Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Podejrzewam, że będzie więcej dymu niż ognia przy okazji tej premiery. W sumie dym już jest.

Konkurencja dobra rzecz (przydałaby się jeszcze większa), ale podejrzewam, że ceny konkurencyjne u Intela przy nowych prockach już nie będą, natomiast prądu będzie to wszystko ciągnąć jak smok. 

Z mojego własnego punktu widzenia liczę na obniżkę cen procesorów AMD oraz na nowe, wydajniejsze procesory na umierającą, ale ciągle żywą podstawkę AM4 w przyszłym roku. Zapowiedź już jest, spokojnie można poczekać.

W przypadku Intela wszystko wyjdzie w praniu, czyli przy okazji testów. W sumie i tak najważniejsza obecnie w grach jest karta graficzna, a nie procesor, więc nie ma co się napalać. 

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Smogsmok napisał:

Ta serie CPU to najciekawsza rzecz od czasów Zen1 

A co ciekawo bylo w Zen1?? Przeciez Zen1 i Zen+ to klapa wydajnosciowa, co najwyzej dobry proc do renderingu bo w grach byla i jest porazka na tle intela z tamtego okresu.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Phoenixsuple napisał:

A co ciekawo bylo w Zen1?? Przeciez Zen1 i Zen+ to klapa wydajnosciowa,

A no to było ciekawego, że ZEN1 pozwolił AMD odbić się od dna i sprawił że w ogóle ktokolwiek zaczął zwracać uwagę na to, że oni jeszcze produkują procesory 🤣

• Like 2
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Minciu napisał:

Słyszałeś kiedyś że mniej to więcej? W Twoim przypadku Mniej suchych liczb to więcej. Bo tak żeś nasrał cyferek że oczopląsu człowiek dostaje jak się na to patrzy 

Następna maruda :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, DaviM napisał:

Tobie jak zwykle się nicki mieszają :)

Nic mi się nie miesza. DaviM = fanatyk AMD pełną gębą i to wszyscy widzą po twoim udzielaniu się na wielu forach. Takiego "naganiacza" jak ty nie widziałem przez 20 lat a swoje trochę ze sprzętem przepracowałem. Nie bez powodu wszędzie cię minusują i nie, nie robią to fanatycy konkurencyjnych marek a zwykli, obiektywni użytkownicy, którzy mają dość twojego stronniczego pie.....a. 

3 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

A co ciekawo bylo w Zen1?? 

Choćby skok wydajności z generacji na generację i duża ilość rdzeni ;) Można powiedzieć, że AMD wydając Zen1 wróciło z zaświatów :E 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dajcie znać czy kogoś interesowałaby taka jak poniżej tabelka z porównaniem wydajności różnych, wybranych przeze mnie procków do 12900K (16 rdzeni), 12700K (12 rdzeni) i 12600K (10 rdzeni). Oczywiście w tym momencie tam są wpisane fikcyjne wartości Single dla tych nowych procków Intela (4000 punktów) i Multi (odpowiednio 50000, 40000 i 30000 punktów).

Będą też oczywiście słupki, graficznie to obrazujące :) o ile wyniki tych procków pojawią się przed premierą.

Tabelki nie tłumaczę, bo chyba jest wszystko jasne dla większości, ale jak coś, to mogę zrobić legendę :)

Dodam tylko, że kolorem niebieskim w środku tabelki zaznaczone są najbliższe obecne odpowiedniki Intela dla tych nowych Inteli, a na pomarańczowo odpowiedniki AMD, czyli np. dla 10-rdzeniowego Intela 12600K zaznaczonym odpowiednikiem jest 8-rdzeniowy AMD, a 10-rdzeniowy 10900K jest niestety najbliższym odpowiednikiem dla wszystkich nowych Inteli :) (można by dać ewentualnie jakiś HEDT Intela z większą i;ością rdzeni).

Tabelka posortowana generacjami procków wygląda tak (to jest na szybko teraz zrobione więc może jeszcze coś potem zmienię):

a68bf4213bdc7b3a.png

A np. posortowana wg wyniku Multi tak:

136148884_Intel12900k_multi.png.9cffe07b0e871fa102c0c0217ce11ddc.png

Oczywiście mogę dodać dowolne inne procki wg życzenia.

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma takiej potrzeby, wyniki zobaczymy w testach na różnych portalach które np nie będą się dopuszczały niewinnej manipulacji sprowadzając liczbę rdzeni do jednej liczby kiedy to teraz będą to dwa rodzaje rdzeni.. :cool:

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, Intel w specyfikacji technicznej tych procków kłamie i manipuluje pisząc sam o nich:

- Sixteen-Core (16 rdzeni) o 12900K (8P+8e),

- Twelve-Core (12 rdzeni) o 12700K (8P+4e),

- Ten-Core (10 rdzeni) o 12600K (6P+4e).

To komu teraz trzeba się poskarżyć że Intel kłamie i manipuluje i Wu70 już sam nie wie co pisać?

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, DaviM napisał:

To komu teraz trzeba się poskarżyć że Intel kłamie i manipuluje i Wu70 już sam nie wie co pisać?

Bo nie kłamie, 8+8=16 ale jeśli porownujesz to z procesorami o innej budowie to ta różnica jest kluczowa i dobrze wiemy dlaczego lepiej o tym nie wspominać w twoim porównaniu, dziękujemy, nie trzeba :cool:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, DaviM napisał:

No tak, Intel w specyfikacji technicznej tych procków kłamie i manipuluje pisząc sam o nich:

- Sixteen-Core (16 rdzeni) o 12900K (8P+8e),

- Twelve-Core (12 rdzeni) o 12700K (8P+4e),

- Ten-Core (10 rdzeni) o 12600K (6P+4e).

https://ithardware.pl/aktualnosci/bulldozer_fx_nie_daje_o_sobie_zapomniec_amd_wyplaci_odszkodowania_klientom-10502.html

Może będzie powtórka ;) AMD za takie manipulacje musiało wyłożyć: 12,1 miliona dolarów na odszkodowania 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, blubaju napisał:

A no to było ciekawego, że ZEN1 pozwolił AMD odbić się od dna i sprawił że w ogóle ktokolwiek zaczął zwracać uwagę na to, że oni jeszcze produkują procesory 🤣

Nazwa Ryzen jest w tym przypadku nieprzypadkowa ;) 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, Minciu napisał:

Może będzie powtórka ;)

Raczej nie będzie, Intel od samego początku mówił o budowie hybrydowej, rozróżniając na duże i małe  rdzenie. Natomiast AMD nie wspominało o tym że FX to budowa modułowa i bliżej im do specyfikacji 4/8 niż to niezależnych 8 rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, blubaju napisał:

Raczej nie będzie, Intel od samego początku mówił o budowie hybrydowej, rozróżniając na duże i małe  rdzenie. Natomiast AMD nie wspominało o tym że FX to budowa modułowa i bliżej im do specyfikacji 4/8 niż to niezależnych 8 rdzeni.

I za ten marektingowy bełkot dostali solidnie po tyłku. Raz ludzie wpienieni, a dwa CPU po wsze czasy był rozpatrywany jako 8 core. Ja tam lubiłem 4 modułowego piledrivera. Mam całą platformę na FX8350 do dziś nie używaną ale sobie zachowałem. Swoją drogą jak sobie przypomnę jak niekompetentny był wtedy marketing AMD to tak sobie myślę, że jakby zatrudnili na stanowiska małpy rzucające na oślep gównem, to byłoby lepiej xD  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Wu70 napisał:

Bo nie kłamie, 8+8=16 ale jeśli porownujesz to z procesorami o innej budowie to ta różnica jest kluczowa i dobrze wiemy dlaczego lepiej o tym nie wspominać w twoim porównaniu, dziękujemy, nie trzeba :cool:

Przecież ja mogę specjalnie dla ciebie przygotować inną wersję tabelki, albo nawet kilka wersji, gdzie zamiast "16 rdzeni", "12 rdzeni" i "10 rdzeni" przy nazwach tych nowych Inteli będzie wpisane "1 Silny Wątek Na Zawsze Do Wszystkiego!", albo mogę całkowicie ten dodatkowy opis łącznej ilości rdzeni usunąć, albo wpisać przykładowo te "8P+8e" (zamiast "16 rdzeni", które jest zgodnie z terminologią Intela).

Tylko że w tych specjalnych tabelkach dla ciebie, wyniki się wcale przez to nie zmienią, będą wciąż takie same, identyczne...

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, DaviM napisał:

Przecież ja mogę specjalnie dla ciebie

Już pisałem, nie trzeba, dziękuję, testy premierowe mi wystarczą  ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

najlepszy portal testowy to ponoc DaviM ;) 

Edytowane przez Minciu
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po pierwszej poprawce (i uwzględnieniu specyficznych wymagań Wu70) tabelka teraz wyglądałaby tak (przypominam, że wyniki ST i MT - różowe - dla nowych Inteli są na razie tzw. placeholderami, choć nie są tak całkiem z sufitu :) ):

a68bf4213bdc7b3a.png

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, DaviM napisał:

A z którego portalu będą najlepsze?

Ja czekam testy na Anandtech ;) Inni pewnie czekają na twoje :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź