Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Panocki jak tam u was sprawa wybudzania się na tych alderkach i tym całym lga 1700 ???? ,u mnie qrw...  na kilka wybudzeń może z raz wstanie  w reszcie przypadków trza restartować pc baaa nawet nie restartować tylko wyłączać i włączać bo przy próbie restartu nic się nie dzieje dalej czarny ekran :-P   zdarzyło się chyba ze 2 razy na 4 dni użytkowania  zamrożenie obrazu (tylko restart pomagał)  Whea loger -Eventid 1  ,level2  czyżby to od systemu który jak pisałem wcześniej przeszedł z 10 płyt głównych ajemde i inteli  bez zbytniego odinstalowywywania urządzeń  tylko chipset i po zmianie sprzętu instalacja tegoż nowego chipsetu :-P cinebenche przechodzi bez problemu po kilka razy z rzędu :-P  taka znieczulica że nawet systemu nie chce się stawiać od nowa  :E

Edytowane przez unadarek
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co pamiętam Gigabyte i MSI miało ten problem także możliwy bambol w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, unadarek napisał:

Panocki jak tam u was sprawa wybudzania się na tych alderkach i tym całym lga 1700 ???? ,u mnie qrw...  na kilka wybudzeń może z raz wstanie  w reszcie przypadków trza restartować pc baaa nawet nie restartować tylko wyłączać i włączać bo przy próbie restartu nic się nie dzieje dalej czarny ekran :-P   zdarzyło się chyba ze 2 razy na 4 dni użytkowania  zamrożenie obrazu (tylko restart pomagał)  Whea loger -Eventid 1  ,level2  czyżby to od systemu który jak pisałem wcześniej przeszedł z 10 płyt głównych ajemde i inteli  bez zbytniego odinstalowywywania urządzeń  tylko chipset i po zmianie sprzętu instalacja tegoż nowego chipsetu :-P cinebenche przechodzi bez problemu po kilka razy z rzędu :-P  taka znieczulica że nawet systemu nie chce się stawiać od nowa  :E

Godzinę temu, sideband napisał:

Z tego co pamiętam Gigabyte i MSI miało ten problem także możliwy bambol w biosie.

Pewnie tak bo u mnie na płycie Asusa zero problemów , a robiłem już kilka razy upgrade biosu i niegdy nie było problemów po restarcie zawsze system normalnie bootował.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, unadarek napisał:

U mnie w sumie problemów nie mam przy wybudzaniu (Win 11). Co do zamrożenia, to tak miałem, jak nie miałem limitów mocy (tak raz na parę tygodni freez). Od ponad tygodnia mam aktywne limity mocy i odpukać freezu nie było. Kolega z tego forum pisał, że też miał freezy, ale podobno po kilkudziesięciu sekundach PC się odwiesza jakby nigdy nic.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, Kyle_PL napisał:

U mnie w sumie problemów nie mam przy wybudzaniu (Win 11). Co do zamrożenia, to tak miałem, jak nie miałem limitów mocy (tak raz na parę tygodni freez). Od ponad tygodnia mam aktywne limity mocy i odpukać freezu nie było. Kolega z tego forum pisał, że też miał freezy, ale podobno po kilkudziesięciu sekundach PC się odwiesza jakby nigdy nic.

z tym odwieszaniem tez się zdarzyło chyba z raz ale reszta to bez odwieszenia :E czasami przy włączeniu chyba z usb jest szopka bo maya u5 jest przywieszona i trzeba odłączyć i podłączyć :-)  a z tymi limitami lukne jak to wygląda ,dzięki kyle za podpowiedz :boink:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dla posiadaczy Z690 EDGE DDR4

7D31v17 - 2022-07-04 - 9.43 MB - Fine-tuned memory compatibility. MPG Z690 EDGE WIFI DDR4 (msi.com)

Ktoś już może testował jak się RAM zachowuje?

Edytowane przez Dagedy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
20 godzin temu, Dagedy napisał:

Dla posiadaczy Z690 EDGE DDR4

7D31v17 - 2022-07-04 - 9.43 MB - Fine-tuned memory compatibility. MPG Z690 EDGE WIFI DDR4 (msi.com)

Ktoś już może testował jak się RAM zachowuje?

...

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czas działania baterii jest znacznie dłuższy w laptopach z nowymi Ryzenami:

i7-12700-H-vs-Ryzen-7-6800-H-battery-lif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Intel ośmiesza się też tu:

RYZEN-7-6800U-VS-CORE-I5-1260P-GPD-PHAWX-1.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jezeli ktos szuka GSkill 6000 cl36, to chyba dotychczas najtaniej w PL pln 1459

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z5-rgb-ddr5-32-gb-6000mhz-cl36-f5-6000j3636f16gx2-tz5rk-9705287/

+ kod NEWS4342

co do sklepu wiadomo...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest gorszy sort na wyższym napięciu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 7.07.2022 o 14:38, Kynareth napisał:

Czas działania baterii jest znacznie dłuższy w laptopach z nowymi Ryzenami:

i7-12700-H-vs-Ryzen-7-6800-H-battery-lif

Gdzie ten test robiony? Wygląda na jakąś bzdurę. 2x dłuższy czas pracy podczas odtwarzania YT, gdzie najwięcej prądu żre ekran, a nie CPU? Niezłe jajca. Bo tu:

https://www.ultrabookreview.com/56783-amd-ryzen-7-6800h-vs-intel-core-i7-12700h/

Jest tak:

Cytat

Here’s what we got in our tests on the AMD platform, with the screen’s brightness set at around 120 nits (~60 brightness), 60 Hz refresh, and on Hybrid MUX mode.

• 14 W (~5-7 h of use) – text editing in Google Drive, Silent  Mode, screen at 60%, WiFi ON;
  • 12 W (~7-8 h of use) – 1080p fullscreen video on Youtube in Edge, Silent Mode, screen at 60%, WiFi ON;
  • 11.5 W (~8-9 h of use) – Netflix fullscreen in Edge, Silent Mode, screen at 60%, WiFi ON;
  • 18 W (~4-6 h of use) – browsing in Edge, Performance Mode, screen at 60%, WiFi ON;
  • 85 W (~1 h of use) – Gaming – Witcher 3, Performance Mode, screen at 60%, WiFi ON, no fps limit.

And here’s the Intel model with the exact same screen and settings:

• 16 W (~5-6 h of use) – text editing in Google Drive, Silent  Mode, screen at 60%, WiFi ON;
  • 15.5 W (~6 h of use) – 1080p fullscreen video on Youtube in Edge, Silent Mode, screen at 60%, WiFi ON;
  • 14 W (~6-7 h of use) – Netflix fullscreen in Edge, Silent Mode, screen at 60%, WiFi ON;
  • 20 W (~4-5 h of use) – browsing in Edge, Performance Mode, screen at 60%, WiFi ON;
  • 80 W (~1+ h of use) – Gaming – Witcher 3, Performance Mode, screen at 60%, WiFi ON, no fps limit.

The AMD configuration wins here by a fair margin, and keep in mind those AMD readings have most likely improved in the meantime with the more recent software, based on our other reviews of Ryzen 6000 notebooks.

Test przynajmniej na max tożsamej konfiguracji:

• Cytat

• TUF Gaming A15 FA507 (Ryzen 7 6800H, RTX 3060 140W + MUX, 16 GB DRR5 memory – two sticks, 1 TB gen4 SSD, 90Wh battery).
    • TUF Gaming F15 FX507 (Intel Core i7-12700H, RTX 3060 140W + MUX, 16 GB DRR5 memory – two sticks, 1 TB gen4 SSD, 90 Wh battery).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, sideband napisał:

To jest gorszy sort na wyższym napięciu ;)

Z tego co pamietam to sa chyba ostatnie wersje na Samsungach, kolejne sa na Hynixach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, Alighieri napisał:

Z tego co pamietam to sa chyba ostatnie wersje na Samsungach, kolejne sa na Hynixach.

Nie wiem jak teraz, ale wcześniej 5600 do 6000 to był Samsung i Hynix.

