Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe czemu u mnie wysrał się raz jeden z banków. 

Na ddr5 jedynie to się zdarza, zanim forum zacznie krzyczeć że to bzdura jak samo wyginanie.

 

 

Edytowane przez Minciu
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Kyle_PL napisał:

tutaj ściągawka:

bardzo dziękuję, nie miałem do czynienia wcześniej z takimi mocarzami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, mimuszek napisał:

bardzo dziękuję, nie miałem do czynienia wcześniej z takimi mocarzami

Nie ma problemu. Daj znać, jak to wpłynęło na temperatury i wydajność (bo wydajność powinna minimalnie spaść - wg. TechPowerup o kilka procent w Cinebench R23 multicore, przy czym oni zapewne ustawili limit PL2 na 190W, a nie "POR" 156W). Mam nadzieję, że kolejny UEFI będzie tutaj lepszy. Może będziemy musieli napisać do Gigabyte, by to jakoś ogarnął (na AUTO powinny być zalecane limity, a nie taka szopka).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Kyle_PL napisał:

Daj znać, jak to wpłynęło

mógłbyś pomóc proszę gdzie tego szukać, nic takiego nie widzę. bios najnowszy wgrałem  :

20220626-171644.jpg

20220626-171704.jpg

20220626-171719.jpg

20220626-171735.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mimuszek napisał:

mógłbyś pomóc proszę gdzie tego szukać, nic takiego nie widzę. bios najnowszy wgrałem  :

20220626-171644.jpg

 

W Advanced CPU Settings jest coś takiego jak Turbo Power Limits i do wyboru jest AUTO, POR, Enabled. AUTO i Enabled bez dodatkowych manipulacji nic nie daje (lol), także pozostaje albo wybranie POR, albo na tym Enabled rzeźbienie w odchodach (manualne ustawianie PL1 PL2 i TAU)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mimuszek napisał:

wracam do tematu 12700K i b660 gamingx

Zakupiłem polecanego fortisa 5argb

obudowa genesis irid 515argb, całkiem przewiewna

3070 asus dual

w pokoju mam dziś 30stopni..

w grach spoko, procek pod 50, grafika 60, pograłem w elden ring, nie ma problemu

OCCT duże pliki , nie ma problemu, pod 60st max

ale małe pliki i w cinebench to samo :

cinebench.jpg

furmark.jpg

 

jeszcze jedna sprawa, pamięci viper stell 3600, na xmp nie rszy, musiałem puścić na 3466 bodaj, tak na szybko..

Ładnie rozgrzałeś CPU i GPU.

Ile RPM masz na karcie przy tym teście ?  Jak możesz to zrób test w 4K + MSAA.

Co do procesora, 200W na i7 dla Fortisa to za dużo przy tych warunkach, 150W powinien ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Doamdor napisał:

Ile RPM masz na karcie przy tym teście ? 

jak ja wczoraj miałem w swoim, to dochodziły obroty pod 2500, pisałem w innym temacie że wyje jak ventus i eagle, niczym się nie różni wyjec, do 2100 jeszcze akceptowalny szmer, potem dramat, tyle że cewki nie piszczą, albo wentylatory je zagłuszają..

wracają do płyty, ustawiłem POR i różnica jest kolosalna, w cinebench przy multi góra 75st, w single 50. nawet się nie spodziewałem az takich różnic, Swoją droga gigabyte nie powinien w biosie chyba takich duzych limitów dawać domyślnie ?

12700-por.jpg

Bsingle-core-por.jpg

cinebench-wyniki-12700.jpg

@Kyle_PL   jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kyle_PL napisał:

W Advanced CPU Settings jest coś takiego jak Turbo Power Limits i do wyboru jest AUTO, POR, Enabled. AUTO i Enabled bez dodatkowych manipulacji nic nie daje (lol), także pozostaje albo wybranie POR, albo na tym Enabled rzeźbienie w odchodach (manualne ustawianie PL1 PL2 i TAU)

A co to jest ten POR?

Ja tam na manualu jadę a limity mam na max ręcznie ustawione.

Tyle że z palca x49/uncore x40/ecores off a vcore na 1.16v. Stabilne. Jak nie sypie się w pętli CB23 ani w Blenderze oraz w BF to się w grach nie wysypie ;-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komus 12 gen 12700K albo 12900K sie wygial ? Czy to tylko gadanie o niczym ;) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszły to już biosy dla płyt 6xx  dla obsługi 13th gen aby odpalić ten procesor? Do mojej nie widzę. :]

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiesz że kupić coś będziesz mógł dopiero w październiku najwcześniej ? po co ci teraz nowy bios, hmm

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, blubaju napisał:

Wyszły to już biosy dla płyt 6xx  dla obsługi 13th gen aby odpalić ten procesor? Do mojej nie widzę.

 

Część MBO posiada dalej nierozwiązane problemy z 12th, dajmy im jeszcze chwilę na ogarnięcie, bo nigdy tego nie zrobią xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, mimuszek napisał:

a wiesz że kupić coś będziesz mógł dopiero w październiku najwcześniej ? po co ci teraz nowy bios, hmm

 

Raczej chodzi o to że sprzedają na czarnym rynku procesor, którego i tak nikt nie uruchomi przecież na Z6, bo nie ma biosa. Ciekawe w ogóle czy warto czekać na 13th

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Dagedy napisał:

 

Część MBO posiada dalej nierozwiązane problemy z 12th, dajmy im jeszcze chwilę na ogarnięcie, bo nigdy tego nie zrobią xd

Nie zapeszać ale dziś w końcu poskładałem te całe aldery i z690 leżało z 3 tygodnie i brak veny było :-) i o dziwo od strzała  profil xmp  3600mhz działa zero puki co problemów,system przeszedł z 5 płyt am4 z 4 płyty intela i też działa bezbłędnie :-) ,muszę też raczej pochwalić pastę tą dorzuconą do tej nakładki thermalrighta  na socket  gęsta i mam nadzieję porządna pasta thermalright tf7 o ta się rozchodzi

 

Edytowane przez unadarek
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Dagedy napisał:

 

Część MBO posiada dalej nierozwiązane problemy z 12th, dajmy im jeszcze chwilę na ogarnięcie, bo nigdy tego nie zrobią xd

Sprecyzuj jakie problemy mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Doamdor napisał:

Sprecyzuj jakie problemy mają.

odniosę się do płyt MSI, bo jestem na bieżąco: 

- pamięci nie ruszają na 3200 Mhz (mimo ostatniego update UEFI)

- asmedia sata controller - losowe BSOD na płytach DDR4/DDR5

- realtek digital output - ALC4080/ALC4082 wymaga update firmware

- 7D31v14 - po odpaleniu Secure Boot GPU poniżej 2018 roku produkcji walą losowe BSOD / lub mamy brak obrazu. 

Na koniec mój indywidualny przypadek: 7D31v14 niezależnie co ustawię i ile banków pamięci mam obsadzone Command Rate zawsze jest 2. Dodatkowo cały czas kontroler LED świruje, ale tu nie wiem czy wina nie leży w żałosnym MSI Center

W dziale dotyczącym pamięci RAM jest opis wali @novi z ustawieniami RAM na płycie GIGABYTE. 

 

I to tak na szybko. Zaznaczyć jednak muszę, że od razu wsadzę 13th w obecne MBO :D 

Edytowane przez Dagedy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bambole w biosach u konkretnych producentów = nierozwiązane problemy 12 generacji :szczerbaty:

Miałem dwie płyty Z690 MSI konkluzja z używania - nigdy więcej MSI ? Płyty mają fajne i dobrze wykonane, ale biosy są tragiczne tak jak to było lata temu.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sideband napisał:

Bambole w biosach u konkretnych producentów = nierozwiązane problemy 12 generacji :szczerbaty:

Miałem dwie płyty Z690 MSI konkluzja z używania - nigdy więcej MSI ? Płyty mają fajne i dobrze wykonane, ale biosy są tragiczne tak jak to było lata temu.

Faktycznie, może źle to ująłem, myśl moja dotyczyła konkretnego producenta.

Jest to moja pierwsza płyta MSI w ogóle, i zgodzę się z opinią, że BIOS jest "mocno średni", ale trzymam się postanowienia, że przesiadkę zrobię dopiero razem z 14th. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne jak zaczyna się grzebactwo  na zetkach w msi to wyłażą kwiatki :-)  za to msi b560m bazooka płytka bezbłędna co nie włożysz to działa :E bez skojarzeń  ,odpalasz xmp i to nawet wysokie częstotliwości oczywiście gear2  ale wszycho stabilne jak skała , i to niezaprzeczalny fakt jakościowo msi jest wysoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia miałem MSI b550 unify, nie urzekła mnie. Bardzo możliwe że biosy kwiczą na niej, o ile ram dałem radę puścić wyżej niż na asusie b550-e, o tyle z rdzenia musiałem iść około 100mhz niżej na tym samym napięciu (testowane z tym samym fclk) . B550-a nie dał rady ogarnąć 5900x, wszystkie napięcia skakały jak kangury w Australii, z490-a , miał dziwna zajawkę z 10700k, małe dane mogłem męczyć pol dnia, żeby po 15 minutach gry mieć whea :E . Dopiero podbicie o 0.08v procka dawało wynik no whea, na z490 taichi i aqua, normalnie mogłem grać nawet na 5.2ghz , gdzie przy tym napięciu na MSI 5ghz było stabilne. Medzik, dlatego ja już omijam tą firmę jeśli chodzi o płyty główne . Dla normalnych użytkowników, którzy nie wykraczają poza specyfikację narzucona przez producenta, MSI będzie spoko, dla kogoś co oczekuje czegoś więcej to raczej nie . 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że widziałem na obu płytach - od tak bios potrafi sobie sam podkręcić procka ?

Resztę pominę nie wiem ile razy musiałem czyścić bios by płyta wystartowała :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaskakujące, bowiem na mojej MSI nic się nie dzieje dziwnego.

Bios 7D25v12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dawna wiadomo że najlepsze Biosy i support ma Asus :)

Edytowane przez Blejdos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...