Skocz do zawartości
iuvenalis

[Upgrade] 11600k + płyta główna

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, dzień dobry.

Chciałbym zrobić upgrade mojego kompa, mianowicie głównie CPU + płyta główna (o ile się da). 

  • Bazą ma być  Procesor Intel Core i5-11600KF, 4.9GHz, 12MB, BOX. 
  • Przeznacznie: gry, głównie PUBG (bardzo żerna gra jeśli chodzi o CPU/RAM).
  • Procesor, przynajmniej na początku bez dodatkowego chłodzenia, bez OC z mojej strony.
  • GPU, ramy, obudowa, zasilacz zostaje stary* (o ile się da).

 

Moja obecna konfiguracja to:

 

Kilka pytań:

1. Jaka płyta główna do tego procesora? Z490 czy skłaniać się ku nowym Z590?

2. Można prosić o propozycję płyt głównych do max 1k zł? Naprawdę nie znam się na płytach głównych i czym się konkretnie różnią od siebie i na co powinienem zwracać uwagę. (chciałbym móc zrobić nieco OC ramu, w przyszłości OC procesora)

2. Czy w/w zasilacz (600w) wystarczy? Wiem, że te procki mają duży pobór mocy. 

4. Jakie chłodzenie pod to CPU? Zakładając _jakiś_ OC w przyszłości

5. Czy da rade podkręcić ramy na płycie głównej? (G.Skill ripjaws 16GB, 3200mhz)

6. Czy taki zestaw ma sens? Zakładając, że GPU póki co nie zmienię, z wiadomych przyczyn (gram 1080p).

Dziękuję.

Edytowane przez iuvenalis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigbayte Z490 Gaming X, MSI Z490 Gaming Plus. Zasilacz wystarczy. Chłodzenie Scythe Fuma 2, a pod OC - AIO (z naciskiem na AIO - posiadana przez Ciebie obudowa jest mało przewiewna i gorąca w środku). 11600K nie posiada chłodzenia w zestawie. Płyta główna obsługuje podkręcanie RAMu, ale G.Skille nie słyną z potencjału do OC więc nie licz na wiele.

Wg mnie taki zestaw nie ma sensu bo co prawda wzrost wydajności będzie, ale 9400F powinien dociągnąć do przyszłego roku. W międzyczasie zbieraj pieniądze na nowy system już na nowej platformie z DDR5 itp. Chyba że już dziś nie masz co robić z pieniędzmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już chciałbyś mieć RAMy z potencjałem pod OC, to sprzedałbym te Ripjawsy i wziął Vipery - https://www.x-kom.pl/p/475613-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-4133mhz-cl19-viper-steel.html

Niemniej jednak, też bym odpuścił temat inwestowania w kompa, przynajmniej na razie. Tym bardziej, że masz monitor 1080p. Akurat masz 2060S, więc jakbyś miał WQHD, to bym pomyślał nad zmianą CPU. Teraz, to nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.

Dopnę się do tematu :) i poproszę o pomoc w doborze płyty oraz pamięci pod ten procesor.

Parę miesięcy zleciało od ostatniego wpisu i pytanie do Was, co byście na tą chwilę polecili do złożenia na procesorze i5 11600K / KF? Płyta chciałbym, aby miała dobre audio oraz więcej niż 2 złącza nowego USB :)

Pamięć RAM, aby dobrze śmigał od 16GB do 32GB. Rozumiem, że CL ważne i pasowałoby oscylować coś z CL16? Z Intelem nie miałem już bardzo dawno do czynienia i była to i5 1gen :) Obecnie siedzę na Ryzen 5 3600X, ale muszę coś złożyć i pomyślałem o Intelu. Zasilacz jaki posiadam to SILENTIUMPC Supremo FM2 750W Gold.

Myślałem o 12gen, ale patrząc na rynek i dostępność, ceny dla przykładu DDR5 to przez te dwa, trzy lata wolę kupić coś z 11gen. Użytkowanie przede wszystkim gry, strony, amatorskie zabawy w grafice i montażu filmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak posiadasz Ryzena 3600X to ta zmiana ma raczej mały sens ?

Pamięci niedrogo =kupujesz Balistixy 3200 CL16 i kręcisz :P

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Phill76 napisał:

Jak posiadasz Ryzena 3600X to ta zmiana ma raczej mały sens ?

Pamięci niedrogo =kupujesz Balistixy 3200 CL16 i kręcisz :P

To kolega zabił mi teraz klina :)

W takim razie lekko odbiegnę od tematu Intela - muszę ogólnie drugi komputer mieć, bo dziecko będzie potrzebować. Jak patrzymy w stronę Ryzen 5 to w co teraz warto wejść? :) Oczywiście poproszę jeszcze o płytę i ram, który będzie dobrze pracował. Na RGB mi nie zależy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, DzieńDobry napisał:

ale muszę coś złożyć

Dlaczego musisz? I akurat na tej generacji Intela.

42 minuty temu, DzieńDobry napisał:

oraz więcej niż 2 złącza nowego USB

Polecam szklaną kulę, może kiedyś się takie pojawią. Co najwyżej dostaniesz jedno USB-C z tyłu i jedno wyjście na przód jeśli obudowa ma takie wyjście na froncie.

W X-komie jest Z590 Aorus Ultra w promo za 549zł. W tej cenie naprawdę dobra płyta.

Kręcenie RAMu to tydzień-dwa zabawy z błędami i dostosowywaniem najdrobniejszych timingów. Jak ktoś chce się bawić - proszę bardzo. Za 320-330zł można kupić Patrioty 3600CL17 lub 3733CL17(promo) i mieć spokój.

Edytowane przez kalderon
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą samą płytę miałem polecić :D kalderon

Pod 11 Gen. płyty są w niezłej promce.

Edytowane przez Phill76
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego muszę to już wyjaśnione :)

Dlaczego na tej gen. jeszcze można by było się pochylić nad gen10, bo mam kupionego Win11 i chciałbym na nim pozostać. W temacie łącz USB to może się źle wyraziłem. Chodziło mi, aby było coś więcej niż USB 3.2, - 3.1 z tyłu w postaci 1szt. 2szt. i dla przykładu 5 USB 2.0, bo takowe płyty mi się gdzieś obijały o oczy. 

 

- w/w płyta w XKom widzę, że jest po 859zł

Edytowane przez DzieńDobry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12400 wyjdzie podobnie wydajnościowo przy znacznie niższym zużyciu energii, ale ma problem - fatalne płyty główne. Kosmicznie drogie i ze słabymi układami audio. Najtańszy model z lepszym chipem audio to MSI B660 Mortar za minimum 950zł.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12tka przeleciała mi również przez myśl, ale idąc jak kolega napisał - fatalne płyty główne :)

- do tego cena pamięci DDR 5 na dany moment chyba lepiej przezimować rok, dwa na czymś innym jak 12gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 generacja bardzo dobrze współpracuje z DDR4. DDR5 nie ma obecnie najmniejszego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, DzieńDobry napisał:

Dlaczego muszę to już wyjaśnione :)

Dlaczego na tej gen. jeszcze można by było się pochylić nad gen10, bo mam kupionego Win11 i chciałbym na nim pozostać. W temacie łącz USB to może się źle wyraziłem. Chodziło mi, aby było coś więcej niż USB 3.2, - 3.1 z tyłu w postaci 1szt. 2szt. i dla przykładu 5 USB 2.0, bo takowe płyty mi się gdzieś obijały o oczy. 

 

- w/w płyta w XKom widzę, że jest po 859zł

wpisz kod promocyjny : komponenty-2022

 

Jakbym miał kupować teraz kupiłbym jednak 12 Gen. Intela ze wzgledu na pobór prądu~ciepło wydzielane przez 11 Gen .

Edytowane przez Phill76
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się zakupić płytę :) super bardzo dziękuję za podpowiedź, bo aż żal za taką cenę nie wziąć takiego modelu. W pełni rozumiem, ale szczerze patrząc na ceny podzespołów, czy też zastosowanie - przy braku dobrej grafiki - to nie byłoby sensu się pchać na ten moment dla mnie w 12gen. To teraz koledzy poproszę o jakąś pamięć ram 16GB z dobrymi parametrami, bo do kręcenia, polepszania wyników nie mam głowy i chciałby tego uniknąć. Jestem użytkownikiem na zasadzie - zamontuj i ma działać jak powinno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech mi kolega jeszcze powie, czy jest sens np. brać takie pamięci ew. czy będą działać na tej płycie i procesorze i5 11600k - Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Red

- CL16, czy kości jakie kolega podał z szybszym MHz, ale CL17?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym brał te 3733 w promocji :) ( z kodem: komponenty-2022 )

Edytowane przez Phill76
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma kolega jakiś kod na te pamięci, bo z allerabat nic nie łapie, a ten kod z płyty nie działa przy tej pozycji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wrzuciłem i pokazuje mi rabat do 339 zł

( z kodem: komponenty-2022 )

Edytowane przez Phill76
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem tez te ramy wczoraj z kodem za 339

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Poszło z kodem. Bardzo Wam dziękuję za nakierunkowanie, pomoc oraz cierpliwość :) udało się oszczędzić na płycie oraz pamięciach :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...