Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem, że 5600x jest chlodnym prockiem a przy stockowym chlodzeniu mam 75 st przy grze w AC Valhalla w tescie wydajnoci. Czy to normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, wrobel_krk napisał:

Przy stockowym normalne, jeszcze pewnie na auto ustawieniach?

Tak. A co zmienic w ustawieniach aby bylo lepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś podbić krzywą zależności obrotów względem temperatury CPU. Będzie wtedy chłodniej, ale kosztem kultury pracy. Po stockowym coolerze cudów nie oczekuj. Te 75 stopni jest ok jak na jego mozliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, zawisztheblack napisał:

Musiałbyś podbić krzywą zależności obrotów względem temperatury CPU. Będzie wtedy chłodniej, ale kosztem kultury pracy. Po stockowym coolerze cudów nie oczekuj. Te 75 stopni jest ok jak na jego mozliwości.

A czyli to tak jak myslalem. Albo cicho albo chlodno. Na ferze 5 ile stopni zbije?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego Ci dokładnie nikt nie powie, bo każdy system jest inny, ale kilkanaście stopni różnicy będzie. W przypadku mocniejszych procków różnica dobija nawet do 20 stopni względem boxowych coolerów. 

Na pewno będzie i ciszej i chłodniej jak przy tym co masz teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam boxa z RGB, tego najbardziej rozbudowanego i z 5900x skleja się na styk. Ale 2000-2500rpm to prawie standard.

Podejrzewam że taki Box spokojnie ogarnie 5600X jeżeli ktoś chce taki wygląd w budzie. Oczywiście do Fera5 nie będzie podjazdu, ale względna kulturę da się już zachować.

Coś w ten deseń: 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/chlodzenie-amd-wraith-prism-rgb-nowe-aru

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem, założyłem i temp w takich samych warunkach spadly ok 18 stopni z 80-81 do 62-63 stopni. Jest tez znacznie ciszej niz na stocku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przepadam za testami chłodzeń na TPU, bo trochę ssą, ale generalnie test potwierdza wnioski z innych testów. 

W plusach dali "good build quality", w końcu będzie argument na hejterów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ta Fera 5 z dwoma wentylami do podkrecania I5 10600K bedzie dobra czy inwestować w Scythe Fuma 2 za 279 zl bo z tego co widze ta Fera 5 jest za 150zl.Mam teraz Be quiet rock w biosie ustawiony ze chodzi caly czas na maksa i procek na 4.9ghz chodzi ale w tescie realbench 20 dobija do 94 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Powiem tak. Jak dla mnie większość chłodzeń powietrznych dostępnych na polskim rynku straciła rację bytu. No chyba, że ktoś może kupić nowe d15s za 200zł.

Kompaktowość, wydajność, cisza,  cena, 6 lat gwarancji, zapinki pod nowe sockety. To wszystko sprawia, że ten cooler jest praktycznie bezkonkurencyjny w kategorii cena/jakość na polskim rynku.

Nie sądziłem, że SPC potrafi coś takiego wypuścić. Za 120 zł otrzymujemy wydajny kompaktowy no i cichy cooler. Wiadomo widać na nim cięcia budżetowe no ale w tej cenie nie dostaniemy nic. I do tego mamy jeszcze 6 lat gwarancji na całość.

Z 2 wentylatorami warto wziąć jeżeli chcesz wrzucić drugi np. gdzieś do obudowy bo wychodzi wtedy 28zł wentylator a normalnie kosztuje 50. No i odpadają koszta wysyłki.

Mugen 5 jest o 100zł droższy.  O noctua nie ma nawet co pisać bo to kilka razy wyższa cena a wydajność podobna.

Ja nie lubię AiO i póki nie muszę to nie będę z tego korzystał.  Kiedyś wydałem 300zł i szlak mnie trafiał przez cykanie pompki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem i7-11700K, nie wiem czy będę podkręcał (nigdy tego nie robiłem) - raczej nie, ale nie wykluczam xD Do tego jest płyta Gigabyte Z590 UD AC

Co wybrać Fera 5/Fera 5 Dual Fan/Fuma 2? 

Chciałbym wydać maks 300 zł ale im mniej tym lepiej. Gry sporadycznie - raczej praca z aplikacjami wielowątkowymi i kodowaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wybór właśnie zależy od tego, czy będziesz podkręcał czy nie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli praca z aplikacjami obciążającymi mocno wiele rdzeni, to bierz Fuma 2. To mimo wszystko wydajniejsze chłodzenie, które będzie cichsze pod mocnym obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wczoraj szukałem zdjęć procków bez czapki i wymiarów a także wymiarów podstawki chłodzenia bo nie ukrywam ten mały rozmiar jest dużym minusem.

