Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hynixy spokojnie robią 6000 CL36-36-36 tylko potrzebują wyższego napięcia od Samsungów stąd zapewne te 1.35V. Ale tRCD rzędu 32 nieosiągalne na Hynixach.

 

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sideband napisał:

Hynixy spokojnie robią 6000 CL36-36-36 tylko potrzebują wyższego napięcia od Samsungów stąd zapewne te 1.35V. Ale tRCD rzędu 32 nieosiągalne na Hynixach.

 

Rzecz jasna, zanim jak to zwykle w tym nieszczesnym kraju, wszystko poszlo sie znowu j..,. Kingstony 6000 cl40, ktore sa na Hynixach zeszly do kwoty pln 1135 i szlo to w dobrym kierunku cenowym, az jak to u nas zwykle przestalo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Złoty się osłabia to DDR5 poszły w górę i w sumie nie tylko pamięci. Tylko karty tanieją, ale to dlatego, że producenci chcą jak najszybciej opróżnić magazyny.

@Alighieri

To nie temat o kartach, ale 3080 masz w cenie MSRP lub poniżej. 6900XT są sprzedawane grubo poniżej MSRP ;)

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
24 minuty temu, sideband napisał:

Złoty się osłabia to DDR5 poszły w górę i w sumie nie tylko pamięci. Tylko karty tanieją, ale to dlatego, że producenci chcą jak najszybciej opróżnić magazyny.

I znow to bardzo / zbyt  eleganckie okreslienie, pln leci na morde jest bardziej adekwatne. USD najdrozszy od 25 lat, a USD to benzyna, ergo pozniej wszystko. Nie nalezy rowniez zapominac o rekordowej inflacji 15,6%, zawinionej przez rzadzacych, a nie przez gloszone bajki Karty graficzne tanieja zdecydowanie zbyt powoli jak na sytuacje do ktorej doprowadzono, vide crypto / podaz Nvidia (odnosnie AMD sie nie wypowiadam, poniewaz nie jestem specjalista od rynku AMD)

@sideband

np. sam moge Ci wrzucic 2 sprawy z ostatnich dni / tygodni

x-kom KFA2 3080 12GB pln 3999, lub INNO3D 3080 12GB pln 4099, tylko co to zmienia jak w ostatnich tygodniach w DE Mindstar sprzedawal Gainward 3080 12 Gb za jakies pln 3500....

Ergo PL caly czas slabo...

Edytowane przez Alighieri
gramatyka + economic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Alighieri napisał:

Jezeli ktos szuka GSkill 6000 cl36, to chyba dotychczas najtaniej w PL pln 1459

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z5-rgb-ddr5-32-gb-6000mhz-cl36-f5-6000j3636f16gx2-tz5rk-9705287/

+ kod NEWS4342

co do sklepu wiadomo...

 

Ten kodzik już nie działa :) jeśli ktoś się załapał to gratuluje.

 

1 godzinę temu, sideband napisał:

Nie wiem jak teraz, ale wcześniej 5600 do 6000 to był Samsung i Hynix.

1.3v 6000Mhz CL36 są dostępne, ale cena z dupy. To są zapewne Samsungi z tego względu, że Samsungi wytrzymują ostrzejsze tRCD.

Gdzie ty widzisz 6000mhz cl36 na 1.31v ....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
29 minut temu, Phoenixsuple napisał:

 

Jak już szlifowali ihsa to mogli pójść na całość i zrobić skalpa od razu wtedy temp jeszcze tak 7-8c mniej :)ja kupiłem po to właśnie ihsa od Rockit Cool raz żeby zrobić skalpa z maszynką i dwa żeby nie tracić gwarancji :) i na Raptor Lake też powinien pasować :)

Edytowane przez Blejdos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Blejdos tutaj są na napięciu 1.30 , mam takie od Sidebanda które kupiłem i używam całkiem zimniutkie nawet - F5-6000U3636E16GX2-TZ5K F5-6000U3636E16GA2-TZ5K - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd. (gskill.com) Tylko teraz ciężko jest je znaleść w dobrej cenie jak to w Polsce - podrożały strasznie ostatnio

 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Czarny_PLone napisał:

Blejdos tutaj są na napięciu 1.30 , mam takie od Sidebanda które kupiłem i używam całkiem zimniutkie nawet - F5-6000U3636E16GX2-TZ5K F5-6000U3636E16GA2-TZ5K - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd. (gskill.com) Tylko teraz ciężko jest je znaleść w dobrej cenie jak to w Polsce - podrożały strasznie ostatnio

 

 

Tak na oficjalnej stronie producenta to jest :D w żadnych sklepie ich nie widziałem już nie mówiąc o dostępności do zakupu :) ja aktualnie siedzę na Hynixach 6400Mhz cl32 1.4v i to mi styknie póki co :) te twoje to są kościach Samsunga czy Hynixa ? i jesteś pewien że są 1.30v a nie 1.35v ?

