Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

@Up

Timingi celowo nie pokazane :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
12 minut temu, Minciu napisał:

Daltego poczekam sobie przynajmniej rok do Raptor Lake i Zen4, az wyjdzie cos ciekawego, do tego czasu Zen3-V-cache i ew Alder na DDR4 bedzie grane, zeby nie zmieniac pamieci :D

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dla tego o gear1 można już zapomnieć XD

10 minut temu, kalderon napisał:

40-40-40?

To trochę jakby 3600cl11 dali. Raczej stawiam na 60-80 z XMP. A jak z palca uda się zejść na 40 to już będzie kozak XD

Pierwsze DDR miały 1-2CL. DDR3 miały nawet CL8. Timingi to nie wszystko XD

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takie standardwoe 4800 co pokazywali producenci maja miec Cl40 mniej wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Minciu napisał:

Timingi to nie wszystko XD

oj narazisz się tu co niektórym "tunerom" 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Liczę że jakaś tam ciągłość będzie do zrobienia na ddr5.

w ddr3 mam 2133 cl8

w ddr4 4400cl16

to chociaż 9000 cl 32 ;)

Chyba, że tak cep zbudowany jest że CL będzie miało mniejsze znaczenie a wszystko w MHz leci.

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taktowania skompensują wyższe opóźnienia dzięki czemu realnie opóźnienia co najwyżej spadną.

Poza tym DDR5 przy tych samych taktowaniach i tak zapewniają wyższą przepustowość od DDR4. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Daltego poczekam sobie przynajmniej rok do Raptor Lake i Zen4, az wyjdzie cos ciekawego, do tego czasu Zen3-V-cache i ew Alder na DDR4 bedzie grane, zeby nie zmieniac pamieci :D

Ja też mocno zastanawiam się nad Alder Lake i DDR4. Pytanie które płyty będą obsługiwać te pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#Passt

• ASUS ROG Maximus Z690 Extreme—DDR5
  • ASUS ROG Maximus Z690 Formula—DDR5
  • ASUS ROG Maximus Z690 Hero—DDR5
  • ASUS ProArt Z690 Creator 10G—DDR5
  • ASUS Prime Z690-A—DDR5
  • ASUS Prime Z690-P—DDR5
  • ASUS Prime Z690-V—DDR5

• ASUS ROG Strix Z690-A Gaming D4—DDR4
  • ASUS ROG Strix Z690-E Gaming D4—DDR4
  • ASUS ROG Strix Z690-F Gaming D4—DDR4
  • ASUS TUF Gaming Z690-Plus D4—DDR4
  • ASUS Prime Z690-A D4—DDR4
  • ASUS Prime Z690M-Plus D4—DDR4
  • ASUS Prime Z690-P D4—DDR4
  • ASUS Prime Z690-V D4—DDR4
  • ASUS Prime Z690-V-SI-D4—DDR4
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Chyba się starzeję bo zaczyna mi wystarczać 2933Mhz cl21  :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, Passt napisał:

Ja też mocno zastanawiam się nad Alder Lake i DDR4. Pytanie które płyty będą obsługiwać te pamięci.

Ja mocno to nie bo wole wsadzic nowego zenka bez zmiany mobo, tym bardziej, ze kupilem 5800X za "grosze" i sprzedam bez starty a nawet z zyskiem. Do ALdera dochodzi jeszcze nowy system, mam Ori Win 10 ale ponoc na poczatku ma byc tylko poprzez Update czego nie trawie i system wgrywam tylko z iso, a te ponoc ma byc sporo pozniej. Kolejna rzecz to wydajnosc Aldera w grach w stosunku do nowych zenkow, zobaczymy jak to bedzie.

GB wklejalem juz w tym watku ;) Nizej masz Asus.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
37 minut temu, Passt napisał:

Zobaczymy na premierę jakie i w jakiej cenie będą pamięci, i przede wszystkim co da upgrade, zapowiada się ogromny wybór wersji DDR4/DDR5 więc jak ktoś nie chce przechodzić to znajdzie dużo modeli.

Sam się zastanawiam czy wyjątkowo nie wchodzić day one, przy obecnej sytuacji i jeśli testy nie zawiodą to będzie dobrze trzymał cenę do czasu Zen4, do tego 10nm SF czy tam Intel 7 to zapewne nie najlepsza dostępność 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Kynareth napisał:

Gdyby wszystko poszło tak jak powinno, to po Ivy Bridge w 2012, w 2013 wyszedłby Devil's Canyon, w 2014 Coffee Lake, w 2015 Rocket Lake, a w 2016 Raptor Lake. Tak więc w 2016 mielibyśmy wydajność z 2022. Sandy Bridge był na premierę 10x opłacalniejszy niż Pentium 4D 5 lat wcześniej i tak też powinno być 5 lat później. Strasznie to jest wszystko zapóźnione.

Jestem ciekawy o ile w praktycznych zastosowaniach 12600K będzie szybszy od mojego 6800K.

Bardzo namieszałeś i chyba sam się pogubiłeś a przedział czasowy to wręcz abstrakcja. Gdzie Haswell i Broadwell? SunnyCove był projektowany w okresie 2016-2018 to jak mógł wyjść procesor w 2015 opary o nią? Rocketlake by nie istniał gdyby wszystko poszło z planem ponieważ był by Icelake. 

