Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio procek pobił rekord, nawet mi tak Cinebench nie wypalił jak kompilacja shaderów w Callisto Protocol, 88 stopni :D W grach nie przekracza 70.

• Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 30.12.2022 o 10:47, MrKetiw napisał:

Ostatnio procek pobił rekord, nawet mi tak Cinebench nie wypalił jak kompilacja shaderów w Callisto Protocol, 88 stopni :D W grach nie przekracza 70.

Obecne gry ciągle mało korzystają z  dobrodziejstw wielordzeniowych  CPU , taka kompilacja rzecz jasna  potrzebuje mocy a może nawet  instrukcje  AVX były wykorzystywane . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 22.12.2022 o 10:15, BennX napisał:

Więc CPU miał podkręcone z automatu na 5.1 , Ram lekkie OC  1.4V   a komp  miał takie objawy że  podczas  długiego renderowania video  w ostatnim miesiącu złapał kilka razy  reset.  Sprawdzałem tą płytę na  necie  i ma  pochlebne opinie , płyta MSI MPG dobrej średniej klasy do  OC  .  Zasilacz mocny  1000watt corsair , wszystko podpięte jak należy , wszystko dobrze chłodzone  dodatkowy nawiew na płytę i sekcję VRM .

Powiem więcej , miałem ten zestaw od niego odkupić w nowym roku  :)   Jak uznają gwarancję  to będzie sprzęt dla mnie a moje sędziwe graty do szafy .

updejt

Jaka waszym zdaniem jest dziś atrakcyjna cena za jaką można kupić  12700k  ?

Będe chyba sprzedawał mojego i7_12700k daj znać jak jesteś zainteresowany 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 30.12.2022 o 10:47, MrKetiw napisał:

Między innymi z takich powodów, przy testowaniu CPU warto odpalać najbardziej wyrafinowane obciążenia (np. Prime95 SmallFFT).

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co obserwuję, to nawet popularne CPU-Z, ciśnie procka tak, że pot z niego sika, jak woda ze strażackiej sikawki, a Cinebench to chyba faktycznie tak sobie.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja ustawienia OC zostawiam dopiero wtedy gdy wytrzyma godzinę OCCT avx2, małe dane, extreme (nie dotyczy 5600x z sygnaturki, bo tam avx2 dobija w sekundę do 100* :E ).

• Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prime nie ma żadnego sensu, absolutnie. Y cruncher VST, Geekbench i R23, cokolwiek mocniejszego to już tracenie czasu i zegara. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mam 12100f na płycie Asus Tuf B660. Wydaję mi się że procesor nie chodzi pełną parą. Ram 3200 CL16.

W Cinebench R23 w multi mam 8328 punktów, wg testu na PPC powinno ty być koło 8500. 

HWinfo pokazuje że nie pobiera nigdy więcej niż 70W.

W Super Pi 32M wyszło mi 6min 42sek. (Na teście techpowerup jest 430sekund)

Czy wg Was wszystko jest ok ?

Edytowane przez kingOC

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 5.03.2023 o 08:58, kingOC napisał:

Mam 12100f na płycie Asus Tuf B660. Wydaję mi się że procesor nie chodzi pełną parą. Ram 3200 CL16.

W Cinebench R23 w multi mam 8328 punktów, wg testu na PPC powinno ty być koło 8500.

Te 2% może wynikać z ... łatek Windows, może odpalonego czegoś w tle (wynik w Cinebench jest niższy, jak masz odpalony monitoring w tle)

W dniu 5.03.2023 o 08:58, kingOC napisał:

HWinfo pokazuje że nie pobiera nigdy więcej niż 70W

... to i3 potrafi aż tyle pobrać? ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Kyle_PL napisał:

... to i3 potrafi aż tyle pobrać? 

Mam na to dwa sposoby i zastanawiam się który jest lepszy:

1. Mogę zrobić undervolting - offset -0.090 i wtedy procesor ma 54 stopnie i pobiera 62W

2. Mogę zrobić undervolting - offset -0.180 pod warunkiem że ustawię CPU Power Phase Control na Extreme i wtedy procesor ma 48 stopni i pobiera 56W w stresie 

Szczerze wolałbym to drugie ustawienie, ale nie wiem czy jest zdrowe i czy są duże straty energii. Podobno Extreme jest tylko do ostrego OC... A tu jest undervolting:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak patrzę na pierwszy tom danych technicznych 12 generacji procesorów Intel (AlderLake) i na 95 stronie jest taka tabela:

4e99f97f2ef7a.png

Ta tabela jest też tu:

https://edc.intel.com/content/www/us/en/design/ipla/software-development-platforms/client/platforms/alder-lake-desktop/12th-generation-intel-core-processors-datasheet-volume-1-of-2/009/processor-line-thermal-and-power/

Jak mniemam są to max temperatury jakie CPU powinien osiągać przy swoim TDP.

O ile zapewnienie max 71,3 stopnia C na jakimś i5 nonK przy 65W nie stanowi problemu, o tyle 61,9 stopnia Celsjusza przy 125W (np. w przypadku i7 12700K) to już może nie być taka prosta sprawa.

Z drugiej strony to TCASE to temp. IHS:

https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/support/articles/000038309/processors/intel-xeon-processors.html

... jednak znacznie te temp. (rdzenia w porównaniu do IHS) nie powinny się różnić.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To chyba temperatury do wbicia boosta na wyższy poziom.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spotkała mnie dzisiaj dziwna sprawa.

Po wejściu do biosu i buszowaniu w nim  (bez dokonywania żadnych zmian) i wyjściu z niego podczas ładowania Windowsa bluescreen ntoskrnl.exe.

Sprawdzam pamięci TestMem 5 na ustawieniu extreme wiele błędów od samego początku, testu zakończony tym samym bluescreenem.

Musiałem zejść z taktowania do domyślnych wartości.

Wcześniej pamięci były rockstable - żadnych problemów, żadnych bluescreenów.

Zdarzyło się Wam to kiedyś??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, mam 12700K i MSI Z690 A PRO DDR4 (bios 1.A0 z 09.01.2023) po wyłączeniu wszystkich małych rdzeni procesor działa już tylko z 6 dużymi rdzeniami, a druga sprawa, że po ustawieniu uncore na 40 czy cokolwiek wyżej od 3600, uncore pozostaje na 3600.

Jeśli ktoś może spotkał się z taką przypadłością to z góry dziękuje za jakieś wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba większość ostatnich BIOSów MSI ma ten problem, zainstaluj bete lub wróć do wcześniejszego wydania

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nawet takie kwiatki i9 12900KS

Beware: Counterfeit Intel CPU Scam on Used Market - Uwaga: oszustwo związane z podrabianymi procesorami Intel na rynku używanych

edit:

Identyfikacja dość szybka bez montażu CPU

Aplikacja (skaner) działa OK na smartfonie - sprawdziłem

Jak znaleźć pełny numer seryjny swojego procesora Intel® przez dekodowanie macierzy 2D

Pełny numer serii (ATPO) pomaga dokładnie zidentyfikować pudełkowany procesor Intel®, procesor paletowany lub okres gwarancji na procesor. Macierz 2D zawiera numer seryjny procesora, który jest czytelny według narzędzi aplikacji korzystających z kamer smartfonów. Macierz 2D znajduje się na zewnętrznej krawędzi procesora.

Edytowane przez postman1976

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wgrałem sobie najnowszy bios do płyty głównej.

Ustawiłem Ring Ratio na 38, a płyta uruchamia go na 3600 MHz.

Pierwszy raz zdarzyło mi się coś takiego. Myślicie ,że to jest jakieś zabezpieczenie nowego biosu ??

Płyta MSI MPG Z690 Edge WiFi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podpowiedz, ring down bin ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie pobieracie biosy płyt głównych z polskiej strony producenta?? 

Pojawił się nowy bios do płyty głównej na polskiej stronie, a nie ma go na globalnej stronie MSI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I który model chodzi?

MSI czasami daje na stronę wersje beta UEFI możliwe, że teraz też tak jest

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 5.05.2023 o 15:18, Passt napisał:

Panowie pobieracie biosy płyt głównych z polskiej strony producenta??

Jak popadnie, byle strona była oficjalna.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Kyle_PL napisał:

Jak popadnie, byle strona była oficjalna.

Widzę, że dzisiaj wrzucili najnowszy bios do mojej płyty na stronę globalną, więc wieczorem pobieram i instaluję

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Planuję złożyć komputer z prockiem i5-12600K, z kartą graficzną amd radeon rx 6600 8gb oraz monitorem 1080p 144hz.
Ogólnie skrzynka jest składana na wiele lat i jedyny upgrade jaki będzie planowany to zmiana karty za jakieś 3 lata na coś co pociągnie dobrze rozdzielczość 2k.
Czy poniższe połączenie procesora + płyta główna + pamięci ram, jest poprawnie dobrane względem siebie i nie będzie sprawiało problemów, po złożeniu?

Procesor: Intel Core i5-12600K - Cena: 949zł (w promocji intela 250zł taniej przy zakupie wybranych płyt głównych z chipsetem z690)
    Płyta główna: Asus tuf gaming z690-plus ddr4 Cena: 1129zł
    Pamięci ram: Kingston fury renegade black 32gb (2x16gb) 3600MHz CL16 Cena: 425zł
    Chłodzenie procesora: Endorfy fortis 5 140mm Cena: 199zł

Cena za całość w sklepie komputronik: 2662zł
W sklepie x-kom: 2702zł

Do posiadanych już podzespołów:

Karta graficzna: Asus radeon rx 6600 dual 8gb gddr6
    Dysk ssd: Samsung 980 500gb m.2 nvme
    Obudowa: Genesis irid 505f
    Monitor: Gigabyte g24f 2
    Ramka korekcyjna dla procesora: Thermalright  LGA1700-BCF: 50zł z aliexpress.

Czy w 2023 roku nie ma sensu zakupu płyty z pamięciami ram ddr4 i lepiej dołożyć 300zł do pamięci ddr5?
Bo cena płyt głównych ddr4 vs ddr5 jest praktycznie taka sama.

Procesor: Intel Core i5-12600K - Cena: 919zł z komputronika
    Płyta główna: Asus tuf gaming z690-plus ddr5 Cena: 1149zł z komputronika
    Pamięci ram: Kingston fury renegade silver 32GB (2x16GB) 6000MHz CL32 Cena 630zł z polskiego amazonu
    Chłodzenie procesora: Thermalright peerless assassin 120 se Cena: 219zł z polskiego amazonu
    Cena za powyższy zestaw z pamięciami ddr5: 2917zł

W związku z tym pojawia się pytanie: Która płyta główna będzie mniej problematyczna w codziennym użytkowaniu? Oraz najbardziej stabilna w działaniu?
Czy warto dopłacić 300zł do pamięci ddr5? Procesor i5 12600k będzie stabilnie pracował z pamięciami ddr5 6000MHz? Według strony producenta: chipy pamięci to Sk hynix M die.
Czy chłodzenie Thermalright będzie wystarczające do i5 z k? Oraz zmieści się do mojej obudowy? Genesis irid 505f.
Według strony producenta obudowy maksymalna wysokość chłodzenia: 165mm. https://pl.genesis-zone.com/produkt/irid-505f
Według strony producenta chłodzenia maksymalna wysokość chłodzenia: 155mm. http://thermalright.com/product/peerless-assassin-120-se/
Pozostaje tylko 10mm zapasu, czy będzie wystarczające?
Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi