Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, zawisztheblack napisał:

W pełni pasywne chłodzenia do rzadkość. W tym roku Noctua ma pokazać chłodzenie, które jest w stanie oddać do 120W, ale tak czy siak będzie potrzebować jakiegoś nawiewu z obudowy. Z większości chłodzeń idzie zrobić wariant półpasywny, chociaż sporo zależy tutaj do samej płyty głównej, którą masz, czy pozwala zejść do 0% sygnału PWM na wentylatorze oraz od tego jak wentylator zachowuje się przy takich ustawieniach. Generalnie jednak wydajność chłodzeń bez nawiewu jest naprawdę kiepska. Lepiej trzymać wentylator stale na 300-400 RPM (jeśli do takich obrotów schodzi), bo jest wtedy niesłyszalny, a zapewnia już sensowną wydajność. 

Mam w planach zakup i5-10400f i do niego jakieś ciche chłodzenie. Ogólnie komp ma być możliwie jak najcichszy. Zasilacz półpasywny, karta graficzna RX 550, którą mam też jest półpasywna. Myślisz, że taki Scythe Mugen 5 lub bequiet Dark Shadow Rock Slim się nada? A może lepiej właśnie taką Ferę 5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej obudowie to będzie siedziało? 

Generalnie to i5 nie jest szczególnie trudne do schłodzenia. Fera 5 sobie poradzi bez problemu - spokojnie będziesz w stanie utrzymać poniżej 1000 RPM na wentylatorze przy pełnym obciążeniu. 

Jeśli chcesz super ciche chłodzenie, to masz Scythe Ninja 5, która ma wentylatory kręcące się tylko do 800 RPM - wydajnościowo jest ok, ale tyłka nie urywa. W tej samej kasie jest Scythe Fuma 2, która tez jest bardzo cicha - ma spory zapas wydajności względem takiego procka. 

Osobiście do tego procka wziąłbym jednak Fera 5 + odpowiednia regulacją obrotów w UEFI ze szczególnym zwróceniem uwagi na ustawienie jak najdłuższej histerezy na wentylatorze.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, grzegorz1981 napisał:

Mam w planach zakup i5-10400f i do niego jakieś ciche chłodzenie. Ogólnie komp ma być możliwie jak najcichszy. Zasilacz półpasywny, karta graficzna RX 550, którą mam też jest półpasywna. Myślisz, że taki Scythe Mugen 5 lub bequiet Dark Shadow Rock Slim się nada? A może lepiej właśnie taką Ferę 5?

Weź Fera 5 jak kolega radzi. Obroty wentylatora ustaw w zakresie 800-1000rpm i będziesz miał kłopot z głowy. U mnie to był zakres 37-44%. Wentyla nie usłyszysz bez przystawienia ucha blisko chłodzenia...a to było na benchtable. Z obudowy tradycyjnej tym bardziej. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.04.2021 o 20:51, MarcoSimone napisał:

5800X 4.6/1.225v + pasta MX-5

Test 35 min. w OCCT Extreme/125W 

FERA 5 + 1x Fluctus 120mm/1900 rpm/100% rpm: 75,8C
FERA 5 + 1x Arctic 120mm/1700rpm/100% rpm: 80C

Dla przypomnienia...

FERA 5 + 2x Fluctus 120mm/1900rpm?100% rpm: 77,3C

 

Wow, nie spodziewałem się różnicy 4*C, najs. ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu dwa Fluktusy dają wyższą temperaturę niż jeden? Faktycznie jakaś anomalia? Dałoby się powtórzyć tylko ten test? W czym testowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Flik napisał:

A czemu dwa Fluktusy dają wyższą temperaturę niż jeden? Faktycznie jakaś anomalia? Dałoby się powtórzyć tylko ten test? W czym testowałeś?

Podałem informacje w czym był przeprowadzony test ;-)

Wyżej ktoś już tłumaczył skąd ta anomalia.

Ten drugi wentylator nie jest dla jeszcze niższych temperatur, tylko aby osiągać dobre tempy przy niskim rpm.

Dlatego Dual na 1K rpm spisuje się tak dobrze.

Dajesz takie nastawy i Dual ogarnia BFV na lajcie na moim 5800X. I cichy przy tym ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, zawisztheblack napisał:

W jakiej obudowie to będzie siedziało?

be quiet Pure Base 500 lub Cooler Master Silencio S600

Jest między nimi spora różnica cenowa, ale nie mogę się zdecydować którą kupić. W teorii S600 powinna być lepiej wykonana bo sporo droższa, ale jak jest w praktyce nie wiem. Miałeś do czynienia z tymi obudowami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.04.2021 o 17:58, MarcoSimone napisał:

Zbiorcze wyniki moich kombinacji z FERA 5.

5800X 4.6/1.225v 

Test 35 min. w OCCT Extreme/125W

FERA 5 + 1x Fluctus 120mm/1900 rpm/100% rpm: 75,8C (pasta MX-5).
FERA 5 + 2x 
Fluctus 120mm/1900rpm/100% rpm: 77,3C (pasta MX-5).
FERA 5 + 1x 
Arctic 120mm/1700rpm/100% rpm: 80C (pasta MX-5).
FERA 5 + 1x 
Fluctus 120mm/ 1000 rpm: 82C (pasta MX-5).
FERA 5 + 1x 
Arctic 120mm/1000 rpm: 86C (pasta MX-5).
FERA 5 + 1x 
Fluctus 120mm/1900 rpm/100% rpm: 77,8C pasta z Chin: MTG5 14.3W/mK.
FERA 5 + 1x eLoop 120mm/1470 rpm/100% rpm: 78,3C pasta z Chin: MTG5 14.3W/mK.
FERA 5 + 1x Fluctus 120mm/1900 rpm/100% rpm: 78,5C pasta z Chin: GD900-1  6W/mK.

Macho Zero + 1x Arctic 120mm/1700 rpm/100% rpm: 78,5C (pasta MX-5).
ALF II 280mm + 2x 
Arctic 140mm/1700 rpm/100% rpm: 72,3C (pasta MX-5).

Edit:

+ cena
+ ogólna wydajność (zwłaszcza w grach) na tle większego coolera jakim jest Macho Zero
+ banalny montaż
+ Fluctus 120mm PWM rzeczywiście zaprojektowane pod ten cooler. Poziom eLoop.

- duży hałas na Dual: 44dB
- delikatne blaszki
- mała podstawa w stosunku do IHS Ryzenów
- nie nadaje się do szukania maks możliwości Ryzen pod programami typu OCCT.
- nie przekraczać 1.3v na Ryzen.

 

 

 

Ponowiłem część testów aby była uwzględniona temperatura w pomieszczeniu testowym.

Metodologia:

1. 5800X 4.7/1.29v
2. Pobór mocy 127W
3. Test w Blender Classroom 3440x1440 24min.
4. Studzenie po każdym teście - 5 min.
5. Wyniki podane jako Delta, czyli temperatura procesora - temperatura otoczenia.
6. Temperatura otoczenia zmienna i podana w nawiasie obok Delty.
7. Użyta pasta to MX-5.

Wyniki testów:

FERA 5 + 1x Fluctus 120mm/1700 rpm:                     55,5C (24,0C).
FERA 5 + 1x 
Fluctus 120mm/1900 rpm/100% rpm: 55,6C (24,4C).
FERA 5 + 2x 
Fluctus 120mm/1900rpm/100% rpm:  53,4C (24,6C).
FERA 5 + 1x 
Fluctus 120mm/ 1000 rpm:                   61,2C (24,6C).
FERA 5 + 2x 
Fluctus 120mm/1000 rpm:                    59,7C (24,8C).

FERA 5 + 1x Arctic 120mm/1700rpm/100% rpm:    57,0C (25C).
FERA 5 + 1x 
Arctic 120mm/1000 rpm:                       67,3C (25C).

Ładnie widać, jak Arctic na niskich obrotach jest deklasowany przez Fluctusa.

@Ocho

Dual na 1000rpm 38,5dB
Dual na 1900rpm 44dB

Tło 38dB.

 

Bonus: FERA 5 Dual vs Arctic Liquid Freezer II 280

Test w Prime 95/Small. Czas: 15min. 5800X 4.4/1.2v. Pobór mocy 154W. Pasta MX-5.
Wyniki to Delta.

FERA 5 Dual 2x 120mm Fluctus/1600rpm: 66,6C (23.2C)
ALF II 280 2x 140mm P14/1600rpm:           57.1C (23.7C).
ALF II 280 2x 140mm P14/770rpm:             61,9C (24.1C).
  

 

 

Edytowane przez MarcoSimone
literówka :P, dodanie informacji o hałasie + bonus
  • Like 4
  • Thanks 2
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś o to pytał ale jak z głośnością?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jak chłodzenie będzie odprowadzało ciepło po roku oraz dwóch od założenia, gdy kurz przyczepi się do nietypowo wygiętych blaszek radiatora, pomiędzy którymi odstęp jest mniejszy porównując chodzenie do zwykłej wersji fery 3. Czy wtedy wentylator będzie dawał radę wtłoczyć świeże powietrze do środka? Żeby zaleta tego chłodzenia po roku lub dwóch nie przerodziła się w jego główną wadę. Chłodzenie się zapcha kurzem i wiatrak nie będzie dawał razy wtłoczyć wystarczającą ilość świeżego powietrza do środka, bo finy są gęściej ułożone, z mniejszym odstępem pomiędzy sobą, dodatkowo są niestandardowo powyginane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Info dla chętnych na Fera 5.

Uważajcie przy montażu i demontażu systemu mocowania dla coolera.

OHVypxgh.jpg

Dystanse lubią się mocno zapiec po montażu coolera.
Przy demontażu nie idzie ich odkręcić samą ręką. Ja musiałem użyć klucza francuskiego.
Zamiast złapać za gruby plastik, złapałem tym razem za stalową końcówkę i efekt widać :P
Całkowicie nie nadają się do użytku i coolra nie założysz pod większość socketów. 
Można go w obecnej sytuacji założyć tylko na 2011/2011-3/2066 8:E 

Także zalecam bardzo uważać :P

 

  • Sad 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, MarcoSimone napisał:

Info dla chętnych na Fera 5.

Uważajcie przy montażu i demontażu systemu mocowania dla coolera.

OHVypxgh.jpg

Dystanse lubią się mocno zapiec po montażu coolera.
Przy demontażu nie idzie ich odkręcić samą ręką. Ja musiałem użyć klucza francuskiego.
Zamiast złapać za gruby plastik, złapałem tym razem za stalową końcówkę i efekt widać :P
Całkowicie nie nadają się do użytku i coolra nie założysz pod większość socketów. 
Można go w obecnej sytuacji założyć tylko na 2011/2011-3/2066 8:E 

Także zalecam bardzo uważać :P

 

Coś czuję, że szybko wyjdzie versja 1.1 :D Będziesz pisał do SPC w sprawie podmiany? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ronin69 napisał:

Coś czuję, że szybko wyjdzie versja 1.1 :D Będziesz pisał do SPC w sprawie podmiany? 

Pisałem kiedyś w sprawie Fortis 3. Owszem, nie problem wykombinować części, ale musisz kupić cały system montażowy...pewnie wyjdzie ze 30 zł + kw :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedno, jakim cudem w teście blacka z 1 strony tematu wersja duo jest cichsza od tej z jednym wentylatorem :> swego czasu jak miałem wieżowe chłodzonko (prolimatech megahalems) to nawet po założeniu topowych wentyli (BQ SW3) push-pull przy 1000-1200rpm między finami wytwarzał się specyficzny dzwięk coś jakby praca pompy na 2500-3000rpm, nawet przy 1500rpm z jednym wentylem było ciszej niż na dwóch 1000rpm to zapewne od wytworzonego ciśnienia między finami chyba że fera nie ma tej przypadłości :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tam niczego niezwykłego. Wersja Dual jest chłodniejsza, ale jednocześnie głośniejsza, dopiero przy znormalizowanej głośności okazuje się, że ten balans między wydajnością a głośnością jest jednak minimalnie na korzyść Fery Dual. I tak ma być, gdyby było inaczej, to to chłodzenie nie miałoby przecież żadnego sensu :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Send1N napisał:

Zastanawia mnie jedno, jakim cudem w teście blacka z 1 strony tematu wersja duo jest cichsza od tej z jednym wentylatorem :> swego czasu jak miałem wieżowe chłodzonko (prolimatech megahalems) to nawet po założeniu topowych wentyli (BQ SW3) push-pull przy 1000-1200rpm między finami wytwarzał się specyficzny dzwięk coś jakby praca pompy na 2500-3000rpm, nawet przy 1500rpm z jednym wentylem było ciszej niż na dwóch 1000rpm to zapewne od wytworzonego ciśnienia między finami chyba że fera nie ma tej przypadłości :> 

Nie wiem czy to coś zmienia, ale aktualnie mam na Megahalemsie 2x P12s i zasadniczo do 700-800RPM są bezgłośnie, podobnie jak P14s na obudowie, więc mam wrażenie, że u mnie żaden ciśnieniowy problem nie występuje. Może specyfika wentylatorów?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.04.2021 o 13:27, hnd napisał:

Zatem co podpowiada Ci wiedza i wykształcenie inżyniera w kwestii różnicy tych temperatur? Jaki błąd został popełniony, że wzrost temperatury poszczególnych komponentów nie jest 1 do 1 wraz ze wzrostem temperatury otoczenia? Dysponujesz jakimiś bardziej wiarygodnymi testami?

Pytanie czy rzeczywiście chłodzenie działa tak samo? Co z wszystkimi współczynnikami mającymi wpływ na wydajność chłodzenia? Jak zmienią się w związku ze zmianą temperatury (i wilgotności)?  Najlepiej byłoby chyba samemu zbadać doświadczalnie przy różnicy nieco wyższej niż 3 stopnie C lub przeprowadzić symulację, bo policzenie tego to byłby czysty masochizm.

 

W przypadku chłodzenia wodnego skaluje się to na tyle liniowo, że mierząc z dokładnością do 1*C otrzymuje się identyczną deltę. Sprawdzałem, GPU podpięte do wody miało temp X, po otworzeniu okna temperatura powietrza wlatującego do chłodnicy spadła o Y. Temp wody oraz temp GPU wyniosła X - Y.
W przypadku chłodzeń powietrznych zależność może nie być liniowa przez heatpipe'y, które działają tym wydajniej im wyższa jest temperatura.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Heat_pipe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem zagranicznych testów, żeby nie ograniczac sie w ocenie tylko do polskiego "poletka" youtuberow, znalazłem test w portalu Igorslab, według którego wersja z jednym wentylatorem bije Fumę 2 o_O 

SilentiumPC Fera 5 CPU air cooler in test - cool insider tip? | Page 3 | igor´sLAB

Edytowane przez entuzjasta_itx
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem z ciekawości nową ferę 5. Po wyjęciu starego chłodzenia i próbie montażu nowego okazało się, że jeden z elementów jest fabrycznie uszkodzony: Czarny dystans oznaczony literą D w instrukcji obsługi, był zalany czarnym plastikiem w środku, co uniemożliwiło solidne w 100% dokręcenie go do gwintu w backplate, był zauważalny luz z jednej strony. Czyli poprawnego zamontowania / przykręcenia podstawy chłodzenia. Ciekawe, czy w tej firmie istnieje kontrola jakości, bo nie sprowadzają chińszczyzny od roku czy dwóch. To są jakieś żarty, żeby w XXI wieku kupujący musiał sam weryfikować po zakupie każdą śrubkę / element czy na pewno jest poprawnie wykonany / wyprodukowany. Wadliwe chłodnienie zwróciłem do sklepu. Wiatrak wyglądem oraz jakością wykonania nie powala na pierwszy rzut oka. Na razie produkcy firmy spc mają u mnie duży minus.

3JCeB4E.jpg

fwR9S82.jpg

sVb8kBz.jpg

ihTycEI.jpg

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do cooling.pl w sprawie tych dystansów, w kwestii dokupienia bo swoje uszkodziłem i cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, MarcoSimone napisał:

Pisałem do cooling.pl w sprawie tych dystansów, w kwestii dokupienia bo swoje uszkodziłem i cisza.

Wyślij pytanie przez stronę silentiumpc.com, jak tak zrobiłem (bo też uwaliłem jeden dystans przy demontażu) i odpowiedz dostałem szybko, kupiłem cały zestaw montażowy (25zł + 11,90 koszty wysyłki). Trochę to bez sensu ale co miałem zrobić, kupić nowe chłodzenie?
Te dystanse są ewidentnie do poprawy, nie sposób tego odkręcić przy demontażu bez narzędzi, a nie można się za bardzo siłować bo to jednak płyta główna i jest ograniczone pole manewru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kandelabros napisał:

Wyślij pytanie przez stronę silentiumpc.com, jak tak zrobiłem (bo też uwaliłem jeden dystans przy demontażu) i odpowiedz dostałem szybko, kupiłem cały zestaw montażowy (25zł + 11,90 koszty wysyłki). Trochę to bez sensu ale co miałem zrobić, kupić nowe chłodzenie?
Te dystanse są ewidentnie do poprawy, nie sposób tego odkręcić przy demontażu bez narzędzi, a nie można się za bardzo siłować bo to jednak płyta główna i jest ograniczone pole manewru.

Dokładnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...