Skocz do zawartości
Raven325

Płyta główna pod i5 11400

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

W przeciągu kilku tygodniu planuje kupić i5 11400 i Cruciale 3600 cl16 ale nie mam pojęcia jaka płytę wybrać, budżet do 500 zł, czy znajdzie się jakaś sensowna b560, na której wykorzystam potencjał tych RAM? Bo jak na razie to ja nie widzę nic sensownego w tym budżecie, tylko same b460. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym budżetem to sobie co najwyżej możesz kupić Asrock B560M-Hdv, ASRock B560M-ITX/ac.

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Raven325 napisał:

W przeciągu kilku tygodniu planuje kupić

To szmat czasu - lepiej do tematu wrócić dopiero, jak już się będzie na kupnie.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem, co kupić pod 11400F. Nie planuję żadnego OC itp. Kupuję i zapominam gdzie jest obudowa. Cena zakupu się liczy, czy najtańszy Z490 czy B560 brać i jaki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to się w ogóle jeszcze zastanawiam czy 11400F czy 10400F. O 11400F naczytałem się, że ma jakieś tryby do odblokowania i wtedy bardzo dużo prądu żre, że nieraz mniej wydajny w grach od poprzednika itd.

Ile w tym prawdy jest to nie wiem, ja chce po prostu włożyć procka do PC i mieć spokój i nie bawić się w żadne limity ani tryby.

A jeśli chodzi o płyty to jest trochę żal z tym... Gdyby Ryzen 3600 był tańszy 200 zł to by był lepszym wyborem, B450 MSI Tomahowk za 350 zł jest a u Intela najbiedniej 500 zł za "byle co".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby Phantom Gaming był tańszy, to byś miał wystarczającą Zetke.. Możemy tak sobie gdybać, a czasy są, jakie są :D a wybrać coś trzeba. 

Skoro chcesz po prostu włożyć procka, to 10400F+ dostępna na tę chwilę B560 Pro-VDH + jakiekolwiek ramy powyżej 3466mhz i będzie git.

Pytałem o dostępność tego giga, to nie ma w ogóle żadnej konkretnej daty.
https://www.x-kom.pl/p/626614-plyta-glowna-socket-1200-gigabyte-b560m-d3h.html
Teraz elektronika się pojawia i znika, więc w przeciągu kilku tyg, sporo sie może zmienić

Edytowane przez santaangelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, santaangelo napisał:

Jakby Phantom Gaming był tańszy, to byś miał wystarczającą Zetke.. Możemy tak sobie gdybać, a czasy są, jakie są :D a wybrać coś trzeba. 

Skoro chcesz po prostu włożyć procka, to 10400F+ dostępna na tę chwilę B560 Pro-VDH + jakiekolwiek ramy powyżej 3466mhz i będzie git.

Pytałem o dostępność tego giga, to nie ma w ogóle żadnej konkretnej daty.
https://www.x-kom.pl/p/626614-plyta-glowna-socket-1200-gigabyte-b560m-d3h.html
Teraz elektronika się pojawia i znika, więc w przeciągu kilku tyg, sporo sie może zmienić

Chyba lepiej dołożyć do ASRock B560 Pro4 ATX?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Raven325 napisał:

Chyba lepiej dołożyć do ASRock B560 Pro4 ATX?

Ja od asrocka staram się praktycznie nic nie kupować. Trudno mi porównać tego AsRocka do MSi, bo brakuje testów, a przede wszystkim samych płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Raven325 napisał:

Ja to się w ogóle jeszcze zastanawiam czy 11400F czy 10400F. O 11400F naczytałem się, że ma jakieś tryby do odblokowania i wtedy bardzo dużo prądu żre, że nieraz mniej wydajny w grach od poprzednika itd.

Ile w tym prawdy jest to nie wiem, ja chce po prostu włożyć procka do PC i mieć spokój i nie bawić się w żadne limity ani tryby.

10400F i tak nie bierze powyżej 65W (poza wypalarkami z AVX), więc nie ma większego znaczenia, czy się zdejmie limit mocy, czy nie.

