Skocz do zawartości
TDK99

Intel Alder Lake - 12 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

wszystkie intele mają sztywny all core boost a jedynie co ich może ograniczyć to VRM płyty głównej lub limity jakie ma w biosie przy długotrwałym obciążeniu. Tabelki z zegarami masz w google ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Hej

Mam taki problem z prockiem i5 12400 i płytą MSI H610M-E. Kiedy zrobię undervolting nawet stosunkowo mały np - 0,50V to mam czasem takie dziwne mikro ścinki, a do tego wydajność spada w zależności jak bardzo dam na - nawet kilkukrotnie. Normalnie mam prawie 5k multi 700pkt single. Zegary chyba ok więc WTF???

PsyPgjF.png

Edytowane przez FranzMakamele

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W jakim celu robisz mu UV ? Przy tak śmiesznym poborze prądu to chyba nie ma sensu 

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

a w jakim celu rob i się UV? Coś się zmieniło? To raczej nie jest odpowiedź na mój problem. UV robiłem na chyba wszystkich nawet słabszych prockach Intela więc tutaj też chce zrobić. i5 12400 to jest gdzieś w połowie stawki "prądożerności" więc raczej nie jest to śmieszny pobór prądu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Franz max ~76W pobierane przez i5 12400(F) w Cinebench R23 multicore, to nie jest "połowa stawki" zdecydowanie. Taka "połowa" w postaci i5 14600K, to pobierze 181W i to pod warunkiem, że ma włączony limit mocy ze specyfikacji, bo bez tego limitu to pobierze pewnie ponad 200W. ... a ponad i5, masz jeszcze i7 i i9.

Ludzie mają obecnie manię robienia UV, nie zdając sobie sprawy, że zmniejszają margines stabilności - zwiększają prawdopodobieństwo niestabilności.

Jeszcze rozumiem robienie UV w jakiejś wielo-watowej grzałce (w połączeniu ze zbyt kiepskim chłodzeniem), ale UV na i5 12400 to już fanaberia.

15 godzin temu, FranzMakamele napisał:

Mam taki problem z prockiem i5 12400 i płytą MSI H610M-E. Kiedy zrobię undervolting nawet stosunkowo mały np - 0,50V

... pół Volta to "mały UV"? ;)

ps. Ty robiłeś UV przy tym obrazie pokazującym CoreVID max 1,175V? ... bo ja chyba mam niższe napięcia bez UV (sprawdzę jeśli byłbyś zainteresowany, tylko napisz przy jakim teście - cinebench R23 czy coś innego)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tobie chyba chodzi o -0,05V, a nie -0,5V.

edit

A sprawdzałeś zachowanie procesora na -0,04V albo -0,03V? Jak miałem co prawda i5 10400F, to żadne UV nie wchodziło w grę, bo nawet delikatne obniżenie napięcia powodowało niestabilność. Tak więc są i takie procesory.

Edytowane przez wamak
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

napiszę brutalnie

masz badziewną płytę więc nie oczekuj, że dobrze zadziała Ci UV

specjalnie zrobiłem test na swoim CPU -0,065v poza tym żadna płyta "B" nie ma więcej jak -100mv więc najpierw pokaż zrzut z HWinfo a później oceniaj czy ktoś pomaga czy nie

Ns5Et04.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

10 minut temu, Tornado3 napisał:

napiszę brutalnie

masz badziewną płytę więc nie oczekuj, że dobrze zadziała Ci UV

Tak też w sumie pomyślałem. To już nie pierwszy raz jak coś na MSI nie działa, a niby powinno działać bez problemu. Trzeba wrócić do Asrocka.

10 minut temu, Tornado3 napisał:

specjalnie zrobiłem test na swoim CPU -0,065v poza tym żadna płyta "B" nie ma więcej jak -100mv więc najpierw pokaż zrzut z HWinfo a później oceniaj czy ktoś pomaga czy nie

Na tej płycie mogę ustawić nawet -300mv xD Więc coś czuje, że UV na tej płycie żadnego nie ma tylko zapomnieli usunąć opcje w biosie. Więc zamiast UV mamy jakiś syf, który obniża wydajność ;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli ustawienia napięcia na płycie nie są przypisane do E-core(jeżeli CPU takie posiada) i Uncore to bez zdjęcia taktu nie da się zejść z napięciem poniżej pewnego progu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przy -0.05 nie trzeba obniżać taktu nawet na "B"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze dla porównania u mnie:

