Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Nie bardzo zrozumiales co intel reklamowal i jak reklamowal, reklamowal IPC up 19% i tyle faktycznie jest w single core;) Nigdzie intel nie reklamowal MT up 19% tak jak robi to przy  Alder Lake.

 

Faktycznie tyle nie jest, ponieważ wzrost IPC RL jest na poziomie 15-16 procent.

Co do Alder Lake, jesteś tego absolutnie pewien?

Intel-Alder-Lake-S-Specifications.jpg

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, rainy napisał:

Faktycznie tyle nie jest, ponieważ wzrost IPC RL jest na poziomie 15-16 procent.

Co do Alder Lake, jesteś tego absolutnie pewien?

 

Co jest faktycznie to pokazuja testy i opieram informacje na nich.

Nie wiem  po co wrzucasz mi screen z Alder lake, kiedy odnsioslem sie do tych 19% IPC rocket lake i sam podalem wyzej przyklad z tego slajdu : "Nigdzie intel nie reklamowal MT up 19% tak jak robi to przy  Alder Lake. " :rotfl:

Łopatologicznie zebys zrozumial, przy RKL Intel podal tylko IPC up 19%, przy ALDER podaje z osobna dla Single i Multi ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może czas kupić bilobil :szczerbaty:

Zdarza się rzadko by była potrzebna była ponowna instalacja systemu po zmianie platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że nowy Windows będzie rzeczywiście nowy, tzn. trzeba go będzie kupić??

Ostatni Windows jaki kupiłem , to był Windows 7 w 2010 roku, który obecnie jest uaktualniony do Win10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Co jest faktycznie to pokazuja testy i opieram informacje na nich.

Nie wiem  po co wrzucasz mi screen z Alder lake, kiedy odnsioslem sie do tych 19% IPC rocket lake i sam podalem wyzej przyklad z tego slajdu : "Nigdzie intel nie reklamowal MT up 19% tak jak robi to przy  Alder Lake. " :rotfl:

A wskazałbyś, gdzie pisałem o MT w odniesieniu do Rocket Lake, ponieważ jakoś tego nie widzę?

Btw, elementarna logika podpowiada, że jeżeli firma taka jak Intel używa określenia "up to", to oznacza, iż jest to maksymalny możliwy przyrost wydajności, a nie średni.

 

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, rainy napisał:

A wskazałbyś, gdzie pisałem o MT w odniesieniu do Rocket Lake, ponieważ jakoś tego nie widzę?

Nie komentuj czegos czego nie rozumiesz lub zle interpretujesz. Pisalismy o RKL i ich slajdach a slajd pokazuje jedna informacje ogolna up 19% po czy mnapisales sam: "iż realnie będzie mniej, podobnie jak IPC Rocket Lake (up to 19 percent). " Realnie jest to 19% w konkretnych warunkach a jakie to ci juz podalem. Wiec jesli Intel podaje do 20% lub 2x w MT to owszem bedzie ale w konkretnym scenariuszu, z tylka sobie tego nie wzieli ;) Zanegowales 19% w RKL lake chociaz nie masz pojecia kiedy te 19% wystepuje, to samo bedzie przy Alder Lake, wzrosty ze slajdow beda w konkretnych scenariuszach.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Passt napisał:

Myślicie, że nowy Windows będzie rzeczywiście nowy, tzn. trzeba go będzie kupić??

Ostatni Windows jaki kupiłem , to był Windows 7 w 2010 roku, który obecnie jest uaktualniony do Win10.

Nawet jeżeli coś szykują to Win10 nie zostanie porzucony masz kolejne buildy w trakcie wprowadzania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, sideband napisał:

Nawet jeżeli coś szykują to Win10 nie zostanie porzucony masz kolejne buildy w trakcie wprowadzania.

Porzucony nie bedzie ale do nowych cpu edzie to chyba wymog, no chyba, ze ktos kupic Alderka bez tych malych rdzeni bo takie tez mialy byc. Lub wyjdzie jakas nakladka na Win 10 o ile jest to mozliwe.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Nie komentuj czegos czego nie rozumiesz lub zle interpretujesz. Pisalismy o RKL i ich slajdach a slajd pokazuje jedna informacje ogolna up 19% po czy mnapisales sam: "iż realnie będzie mniej, podobnie jak IPC Rocket Lake (up to 19 percent). " Realnie jest to 19% w konkretnych warunkach a jakie to ci juz podalem. Wiec jesli Intel podaje do 20% lub 2x w MT to owszem bedzie ale w konkretnym scenariuszu, z tylka sobie tego nie wzieli ;)

Wmawiasz mi, że czegoś nie rozumiem czy też źle interpretuję, kiedy najwyraźniej sam nie zrozumiałeś tego co napisałem: powtarzam, średnio nie zobaczysz dwukrotnego wzrostu wydajności AL w MT, co wcale nie oznacza, iż w jakiś pojedynczych przypadkach tak nie będzie.

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Porzucony nie bedzie ale do nowych cpu edzie to chyba wymog, no chyba, ze ktos kupic Alderka bez tych malych rdzeni bo takie tez mialy byc. Lub wyjdzie jakas nakladka na Win 10 o ile jest to mozliwe.

Zobaczymy, ale powinno skończyć się na nowej kompilacji lub łatce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, rainy napisał:

Wmawiasz mi, że czegoś nie rozumiem czy też źle interpretuję, kiedy najwyraźniej sam nie zrozumiałeś tego co napisałem: powtarzam, średnio nie zobaczysz dwukrotnego wzrostu wydajności AL w MT, co wcale nie oznacza, iż w jakiś pojedynczych przypadkach tak nie będzie.

Ja wiem co napisalem i doskonale rozumiem co ja napisalem, a teraz juz nie wiesz co opisac to twierdzisz iz ja czegos nie rozumiem kiedy to na tym samym slajdize masz przy single up 20%  i multi Up 2x. Sam napisales "Te 20 procent w ST może uda im się osiągnąć ale w MT, to jest up to 2x, co w praktyce oznacza, iż realnie będzie mniej" Ty juz sie zgubiles w tym co sam piszesz, najpierw o tym iz realnie bedzie mniej niz 19% kiedy to faktycznie tyle jest w konkretnych warunkach, pozniej piszesz iz w single im sie udac moze a w multi niekoniecznie, kiedy to obie informacje  widnieja na tym samym slajdzie, czyli sugerujesz iz jedna informacja jest prawdziwa. Podalem ci konkretny scenariusz na przykladzie RKL wzrostu ze slajdu i tak samo bedzie przy Aldere, skonczyly sie juz argumenty to jednak przenalizowales co pisze i nagle w jakims konkretny scenariuszu to bedzie mozliwe w obu przypadkach :rotfl:

12 minut temu, sideband napisał:

Zobaczymy, ale powinno skończyć się na nowej kompilacji lub łatce.

Chyba, ze upgrade bedzie darmowy do nowego  systemu, napewno nie kupie nowego systemu drugi raz tylko po to by wykorzystac nowe cpu. Jednak wcale mnie to nie zdziwi jak bedzie trzeba bulic za nowy system.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Ja wiem co napisalem i doskonale rozumiem co ja napisalem, a teraz juz nie wiesz co opisac to twierdzisz iz ja czegos nie rozumiem kiedy to na tym samym slajdize masz przy single up 20%  i multi Up 2x. Sam napisales "Te 20 procent w ST może uda im się osiągnąć ale w MT, to jest up to 2x, co w praktyce oznacza, iż realnie będzie mniej" Ty juz sie zgubiles w tym co sam piszesz, najpierw o tym iz realnie bedzie mniej niz 19% kiedy to faktycznie tyle jest w konkretnych warunkach, pozniej piszesz iz w single im sie udac moze a w multi niekoniecznie, kiedy to obie informacje  widnieja na tym samym slajdzie, czyli sugerujesz iz jedna informacja jest prawdziwa. Podalem ci konkretny scenariusz na przykladzie RKL wzrostu ze slajdu i tak samo bedzie przy Aldere, skonczyly sie juz argumenty to jednak przenalizowales co pisze i nagle w jakims konkretny scenariuszu to bedzie mozliwe w obu przypadkach :rotfl:

Tak się składa, iż nie wiedziałem, że dla ST również podają up to, a wiedziałem, że tak było w przypadku MT, ponieważ widziałem tylko ten fragment slajdu, dopiero później znalazłem cały na VideoCardz.

Btw, nie wiedziałem, iż wzrost wydajności reklamowany przez producenta, sprawdza się tylko w scenariuszu przez niego deklarowanym, dotąd sądziłem, iż testuje się w odpowiednio dużej ilości szeroko rozumianych programów./s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

no chyba, ze ktos kupic Alderka bez tych malych rdzeni bo takie tez mialy byc

Pewnie większość będzie takie kupować bez małych, będą produkować 8+8 i 6+0 więc klasyczne 6/12 to nawet nie będzie odpad tylko jakaś mocna wersja, może i5 K

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Wu70 napisał:

Pewnie większość będzie takie kupować bez małych, będą produkować 8+8 i 6+0 więc klasyczne 6/12 to nawet nie będzie odpad tylko jakaś mocna wersja, może i5 K

W przeciekach konfiguracje byly rozne, widzialem tez inne konfiguracje. Mnie w sumie bedzie interesowalo zwykle gole 6/12 lub 8/16 bo te male rdzenie do niczego potrzebne nie beda.

obraz.png.d174c9c8a11c5b22b9d73fa9a6b81cf3.png

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reszta to pocięte modele ale 8+8 i 6+0 to jest to co chcą produkować. Ja liczę właśnie na 6/12 bo jest szansa na top bin a nie odpady :D No ale to się jeszcze okaże gdzie co będzie trafiać

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to nie powiem bardzo dobrze z ostatnich przecieków ale cisza jest w kwestii ceny a to jest najważniejsze, pewnie będzie bardzo drogo patrząc na zmiany w CPU, nowy proces i tę szokującą wydajność, bo chyba dwukrotnego wzrostu wielowątkowego nikt się nie spodziewał. Plus AMD nie robi konkurencji do końca przyszłego roku. 

A co jak pojawi się nowa kryptowaluta akurat świetna do kopania na nowych Alderach? I cyk 10-20k za procki.

A zanim ktoś powie, ze to niemożliwe to ja powiem, że pół roku temu o krypto kopanej na dyskach która solidnie podbije ceny SSD i HDD powiedziałbyś to samo. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Mark1991 napisał:

A zanim ktoś powie, ze to niemożliwe to ja powiem, że pół roku temu o krypto kopanej na dyskach która solidnie podbije ceny SSD i HDD powiedziałbyś to samo. ;) 

No popatrz a ja przegladam dyski i coraz to tansze widze i ciagle jakies promocje na dyski :D Producenci przescigaja sie promocjami obecnie na dyski. Tak jak na cpu i plyty glowne.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Phoenixsuple napisał:

No popatrz a ja przegladam dyski i coraz to tansze widze i ciagle jakies promocje na dyski :D

Małe może i tak, taki 2TB 980 PRO 2 tygodnie temu był za 3200 zł gdzie wcześniej cena poniżej 2000zł. Teraz widzę, że spadło. 

Edytowane przez Mark1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Mark1991 napisał:

Małe może i tak, taki 2TB 980 PRO 2 tygodnie temu był za 3600 zł gdzie wcześniej cena poniżej 2000zł. Teraz widzę, że spadło. 

Juz to widze jak kupuja do kopania dyski za ponad 2k ;)  Kolejna rzecz to topowy dysk Samsung, ktory pojawil sie dosc niedawno a nie sa to dyski ktore kupuje przecietny uzytkownik do gierek. Ten dysk da sie kupic bez problemu za 2199zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Juz to widze jak kupuja do kopania dyski za ponad 2k ;)  Kolejna rzecz to topowy dysk Samsung, ktory pojawil sie dosc niedawno a nie sa to dyski ktore kupuje przecietny uzytkownik do gierek. Ten dysk da sie kupic bez problemu za 2199zl.

Ponoć właśnie takie 2TB i większe tam potrzeba do plotowania czy coś tam. 

Nawet w temacie o Chia o tym pisałem: 

Ja bym za niego 2k i więcej nie dał, w końcu to TLC i nawet nie potrzebuję takiego szybkiego, na PCI-E 3.0 go używam ale trafił mi się nowy na gwarancji z drugiej ręki za 1400zł to kupiłem. 

I trochę cenę zawyżyłem w tamtym poście 3200 było a nie 3600. 

Edytowane przez Mark1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W multi to pewnie zen3 da radę, zen4 już na pewno ale to nie ma większego znaczenia w tym segmencie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, darkonza napisał:

Skoro dwa razy wiecej rdzeni to raczej każdy kto umie mnożyć przez "2" podejrzewał taki wynik

Nikt nie podejrzewał, bo ostatni taki wzrost wydajności był kilkanaście lat temu! Nawet nie chce mi się szukać kiedy.

I to jeszcze w dodatku w 10 nm. W związku z niezwykle szybkimi planami 7,5,3,2 nm można było liczyć na duży skok, ale na pewno nie z 14 na 10. Mnie najbardziej interesuje jak się zachowa starsze oprogramowanie (2020 i wcześniej), czy da te 2x czy może spadek wydajności (bez wyłączenia Atoma), a może po prostu przestanie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, darkonza napisał:

Ale 20% wzrostu IPC głównych rdzeni ma nadrobic braki atoma.

Taka drobna uwaga: na slajdzie masz do 20 procent wyższą wydajność w ST, nie zaś IPC, a bynajmniej nie są to rzeczy tożsame.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...