1.3v 6000Mhz CL36 są dostępne, ale cena z dupy. To są zapewne Samsungi z tego względu, że Samsungi wytrzymują ostrzejsze tRCD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, sideband napisał:

1.3v 6000Mhz CL36 są dostępne, ale cena z dupy. To są zapewne Samsungi z tego względu, że Samsungi wytrzymują ostrzejsze tRCD.

Nie spotkalem sie z Gskill trident 6k cl36 na Hynixach, ale oczywiscie nie mowie ze takich nie ma. Z pamieci te samsungowe chodzily na default 1,35

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Hynixy spokojnie robią 6000 CL36-36-36 tylko potrzebują wyższego napięcia od Samsungów stąd zapewne te 1.35V. Ale tRCD rzędu 32 nieosiągalne na Hynixach.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, sideband napisał:

Hynixy spokojnie robią 6000 CL36-36-36 tylko potrzebują wyższego napięcia od Samsungów stąd zapewne te 1.35V. Ale tRCD rzędu 32 nieosiągalne na Hynixach.

Rzecz jasna, zanim jak to zwykle w tym nieszczesnym kraju, wszystko poszlo sie znowu j..,. Kingstony 6000 cl40, ktore sa na Hynixach zeszly do kwoty pln 1135 i szlo to w dobrym kierunku cenowym, az jak to u nas zwykle przestalo...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Złoty się osłabia to DDR5 poszły w górę i w sumie nie tylko pamięci. Tylko karty tanieją, ale to dlatego, że producenci chcą jak najszybciej opróżnić magazyny.

@Alighieri

To nie temat o kartach, ale 3080 masz w cenie MSRP lub poniżej. 6900XT są sprzedawane grubo poniżej MSRP ;)

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
24 minuty temu, sideband napisał:

Złoty się osłabia to DDR5 poszły w górę i w sumie nie tylko pamięci. Tylko karty tanieją, ale to dlatego, że producenci chcą jak najszybciej opróżnić magazyny.

I znow to bardzo / zbyt  eleganckie okreslienie, pln leci na morde jest bardziej adekwatne. USD najdrozszy od 25 lat, a USD to benzyna, ergo pozniej wszystko. Nie nalezy rowniez zapominac o rekordowej inflacji 15,6%, zawinionej przez rzadzacych, a nie przez gloszone bajki Karty graficzne tanieja zdecydowanie zbyt powoli jak na sytuacje do ktorej doprowadzono, vide crypto / podaz Nvidia (odnosnie AMD sie nie wypowiadam, poniewaz nie jestem specjalista od rynku AMD)

@sideband

np. sam moge Ci wrzucic 2 sprawy z ostatnich dni / tygodni

x-kom KFA2 3080 12GB pln 3999, lub INNO3D 3080 12GB pln 4099, tylko co to zmienia jak w ostatnich tygodniach w DE Mindstar sprzedawal Gainward 3080 12 Gb za jakies pln 3500....

Ergo PL caly czas slabo...

Edytowane przez Alighieri
gramatyka + economic

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Alighieri napisał:

Jezeli ktos szuka GSkill 6000 cl36, to chyba dotychczas najtaniej w PL pln 1459

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z5-rgb-ddr5-32-gb-6000mhz-cl36-f5-6000j3636f16gx2-tz5rk-9705287/

+ kod NEWS4342

co do sklepu wiadomo...

Ten kodzik już nie działa :) jeśli ktoś się załapał to gratuluje.

1 godzinę temu, sideband napisał:

Gdzie ty widzisz 6000mhz cl36 na 1.31v ....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
29 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Jak już szlifowali ihsa to mogli pójść na całość i zrobić skalpa od razu wtedy temp jeszcze tak 7-8c mniej :)ja kupiłem po to właśnie ihsa od Rockit Cool raz żeby zrobić skalpa z maszynką i dwa żeby nie tracić gwarancji :) i na Raptor Lake też powinien pasować :)

Edytowane przez Blejdos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Blejdos tutaj są na napięciu 1.30 , mam takie od Sidebanda które kupiłem i używam całkiem zimniutkie nawet - F5-6000U3636E16GX2-TZ5K F5-6000U3636E16GA2-TZ5K - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd. (gskill.com) Tylko teraz ciężko jest je znaleść w dobrej cenie jak to w Polsce - podrożały strasznie ostatnio

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi