Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, wrobel_krk napisał:

W grach więcej jak 6 mocnych  na dziś nie trzeba, tańszym kosztem wydajność wielowątkowa idzie w góre

Zgadza się i wszystko było by w porządku jakby wyłączanie małych rdzeni w i7_12700k działało jak należy - brak mikrofrezów ale 

po wyłączeniu małych rdzeni w biosie , napięcie cepa skacze do 1.350 i nic nie mogę zrobić żadnego uv cepa, porazka coraz nowszych biosów itd ?Będe musiał wrócić do starego biosu z tamtego roku ale to staje się automatycznie protezą miło być lepiej a jest coraz gorzej

Edytowane przez Czarny_PLone
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Czarny_PLone napisał:

po wyłączeniu małych rdzeni w biosie , napięcie cepa skacze do 1.350

Wszak to bez sensu. Powinno być wręcz odwrotnie (wyłączone małe rdzenie to napięcie CPU powinien potrzebować niższe). No ale kto by zrozumiał Intel'a ?

ps. na fabrycznie wyłączonych małych rdzeniach (i5 12400f) napięcie nigdy, nawet na ułamek sekundy (HWinfo) nie widziałem by dobiło do 1,2V (a grzałem np. w OCCT Power). Przy czym mam włączone limity mocy, wręcz poszedłem na łatwiznę i wybrałem "POR" w UEFI, bo coś te manualne ustawienia limitów są zakręcone.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Wszak to bez sensu. Powinno być wręcz odwrotnie (wyłączone małe rdzenie to napięcie CPU powinien potrzebować niższe). No ale kto by zrozumiał Intel'a ?

ps. na fabrycznie wyłączonych małych rdzeniach (i5 12400f) napięcie nigdy, nawet na ułamek sekundy (HWinfo) nie widziałem by dobiło do 1,2V (a grzałem np. w OCCT Power). Przy czym mam włączone limity mocy, wręcz poszedłem na łatwiznę i wybrałem "POR" w UEFI, bo coś te manualne ustawienia limitów są zakręcone.

No właśnie coraz nowsze biosy wręcz wymuszają aby siedziec na małych rdzeniach dlatego kij im w oko

okey do zastosowań multi jak najbardziej ale do rozrywki be najlepszy przykład ostatniego amd 5800x3d

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, wrobel_krk napisał:

W grach więcej jak 6 mocnych  na dziś nie trzeba, tańszym kosztem wydajność wielowątkowa idzie w góre

A nie więcej jak 4 mocne jajka? 

Lepiej dowalić 36 małych gówien kompletnie nie użytecznych i problematycznych? Byle wyniki w CB się zgadzały? Powinni dać 2C+ 64c albo 128c jak wejdzie. Tanio wspaniały wynik single core i multi nie do pobicia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale taki cep na amd5 będzie do wszystkiego bez kombinowania itd mocne rdzenie to mocne rdzenie i brak mikrofrezów

 

2 minuty temu, Minciu napisał:

A nie więcej jak 4 mocne jajka? 

Lepiej dowalić 36 małych gówien kompletnie nie użytecznych i problematycznych? Byle wyniki w CB się zgadzały? Powinni dać 2C+ 64c albo 128c jak wejdzie. Tanio wspaniały wynik single core i multi nie do pobicia.

hehe nie ma nawet takich mikrofrezów na laptopie na sstarym 4 rdzeniowcu i7_7700k ?

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie widzę żeby dużo chłopa narzekało na te małe rdzenie, ja siedzę na 5800x i zmieniać pewnie będę albo na Intela 14th gen, zen 4 refresh.

Ciekawe czy pakowanie 3d cache czy wincyj małych rdzeniuff wygra

Edytowane przez wrobel_krk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, wrobel_krk napisał:

Ale nie widzę żeby dużo chłopa narzekało na te małe rdzenie, ja siedzę na 5800x i zmieniać pewnie będę albo na Intela 14th gen, zen 4 refresh.

Ciekawe 3 pakowanie 3d cache czy wincyj małych rdzeniuff wygra

nie rób tego blędu ?omijaj szerokim łukiem cepy z popierdułkowatymi rdzeniami ?podstawa to jak najwiękze ipc rdzenia reszta to tylko syntetyczne benchmarki

(462) The New Star Citizen CPU King! 5800X3D Review - YouTube - tutaj w stricte gra pisana pod cepa zmiażdzył amd 3Dcache gdzie jego ipc jest tylko średnie przecie, w amd5 jak dojdzie wysoki ipc będzie miło ?a nie jakieś popierdułki cepki ?

Edytowane przez Czarny_PLone
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Star Citizen to bardzo słabo zoptymalizowana gra ;)

A testy są nic nie warte polecam sprawdzić co się dzieje przy dłuższej rozgrywce nawet na 5800x3d ;) Także najlepszy sprzęt nie pomoże przy spartaczonej grze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Ale nie widzę żeby dużo chłopa narzekało na te małe rdzenie, ja siedzę na 5800x i zmieniać pewnie będę albo na Intela 14th gen, zen 4 refresh.

Ciekawe czy pakowanie 3d cache czy wincyj małych rdzeniuff wygra

Ja nie narzekam bo je wyłączyłem już XD. Ale taki i9 8C+32c.. to wtedy mam wyłączyć ponad połowę krzemu, który za darmo nie dają? XD

2 godziny temu, sideband napisał:

Star Citizen to bardzo słabo zoptymalizowana gra ;)

A testy są nic nie warte polecam sprawdzić co się dzieje przy dłuższej rozgrywce nawet na 5800x3d ;) Także najlepszy sprzęt nie pomoże przy spartaczonej grze.

Pamiętam jak wyniki na 4c/4w zaczynały odstawać od 4c/8w, to też każda gra co lepiej szła z obu była źle zoptalizowana.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Ciekawe czy pakowanie 3d cache czy wincyj małych rdzeniuff wygra

Trzeba zadac sobie pytanie w czym wygrac? W grach byc moze, w multi niekoniecznie. Wprowadzenie 3D cache bedzie robilo teraz jeszcze wieksze podzialy w zaleznosci do czego chcemy uzytkowac cpu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Trzeba zadac sobie pytanie w czym wygrac? W grach byc moze, w multi niekoniecznie. Wprowadzenie 3D cache bedzie robilo teraz jeszcze wieksze podzialy w zaleznosci do czego chcemy uzytkowac cpu.

Taki paradoks, i9 do obróbki filmów daje radę sprawdzić się lepiej niż ryzen 5950 głównie dzięki iGPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Minciu napisał:

Taki paradoks, i9 do obróbki filmów daje radę sprawdzić się lepiej niż ryzen 5950 głównie dzięki iGPU.

Owszem ale to kolejny podzial na konkretne programy, ktore skorzystaja z igpu oraz kierunek wyboru jeszcze bardziej niszowy odbiorca niz ten co gra.

ja chyba peirwszy raz zostrane z cpu dluzej niz pol roku bo 13th olewam, za rok nowa pdostawka a AMD, zeby mnie skusilo musialoby wydac Zen4 z cache, zebym mial jakis konkretniejszy przeskok. Niemniej Intel z tymi malymi jajacami to dla mnie odpychajacy temat. Gdyby tak na modelach bez k nie blokowali OC ramu...

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Owszem ale to kolejny podzial na konkretne programy, ktore skorzystaja z igpu oraz kierunek wyboru jeszcze bardziej niszowy odbiorca niz ten co gra.

ja chyba peirwszy raz zostrane z cpu dluzej niz pol roku bo 13th olewam, za rok nowa pdostawka a AMD, zeby mnie skusilo musialoby wydac Zen4 z cache, zebym mial jakis konkretniejszy przeskok. Niemniej Intel z tymi malymi jajacami to dla mnie odpychajacy temat. Gdyby tak na modelach bez k nie blokowali OC ramu...

Sam właśnie byłem skłonny kupić 12400f i b660 mortar max żeby zrobić BCLK oc proca, ale z tym poblokowanym VCCSA to lipa straszna, niektórzy na necie wspominali, że nawet nie mogli XMP 3200mt/s wbić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

Ja nie narzekam bo je wyłączyłem już XD. Ale taki i9 8C+32c.. to wtedy mam wyłączyć ponad połowę krzemu, który za darmo nie dają? XD

Pamiętam jak wyniki na 4c/4w zaczynały odstawać od 4c/8w, to też każda gra co lepiej szła z obu była źle zoptalizowana.. 

Otóż to :E

W swoim ADL też wyłączyłem małe jajka, ale tam są tylko 4 :P

Coś czuję, że next CPU to znowu będzie Ryzen :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Phoenixsuple napisał:

.. Gdyby tak na modelach bez k nie blokowali OC ramu...

