Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

280 / 360 / 420mm mają zbliżoną wydajność - według testów, przy tym samym poziomie hałasu, pomiędzy 280mm, a 420mm masz 2 stopnie różnicy dla obciążenia 200W na korzyść większej chłodnicy. Różnica pomiędzy 420mm, a 360mm jest marginalna. Większe różnice wyszłyby przy wyższym poborze energii, ale do tego potrzeba już platformy HEDT. Generalnie jeśli masz AMD, to więcej daje offset podstawy chłodzenia przy pomocy zapinek dodawany do rev 3 i rev 4 ALF II, bo wtedy idzie nawet ponad 2 stopnie urwać :P.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zawisztheblack napisał:

280 / 360 / 420mm mają zbliżoną wydajność - według testów, przy tym samym poziomie hałasu, pomiędzy 280mm, a 420mm masz 2 stopnie różnicy dla obciążenia 200W na korzyść większej chłodnicy. Różnica pomiędzy 420mm, a 360mm jest marginalna. Większe różnice wyszłyby przy wyższym poborze energii, ale do tego potrzeba już platformy HEDT. Generalnie jeśli masz AMD, to więcej daje offset podstawy chłodzenia przy pomocy zapinek dodawany do rev 3 i rev 4 ALF II, bo wtedy idzie nawet ponad 2 stopnie urwać :P.

Małych różnic w wydajności jestem świadom, a natomiast jest jeszcze kwestia różnicy w hałasie pomiędzy 360 a 420 - generalnie nie jestem fanem wentyli 120
Co do ofsetu to niestety nie wszędzie da się to zrobić, np na B550 tomahawk - nie dało rady, slot M.2 nie pozwala :/. Na tą chwilę planuję to montować na 10700F + zdjęte limity, chyba że jeszcze mi coś do głowy strzeli i kupię Zen 3
Gdyby nie wymagania co do budy dla 420 to problemu by nie było, kupiłem Corsair 5000D ostatnio z nadzieją iż jakoś się upchnie, ale niestety nie ma szans. Mam jeszcze Gungnir 100 gdzie teoretycznie wchodzi na front ale nie mam do niej przekonania.
Zostaje znów zmieniać budę albo mniejsze AiO

Aby nie jechać za mocno z oftopem to odnośnie fery z tematu powiem że najchętniej zobaczył bym ją w porównaniu z True Spirit 140 i Freezerem 34 eSports, to chyba do tej pory były najwydajniejsze "slimowe" chłodzenia (pomijając U12/U14 z całkiem innej półki cenowej)

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci różnice wydajności przy takim samym poziomie hałasu :). Jeśli to odwrócisz i spróbujesz ujednolicić pod względem wydajności, to mniejsze chłodnice będą oczywiście w tyle, ale te 2 stopnie raczej nikogo nie zbawią. 

Gungir100 bym sobie odpuścił z racji mocno zabudowanego frontu, co negatywnie odbije się na temperaturach, zwłaszcza jeśli zatkasz go jeszcze chłodnicą. Mniejsza chłodnica w dobrze wentylowanej obudowie da lepsze rezultaty jak większa chłodnica w gorzej wentylowanej obudowie. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, zawisztheblack napisał:

Podałem Ci różnice wydajności przy takim samym poziomie hałasu :). Jeśli to odwrócisz i spróbujesz ujednolicić pod względem wydajności, to mniejsze chłodnice będą oczywiście w tyle, ale te 2 stopnie raczej nikogo nie zbawią. 

Gungir100 bym sobie odpuścił z racji mocno zabudowanego frontu, co negatywnie odbije się na temperaturach, zwłaszcza jeśli zatkasz go jeszcze chłodnicą. Mniejsza chłodnica w dobrze wentylowanej obudowie da lepsze rezultaty jak większa chłodnica w gorzej wentylowanej obudowie. 

Dokładnie. Dlatego olałem te przesunięcie i ALF II 280 siedzi standardowo, zamontowany jak w rev.2. 5800X 4.8/1.34v w Blender Classroom 1080p i 78C z pastą MX-5. NH-D15 z tą pastą zanotowała 82,3C. Full rpm.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Podałem Ci różnice wydajności przy takim samym poziomie hałasu :). Jeśli to odwrócisz i spróbujesz ujednolicić pod względem wydajności, to mniejsze chłodnice będą oczywiście w tyle, ale te 2 stopnie raczej nikogo nie zbawią. 

Gungir100 bym sobie odpuścił z racji mocno zabudowanego frontu, co negatywnie odbije się na temperaturach, zwłaszcza jeśli zatkasz go jeszcze chłodnicą. Mniejsza chłodnica w dobrze wentylowanej obudowie da lepsze rezultaty jak większa chłodnica w gorzej wentylowanej obudowie. 

Gungir odpuściłem, stąd właśnie tak jak pisałem - albo nowe aio albo nowa buda. Paradoksalnie gdyby właśnie nie te niewielkie wloty powietrza to MSI to świetna buda jeśli chodzi o ilość miejsca w środku i przestrzeń na chłodnice itd - wyraźnie więcej niż w Corsair
Wracając do chłodzenia to oczywiście iż 2 stopnie nikogo nie zbawią, dlatego jestem otwarty na mniejsze aio  jeśli zdecydował bym zostawić 5000D (na prawdę mi się podoba, Corsair odwalił kawał dobrej roboty) tylko właśnie kwestia tego które: 280 czy 360

@MarcoSimone do kompletu testów brakuje jeszcze tylko Macho z fluctusem :D  jak w ogóle MX-5 się u Ciebie spisuje, po wygrzaniu po kilku dniach temp. spadają?

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, _rdk_ napisał:

Gungir odpuściłem, stąd właśnie tak jak pisałem - albo nowe aio albo nowa buda. Paradoksalnie gdyby właśnie nie te niewielkie wloty powietrza to MSI to świetna buda jeśli chodzi o ilość miejsca w środku i przestrzeń na chłodnice itd - wyraźnie więcej niż w Corsair
Wracając do chłodzenia to oczywiście iż 2 stopnie nikogo nie zbawią, dlatego jestem otwarty na mniejsze aio  jeśli zdecydował bym zostawić 5000D (na prawdę mi się podoba, Corsair odwalił kawał dobrej roboty) tylko właśnie kwestia tego które: 280 czy 360

@MarcoSimone do kompletu testów brakuje jeszcze tylko Macho z fluctusem :D  jak w ogóle MX-5 się u Ciebie spisuje, po wygrzaniu po kilku dniach temp. spadają?

Macho już zmienił właściciela :E

MX-5 nie wwiem jak po kilku dniach wygląda bo ostatnio tyle grzebałem w coolerach, że mi prawie tubka 8g. zeszła 8:E

Masz wyżej zestawienie testów i Macho na MX-5 jest lepszy od FERA 5....ale oba na Arctic P12.

Fluctus dużo daje Ferze ale uj wie czy pozwoliłbym zachować przewagę Macho Zero...wątpię...

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MarcoSimone napisał:

Masz wyżej zestawienie testów i Macho na MX-5 jest lepszy od FERA 5....ale oba na Arctic P12.

 

Fluctus dużo daje Ferze ale uj wie czy pozwoliłbym zachować przewagę Macho Zero...wątpię...

W sumie to tylko ciekawostka
Szanuję robotę włożoną w testy, ale tak na prawdę to wszystkie bez zmierzonej delty (a przynajmniej podanej temp. otoczenia) traktuję jako obarczone dużym błędem pomiaru. Jeśli różnica w temp. otoczenia zmieniła się o np 2 stopnie, to 2 stopnie różnicy w teście tak na prawdę mogą być = 4 v 0

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, powinienem być pewien, że przy każdym teście jest ta sama temperatura otoczenia :P

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MarcoSimone napisał:

Fakt, powinienem być pewien, że przy każdym teście jest ta sama temperatura otoczenia :P

Niekoniecznie - jest to wręcz często niemożliwe w domowych warunkach, wystarczy jednak mierzyć mierzyć deltę

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_rdk_

Co mi pokaże delta, skoro po każdym teście może zmienić mi się temperatura otoczenia?
Musiałbym do każdego testu podać zmianę temperatury otoczenia.
Dla mnie wyniki w delcie są nie czytelne.

