Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś wie to czy w 12/13 generacji chipset płyty głównej ma wpływ na funkcje VT-d i VT-x? Za czasów Ivy Bridge i Haswella tak było, nie wiem jak teraz, że zarówno procek jak i chipset determinował możliwość użycia funkcji do wirtualizacji.

 

Wiem że nawet najtańszy Celeron G6900 wspiera VT-x i VT-d, ale czy to zadziała z najtańszą płytą główną na H610? Na stronie Intela nie podają czy H610 ma coś włączone/wyłączone pod tym względem.

Edytowane przez cichy45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam w tej chwili jeszcze aktualne zamówienie na 12600kf z pamietnej goracej okazji xkomu za 1299. W tych czasach, szczegolnie po premierze 13 gen brac tego procka, czy lepiej 13600k/13700k wziasc?

Edytowane przez CS_pAqu
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, CS_pAqu napisał:

Witam

Mam w tej chwili jeszcze aktualne zamówienie na 12600kf z pamietnej goracej okazji xkomu za 1299. W tych czasach, szczegolnie po premierze 13 gen brac tego procka, czy lepiej 13600k/13700k wziasc?

A to ktos za ciebie ma wiedziecz jakiej wydajnosci potrzebujesz?? Roznice w cpu pokazuja testy, kwote doplaty tez znasz wiec sam zdecyduj ;) A co do mobasa to tylko Z690 celuj.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, cichy45 napisał:

Jeśli ktoś wie to czy w 12/13 generacji chipset płyty głównej ma wpływ na funkcje VT-d i VT-x? Za czasów Ivy Bridge i Haswella tak było, nie wiem jak teraz, że zarówno procek jak i chipset determinował możliwość użycia funkcji do wirtualizacji.

 

Wiem że nawet najtańszy Celeron G6900 wspiera VT-x i VT-d, ale czy to zadziała z najtańszą płytą główną na H610? Na stronie Intela nie podają czy H610 ma coś włączone/wyłączone pod tym względem.

Jakbyś chciał najtańszego celka to mam do zbycia XD możesz sobie na nim testować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robil ktoś undervolting na 12900k i plysie z690 msi edge? Podpowie ktoś jakie ustawienia pomogą ograniczyć zużycie prądu? Chciałbym zrobić UV + zwiększyć imity mocy, tak aby zasilacz 650w dał rade w tandemie z 3080.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa Wam offset na płycie MSI Z690-A Pro D4? Bios najnowszy z 17.10, myślałem że już z nim wszystko ok. Co najciekawsze wcześniej mi działał na tym Biosie po jego wgraniu, jak ustawiałem sobie wszystko, teraz testowałem Override i po ponownej zmianie na Adaptive  i Offset nie działa już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana 11600k na 12400f ma sens jak patrzę na zużycie prądu? Bo wydajnościowo chyba 12400f jest jednak lepszy lub na styk, a i ma 50% mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Cenowo wyjdzie mi na zero, bo muszę kupić nowe mobo (reklamacja z490) i nie wiem czy odrazu zmienić na 12gen.

Edytowane przez michal-prezes1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany, jak wrócić do poprzedniego Biosu w MSI Z690 A- Pro? Normalnie jak przy aktualizacji z M-flash z poziomu Biosu, czy jednak przez Flashback?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas testów w Aida wyskakuje mi takie coś: 8bldoGb.jpg

To ma chyba związek z zabezpieczeniem Windows, izolacją rdzenia. Macie to włączone czy wyłączone? Na ile to obniża wydajność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, MarioDee napisał:

Podczas testów w Aida wyskakuje mi takie coś: To ma chyba związek z zabezpieczeniem Windows, izolacją rdzenia. Macie to włączone czy wyłączone? Na ile to obniża wydajność?

Domyslnie nie wlaczal mi izolacji rdzenia windows ale koniecznie to wylacz ;)

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to integralność pamięci, wyłączyłem to, ale w Zabezpieczeniach Windows pojawia się wykrzyknik i komunikat, że urządzenie może być podatne na zagrożenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MarioDee napisał:

Dokładnie to integralność pamięci, wyłączyłem to, ale w Zabezpieczeniach Windows pojawia się wykrzyknik i komunikat, że urządzenie może być podatne na zagrożenia.

No to uwazaj na siebie!

  • Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś ten Windows 11  zaczyna świrować  ,  przed tygodniem  podczas gry  wykorzystanie CPU  18-22%  ,

po kilku  updejtach  w tej samej grze  wykorzystanie CPU  3-4 % i gra potrafi czasami  szarpnąć w  momentach w których  poprzednio  był miód 120fps .

