentacji Intel:

d94de0fdb890f.png

 

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...