Na DDR5 chyba na razie nie ma problemów z mocnym zaniżaniem potencjału. Ale pewnie się pojawi z jakimiś szybszymi koścmi.

3 minuty temu, MarcoSimone napisał:

Otóż to :E

W swoim ADL też wyłączyłem małe jajka, ale tam są tylko 4 :P

Ale weź teraz kup i9 i rób z niego coś co niczym nie różni się od upośledzonego i7 jaki mam teraz. Jeszcze większy ból tyłka.

Może coś dałoby się wygrzebać aby przycinki z małymi jajkami nie występowały, ale nawet nie chce mi się dla tych badziewiaków marnować czasu. Fajnie by było, jakby w kolejnych generacjach dali 8 dużych jajek od pentiuma, przez i3, aż po i9. Wszędzie to samo SC ;) A kolejne linie żeby różniły się jedynie wynikami Multi. Cztery czy tam 8 dodatkowych mini jajek jajek, za każdy wyższy numerek i walizkę kapusty.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, sideband napisał:

Star Citizen to bardzo słabo zoptymalizowana gra ;)

A testy są nic nie warte polecam sprawdzić co się dzieje przy dłuższej rozgrywce nawet na 5800x3d ;) Także najlepszy sprzęt nie pomoże przy spartaczonej grze.

Tylko dlaczego na i9_9900k i i7_7700k nie miałem frezów a na i7_12700k frezy raz są póżniej nie ma losowe gówno i nie chodzi o gre czy jest spartaczona bo wbrew pozorom zapiernicza aż miło nawet w 4k ?Chodzi o to że jak był wczesniejszy bios to wyłączałem małe rdzenie i był miód malina zero freza duży bost klatek w porównaniu do i9 9900k a teraz jak wyłącze małe rdzenie na nowszym biosie u mnie na plycie msi force ddr5 to mam brak mozliwosci uv dla cpu i wychodzi na to ze muszę się cofnąć do starych biosów :( 

 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz sobie jak to działa na 12900k i 5800x3d praktycznie tak samo. Takie same ścinki i spadki ;)

Patrząc jak to działa to jest patologia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a spadki są ze 100 klatek nawet do 30  w zależności od lokalizcji tylko te frezy mnie dobijaja jak mam nawet 60-70 fpsa z małymi rdzeniami rzadko ale jednak i psuje to imersje 

Muszę sprawdzić i wgrać starszy bios co się stanie jak wyłącze male rdzenie bo na najnowszym to jakas tragedia 

Edytowane przez Czarny_PLone
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sieci pojawiają się niepotwierdzone informacje że w serii płyt dla Raptora nie pojawi się H710 jak również nowe i3 i niżej też pod znakiem zapytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, blubaju napisał:

W sieci pojawiają się niepotwierdzone informacje że w serii płyt dla Raptora nie pojawi się H710 jak również nowe i3 i niżej też pod znakiem zapytania.

W sieci się pojawiło.. Po kiego takie info dawać ? konkretny proszę...aha ich nie ma...

?

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie minuty szukania w google.  Pierwszy lepszy link
https://ithardware.pl/aktualnosci/plyty_glowne_intel_z790_z_obsluga_m_2_pcie_5_0_wiemy_kiedy_zostana_ujawnione-22027.html

 

Cytat

Płyty z oznaczeniem H710 mają zostać wycofane, a ich miejsce zajmą obecne już w na półkach sklepowych konstrukcje H610.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.07.2022 o 16:11, Armage169 napisał:

niektórzy na necie wspominali, że nawet nie mogli XMP 3200mt/s wbić.

Kupować pamięci 3200 XMP, pracujące na niestandardowym napięciu powyżej normy (1,35V)? Jaki w tym sens? Można przecież kupić zwykłe 3200 1,2V nonOC, które się domyśłnie tak ustawią (bez XMP), gdzie mamy gwarancję poprawnego działania.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.07.2022 o 16:32, Spl97 napisał:

Cenowo się zmieni,bo Intel zapowiedział podwyżki od Października dla konsumenckich CPU o co najmniej 10%. 20% dla serwerowych CPU. Także oprócz 13 gen. 12 gen. i starsze dostępne w sprzedaży na to się załapią.

Niby od października, ale w polskich sklepach fiesta zaczęła się wcześniej. 12600K zaczyna się od 1600 zł. To jest 300 złotych podwyżki względem cen chociażby z marca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...