Powinno być info, że każdy test odbył się tych samych warunkach otoczenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta zmiana temperatury otoczenia jest właśnie uwzględniona w delcie, dlatego się jej używa kiedy nie można kontrolować tej temperatury i utrzymać na stałym poziomie. 

Edytowane przez stark2991
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delta = różnica pomiędzy wynikiem testu a temperaturą otoczenia.
Jeśli skala jest liniowa, to bez znaczenia są warunki początkowe - po odjęciu temp. otoczenia delta musi wyjść taka sama, nieważne czy test był przeprowadzony przy zerze czy trzydziestu stopniach.

To jak np mierzenie własnego wzrostu w różnych butach - po odjęciu ich wysokości twój wzrost zawsze pozostanie taki sam. Jak zmierzysz 10 osób w różnych butach to ten wynik jest słaby, ale jeśli następnie każdemu odejmiesz ich zmierzoną wysokość - to pomiar wzrostu będzie prawidłowy

Edytowane przez _rdk_
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, _rdk_ napisał:

Niekoniecznie - jest to wręcz często niemożliwe w domowych warunkach, wystarczy jednak mierzyć mierzyć deltę

Zmiana temperatury otoczenia o X stopni C nie spowoduje zmiany temperatury procesora o X stopni C podczas takiego samego obciążenia

Edytowane przez hnd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hnd

A wiesz może o jakich odchyleniach jest mowa? Przyjęło się zakładać, że jest to zależność liniowa, chyba z uwagi na niewielkie różnice w wynikach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, _rdk_ napisał:

Delta = różnica pomiędzy wynikiem testu a temperaturą otoczenia.
Jeśli skala jest liniowa, to bez znaczenia są warunki początkowe - po odjęciu temp. otoczenia delta musi wyjść taka sama, nieważne czy test był przeprowadzony przy zerze czy trzydziestu stopniach.

To jak np mierzenie własnego wzrostu w różnych butach - po odjęciu ich wysokości twój wzrost zawsze pozostanie taki sam. Jak zmierzysz 10 osób w różnych butach to ten wynik jest słaby, ale jeśli następnie każdemu odejmiesz ich zmierzoną wysokość - to pomiar wzrostu będzie prawidłowy

Dobra, teraz łapię. Ktoś mnie kiedyś w błąd w prowadził co do delty :P

Jak zbiorę chęci to ponowię testy na Fera 5. Dokupię tylko MX-5, bo mi prawie 8g zeszło....

Edit. dobrze, że zwróciłeś na to uwagę :)

Edytowane przez MarcoSimone
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja czekam na Fortisa 5, jeśli wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, MarcoSimone napisał:

Sam jestem ciekaw Fortisa 5. I też kupię :E

Kupcie ktoś Frost Commander 140. Jeden kolo w necie twierdzi że zbiło mu tempy względem Le Grand Macho o 10 st (na ryzenie 5600X) :szczerbaty:
Jeśli to się potwierdzi to byłby to król powietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, stark2991 napisał:

@hnd

A wiesz może o jakich odchyleniach jest mowa? Przyjęło się zakładać, że jest to zależność liniowa, chyba z uwagi na niewielkie różnice w wynikach. 

@stark2991 nie, moim zdaniem jest zbyt dużo zmiennych. Z mojego doświadczenia i obserwacji różnice jednak są istotne. Latem podczas dużych upałów temperatury procesora i karty graficznej, nie były znacznie wyższe względem chłodnych dni. Gdybym jednak policzył deltę, to korzystniej wypadłby pomiar dokonany wtedy, gdy temperatura otoczenia była wyższa.

Poniżej film z przykładem:

 

 

 

Edytowane przez hnd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, hnd napisał:

@stark2991 nie, moim zdaniem jest zbyt dużo zmiennych. Z mojego doświadczenia i obserwacji różnice jednak są istotne. Latem podczas dużych upałów temperatury procesora i karty graficznej, nie były znacznie wyższe względem chłodnych dni. Gdybym jednak policzył deltę, to korzystniej wypadłby pomiar dokonany wtedy, gdy temperatura otoczenia była wyższa.

Poniżej film z przykładem:

Słaby kanał, słabe testy.
Poza temperaturą na dobrą sprawę jedyną zmienną która ma jakieś znaczenie jest ciśnienie.
Generalnie, jeśli jesteś fizykiem/chemikiem/inżynierem który gładko ogarnia takie rzeczy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pojemność_cieplna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ciepło_właściwe

to możemy się tutaj trochę od Ciebie dowiedzieć. Jeśli nie - to cenię swoją wiedzę i wykształcenie inżyniera wyżej niż filmik randomów z youtuba. Poza tym na dzień dobry widać że temperatury bez delty rozjeżdżają nim się bardziej niż z jej pomiarem (5 vs 2 st. C).
Generalnie nie chciało mi się odpowiadać na twój pierwszy post, gdyż przeczy mu np sama zasada działania termometru rtęciowego - w którym rtęć podgrzewa się właśnie od powietrza i jej temp. rośnie o taką samą wartość jak temperatura otoczenia. Gdyby było inaczej, to jak miałby on działać - raz przy zmianie temp. otoczenia o 30 st - pokazywał by 30 st. więcej, a innym razem o 25, w zależności czy temperatura początkowa to było by 10 czy 30 stopni?? To jest analogiczny przypadek podgrzewania materiału - tutaj rtęć przez powietrze, w komputerze kawałek żelastwa przez CPU ;)
Jeśli procesor wydziela taką samą ilość ciepła, to przy tak samo działającym chłodzeniu w warunkach które nas interesują (określone materiały i temperatury początkowe na poziomie pokojowym) chłodzenie tyle samo pochłonie i tyle samo odda.
To wszystko oczywiście w dużym uproszczeniu, podstawy i wytłumaczenie w linku który wkleiłem

Jeśli chcesz więcej życiowych przykładów, zapytaj w temacie o kopaniu - koledzy górnicy wytłumaczą Ci jaka jest różnica pomiędzy temperaturami kart graficznych zimą i latem ;) 

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, _rdk_ napisał:

Słaby kanał, słabe testy.

Nie oceniam testów i kanału,  dla mnie jest ważny akurat wynik tego jednego, konkretnego testu porównawczego.

 

12 godzin temu, _rdk_ napisał:

Poza temperaturą na dobrą sprawę jedyną zmienną która ma jakieś znaczenie jest ciśnienie.

A wilgotność powietrza?

 

12 godzin temu, _rdk_ napisał:

cenię swoją wiedzę i wykształcenie inżyniera wyżej niż filmik randomów z youtuba. Poza tym na dzień dobry widać że temperatury bez delty rozjeżdżają nim się bardziej niż z jej pomiarem (5 vs 2 st. C).

Zatem co podpowiada Ci wiedza i wykształcenie inżyniera w kwestii różnicy tych temperatur? Jaki błąd został popełniony, że wzrost temperatury poszczególnych komponentów nie jest 1 do 1 wraz ze wzrostem temperatury otoczenia? Dysponujesz jakimiś bardziej wiarygodnymi testami?

 

12 godzin temu, _rdk_ napisał:

Generalnie nie chciało mi się odpowiadać na twój pierwszy post, gdyż przeczy mu np sama zasada działania termometru rtęciowego - w którym rtęć podgrzewa się właśnie od powietrza i je temp. rośnie o taką samą wartość jak temperatura otoczenia. Gdyby było inaczej, to jak miałby on działać - raz przy zmianie temp. otoczenia o 30 st - pokazywał by 30 st. więcej, a innym razem o 25, w zależności czy temperatura początkowa to było by 10 czy 30 stopni?? To jest analogiczny przypadek podgrzewania materiału - tutaj rtęć przez powietrze, w komputerze kawałek żelastwa przez CPU

Innymi słowy zerowa zasada termodynamiki + substancja, która znacznie zwiększa objętość wraz ze wzrostem temperatury + odpowiednio dobrana skala. Analogia jest, ale do procesora, który nie pracuje.

 

12 godzin temu, _rdk_ napisał:

Jeśli procesor wydziela taką samą ilość ciepła, to przy tak samo działającym chłodzeniu w warunkach które nas interesują (określone materiały i temperatury początkowe na poziomie pokojowym) chłodzenie tyle samo pochłonie i tyle samo odda.
To wszystko oczywiście w dużym uproszczeniu, podstawy i wytłumaczenie w linku który wkleiłem

Pytanie czy rzeczywiście chłodzenie działa tak samo? Co z wszystkimi współczynnikami mającymi wpływ na wydajność chłodzenia? Jak zmienią się w związku ze zmianą temperatury (i wilgotności)?  Najlepiej byłoby chyba samemu zbadać doświadczalnie przy różnicy nieco wyższej niż 3 stopnie C lub przeprowadzić symulację, bo policzenie tego to byłby czysty masochizm.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się, ale nie chce mi się wchodzić w akademickie dyskusje które są już na granicy mojej wiedzy. Doszukujesz się znaczenia nieistotnych zmiennych (wilgotność) - no chyba iż nasz kolega trzyma pc w łazience gdzie część pomiarów robił po gorącym prysznicu...
Ja nie idę w tą stronę. Tak jak napisałem, upraszczam wiele rzeczy - konkretnie do warunków panujących w domu/mieszkaniu i zakresu temperatur oraz materiałów które nas interesują ;)
O ciśnieniu wspomniałem gdyż mówimy o PC gdzie w zależności od konfiguracji wentylatorów w obudowie można uzyskać wartości różne od tego co jest poza obudową - natomiast nie jestem w stanie oszacować jego wpływu na test, gdy w ogóle tych wartości nie znam - a nikt ich nie mierzy. Natomiast każdy (zwłaszcza mający do czynienia z WC) wie iż powietrze pod wysokim ciśnieniem lepiej odbiera ciepło. To samo dotyczy fluctusa fery z tematu - w tym podobno leży siła tego chłodzenia

Odnosząc to jeszcze do testu który wrzuciłeś, jest on zrobiony w obudowie która ma 3 wentylatory 140 i nie ma podanych wartości na jakich pracowały w teście. Jeśli nie były ustawione "na sztywno", tylko auto albo jakieś krzywe PWM - to jak najbardziej mogły mieć wpływ na wynik tego testu

Wszystko co potrzeba aby ogarnąć temat w wystarczającym zakresie jest we wklejonych linkach - jeśli nie rozumiesz, poszukaj kolegi fizyka / chemika aby ci to dokładnie wytłumaczył. Ja nie jestem w tym aż tak biegły

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś inne półpasywne chłodzenia CPU oprócz tej Fery 5? Może też być pasywne. Oczywiście do proca niekręconego i chłodnego typu i5-10400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pełni pasywne chłodzenia do rzadkość. W tym roku Noctua ma pokazać chłodzenie, które jest w stanie oddać do 120W, ale tak czy siak będzie potrzebować jakiegoś nawiewu z obudowy. Z większości chłodzeń idzie zrobić wariant półpasywny, chociaż sporo zależy tutaj do samej płyty głównej, którą masz, czy pozwala zejść do 0% sygnału PWM na wentylatorze oraz od tego jak wentylator zachowuje się przy takich ustawieniach. Generalnie jednak wydajność chłodzeń bez nawiewu jest naprawdę kiepska. Lepiej trzymać wentylator stale na 300-400 RPM (jeśli do takich obrotów schodzi), bo jest wtedy niesłyszalny, a zapewnia już sensowną wydajność. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Uptade jakiś, 1,6 GB pobrało, uwaga uwaga, jest "New Game"!
    • Dokładnie, miałem 2 lata płytę za którą dałem 320zl (MSI B450 Tomahawk) płyta kozak, sekcja chłodna z 3700x ustawionym manualnie na 1.35v nie przekraczała 55c  do tego pamięci 4x8 puszone na 3800 ale według for to aby osiągać takie wyniki trzeba było dać wtedy 3x tyle za mobo 🤪
    • Ale czekaj co mieli zrobić przecież prezydent ma prawo łaski i z niego skorzystał. Mieli to olać? A później byłby raban, że łamane jest prawo.
    • 3,5" będą wymagać dodatkowego zasilania (jeżeli ci to nie przeszkadza) z samego usb nie zasilisz takiego dysku w kieszeni, mam dwa telewizory które mają ponad 10 lat i dyski przenośne 500/1000/2000gb normalnie działają więc raczej w tym przypadku pojemność nie ma znaczenia.
    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...