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe jaka będzie różnica w wydajności pomiędzy startowym DDR5 a np. takimi DDR4 Patriotami 4400cl19. Podobno Raptor Lake ma być stricte skierowany do graczy(większy cache). Ciekawie się strasznie zrobiło, nie mogę się doczekać benchmarków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Ja mocno to nie bo wole wsadzic nowego zenka bez zmiany mobo, tym bardziej, ze kupilem 5800X za "grosze" i sprzedam bez starty a nawet z zyskiem. Do ALdera dochodzi jeszcze nowy system, mam Ori Win 10 ale ponoc na poczatku ma byc tylko poprzez Update czego nie trawie i system wgrywam tylko z iso, a te ponoc ma byc sporo pozniej. Kolejna rzecz to wydajnosc Aldera w grach w stosunku do nowych zenkow, zobaczymy jak to bedzie.

GB wklejalem juz w tym watku ;) Nizej masz Asus.

Wydaje mi sie ze Windows 11 ISO przyjmie po prostu klucz Windowsa 10, wiec w Twoim przypadku nie bedziesz musial czekac - sam tak zamierzam zrobic. Odwrotnie - na update z poziomu Windy trzeba bedzie czekac.

Edytowane przez srekal34

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 minuty temu, srekal34 napisał:

Wydaje mi sie ze Windows 11 ISO przyjmie po prostu klucz Windowsa 10, wiec w Twoim przypadku nie bedziesz musial czekac - sam tak zamierzam zrobic.

Tylko mi nie chodzi o klucz a pojawienie sie iso do sciagniecia. Mniejsza z tym, ten system poki co to mnie interesuje jak zeszloroczny snieg ;)

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wielu nie zdaje sobie sprawy czym jest Alderlake.

GoldenCove to pierwszy rdzeń x86 mający 6-cio drożny dekoder instrukcji x86 i mogący szczytowo przekroczyć barierę 6 instrukcji na takt, dzięki mikro i makro fuzji + cache mikro-instrukcji a to aż o 50% więcej przy czym 20-30% wyższe IPC nie powinno być dużym problemem na co CB R20 już wskazuje bo +28%.

GoldenCove to najpotężniejszy Front-End w x86 z 6-cio drożnym dekoderem instrukcji x86, ogromnym predyktorem rozgałęzień i preselektorem. Ostatni raz taka zmiana była przy przejściu z 3 drożnego dekodera instrukcji x86 na 4 drożny w Conroe(Core2) w 2006 roku!!! Tylko że wtedy to było +33% a teraz w GoldenCove jest +50%!!!.

Skylake x86:
predyktor 4K wpisów
4 drożny dekoder x86
L0 1.5K mikro-instrukcji
ROB 224
4xALU, 3xAGU, 1xSD

SunnyCove x86:
predyktor 5K wpisów
4 drożny dekoder x86
L0 2.25K mikro-instrukcji
ROB 352 wpisy
4xALU, 4xAGU, 2xSD

Zen3 x86:
predyktor 6.5K wpisów
4 drożny dekoder x86
L0 4K mikro-instrukcji
ROB 256 wpisów
4xALU, 3AGU

GoldenCove x86:
predyktor 12K wpisów
6 drożny dekoder x86
L0 4K mikro-instrukcji
ROB 512 wpisów
5xALU, 5xAGU, 2xSD

Edytowane przez AMDK11
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, AMDK11 napisał:

Z zaufanego źródła poznałem rywala Wojtka Goli na... - A..........a -  Wykop.pl

• Thanks 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, AMDK11 napisał:

Wielu sobie zdaje sprawę. Rozbudowany rdzeń jak opasły wieprz który potrzebuje dużo żarcia. Pytanie tylko czy będzie taki pracowity jak pokazują przecieki. :]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, AMDK11 napisał:

GoldenCove to ..przekroczyć barierę .. dzięki mikro i makro fuzji + .. aż o 50% więcej ..najpotężniejszy Front-End w x86 .. ogromnym predyktorem rozgałęzień i preselektorem. .. teraz w GoldenCove jest +50%!!!.

Ocieka wręcz zarąbistością, hiper duper ultra zarąbisty, najlepszy, najszybszy, najnowszy, najmocniejszy, 

HypeTrain pełną gębą XD

11 minut temu, blubaju napisał:

Wielu sobie zdaje sprawę. Rozbudowany rdzeń jak opasły wieprz który potrzebuje dużo żarcia. Pytanie tylko czy będzie taki pracowity jak pokazują przecieki. :]

Taki może cieplutko może wyjść XD

IMG_20200423_193120.jpg.8839e9e76f9019b4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Minciu napisał:

Ocieka wręcz zarąbistością, hiper duper ultra zarąbisty, najlepszy, najszybszy, najnowszy, najmocniejszy, 

HypeTrain pełną gębą XD

W którym miejscu wyolbrzymiam? Conroe(Core2) wniósł 4-ro drożny dekoder x86 i 4 instrukcje na takt. Z 3 instrukcji do 4 to 33% więcej instrukcji. Z 4 instrukcji na 6 instrukcji to 50% więcej. Od czasów Conroe(Core2 2006r.) do SunnyCove i Zen3 x86 ma 4 drożny dekoder instrukcji x86. Pierwszy raz od 1.5 dekady w x86 GoldenCove poszerzy dekoder z 4 do 6 instrukcji na takt czyli o 50%. 

Predyktor GoldenCove ma 12000 wpisów względem 6500 w Zen3 i 5000 w SunnyCove.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi