Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Oby poborem prądu nie pozamiatali jeszcze bardziej, 11Gen wystarczająco pozamiatała AMD. ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Smogsmok napisał:

Oczywiście, że multi to nie będzie żadne wow, Alder Lake ma tylko 8 dużych rdzeni. 

Wiem, mnie Multi i tak malo intersuje bo uzywam komputera tylko do grania wiec 12600k bedzie idealnym wyborem do gierek na kolejny rok az do wydania nowego kolejnego gena.

25 minut temu, Doamdor napisał:

Oby poborem prądu nie pozamiatali jeszcze bardziej, 11Gen wystarczająco pozamiatała AMD. ?

Pobor pradu dzis malo kogo obchodzi, jak ktos nie robi OC to nie ma dramy a jak ktos siedzi bardzo mocno w OC to ma na to wywalone :lol2: Napewno przy 12th pobor niski nie bedzie, co najwyzej wroci na jakies normalniejsze tory w porownaniu z 11th. Nie ma dzis idealnego rozwiazania, zobacz sobie Zen3, niski pobor w porownaniu do intela ale grzalki straszne. Na szczescie kazdy moze wybrac co mu pasuje i ustawic dany cpu pod swoje preferencje.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Smogsmok napisał:
To koniec Zen3, pozamiatane

Może przez Aldery Zen3 czy przyszłe Zen3+ z V-cache w końcu stanieją ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Spl97 napisał:

Może przez Aldery Zen3 czy przyszłe Zen3+ z V-cache w końcu stanieją ;)

Przy tym oblozeniu TSMC napewno :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Przecież w tym linku masz wzrost o 97%! Więc multi wow, single dobrze. To są dane bez OC dla Alder, a nie wiem jak testowali Rocket na guru i jak na cpu-monkey.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sino napisał:

Przecież w tym linku masz wzrost o 97%! Więc multi wow, single dobrze. To są dane bez OC dla Alder, a nie wiem jak testowali Rocket na guru i jak na cpu-monkey.

Zwiekszenie wyniku Multi poprzez zwiekszenie ilosci rdzeni to nie zadne WOW :rotfl: Dziwne, zeby wydajnosc nie rosla dokladajac 2x tyle rdzeni :tse:Ponad 12k ptk wykreca 5950X po OC ;)  Intel moze walczyc poki co w sile jednego watku z AMD bo na ilosc rdzeni i wyniki w Multi bedzie za AMD.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Wiem, mnie Multi i tak malo intersuje bo uzywam komputera tylko do grania wiec 12600k bedzie idealnym wyborem do gierek na kolejny rok az do wydania nowego kolejnego gena.

Pobor pradu dzis malo kogo obchodzi, jak ktos nie robi OC to nie ma dramy a jak ktos siedzi bardzo mocno w OC to ma na to wywalone :lol2: Napewno przy 12th pobor niski nie bedzie, co najwyzej wroci na jakies normalniejsze tory w porownaniu z 11th. Nie ma dzis idealnego rozwiazania, zobacz sobie Zen3, niski pobor w porownaniu do intela ale grzalki straszne. Na szczescie kazdy moze wybrac co mu pasuje i ustawic dany cpu pod swoje preferencje.

Nie znam tu takich forumowiczów, dla których pobór prądu nie miałby znaczenia i nie zrobiliby UV.

Miałem ZEN/ZEN+/ZEN2 6/12 i te procesory nie są wstanie zbliżyć się do i5 11600K, który bez trudu osiąga 200-250W i 100C.

Jak dla mnie 11Gen 6/12 pod względem poboru prądu i temperatur to nieporozumienie.

Oby 12Gen nie przejęło pałeczki po 11Gen.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Doamdor napisał:

 i5 11600K, który bez trudu osiąga 200-250W i 100C.

To chyba na 1.5v i jak mu wlaczysz prime small :lol2::thumb:

W Blenderze przy 4.9Ghz, podkreconym cache i pamieciami pod korek bierze mi 155W a w grach sporo mniej takze widac jakie masz pojecie :szczerbaty:

W procesorowych grach 65st, daleko do tych 100st

A dodam iz moj cpu jest mocno podkrecony jak na i5 i ma dosc wysokie napiecie, przy 4.8Ghz potrzebuje sporo mniej i nizszym cache. Przy 1.43v i 5.0Ghz bral w Blenderze 185W, nie wiem co bym musial robic zeby osiagnac to twoje magiczne 250W :rotfl: Teraz mam wbite 1.35v.

Przecietny konsument i tak ten cpu ustawi na sporo nizszym napieciu niz ja to robie, takze do tych 250W i 100st to dluga droga:tse:

Takze wybacz ale nie masz bladego pojecia o tym co piszesz, zreszta nigdy nie miales nic madrego do powiedzenia ;)

Ustaw intela i amd przy tym samym poborze i zoabczymy, ktory bedzie cieplejszy ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

To chyba na 1.5v i jak mu wlaczysz prime small :lol2::thumb:

W Blenderze przy 4.9Ghz, podkreconym cache i pamieciami pod korek bierze mi 155W a w grach sporo mniej takze widac jakie masz pojecie :szczerbaty:

W procesorowych grach 65st, daleko do tych 100st

A dodm iz moj cpu jest mocnio podkrecony jak na i5 i ma dosc wysokie napiecie, przy 4.8Ghz potrzebuje sporo mniej i nizszym cache.

Stock, standardowy test AVX w OCCT. 

Po UV i lekkim OC na 4,7GHz byłem wstanie zjechać do 150W.

W grach przy maksymalnym OC na 4,9-5GHz w ACO temperatura 65-69C, więc znośnie, ale poza grami to dramat w porównaniu do Ryzena.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Doamdor napisał:

Stock, standardowy test AVX w OCCT. 

Po UV i lekkim OC na 4,7GHz byłem wstanie zjechać do 150W.

W grach przy maksymalnym OC na 4,9-5GHz w ACO temperatura 65-69C, więc znośnie, ale poza grami to dramat w porównaniu do Ryzena.

Na sile zagotujesz kazy cpu bo to przeciez nie problem wbic wysokie napiecie i dobra wypalarke tylko jak widac z rzeczywistym uzytkowaniem nie ma to nic wspolnego ;) Ty podales absuradlny przyklad 100st u 250W :lol2: 11600k finalnie po manualnej kalibracji jest chlodeniejszy niz 5600X :rotfl:  Mialem 5600X i mam porownanie i widze jakie tempy chlopaki osiagaja w dziale AMD na sporo nizszych napieciach. No ale jak nie potrafi sie kalibrowac cpu i pisac takie absurdalne przyklady jak Ty widzac cpu co najwyzej na polce w sklepie to jest jak jest ;) I nie wiem co starasz sie udowodnic podajac absuradle przyklady bo ja moge kazdy cpu zagotwac i powiedziec ze sie grzeja a w dodatku intel przy tym samym poborze co ZEN bedzie z racji swojej budowy i wyzszego procesu chlodniejszy, baa bedzie nawet chlodniejszy przy wiekszym poborze. Sprobuj sobie wbic 150W na 11600k a 150W na 5600X i zobaczymy, ktory proc odleci pierwszy w kierunku 100st, dlatego szkoda mi czasu na rozmowe z takimi amatorami bez praktyki, ktorzy nigdy w zadnym watku nie pokazali nic ciekawgo , tym bardziej jakis wynikow. Polecam czaerpac wiedze z raktyki a nie z YT :thumb:EOT

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Na sile zagotujesz kazy cpu bo to przeciez nie problem wbic wysokie napiecie i dobra wypalarke tylko jak widac z rzeczywistym uzytkowaniem nie ma to nic wspolnego ;) Ty podales absuradlny przyklad 100st u 250W :lol2: 11600k finalnie po manualnej kalibracji jest chlodeniejszy niz 5600X :rotfl:  Mialem 5600X i mam porownanie i widze jakie tempy chlopaki osiagaja w dziale AMD na sporo nizszych napieciach. No ale jak nie potrafi sie kalibrowac cpu i pisac takie absurdalne przyklady jak Ty widzac cpu co najwyzej na polce w sklepie to jest jak jest ;) EOT

Przecież miałem ustawienia stock, czytasz w ogóle to co inni piszą ?

Test w AVX to nic nadzwyczajnego, no ale jak ktoś uważa, że pobór prądu przez procesor nie ma znaczenia, to później się dziwi jak to procesor może mieć 100C. ?

Przy maksymalnym OC jedynie testowałem gry i CBR20, bo OCCT dla tego procesora to jednak zbyt wiele. ?

Chcesz mi powiedzieć, że twoja i5 bez UV jest chłodniejsza i mniej prądożerna od 5600X ?

Zapodaj test w OCCT AVX duże dane i CBR20.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Intel moze walczyc poki co w sile jednego watku z AMD bo na ilosc rdzeni i wyniki w Multi bedzie za AMD.

Dokładnie tak pisałem kilka dni temu o Zen4 ;-)

12 godzin temu, Doamdor napisał:

Nie znam tu takich forumowiczów, dla których pobór prądu nie miałby znaczenia i nie zrobiliby UV.

Forumowicze to wymierający gatunek, dla przeciętnego użytkownika różnica w grach dla cpu obecnych gen nie ma żadnego znaczenia. To forumowicze właśnie robią jakieś maksy w blenderze i ogłaszają 500W  :D

12 godzin temu, Doamdor napisał:

Oby 12Gen nie przejęło pałeczki po 11Gen.

Lepiej nie będzie,  może niewiele a może nawet gorzej bo proces jest słaby i przybywa rdzeni, a przede wszystkim dla Intela priorytetem jest maksymalna wydajność więc biorąc pod uwagę te kilka założeń naprawdę trudno spodziewać się dobrych wyników powerowych

  • Like 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Wu70 napisał:

Forumowicze to wymierający gatunek, dla przeciętnego użytkownika różnica w grach dla cpu obecnych gen nie ma żadnego znaczenia. To forumowicze właśnie robią jakieś maksy w blenderze i ogłaszają 500W  :D

Wystarczy wejść na pierwszy lepszy test.

power-multithread.png

 

power-stress.png

 

4 godziny temu, Wu70 napisał:

Lepiej nie będzie,  może niewiele a może nawet gorzej bo proces jest słaby i przybywa rdzeni, a przede wszystkim dla Intela priorytetem jest maksymalna wydajność więc biorąc pod uwagę te kilka założeń naprawdę trudno spodziewać się dobrych wyników powerowych

To będzie lepiej, czy gorze dla i5 ?

 

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Doamdor napisał:

Wystarczy wejść na pierwszy lepszy test.

No właśnie potwierdziłeś to co pisałem, kogo obchodzi maks w benchmarku poza forumowiczami?

10 minut temu, Doamdor napisał:

To będzie lepiej, czy gorze dla i5 ?

6 rdzeni jak teraz ale dużo większe, do tego 4 rdzenie i to wszystko musiałoby być skompensowane lepszym procesem. Będę zaskoczony jeśli będzie lepiej bo priorytety dla aldera są inne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie podobnie. Nie można  oczekiwać cudów na kiju, w końcu moc obliczeniowa procesorów rośnie i nie bierze się to z niczego. Odpowiednią ilość papu musi poprać z gniazdka. Może jakby to było w  dobrym procesie 5nm to by było oszczędniej.

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Doamdor napisał:

Wystarczy wejść na pierwszy lepszy test.

Pisałem już, że mam miernik jak pclab i purepc i mój i7-11700 (bez limitu), cały system nie tylko CPU bierze średnio 40 W podczas przeglądania internetu, zaś odchodząc od kompa (np. by pograć na konsoli) i w idle bierze 30 W czyli Rocket jest bardzo oszczędny (dużo bardziej niż np. i5-2400 i bardziej niż i5-3470).

Intel dopuścił się mega oszustwa z tą wydajnością Alder, jeszcze niedawno można było liczyć na 20-30%. Ciekawe jaka CENA. Zwykle następcy byli w cenie poprzedników 8700, 9700, 10700, 11700 itp. Ciekawe czy teraz nie pójdą drogą Nvidii, kiedyś karty graficzne były dużo tańsze (pomijając krypto, taki średniak jak RTX 3060 za 1599 to marna cena). Pytanie czy do 2x bardziej wydajny Alder zachowa ceny Rocket (podejrzewam istotne podwyżki, ale nie tak szalone jak GPU czy Zen3 więc być może i5-12400 będzie za 1199 i wydajniejszy niż mój, zaś i7-12700 za np. 1999).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Pobor pradu dzis malo kogo obchodzi,

Jak jest głuchy.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Wu70 napisał:

No właśnie potwierdziłeś to co pisałem, kogo obchodzi maks w benchmarku poza forumowiczami?

6 rdzeni jak teraz ale dużo większe, do tego 4 rdzenie i to wszystko musiałoby być skompensowane lepszym procesem. Będę zaskoczony jeśli będzie lepiej bo priorytety dla aldera są inne

Jak ktoś potrafi wykorzystać komputer tylko do grania, to go raczej pobór obchodzić nie będzie.

Edytowane przez Doamdor
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sino napisał:

 Ciekawe jaka CENA. Zwykle następcy byli w cenie poprzedników 8700, 9700, 10700, 11700 itp.

Ja bym się nie łudził że Alder będzie w cenie swoich poprzedników z danego segmentu. W końcu wprowadzają sporo nowinek w tej generacji, wraz z przebudową całej platformy od czasów przejścia z s775 na 1156. Budowa hybrydowa BigLittle, DDR5, PCIE 5.0...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel czy amd wykorzystają każdą okazję na wysokie ceny jeśli mają przewagę nad konkurencją, naprawdę za każdym razem jesteście zaskoczeni? ;-)

Jak będzie wydajnie to będzie drogo. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Wu70 napisał:

 

Byli tacy piewcy z takim jednym na G w nicku, co szli w zaparte twierdząc że AMD  zawsze będzie miało dobrze wyceniony produkt, nawet jeśli ten będzie lepszy od konkurencji. ZEN3 to szybko zweryfikował że jednak AMD nie jest takim dobrym wujkiem.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen 3 jest o tyle szybszy o ile droższy, czyli praktycznie nic nie zmienia dla zwyczajnych, przeciętnych ludzi... Gdzie się podziały czasy gdy nowe, lepsze produkty wcale nie były w nowych, wyższych cenach? Eh ...

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martwcie się chłopaki, po premierze Alder Lake zena będą dodawać do chipsów. 

Patrząc na specyfikację oraz wycieki IPC  Alder lake można założyć, że i5 12600k będzie klepał 5800x w singlu jak i w multi. Intel zawsze pozycjonował I5 w przedziale 200-300$ więc AMD nie zostaje nic innego jak przemianowanie 5800X na 6600 i wydanie go w cenie 200$ :) 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, darkonza napisał:

Alder nie moze być tani bo Intel już dano się przyznał ze 10nm jest jakie jest i nigdy nie bedzie tak opłacalne jak 14nm, bo uzyski nigdy nie beda tak wysokie. 

To przecież logiczne. Wiesz czemu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ żaden proces technologiczny Intela nie będzie tak długo jak 14nm a dzięki temu na 14nm zarobili wielokrotnie i nic tego już raczej nie przebije. Chyba że zamierzają 5 lat jechać na 7nm w co wątpię.

Podejżewam że właśnie chodzi o dojrzałość i dochodowość procesu to 14nm Intela bije chyba wszystkie jakiekolwiek inne.

 

Osobiście uważam że 14nm nie dość że wielokrotnie się zwróciło to jeszcze przy okazji zwróciło z nawiązką za  badania nad 10nm, 10nm Super FIN, Enhanced 10nm Super FIN, jak i przyszłym Enhanced 7nm Super FIN. 

 

Także 14nm chyba już nic nie przebije a Intel w sumie poza wizerunkiem nic nie stracił co widać po przychodach. Kto by nie chciał zarabiać przez 5 lat na jednym procesie technologicznym a przy okazji na jednej mikroarchitekturze x86 bo Skylake i Skylake-X więc całkiem możliwe że to dla Intela zwycięstwo i sukces postrzegane przez nas jako porażka a korpo ma przede wszystkim zarabiać. Nie jestem teoretykiem spiskowym ale można by pomyśleć że to nawet celowe działanie czyli minimalizacja kosztów(ile się da i jak długo się da) i maksymalizacja zysków. Nie ma co się oszukiwać ponieważ dodawanie tych samych rdzeni x86 do kolejnych generacji procesorów i podbijanie zegarów to minimum minimów poniesionych kosztów badań i prac :)

 

 

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...