Skocz do zawartości
Morgon82

Gigabyte Z490 Gaming X - dziwny dźwięk

Rekomendowane odpowiedzi

WItam!

Podczas uruchamiania Minecrafta a także podczas ładowania świata/po przejściu przez portal pojawia się przez moment dziwne bzyczenie (ciągły dźwięk) - siedzę na integrze, więc to nie GPU, wentylator też nie wydaje takiego dźwięku, brzmi jak sygnał dźwiękowy płyty głównej. Nie wiem czy jest to spowodowane nagłym obciążeniem pamięci RAM (Hyper X Fury CL17 - XMP 3600 Mhz) czy o co tu chodzi? Jak się tego pozbyć? Co jest nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnawiam temat. Myślałem, że to jednak wentylatory. Wyłączyłem wszystkie po kolei i nic. Jedyna podpowiedź jest taka, że jak odłączyłem wentylator CPU to bzyczało cały czas bez przerwy, w pozostałych przypadkach dźwięk się pojawia i znika w losowych momentach. Może ktoś ma jakiś pomysł? Dodam, że teraz to bzyczenie pojawia się nawet przy włączaniu komputera, już nie tylko w grach. Zjawisko się pogłębia.

Zacząłem szukać i znalazłem coś takiego:

 

Aby oszczędzać energię, gdy procesor CPU jest bezczynny, może on przejść w tryb niskiego poboru mocy, zwany również „stanem C”. Tryb niskiego poboru mocy ma na celu zmniejszenie zużycie mocy przez procesor. W niektórych sytuacjach komputer może wydawać brzęczący dźwięk o wysokiej częstotliwości. Ten dźwięk może się pojawić wraz ze zmianą aktywności procesora, obciążeniem dysku SSD lub w przypadku podłączenia urządzeń uniwersalnej magistrali szeregowej (USB).

UWAGA: ten dźwięk występuje na wszystkich komputerach przenośnych w zróżnicowanym stopniu, ale niektórzy użytkownicy postrzegają go jako nietypowy, ponieważ różni się od innych dźwięków dochodzących z komputerów, które są im bardziej znane.

Dźwięk ten pochodzi z obwodu zasilania procesora i można go usłyszeć tylko wtedy, gdy procesor jest w stanie zasilania C3 (zatrzymywanie zegara lub uśpienie). Dźwięk dochodzi z obwodu zasilania procesora, a powodowany jest zjawiskiem zwanym efektem piezoelektrycznym. Po przyłożeniu określonego napięcia do elementów półprzewodnikowych, w podzespołach powstaje rezonans i emitują one dźwięki słyszalne dla ludzi (15–20 kHz).

Jest to dźwięk, który dobiega z komputera i nie oznacza problemu lub awarii.

Jeśli to możliwe, wyłącz opcję C-States w systemie BIOS, aby zlikwidować ten dźwięk.

Takie coś się zdarza? Bo artykuł dotyczył komputerów przenośnych?

Edytowane przez Morgon82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat do zamknięcia. Zresetowałem ustawienia BIOSu po aktualizacji, włączyłem jakieś wyłączone opcje w zarządzaniu energią i problem zniknął.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...