49560f5929a0f.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, mam pytanie :)

Pojawił się nowy BIOS do mojej płyty - czy ryzykuje coś taką aktualizacją np. że pamięci nie wbiją na 3600 MHz jak na obecnym BIOSie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.05.2024 o 19:46, FranzMakamele napisał:

Hej

Mam taki problem z prockiem i5 12400 i płytą MSI H610M-E. Kiedy zrobię undervolting nawet stosunkowo mały np - 0,50V to mam czasem takie dziwne mikro ścinki, a do tego wydajność spada w zależności jak bardzo dam na - nawet kilkukrotnie. Normalnie mam prawie 5k multi 700pkt single. Zegary chyba ok więc WTF???

PsyPgjF.png

Ja w moim procku i5-12400 sprawdziłem i mogę dokonać delikatnego UV na poziomie -0.005 do -0.020v bez straty wydajności.W single jest +- 700 p a w multi ok 5 tys w tym teście.Kazda następna próba obniżenia Core Voltage skutkuje  ogromną stratą wydajności. Przy -0.025v było już 400 na single  i 3800 w multi na płycie rog strix b 660. Na -0.030v to już wszystko migało na pulpicie.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziwne żeby na strixie nie można było zrobić UV. Bios masz najnowszy ?

1 godzinę temu, Stachu1984 napisał:

Witam, mam pytanie :)

Pojawił się nowy BIOS do mojej płyty - czy ryzykuje coś taką aktualizacją np. że pamięci nie wbiją na 3600 MHz jak na obecnym BIOSie?

Zawsze możesz wrócić do poprzedniej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, Tornado3 napisał:

Dziwne żeby na strixie nie można było zrobić UV. Bios masz najnowszy ?

Wersja z marca tego roku nr 3205 jedna z nowszych jakie wyszły. Miałem kiedyś zapożyczony inny procek i3 12100.. i się bawiłem z nudów w biosie tam można było zjechać z UV  o -0.100v  / -0.150v i się zbytnio nic nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
20 godzin temu, Aero27 napisał:

Ja w moim procku i5-12400 sprawdziłem i mogę dokonać delikatnego UV na poziomie -0.005 do -0.020v bez straty wydajności.W single jest +- 700 p a w multi ok 5 tys w tym teście.Kazda następna próba obniżenia Core Voltage skutkuje  ogromną stratą wydajności. Przy -0.025v było już 400 na single  i 3800 w multi na płycie rog strix b 660. Na -0.030v to już wszystko migało na pulpicie.

To wygląda na to, że u mnie jest podobnie. Intel coś pewnie zablokował w nowszych biosach ;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam bios z początku stycznia i UV działa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale ty masz ASrocka, a oni zawsze byli bardziej user friendly :) Takie coś znalazłem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 29.05.2024 o 15:31, Kyle_PL napisał:

Jeszcze dla porównania u mnie:

pobawiłem się jeszcze LLC i taki mam pobór po UV

6kuickB.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Tornado3 czyli różnica poboru 3-4W na tym CPU-Z multicore test, wzgl. mojego non UV. Aaaa tam, nie chciałoby mi się robić tego UV 🙃

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

większa różnica jest w CB23

12W względem Stock ?

rkdrbGT.png

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, w Cinebench R23 multicore pamiętam brał do 76W (w czasie obowiązywania PL2=117W). Później zgodnie ze specyfikacją włączał się na PL1=65W i spadek napięcia i taktowań, by zmieścić się w 65W.

Jeszcze jak masz ochotę, to możesz obadać Prime95 na ustawieniu  SmallFFT - tutaj stabilizował się w rejonach ~97W ... widziałem chwilowy wyskok na 98W (zanim nie włączył się PL1=65W).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

start 86W po 3min stabilizuje się w okolicach 81-82W

JuUa5q7.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ktoś mi napisze o co tutaj chodzi? Czy mam jakoś ograniczoną wydajność, czy jak?

lhYX8YT.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@MarioDee, możesz jeszcze rozwinąć to IA Limit Reasons, żeby sprawdzić dokładną przyczynę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi