Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Na DDR5 to wskoczę przy następnej modernizacji za kolejne 3-4 lata jak już wszystko będzie dopracowane i wydajne (i tańsze), teraz będę się starał wycisnąć ile się da na ddr4. Poczekam do października i kupię i5/i7, pamięci pójdą na 4000Mhz na nowszym chipsecie. Nie ma co za dużo myśleć, bo i nie ma super wyboru ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche wypadlem z obiegu ze sprzetem

mam i5 7400 + h110  - bez gpu - komp htpc tylko do filmow - zauwazylem ze 4K w z niskim bitrate dzialaja dobrze, problemy sa przy wyzszym bitrate

czy zmiana na 12gen cos mi da ? - z tego co widze ceny z kosmosu - najtansze mobo h610 400zł, pentium 350, a i3 z gpu jakies 650-700 ?

nie chcialbym dokladac gpu

11gen chyba tanszy ale tu nawet nie chodzi o $$, tylko nie chce mi sie z tym bawic, i chcialbym miec to na dluzszy czas

 

Edytowane przez duniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.08.2022 o 12:43, barteke napisał:

Zastanawiam się na co zmienić (czy w ogóle jest sens) mojego i7-8700. i7-12700k daje zysk w okolicach 10% w 1440p,

Skoro masz taki bottleneck na GPU, to jeszcze nie zmieniaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, duniek napisał:

mam i5 7400 + h110  - bez gpu -
czy zmiana na 12gen cos mi da ?

i3 12 gen nie tylko ma szybszy CPU, ale też wbudowane GPU powinno być szybsze i mieć akcelerację do nowszych codec. Także z filmami HEVC 4K 60fps nie powinno być problemów. Nie wiem jak z VP9, ale tak nowe GPU powinno to też dopalać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Skoro masz taki bottleneck na GPU, to jeszcze nie zmieniaj.

Właśnie sytuacja jest dwojaka. W CP bez problemu obciążę gpu na 100% z RT. Za to w takim battlefieldzie 5GHz na rdzeniu może zrobić większą różnicę.

Pytanie też czy gpu korzystające z pcie 4.0 nie jest spowalnianie na moim cpu obsługującym pcie 3.0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, barteke napisał:

Pytanie też czy gpu korzystające z pcie 4.0 nie jest spowalnianie na moim cpu obsługującym pcie 3.0?

Kiedyś widziałem jakieś testy i z tego co pamiętam (jak przez mgłę) przy tego typu karcie (16 linii) spowolnienie jest marginalne/pomijalne.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, barteke napisał:

Za to w takim battlefieldzie 5GHz na rdzeniu może zrobić większą różnicę.

bf też ma  RT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jurekk napisał:

bf też ma  RT

Potrzebny w grach multi jak psu piąta noga, na wysokich z RT to nie wiem czy miałbym 60 fps ? 

Btw myślicie, że intel jeszcze długo będzie ciągnął obsługę ddr4 i ddr5 czy dwie generacje to wystarczająco? AMD z Zen4 już się przerzuciło na nowszy standard.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, barteke napisał:

Potrzebny w grach multi jak psu piąta noga, na wysokich z RT to nie wiem czy miałbym 60 fps ? 

Btw myślicie, że intel jeszcze długo będzie ciągnął obsługę ddr4 i ddr5 czy dwie generacje to wystarczająco? AMD z Zen4 już się przerzuciło na nowszy standard.

Ja stawiam że Raptor będzie ostatnia gen na ddr4. Chociaż nie pogniewał by się na dalsze wsparcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, duniek napisał:

mam i5 7400 + h110  - bez gpu - komp htpc tylko do filmow - zauwazylem ze 4K w z niskim bitrate dzialaja dobrze, problemy sa przy wyzszym bitrate

Stery do nowych UHD są dość problemowe, ale możesz kupić jak coś to zwrot ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, sideband napisał:

Stery do nowych UHD są dość problemowe, ale możesz kupić jak coś to zwrot ;)

1. nie lubie zwracac
2. jak juz zamotnuje to zostaje bo nie mam czasu tego wyjmowac wszystkiego

  

7 godzin temu, Kyle_PL napisał:

i3 12 gen nie tylko ma szybszy CPU, ale też wbudowane GPU powinno być szybsze i mieć akcelerację do nowszych codec. Także z filmami HEVC 4K 60fps nie powinno być problemów. Nie wiem jak z VP9, ale tak nowe GPU powinno to też dopalać.

na moim osobistym 8gen i 1050ti lepiej to chodzi ale wlasnie nie chce gpu raczej, nuc tez odpada bo potrzebuje wiecej sata - mam aktualnie m2 + 3x sata ssd 


PS
a gpu w cpu cos zmienia
celek 160zł
pent 350zł
uhd710

i3 jest bezsensu troche bo jest ich malo i najtanszy widze w tej chwili za 750zł

i5 juz ma uhd770 - bardziej popularny = rynek uzywek = niewiele tansze - 900zł widze

 

Edytowane przez duniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, barteke napisał:

Btw myślicie, że intel jeszcze długo będzie ciągnął obsługę ddr4 i ddr5 czy dwie generacje to wystarczająco? AMD z Zen4 już się przerzuciło na nowszy standard.

Raptor to ostatni przystanek na ddr4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie ważenie ze producenci cpu zobaczyli co sie dzieje z gpu i poszli tą drogą.

W końcu i tak ludzie kupią a dwóch to żadna konkurencja

Ogólnie intel znalazl sobie dodatkową droge do postarzania produktu.Mogą dać sobie spokój z podstawkami

Nie bedzie latek bezpieczeństwa w nowych windowsach.

Nastepny krok subskrypcja cpu i zdalne wylączanie.Chyba ze nie dozyją z x86 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę 4 rodzaje rdzeni przy Arrow ?

Intel szaleje takie rzeczy do desktopów ?

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego mają nie być.

To czy będzie stabilnie z XMP to już kwestia ogarnięcia biosów ;)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A UE wprowadzila ograniczenie mocy odkurzaczy ...

Za kompy sie powinny zabrac ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, a odkurzaczy nikt nie używa dla "funu" i godzinami... w przeciwieństwie do urządzeń służących rozrywce.

Cieszmy się, że możemy jeszcze kupować takie piecyki bo przeczuwam, że nie potrwa to długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyliście, że w ostatnim tygodniu procesory amd oraz intel zauważalnie zdrożały?

W poprzednim tygodniu można było kupić:

Amd ryzen 5 5600 za 829zł.

Intel Core i5 12400f za 859zł

Obecnie są wyprzedane lub ich cena wzrosła do 1000zł. np. w mediaexpercie, polskim amazonie, euro com pl, x-komie, allegro pl, itp.

To samo dotyczy płyt głównych na chipsecie b550 oraz b660.

W większości sklepów są dostępne tylko budżetowe modele, a trochę lepsze modele płyt są wyprzedane lub ich cena zauważalne wzrosła powyżej 800zł przykład:

Na chipsecie Amd B550: msi b550-a pro lub asus tuf gaming b550-plus.

Na chipsecie Intel: msi pro b660-a ddr4 lub asus b660 plus d4.

Wiadomo co odpowiada za tą sytuację?

Kiedy można spodziewać się większej dostępności np. ryzenza 5 5600 oraz intela core i5 12400f w cenie ok 800zł? Oraz płyt głównych w normalnych cenach poniżej 800zł za przyzwoity model z chłodzoną sekcją zasilania na średnim chipsecie B? Czy, nie ma na co liczyć, bo producenci zajęci są produkcją nowych płyt głównych oraz procesorów nowej generacji, których premiera jest zaplanowana na jesień 2022?

Z tego co pamiętam z poprzednich lat, to w okresie wakacyjnym bardzo słabo sprzedaje się elektronika, dzięki temu w sklepach pojawiały się większe promocje na podzespoły. Kupując np. procesor w promocji przy okazji w tym samym sklepie wybierasz kolejne dwa lub trzy podzespoły np. płytę główną, pamięć ram, obudowę, itp. Przez to sklepy powinny mieć większy zysk, a w tym roku jest bardzo słabo z promocjami na podzespoły komputerowe, poza pojedynczymi przypadkami, które są sprzedawane w bardzo ograniczonej ilości sztuk, oraz krótkim okresie czasu (od kilku minut do kilku godzin od pojawienia się promocji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Pawcioo10 napisał:

Zauważyliście, że w ostatnim tygodniu procesory amd oraz intel zauważalnie zdrożały?

W poprzednim tygodniu można było kupić:

Amd ryzen 5 5600 za 829zł.

Intel Core i5 12400f za 859zł

 

Zlotówka słabnie to ceny lecą w górę ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam Intel zapowiedzial podwyzki do 20%, a w dodatku slaba zlotowka i wysoki dolar.

Kulminacja cen dopiero przed nami.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...