Co  Oni  w tym  Microsofcie wymyślają ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

winne ostatnie update'y, miałem podobnie i wróciłem do 10

 

Edytowane przez DarkEater
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś z szanownych kolegów doświadczenia albo przemyślenia na temat próbek inżynieryjnych różnych modeli procków 12gen oferowanych aktualnie na rynku w atrakcyjnych cenach? Na przykład: link 1, link 2. Z tego co się pobieżnie zorientowałem, to największy problem jest z PCI-e i zewnętrzną kartą graficzną w pierwszym (głównym slocie) - nie działa -> ponoć tylko na Z690 (na b660 niby działa). Działa za to w drugim slocie na płycie w trybie 3.0 (x4? x8?). Nie jestem generalnie graczem, więc ten problem mnie mniej dotyczy, a ceny trochę kuszą, szczególnie myślę o 6c/12t.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, sert napisał:

Czy ma ktoś z szanownych kolegów doświadczenia albo przemyślenia

Uzupełnię swój wcześniejszy post i od razu napiszę - do gier wersje ES nadają się nad wyraz słabo !!! A dlaczego ? - poniżej wideo o tym (można/trzeba włączyć tłumaczenie):

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście, poznawszy pewne ograniczenia tych próbek inżynieryjnych,  zdecydowałem się na ES-a 6c/12t odpowiednika i5-12500 z iGPU UHD770 na pokładzie, za 508 PLN po zniżce z kuponem na Ali. Jak już będę miał wszystkie komponenty zestawu - założę nowy wątek i przedstawię możliwości tego procka.

612es.jpg.d6fc73aa463dd525b8dcf3aff21f3c17.jpg

A poniżej jeszcze jeden rzetelny test 12900 ES tym razem z DDR5:

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ddr5 jak dobrze poszukać to kupi za 440zl 2x16gb, nie za szybkie, ale pewnie się coś ocna:). Dodam że w pl . 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, novi napisał:

Ddr5 jak dobrze poszukać to kupi za 440zl 2x16gb, nie za szybkie, ale pewnie się coś ocna:). Dodam że w pl . 

Jeśli to po trosze do mnie, to osobiście na razie nie potrzebuję 32GB, więc nabyłem na dobry początek przygody z Intelem i DDR5 - Kingston Fury Beast Black 16GB 2x8GB 5600MHz DDR5 CL40 - ponoć dobrze się kręcą, jak czytałem w opiniach na portalach sprzedażowych.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2022 o 16:33, MarioDee napisał:

Dokładnie to integralność pamięci, wyłączyłem to, ale w Zabezpieczeniach Windows pojawia się wykrzyknik i komunikat, że urządzenie może być podatne na zagrożenia.

Spokojnie odznacz po spodem ignoruj czy jakość tak jest tam napisane pod tym komunikatem i bedzie spokój :)

Ta izolacja rdzenia potrzebna jak dziura w moście 

 

W dniu 27.10.2022 o 09:03, MarioDee napisał:

Pany, jak wrócić do poprzedniego Biosu w MSI Z690 A- Pro? Normalnie jak przy aktualizacji z M-flash z poziomu Biosu, czy jednak przez Flashback?

Ja zawsze wracałem wstecz z poziomu biosu przez M-flash i to kilka razy także spoko :)

 

Edytowane przez Czarny_PLone
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypadki chodzą po ludziach.jeden spotka covida drugi upalona MSI xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2022 o 18:10, BennX napisał:

Czy ktoś z was spotkał się  z  upaleniem  sekcji zasilania w  płycie  MSI  z chipsetem  Z690 w efekcie czego  CPU 12700k    też zostało ubite ? 

Ja sam pierwszy raz słyszę ,spotkało to kolegę z pracy . 

Podpytaj kolegę, czy miał jakieś objawy, że zbliża się to nieszczęście (wysokie temperatury VRM?). Płytę miał podpiętą wszystkimi kablami (mam na myśli zasilanie CPU od zasilacza, czyli wtyczki EPS), czy może wpiął jedynie jedną 4pin z tych dostępnych na płycie 16pin? Miał fabryczne limity mocy (PL1, PL2), czy brak limitów?

W dniu 17.10.2022 o 14:56, Radio_Tirana napisał:

RAM źle chodzi na Alder Lake bez K w nazwie. Po prostu zablokowane są zmiany napięcia kluczowego do osiągnięcia stabilności pamięci. 

RAM może źle chodzić ... po OC kontrolera RAM (np. po włączeniu XMP). Warto to napisać, bo jeszcze ktoś pomyśli, że bez OC są jakieś problemy.

W dniu 25.10.2022 o 09:47, lukasz68 napisał:

Robil ktoś undervolting na 12900k i plysie z690 msi edge? Podpowie ktoś jakie ustawienia pomogą ograniczyć zużycie prądu? Chciałbym zrobić UV + zwiększyć imity mocy, tak aby zasilacz 650w dał rade w tandemie z 3080.

UV aby zmniejszyć zużycie prądu + zwiększenie limitów mocy? Przecież jak chcesz obniżyć zużycie prądu, to dążysz do obniżenia mocy, a nie podnoszenia. Weź lepiej nie kombinuj, tylko ustaw odpowiednie limity mocy (płyta przy okazji ustawi niższe napięcie, na niższym taktowaniu - przynajmniej u mnie tak jest). Będziesz miał gwarancję stabilności, bez zabawy w testowanie po UV i ryzyka niestabilności.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...