Edytowane przez Blejdos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są 1.3v Samsung robią 6400Mhz CL36-36-36 na Hynixach tak nie zrobisz, ale zrobi 6600 CL32-38-38. Samo niskie CL nic nie wnosi, ale na Hynixach jest "darmowe" przy pewnym poziomie napięcia.

Poszukasz to znajdziesz, ale cena z czapy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sideband napisał:

Są 1.3v Samsung robią 6400Mhz CL36-36-36 na Hynixach tak nie zrobisz, ale zrobi 6600 CL32-38-38. Samo niskie CL nic nie wnosi, ale na Hynixach jest "darmowe" przy pewnym poziomie napięcia.

Poszukasz to znajdziesz, ale cena z czapy ;)

Jasne znawco :D nie dawno pisałeś że obniżenie cl też dużo wnosi zwłaszcza w grach :D a teraz że nic nie wnosi to się decyduj :)

I to ty pisałeś że są dostępne te 1.30v to pokaż gdzie :) ta dostępność niby jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, sideband napisał:

Fakt nie zwróciłem uwagi nawet na napięcia myślałem że to 1.35v bo takich jest najwięcej.

 

A czekaj znalazłem cytuje z rozmowy na priv o pamięciach :

"Więcej kopa daje posiedzenie nad timingami niż męczenie się z taktami"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Blejdos napisał:

"Więcej kopa daje posiedzenie nad timingami niż męczenie się z taktami"

Timingi to nie samo CL, ich jest dużo więcej :E CL możesz sobie darować, chyba że zależy Ci na 0,5% wydajności xD

33 minuty temu, sideband napisał:

Są 1.3v Samsung robią 6400Mhz CL36-36-36 na Hynixach tak nie zrobisz, ale zrobi 6600 CL32-38-38

Różnica wydajności tak porywająca, że nic tylko polować koniecznie na Szajsungi 8:E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Blejdos napisał:

A czekaj znalazłem cytuje z rozmowy na priv o pamięciach :

"Więcej kopa daje posiedzenie nad timingami niż męczenie się z taktami"

 

Widzisz jak nadinterpretujesz co napisałem :szczerbaty:

Timingi dalszych rzędów i tREFI. Dlatego pisałem, żeby nie męczyć by uzyskać stabilność na nieco wyższym taktowaniu tylko dopieścić timingi i to także nie dotyczy tylko DDR5 ;)

3 minuty temu, tomcug napisał:

Timingi to nie samo CL, ich jest dużo więcej :E CL możesz sobie darować, chyba że zależy Ci na 0,5% wydajności xD

Różnica wydajności tak porywająca, że nic tylko polować koniecznie na Szajsungi 8:E

Tu nie chodzi o polowanie tylko o fakt, że Samsung da nieco lepszą wydajność na niższych taktach. Przecież kupowanie tych pamięci to idiotyzm.

Z pkt widzenia przyszłych platform i tak Hynixy są lepszym wyborem ze względu na uzyskiwanie nieco wyższych taktowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sideband napisał:

Widzisz jak nadinterpretujesz co napisałem :szczerbaty:

Timingi dalszych rzędów i tREFI. Dlatego pisałem, żeby nie męczyć by uzyskać stabilność na nieco wyższym taktowaniu tylko dopieścić timingi i to także nie dotyczy tylko DDR5 ;)

No fakt to moja nadinterpretacja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
16 minut temu, sideband napisał:

i to także nie dotyczy tylko DDR5 ;)

No ale z DDR4 skalowanie z zegarkiem (Gear 1) jest lepsze na Alderze niż DDR5 ;) Co oczywiście nie zmienia faktu, że 4000 MHz z auto timingami dostanie łomot od zoptymalizowanego 3200 MHz :E

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Skalowanie poprawiłoby się gdyby Intel wprowadził osobny zegar dla kontrolera pamięci by nie trzeba by bazować na stałych dzielnikach tylko można by wymaksować taktowania ;) Ale raczej tego nie zrobią.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było, ale raczej jak mówisz nie będzie to wprowadzone...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.07.2022 o 15:52, Lancer napisał:

Gdzie ten test robiony? Wygląda na jakąś bzdurę. 2x dłuższy czas pracy podczas odtwarzania YT, gdzie najwięcej prądu żre ekran, a nie CPU?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier "Multi nikogo", a jeden watek szkoda , ze taki maly progres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiecej małych rdzeni to więcej problemów z grami . 14 generacja ma mieć podobno dodatkowo trzecie małe rdzenie ? windows zwariuje ? a gry ogłupieją bo do tej pory nie opanowali małych rdzeni w Adlerze - mikrofrezy ? . Coraz bardziej intel upewnia mnie że czas na przesiadkę na nowego AMD i obserwację jak pięknie i płynnie Star Citizen chodzi u ludzi bez microfrezów na takim 5900X itd

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcieli odstawać od AMD w multi.

Także tanim kosztem zrobili 32wątki zamiast robić topkę stricte do gier.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...