Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, KawiorS napisał:

Może to problem z płytami Asusa ;/? opóżniej w latencymon nie mam frametime skacze jakby przy wczytywaniu czegos :( sprawdze jeszcze z tym dyskiem. Pomozcie plis;(

Jak nie uda się z dyskiem to chyba pozostało tylko płytę na gwarancję oddać, z drugiej strony nie ma chyba pewności że to z płytą jest coś nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, VoVranic napisał:

Nic nie daje dalej są spadki fps np a assassin creed valhalla do 9fps 

Kolego a jak masz ustawione memki bo widzę masz 5900x i b-die. Zakładam, że nie ganiasz FCLK:MCLK na 1:2? Jeśli masz puszczone synchronicznie 1:1 i sam ustawiałeś timingi to może być to niestabilność IF które może prowadzić do niestabilności PCIE 4.0 i ogólnie srogiego fuckfestu 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Art385 napisał:

Kolego a jak masz ustawione memki bo widzę masz 5900x i b-die. Zakładam, że nie ganiasz FCLK:MCLK na 1:2? Jeśli masz puszczone synchronicznie 1:1 i sam ustawiałeś timingi to może być to niestabilność IF które może prowadzić do niestabilności PCIE 4.0 i ogólnie srogiego fuckfestu 

To wiem akurat zmieniałem już na 3600mhz bo fclk jest 1800 timingi zostawiałem takie same jak były ale nawet czy dawałem 4400 czy 3600 żeby było 1:1 to problem dalej występował jednak jak powiniene mustawić bo ustawianie na 3600 timingi nie zmieniane fclk 1800 więc chyba to nie był problem?

Edytowane przez VoVranic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, VoVranic napisał:

To wiem akurat zmieniałem już na 3600mhz bo fclk jest 1800 timingi zostawiałem takie same jak były ale nawet czy dawałem 4400 czy 3600 żeby było 1:1 to problem dalej występował 

Puszczałeś CPU na sztywno? Podrzuciłbyś screena z zentimings? Bo może ci mobas dowala na cldo napięcia których CPU nie lubi i dzieją się dziwne rzeczy. Warto by było zarzucić bencha AIDA dla pamięci i przetestować sisoft sandrą. Możesz też zerknąć do podglądu zdarzeń znaleźć coś takiego jak kernel-WHEA jest w dziennikach aplikacji microsoft->windows->kernel-WHEA i zobacz na errory jak są to znaczy, że coś jest nie halo i winda robi korekcje a to może wpływać na dropy w grach  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Art385 napisał:

Puszczałeś CPU na sztywno? Podrzuciłbyś screena z zentimings? Bo może ci mobas dowala na cldo napięcia których CPU nie lubi i dzieją się dziwne rzeczy. Warto by było zarzucić bencha AIDA dla pamięci i przetestować sisoft sandrą. Możesz też zerknąć do podglądu zdarzeń znaleźć coś takiego jak kernel-WHEA jest w dziennikach aplikacji microsoft->windows->kernel-WHEA i zobacz na errory jak są to znaczy, że coś jest nie halo i winda robi korekcje a to może wpływać na dropy w grach  

nie ma WHEA żadnych błędów, nie ustawiałem taktowania na sztywno image.png.6e1e44aa5c399909c2ac3a2824a7dfec.pngimage.png.5a430c4d534db1aac9a7578f60bff9aa.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, VoVranic napisał:

Jak nie uda się z dyskiem to chyba pozostało tylko płytę na gwarancję oddać, z drugiej strony nie ma chyba pewności że to z płytą jest coś nie tak.

Mam Z490-E na szafce i kilku dniową Z590-E i to samo, plus post wyżej rózne configi i dwie różne karty i to samo w innym domu się dzieje na innym kompie. Nie realne że wszystko uwalone do okoła mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, KawiorS napisał:

Mam Z490-E na szafce i kilku dniową Z590-E i to samo, plus post wyżej rózne configi i dwie różne karty i to samo w innym domu się dzieje na innym kompie. Nie realne że wszystko uwalone do okoła mnie.

Faktycznie to graniczy z cudem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z490 Gaming X i 10400f to samo mam do takiego dostep jeszcze, ale spr bylo to samo. Depresja powoli wchodzi, mam odpalonego latency teraz i w wiedźminie wywala ndis.sys 677,728889 jak karta byla off to tego nie bylo ale stutter byl

 

Edytowane przez KawiorS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, VoVranic napisał:

nie ma WHEA żadnych błędów, nie ustawiałem taktowania na sztywno 

Kto Ci ustawiał te timiningi? Przecież to jest całkowicie źle ustawione. FCLK,UCLK oraz MCLK muszą być identyczne inaczej będą kłopoty. Jeśli komputer nie jest w stanie pracować stabilnie z RAMem ustawionym na 4000MHz i FCLK na 2000Mhz to musisz ręcznie obniżyć szybkość RAMu na np. 3800MHz a FCLK na połowę tej wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Subman napisał:

Kto Ci ustawiał te timiningi? Przecież to jest całkowicie źle ustawione. FCLK,UCLK oraz MCLK muszą być identyczne inaczej będą kłopoty. Jeśli komputer nie jest w stanie pracować stabilnie z RAMem ustawionym na 4000MHz i FCLK na 2000Mhz to musisz ręcznie obniżyć szybkość RAMu na np. 3800MHz a FCLK na połowę tej wartości.

płyta głowna musiała to w takim razie tak ustawić bo ja nic nie grzebałem bo bym zepsuł jeszcze czyli fclk mclk i uclk muszę ustawić na 1800 dla 3600 lub 1900 dla 3800?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, VoVranic napisał:

płyta głowna musiała to w takim razie tak ustawić bo ja nic nie grzebałem bo bym zepsuł jeszcze czyli fclk mclk i uclk muszę ustawić na 1800 dla 3600 lub 1900 dla 3800?

No teraz właśnie masz kompletnie zepsute. Sprawdź jaki masz profil pamięci ustawiony. Jeśli XMP (czy tam DOCP) dla 4000MHz to spróbuj ustawić szybkość FCLK Frequency na połowę wartości - czyli na 2000Mhz. Jeśli komputer nie uruchomi (ze względu na zbyt wysokie FCLK) to najprościej będzie obniżyć szybkość RAMu do np. 3800MHz, a FCLK na 1900MHz + ustawić lepsze timingi RAMu, ustawić napięcie RAMu, ale to już jest osobny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie mam 4400mhz docp ustawione miałem na 4400 ale nie ma opcji ustawić fclk na 2200 bo to nie pójdzie więc ustawiłem na 4000 teraz spróbuje ustawić wszystko na 2000mhz fclk mclk i uclki zobaczyć czy pójdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zasilacze COrsair i BQ cos w sobie maja i nie bangla to hm?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, VoVranic napisał:

ogolnie mam 4400mhz docp ustawione miałem na 4400 ale nie ma opcji ustawić fclk na 2200 bo to nie pójdzie więc ustawiłem na 4000 teraz spróbuje ustawić wszystko na 2000mhz fclk mclk i uclki zobaczyć czy pójdzie

Bo z taką szybkością nigdy nie pójdzie Ci FCLK (tzn. 2200). Maximum co można osiągnąć i to tylko na wybranych procesorach + ręcznych ustawieniach to generalnie 2000Mhz. Generalna zasada jest taka że FCLK zawsze musi być ustawione na połowę szybkości RAMu. System powinien zbootować Ci się na ustawieniach z RAMem ustawionym na 3800 i FCLK 1900. Problemem są jedynie timingi RAMu - wypadałoby abyś sobie ustawić na niższe niż masz obecnie , ale może po prostu na razie sobie je spisz z ustawień DOCP/XMP - chodzi przede wszystkim o tCL, tRCDWR, tRCDRD, tRP, TRAS  i tRC. Sprawdź też koniecznie jak masz ustawione napięcie RAM. Po ustawieniu szybkości RAM na 3800Mhz będziesz musiał te parametry generalnie przepisać. Jak system ruszy, to sprawdź jeszcze raz te clocki pod ZenTimings. Jeśli MCLK=FCL=UCLK to powinien automatycznie zniknąć problem przycięć. Na koniec będziesz musiał popracować nad timingami RAMu, bo tu możesz dostać dodatkowy niezły boost w grach.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Subman napisał:

Bo z taką szybkością nigdy nie pójdzie Ci FCLK (tzn. 2200). Maximum co można osiągnąć i to tylko na wybranych procesorach + ręcznych ustawieniach to generalnie 2000Mhz. Generalna zasada jest taka że FCLK zawsze musi być ustawione na połowę szybkości RAMu. System powinien zbootować Ci się na ustawieniach z RAMem ustawionym na 3800 i FCLK 1900. Problemem są jedynie timingi RAMu - wypadałoby abyś sobie ustawić na niższe niż masz obecnie , ale może po prostu na razie sobie je spisz z ustawień DOCP/XMP - chodzi przede wszystkim o tCL, tRCDWR, tRCDRD, tRP, TRAS  i tRC. Sprawdź też koniecznie jak masz ustawione napięcie RAM. Po ustawieniu szybkości RAM na 3800Mhz będziesz musiał te parametry generalnie przepisać. Jak system ruszy, to sprawdź jeszcze raz te clocki pod ZenTimings. Jeśli MCLK=FCL=UCLK to powinien automatycznie zniknąć problem przycięć. Na koniec będziesz musiał popracować nad timingami RAMu, bo tu możesz dostać dodatkowy niezły boost w grach.

dram voltage mam na auto i wynosi 1,4v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, VoVranic napisał:

dram voltage mam na auto i wynosi 1,4v

No to ustawiasz te timinigi (masz je pod ZenTimings nawet) i Dram voltage na 1.4 i próbujesz. Gdyby się system nie zbootował zmniejsz na 3600 memory i 1800 FCLK.

Edytowane przez Subman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, KawiorS napisał:

Może zasilacze COrsair i BQ cos w sobie maja i nie bangla to hm?

 

Już nie przesadzajmy z szukaniem dosłownie wszędzie :E 

2 godziny temu, KawiorS napisał:

wyniki tragiczne jakiś trop jest już przynajmniej.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegoś powodu XMP ładowało mi same timmingi, a nie zmieniało taktowania pamięci. Tu mam nowe wyniki, Wiedźmin działa lepiej ale inne gry nadal się przycinają :P jak ustawić memory remap i above 4g w bios

https://imgur.com/JES9bvs

https://imgur.com/Sq77LLQ

 

Edytowane przez KawiorS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Subman napisał:

Bo z taką szybkością nigdy nie pójdzie Ci FCLK (tzn. 2200). Maximum co można osiągnąć i to tylko na wybranych procesorach + ręcznych ustawieniach to generalnie 2000Mhz. Generalna zasada jest taka że FCLK zawsze musi być ustawione na połowę szybkości RAMu. System powinien zbootować Ci się na ustawieniach z RAMem ustawionym na 3800 i FCLK 1900. Problemem są jedynie timingi RAMu - wypadałoby abyś sobie ustawić na niższe niż masz obecnie , ale może po prostu na razie sobie je spisz z ustawień DOCP/XMP - chodzi przede wszystkim o tCL, tRCDWR, tRCDRD, tRP, TRAS  i tRC. Sprawdź też koniecznie jak masz ustawione napięcie RAM. Po ustawieniu szybkości RAM na 3800Mhz będziesz musiał te parametry generalnie przepisać. Jak system ruszy, to sprawdź jeszcze raz te clocki pod ZenTimings. Jeśli MCLK=FCL=UCLK to powinien automatycznie zniknąć problem przycięć. Na koniec będziesz musiał popracować nad timingami RAMu, bo tu możesz dostać dodatkowy niezły boost w grach.

Ustawiłem Fclk na 2000 mclk uclk teraz działa wszystko na 2000mhz, system zbootował bez problemu jednak pojawiają się błędy WHEA Po ustawieniu na 1900 nie ma błędów

Edytowane przez VoVranic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VoVranic napisał:

Ustawiłem Fclk na 2000 mclk uclk teraz działa wszystko na 2000mhz, system zbootował bez problemu jednak pojawiają się błędy WHEA Po ustawieniu na 1900 nie ma błędów

A w grach pomogło? Mi nie. Może dalej coś z tym razem i koledzy podpowiedzą. Ale w sumie w tym PC na 3600 i 2070 Super tez był samsung na nvme

Edytowane przez KawiorS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VoVranic napisał:

Ustawiłem Fclk na 2000 mclk uclk teraz działa wszystko na 2000mhz, system zbootował bez problemu jednak pojawiają się błędy WHEA Po ustawieniu na 1900 nie ma błędów

To dobrze zrobiłeś. Nigdy nie powinno być błędów WHEA, bo one oznaczają problemy ze stabilnością. Sprawdź czy będzie teraz lepiej. Jak nie będzie błędów WHEA to możesz spróbować zjechać z czasami RAMu - np. 16-17-17-17-34-82 - powinno być równie stabilnie dla napięcia 1.40. Sprawdzaj oczywiście czy nie ma WHEA i daj znać czy widzisz poprawę. Zrób screenshoot z ZenTimings.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, KawiorS napisał:

A w grach pomogło? Mi nie. Może dalej coś z tym razem i koledzy podpowiedzą. Ale w sumie w tym PC na 3600 i 2070 Super tez był samsung na nvme

też nie pomogło niestety a masz możliwsoć przetestowania z innym dyskiem niż samsunga? Bo ja niestety nie posiadam innego żeby sprawdzić, dziwne żeby takie problemy dysk Nvme powodował 

Edytowane przez VoVranic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, VoVranic napisał:

też nie pomogło niestety a masz możliwsoć przetestowania z innym dyskiem niż samsunga? Bo ja niestety nie posiadam innego żeby sprawdzić, dziwne żeby takie problemy dysk Nvme powodował 

Tak sprawdzę to dzisiaj po pracy mam 2 sztuki MX500 500GB i 1TB.

A co Ci pokazuje LatencyMon ? U mnie jest wszystko ok nic nie wykrywa:/ mam wyłączoną sieć i audio w bios.

Zastanawia mnie jak w BIOS ustawić jeszcze Memory Remap i Above 4G Decoding.

Dużo ludzi ma z tym problem i cholera wie czemu jedni maja ok a drudzy nie.

Ubij jeszcze lightining service w procesach.

https://steamcommunity.com/app/892970/discussions/0/3106890881980104749/?ctp=19

Koleś ma sporo nagran, każda gra ma dropy.

https://youtu.be/--nvWFEZ-4E

 

Może zasilacze? Innych Marek Corsair i BQ u mnie to samo. W tym innym PC chyba SPC był wiec.... myślałem ze płyty ASUSA, ale widzę że u kolegów działa.

 

Edytowane przez KawiorS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...