Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, MarioDee napisał:

Natomiast u mnie nie wiem co się to podziało,

Na początek sprawdź czy wentylator kreci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej ok (cpu z stres test) temp. Jak na auto oczywiście. te 65c Pewnie ręcznie ustawiony cpu byś zbił do 60 może

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150w i 86*C w niecałą minutę ;) Tak średnio ale nie wiem, nie pamiętam jak było na grandisie dokładnie :D 

Ale chyba 6700K albo 8600 ogarniał mi w okolicy 200 wat.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten nowy Fortis 5 nie jest czasem wydajniejszy od  Grandisa 2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, shakal84 napisał:

Tak trochę z innej beczki, w kwestii g-sync i liczby rdzeni. Otóż u mnie monitor oficjalnie nie obsługuje g-sync, ale oczywiście da radę go włączyć, grając w CoD cold war często miałem problemy z płynnością niby było stałe 144 fps ale wygladalo jakby monitor odświerzał z 60 Hz ponowne wył/wł kompa rozwiazywalo poroblem, pewnego razu robiłem sobie eksperymenty z oc i w pewnym momencie wyłączyłem rdzenie E, i co się okazało ? Problem z szarpaniem przy włączonym g-sync znikł. Może to wina systemu win 10 nie do konca poprawnie obsługuje rdzenie E ciekawe, aż mam ochotę przejść na win11 i wybadać te kwestię.

CoDy ogolnie maja problem z e-cores. U mnie szarpal dzwiek w MW 2019, Cold War i Vanguard. Po wylaczeniu e cores jak reka odjal. To samo w Metro.

Edytowane przez srekal34
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, srekal34 napisał:

CoDy ogolnie maja problem z e-cores. U mnie szarpal dzwiek w MW 2019, Cold War i Vanguard. Po wylaczeniu e cores jak reka odjal.

Ciekawe bo ja jakos nie mam problemu w codzie jak i  iznajomi na tym cpu wiec stawialbym, ze to nie wina E-core a problem z napieciami, wyulaczenie ich to pewnie posrednie rozwiazanie ;)  Pobaw sie nastawami napiec, a nie wylaczeniem EE-Core. Jak na AMD byl za niski  SOC to tez byly problemy z dzwiekiem. No i pytanie jaki system bo na Win 10 niekoniecznie musi to dobrze dzialac.

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, MarioDee napisał:

bdTL8im.jpg

Tyle to ja mam przy ok 240W na i9-12900K na 5.1Ghz ... Chłodzenia zapomniałeś w tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MarioDee napisał:

Ten nowy Fortis 5 nie jest czasem wydajniejszy od  Grandisa 2?

Wentylatory Fortis5 ma lepsze ;) Grandis ma lepszy radiator. Przy teście niecałych 60 sekund to raczej Grandis daje niższe temperatury bo wentylatory jeszcze nie mają i tak co chłodzić, radiator wciąż jest w takim teście chłodny albo nawet zimny bym powiedział. Jakby puścić obciążenie na kilkanaście minut, to Fortis będzie lepszy bo ma lepsze wentyle.

Edytowane przez Minciu
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, _File_ napisał:

Tyle to ja mam przy ok 240W na i9-12900K na 5.1Ghz ... Chłodzenia zapomniałeś w tym?

Biosy kuleja z tymi odczytami W. Bo jak wytlumaczysz  360W ze sciany a cpu package 210w gdzie tylko cpu testowane ,idle 80w co daje 290+ 6% sprawnosc zasilacza 307w a gdzie resza W sie podziala 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, MaxForces napisał:

Biosy kuleja z tymi odczytami W. Bo jak wytlumaczysz  360W ze sciany a cpu package 210w gdzie tylko cpu testowane ,idle 80w

Nie kuleją, tylko jeżeli ktoś miesza z napięciami i LLC to potem się odczyty rozjeżdżają. https://www.overclock.net/threads/asus-maximus-z690-extreme-i9-12900k-guide-load-lines-vf-curves-adaptive-voltage-by-core-octvb.1794957/

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Ciekawe bo ja jakos nie mam problemu w codzie jak i  iznajomi na tym cpu wiec stawialbym, ze to nie wina E-core a problem z napieciami, wyulaczenie ich to pewnie posrednie rozwiazanie ;)  Pobaw sie nastawami napiec, a nie wylaczeniem EE-Core. Jak na AMD byl za niski  SOC to tez byly problemy z dzwiekiem. No i pytanie jaki system bo na Win 10 niekoniecznie musi to dobrze dzialac.

Windows 10, w dodatku jeszcze z 9900k wiec to napewno nie pomaga ? ale procesor na stock.

Dzieki za info, pobawie sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, _File_ napisał:

Tyle to ja mam przy ok 240W na i9-12900K na 5.1Ghz ... Chłodzenia zapomniałeś w tym?

  Mam i5 i i9, tego zupełnie nie ma sensu tak porównywać bo te 240W leci z większej powierzchni. Na i9 mogę sobie odpalić małe dane 280W a na i5 200W i już ledwo to trzymam.

2 godziny temu, MarioDee napisał:

Odczyty w spoczynku

Co to za odczyty jak tam nawet vcore nie pokazujesz.. Powiększ okno i pokaż wszystko. Daj kompletny screen przy obciążeniu to będzie coś wiadomo. Póki co nawet nie wiadomo z jakim napięciem to działa, napięcie raz było na screenie cpu-z ale przy zegarze 4.7 a to wyżej niż all-core stock więc pewnie jakiś boost w idle.

Odpal test, w hwinfo kliknij reset min/max żeby nie zawierało wartości z idle, zrób screena po jakimś czasie, wyłącz test. ;)

Jeśli to stock to zrób UV i będzie lepiej bo pewnie po prostu wysokie napięcie.

8 minut temu, srekal34 napisał:

Windows 10, w dodatku jeszcze z 9900k wiec to napewno nie pomaga ? ale procesor na stock.

Dzieki za info, pobawie sie

Na win10 to różnie może być, trzeba eksperymentować. U mnie COD Warzone doskonale działa z E corami (win11), zazwyczaj mają spore użycie i zero negatywnego wpływu.

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, wkamil73 napisał:

Nie kuleją, tylko jeżeli ktoś miesza z napięciami i LLC to potem się odczyty rozjeżdżają. https://www.overclock.net/threads/asus-maximus-z690-extreme-i9-12900k-guide-load-lines-vf-curves-adaptive-voltage-by-core-octvb.1794957/

Odczyt Cpu package ile podaje nie ma nic z llc , moze go zmniejszyc lub zwiekszyc ale nie ma wplywu na jego zly odczyt .I gdzie takie fantazje wyczytales tam 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w końcu biosy dobrze czytają czy źle? Bo już się gubię.  "The impedance values of the DC_LL shall be used according to the LLC chosen, so that the CPU performs its internal voltage and power calculations accurately"

Jak będzie źle liczył CPU package, to ci się rozjedzie z tym co masz na VRM Vcore Power.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ujme to inaczej jezeli ruszasz tylko llc a reszta idzie ac-dc z ustawien cpu bo ich nie ruszasz w plycie to jak ci sie moze rozjechac .

Ja i 90% tutaj ac dc wogole nie rusza 

jedynie co ci do glowy przyjdzie kulejacy bios

z drugiej strony ac-dc cie wogole nie obchodzi przy stalym napieciu 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus zrobił to za nas... i od BIOSu 1003 DC i AC są już przypisane do odpowiednich LLC. Chyba nie bez powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam AC/DC. jak zostawisz na AUTO to Vcore szaleje i trudno nad nim zapanować i precyzyjnie ustawić. Można ratować się wysokim LLC i jakoś to działa.

Jak ktoś nie chce precyzyjnie ustawiać AC/DC to przynajmniej proponuję ustawić 0.01 na Asusie co powoduje, że wpływ na VID i Vcore jest minimalny.

To działa tylko dla trybu adaptive.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, wkamil73 napisał:

Asus zrobił to za nas... i od BIOSu 1003 DC i AC są już przypisane do odpowiednich LLC. Chyba nie bez powodu.

A myslisz na jakim biosie jade. 
i jak wyzej przy stalym napieciu nie ma to znaczenia ac-dc. Ma znaczenie przy vf 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jeśli możesz odczyt przy full load (occt małe dane) z hwinfo VRM vcore power i IA Cores Power.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, wkamil73 napisał:

Asus zrobił to za nas... i od BIOSu 1003 DC i AC są już przypisane do odpowiednich LLC. Chyba nie bez powodu.

Wcześniej też były tylko, że im niżej z LLC tym większy rozjazd bo wiadomo - każdy CPU jest inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, RyszardGTS napisał:

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/asrock-plyta-glowna-b660m-hdv-s1700-2ddr4-dp-hdmi-m-2-matx

B660M-HDV 454,39zł (damowa dostawa)

Najtańsza budżetówka, do 12100/F-12400/F będzie OK.

Lepiej dolozyc do tej ;)

https://foxkomputer.pl/pl/p/ASRock-Plyta-glowna-B660M-Pro-RS-s1700-4DDR4-DPHDMI-M.2-mATX/19681

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...