11400F potrafi wciągnąć nawet w grach grubo powyżej 65W, dlatego trzeba w biosie przestawić limit mocy z auto na tyle, ile chłodzenie potrafi. 11400F z limitem na 65W ma niższą wydajność. Z kolei bez limitu chłodzenie box może być niewystarczające.

11 generacja jest wydajna, ale ma spartolony pobór mocy.

Edytowane przez wamak
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, wamak napisał:

10400F i tak nie bierze powyżej 65W (poza wypalarkami z AVX), więc nie ma większego znaczenia, czy się zdejmie limit mocy, czy nie.

11400F potrafi wciągnąć nawet w grach grubo powyżej 65W, dlatego trzeba w biosie przestawić limit mocy z auto na tyle, ile chłodzenie potrafi. 11400F z limitem na 65W ma niższą wydajność. Z kolei bez limitu chłodzenie box może być niewystarczające.

11 generacja jest wydajna, ale ma spartolony pobór mocy.

Dlatego po zobaczeniu kilku testów itd. stwierdziłem, że 10400F albo czekanie do końca roku na 12 gen.

U mnie problem jest tego typu, że najwcześniej PC będę mógł złożyć w czerwcu i nie wiem do końca co robić, kupić teraz 10400F za ~580zł a na resztę podzespołów poczekać do czerwca - może akurat płyty stanieją (w czerwcu kupuję mieszkanie i żona mi nie da wydać więcej niż 600 zł na PC :D) czy lepiej poczekać z całością, boję się tylko, że do czerwca 10400F może już nie być na rynku w takich cenach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PL2 to 154 W. Oczywiście można zastosować sztuczki niczym Dell, HP i Lenovo wsadzające i7-10700 i zasilacze po 160-180 W, ale w efekcie i7-10700 (za ok. 1500 drożej w komplecie) ma wydajność niewiele większą niż i5-10400.

W przypadku Rocket Lake pożeranie prądu jest tak duże, że 65 W nie wystarcza, daje sobie radę zbijając zegary 11400 do 3400-3600 w grach (a w Blender do 2900). Na stocku 10400 i 11400 mają podobną wydajność, po zdjęciu limitów 11400 daje radę (niczym 10700 1/3 więcej mocy za 2 razy więcej prądu, razem 3). Ponadto Tau to 28 lub 56 sekund. Co w efekcie wymaga dużo lepszej sekcji zasilania, chłodzenia i zasilacza. W grach to mały problem, ale na pewno każdy kiedyś odpali pełną moc na kilka godzin obrabiając filmy itp.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 10400f trafia się losowo lut albo glut z tego co czytałem, duża to różnicy jeśli chodzi o taki procek, pracowałby z Fera 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gluta w 10400F, ale temperatury i tak są dość niskie, jak ten procek pod pełnym obciążeniem pracuje na napięciu 1,00 V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, wamak napisał:

Ja mam gluta w 10400F, ale temperatury i tak są dość niskie, jak ten procek pod pełnym obciążeniem pracuje na napięciu 1,00 V.

Masz 10400F z RTX 2070 S i wystarcza Ci zasilacz 450W...a ja chciałem do tego procka z r9 380 a w przyszłości odpowiednik 1660 S / 2060 S zakupić Corsair RMx 650W...To chyba bez sensu i raczej wezmę 550W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Raven325 napisał:

Masz 10400F z RTX 2070 S i wystarcza Ci zasilacz 450W

W teście OCCT "power" z AVX2 i maksymalnie obciążoną kartą z gniazdka pobór wynosi 350W, więc obciążenie zasilacza wynosi 320W po uwzględnieniu sprawności.

Karta bierze do 210W, procesor z AVX2 do 90W (normalnie do 65W), płyta 20W.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, wamak napisał:

W teście OCCT "power" z AVX2 i maksymalnie obciążoną kartą z gniazdka pobór wynosi 350W, więc obciążenie zasilacza wynosi 320W po uwzględnieniu sprawności.

Karta bierze do 210W, procesor z AVX2 do 90W (normalnie do 65W), płyta 20W.

Czyli 550W mi wystarczy i nie ma co świrować. 

A co byś mi radził, brać teraz z pierwszej lepszej promki za ~580zł 10400F a resztę dokupić w czerwcu czy czekać i liczyć, że cena 10400F jeszcze spadnie, bo boję się, że może go już w ogóle nie być do czerwca :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raven325

Ja bym nie kupował z wyprzedzeniem procesora, ale to tylko moja opinia. W najgorszym wypadku kupisz używany. Procesorów nie zabraknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, sino napisał:

po zdjęciu limitów 11400 daje radę (niczym 10700 1/3 więcej mocy za 2 razy więcej prądu, razem 3). 

Patrząc na wyniki w 1440/4k  to 11400 po zdjęciu limitów ma wydajność  blisko 11600k, a ten potrafi doganiać 10700. Więc jeśli ktoś kupuje cpu pod gry to 11400 jest dobrym rozwiązaniem, nawet pod względem prodożernosci, bo 10700 pobór ma tez nie mały. 

a 11400 kosztuje 850zł,  F  750zł

Edytowane przez DarkEater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.04.2021 o 13:00, darkonza napisał:

No i to jest właśnie pułapka niskiej ceny Inteli, cena platformy przestaje być już taka niska jak patrzycie na ceny sensownych płyt

Coś w tym jest. Jak zacząłem szukać na prawdę fajnej płyty pod i5 11400F dla siebie, to najtańsza była za 1200zł, a pod Ryzen 5600X tej samej funkcjonalności płyta (wyjście optyczne, "długi" slot PCI-E na dole, minimum 7x zwykłego kształtu USB z tyłu) kosztuje 600zł.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FYI:

B560M-HDV posiada limity ustawialne na max PL1=100W oraz PL2=134W. Konfiguracja dostępna tylko z poziomu BIOS, z poziomu XTU wszystko ciemne.

W zależności od zastosowań może, ale nie musi to przeszkadzać. Jak zawsze, zależy to od workloadu.

@oh,shut up

Nie miałem okazji namacalnie tego potwierdzić, ale nie ma powodu, by tym razem cokolwiek miało działać inaczej niż zwykle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.04.2021 o 14:34, wamak napisał:

11 generacja jest wydajna, ale ma spartolony pobór mocy.

Jest szansa, że to naprawią w przyszłości poprzez aktualizację biosu czy już pozamiatane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie możesz poprawić dla i5-11400f (o którym myślisz), masz test na Komputer Świat, kup dostęp za 4.90 i sprawdź (lub darmo obrazki w google). Zrobili undervolting o szalone 0,3 V (ja na 11700 dałem radę tylko 0,075) co daje ogromną wydajność i małe zużycie prądu (ja zszedłem ze 180 na 150 W czyli w miarę, długi test w prime lub cine lub occt, nie pamiętam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, sino napisał:

Sam sobie możesz poprawić dla i5-11400f (o którym myślisz), masz test na Komputer Świat, kup dostęp za 4.90 i sprawdź (lub darmo obrazki w google). Zrobili undervolting o szalone 0,3 V (ja na 11700 dałem radę tylko 0,075) co daje ogromną wydajność i małe zużycie prądu (ja zszedłem ze 180 na 150 W czyli w miarę, długi test w prime lub cine lub occt, nie pamiętam).

No dobra....tu mnie masz kompletnie. Zwiększenie wydajności poprzez undervolting czy relatywnie duża wydajność w stosunku do TDP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDP jest na poziomie PL1 i tam się i5-11400f nie mieści (a już szczególnie 11700). Oni tam zeszli chyba ze 150 na ok. 80 W (czyli TDP PL1 65 W mało blokuje). Oczywiście możesz dać PL1 PL2 unlimited i będzie często to samo (kosztem poboru energii), o ile płyta da radę, a słabsze mogą mieć opory przed ciągłym 150 W. Masz też w wątku o Rocket Lake filmik jak wypada i9-11900k na marnej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...