@MarcoSimone

a jak u Ciebie sie sprawował z ryzenem 5800x? Nie było większych problemów z odprowadzaniem ciepła. Czytałem, że jakieś były.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, wompierz napisał:

bo nie ukrywam ten mały rozmiar jest dużym minusem.

Jest tak ogromnym minusem, że Fera 5  przegania większe gabarytowo chłodzenia mimo stopy mniejszych rozmiarów :) 

Nie ma na rynku procesora, w którym by stopa nie przykrywała całego rdzenia, a to najważniejsze. IHS nie musi być w całości przykryty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No ja to rozumiem ale wiesz. Procki mają różną budowę u amd sporo nie zakrywa. Ale chyba i nawet w tych nowych ryzenach powinien być cały krzem zakryty.

Wymiary podstawki

 

dsadsad.jpg

 

Nowe procki intela mają jeszcze mniejszy kawałek krzemu więc tu chyba nie powinno problemu.28_intel_core_i9_12900k_flagowy_model_in

 

U amd jest gorzej. Taki 5600x i 5800x
amd-ryzen_2-sio.png

a tak maja wyglądać ryzeny 3d

Ryzen9_3800X_Hand_575px_678x452.jpg

wymiary procka u amd

OPGA-1331_MTS_diag.svg

https://en.wikichip.org/wiki/amd/packages/socket_am4

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.04.2021 o 19:05, MarcoSimone napisał:

Ponowiłem część testów aby była uwzględniona temperatura w pomieszczeniu testowym.

Metodologia:

1. 5800X 4.7/1.29v
2. Pobór mocy 127W
3. Test w Blender Classroom 3440x1440 24min.
4. Studzenie po każdym teście - 5 min.
5. Wyniki podane jako Delta, czyli temperatura procesora - temperatura otoczenia.
6. Temperatura otoczenia zmienna i podana w nawiasie obok Delty.
7. Użyta pasta to MX-5.

Wyniki testów:

FERA 5 + 1x Fluctus 120mm/1700 rpm:                     55,5C (24,0C).
FERA 5 + 1x 
Fluctus 120mm/1900 rpm/100% rpm: 55,6C (24,4C).
FERA 5 + 2x 
Fluctus 120mm/1900rpm/100% rpm:  53,4C (24,6C).
FERA 5 + 1x 
Fluctus 120mm/ 1000 rpm:                   61,2C (24,6C).
FERA 5 + 2x 
Fluctus 120mm/1000 rpm:                    59,7C (24,8C).

FERA 5 + 1x Arctic 120mm/1700rpm/100% rpm:    57,0C (25C).
FERA 5 + 1x 
Arctic 120mm/1000 rpm:                       67,3C (25C).

Ładnie widać, jak Arctic na niskich obrotach jest deklasowany przez Fluctusa.

@Ocho

Dual na 1000rpm 38,5dB
Dual na 1900rpm 44dB

Tło 38dB.

 

Bonus: FERA 5 Dual vs Arctic Liquid Freezer II 280

Test w Prime 95/Small. Czas: 15min. 5800X 4.4/1.2v. Pobór mocy 154W. Pasta MX-5.
Wyniki to Delta.

FERA 5 Dual 2x 120mm Fluctus/1600rpm: 66,6C (23.2C)
ALF II 280 2x 140mm P14/1600rpm:           57.1C (23.7C).
ALF II 280 2x 140mm P14/770rpm:             61,9C (24.1C).
  

 

 

@wompierz ;) 

W dniu 13.04.2021 o 17:53, MarcoSimone napisał:

Foto IHS po demontażu FERA 5.

R8Tlj3f.jpg

btw.

Fera 5 przegrała o 5C z ALF II 280 w OCCT Extreme 4.6/1.225v. Nie źle jak na taniusi cooler powietrzny.

@wompierz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wompierz napisał:

@MarcoSimone

a pisałeś coś, że proc walił błędami na tym chłodzeniu.

Pisałem tak, bo to chłodzenie nie nadaje się do max OC 5800X z napięciem powyżej 1.3v

Powyżej pewnej temperatury, ten procek się wywala i aby utrzymać stabilność przy wysokiej temp. potrzebuje dowoltowania.

Jak dowoltujesz, problem się jeszcze pogłębi.

Chyba, że zdejmiesz temp.blokadę ale to nie ma sensu. Szkoda proca.

Na rozsądnym vcore. Fera 5 się sprawdzi i będzie sobie spokojnie radziła w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Fera 5 Dual Fan nada sięd o i5-12600K bez podkręcania? Ewentualnie co kupić na już, żeby nie czekać na dodakowy zestaw montażowy? Budżet do 300 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.11.2021 o 22:56, qqde23 napisał:

Czy Fera 5 Dual Fan nada sięd o i5-12600K bez podkręcania? Ewentualnie co kupić na już, żeby nie czekać na dodakowy zestaw montażowy? Budżet do 300 zł

Jak zrobisz UV to tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...