Skocz do zawartości
Siematoja

Problem z wiatrakiem GPU ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy normalnym zjawiskiem jest to że wiatraki GPU ( z opisu ) gdy temperatura waha się w okolicach 56-58 stopni próbują się rozkręcać by po chwili spaść z obrotami do zera i tak w kółko?

Gdy temperatura przekroczy 60 stopni to wtedy kręcą się normalnie, lub gdy spadną poniżej ok 55-54 stopni to się nie kręcą - to jest naturalne zachowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Gigabyte to "normalne". Jak jest to dla ciebie bardzo irutujace, to chyba w MSI afterburner mozna ustawic histereze

Edytowane przez jacek2707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, jacek2707 napisał:

W Gigabyte to "normalne". Jak jest to dla ciebie bardzo irutujace, to chyba w MSI afterburner mozna ustawic histereze

Taka nienormalna normalność ? w sensie wada którą trzeba zaakceptować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to normalne w w gigabytech, sam mam gtx 1060 aorus, i tez wentyle jak przekręca 50 zakręca się staną i tak z 3 razy, potem normalnie się pokręca, aż temperatura spadnie do około 45c.

Swoja droga w gigabatach jest to strasznie upierdliwe, jak startują to tak dziwnie chroboczą (ale to normalne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pitross20 napisał:

Tak to normalne w w gigabytech, sam mam gtx 1060 aorus, i tez wentyle jak przekręca 50 zakręca się staną i tak z 3 razy, potem normalnie się pokręca, aż temperatura spadnie do około 45c.

Swoja droga w gigabatach jest to strasznie upierdliwe, jak startują to tak dziwnie chroboczą (ale to normalne).

masz na myśli to cyknięcie przy starcie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Siematoja napisał:

masz na myśli to cyknięcie przy starcie ?

Tak dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo przy 2070S od GB ale nie mam z tym problemu bo nigdy nie używam sprzętu na "auto" :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, AndrzejTrg napisał:

Siedzieć na forum 9 lat i pytać o takie rzeczy...

irZAnzzL_400x400.jpg

A Twoje posty to ciągle marudzenie, może idź na bazar ponarzekaj o inflacji ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Siematoja napisał:

Witam,

Czy normalnym zjawiskiem jest to że wiatraki GPU ( z opisu ) gdy temperatura waha się w okolicach 56-58 stopni próbują się rozkręcać by po chwili spaść z obrotami do zera i tak w kółko?

Gdy temperatura przekroczy 60 stopni to wtedy kręcą się normalnie, lub gdy spadną poniżej ok 55-54 stopni to się nie kręcą - to jest naturalne zachowanie

Ja bym nie rozpatrywał tego w kategoriach normalności. To jest głupia oszczędność, lenistwo i ignorancja ze strony Gigabyte. W moim Gigabyte RTX 2070 GAMING OC wentylatory zachowują się dokładnie w ten sam sposób. Karty nie zwróciłem po zakupie tylko dlatego, że było to bezpośrednio po premierze RTX i wtedy była to jedyna karta, która miała odpowiednią długość do posiadanej wtedy przeze mnie obudowy. Oni zastosowali najtańsze wentylatory, które do uruchomienia potrzebują wyższego napięcia i zaczynają normalnie pracować od prędkości 40% czyli około 1300 RPM, natomiast bios domyślnie ustawia prędkości już od 25%. Ja liczyłem na to, że oni wydadzą poprawiony bios i wydali nawet chyba ze dwa, jednak tylko opisane na ich stronie jako poprawiające pracę wentylatorów a w praktyce nic się nie zmieniło. Ja i tak korzystam z MSI Afterburner do UV więc ustawiłem w nim własną krzywą pracy wentylatorów. Program od jakiegoś czasu ma opcję zamiast programowej kontroli obrotów to zmiany krzywej wentylatorów używanej przez firmware karty.

Wr7DlLy.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, SebastianFM napisał:

Ja bym nie rozpatrywał tego w kategoriach normalności. To jest głupia oszczędność, lenistwo i ignorancja ze strony Gigabyte. W moim Gigabyte RTX 2070 GAMING OC wentylatory zachowują się dokładnie w ten sam sposób. Karty nie zwróciłem po zakupie tylko dlatego, że było to bezpośrednio po premierze RTX i wtedy była to jedyna karta, która miała odpowiednią długość do posiadanej wtedy przeze mnie obudowy. Oni zastosowali najtańsze wentylatory, które do uruchomienia potrzebują wyższego napięcia i zaczynają normalnie pracować od prędkości 40% czyli około 1300 RPM, natomiast bios domyślnie ustawia prędkości już od 25%. Ja liczyłem na to, że oni wydadzą poprawiony bios i wydali nawet chyba ze dwa, jednak tylko opisane na ich stronie jako poprawiające pracę wentylatorów a w praktyce nic się nie zmieniło. Ja i tak korzystam z MSI Afterburner do UV więc ustawiłem w nim własną krzywą pracy wentylatorów. Program od jakiegoś czasu ma opcję zamiast programowej kontroli obrotów to zmiany krzywej wentylatorów używanej przez firmware karty.

Wr7DlLy.png

Czy na takiej krzywej masz lepsze temperatury niż na stocku i jak z hałasem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana samej krzywej ci nic nie da. Jak obciazysz karte tak, ze bedzie utrzymywala mniej wiecej temperature od ktorej maja startowac wentylatory, to i tak bedziesz mial ten sam efekt, ktory opisywales w pierwszym poscie.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, jacek2707 napisał:

Zmiana samej krzywej ci nic nie da. Jak obciazysz karte tak, ze bedzie utrzymywala mniej wiecej temperature od ktorej maja startowac wentylatory, to i tak bedziesz mial ten sam efekt, ktory opisywales w pierwszym poscie.

Jak nie wiesz o co chodzi to nie pisz, że nic nie da. Ja opisałem dokładnie na czym polega problem.

SIaO3UV.png

Widzisz co się dzieje z obrotami wentylatorów przy ustawieniu zbyt niskiej prędkości? Tak to właśnie wygląda na domyślnym bios'ie dlatego trzeba ustawić ręcznie krzywą z minimalną prędkością 40%.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, SebastianFM napisał:

Jak nie wiesz o co chodzi to nie pisz, że nic nie da. Ja opisałem dokładnie na czym polega problem.

SIaO3UV.png

Widzisz co się dzieje z obrotami wentylatorów przy ustawieniu zbyt niskiej prędkości? Tak to właśnie wygląda na domyślnym bios'ie dlatego trzeba ustawić ręcznie krzywą z minimalną prędkością 40%.

Co maja obroty do ciaglego wlaczania i wylaczania ? Jak temperatura bedzie sie utrzymywala na granicy, od ktorej wentylatory startuja, to beda sie ciagle wlaczac i wylaczac.

Przerabialem to kiedys na 1080. No ale co ja tam wiem

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiesz. Czego ty nie rozumiesz? Karta działa w trybie półpasywnym. Bios przy określonej temperaturze ustawia prędkość wentylatorów na 25%. Wentylatory mają za niskie napięcie więc co chwilę uruchamiają się i zatrzymują. Widać to dokładnie na zamieszczonym przeze mnie zrzucie. Rozwiązaniem jest zmiana krzywej tak żeby minimalną prędkością było 40%. Temperatura w ogóle nie ma znaczenia w tym przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale w mojej karcie jest chyba lepiej bo jak ustawie 30 % to jest git. Jak wstawię 25% to skaczą.

Jak ustawić krzywa biorąc pod uwagę te parametry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci pomogę tylko pokaż najpierw jak wygląda domyślna krzywa dla twojej karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SebastianFM napisał:

Ja ci pomogę tylko pokaż najpierw jak wygląda domyślna krzywa dla twojej karty.

Jak wrócę do domu to podeślę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, SebastianFM napisał:

Ja ci pomogę tylko pokaż najpierw jak wygląda domyślna krzywa dla twojej karty.

Skoro jest tryb auto to chyba nie będzie wykresu w programie.

Gdy zaznaczam własną kontrolę to podstawia mi się cos takiego.

https://zapodaj.net/cdee874c3c1bb.png.html

Ogólnie to chciałbym trochę zejść z obrotów, nawet kosztem temperatury ale nie kosztem wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj najnowszą wersję MSI Afterburner. U ciebie brakuje opcji używania trybu kontroli wentylatorów za pomocą firmware.

Ja bym na próbę ustawił w ten sposób:
OUZtUoV.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SebastianFM napisał:

Zainstaluj najnowszą wersję MSI Afterburner. U ciebie brakuje opcji używania trybu kontroli wentylatorów za pomocą firmware.

Ja bym na próbę ustawił w ten sposób:
OUZtUoV.png

Przy jakiej temperaturze GPU zacznie mi zrzucać zegary ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SebastianFM napisał:

Zainstaluj najnowszą wersję MSI Afterburner. U ciebie brakuje opcji używania trybu kontroli wentylatorów za pomocą firmware.

Ja bym na próbę ustawił w ten sposób:
OUZtUoV.png

Co myślisz o takich ustawieniach https://zapodaj.net/101818b9519da.png.html

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...