Skocz do zawartości
marcin_pe

Domowy serwer DIY - obniżenie poboru, zmiana sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,

potrzebuje pomocy, rady w kwestii domowego serwera DYI, ocenie czy to nie overkill na to co obecnie potrzebuje, jakąś zmianę lub ewentualnie coś zrobić, żeby pobór spadł o pare W. Teraz w idle ciagnie 36W (obciazenie CPU 2%). Pod obciążeniem (np. backup OS Nextclouda wraz z danymi raz w tygodniu) 45W a CPU chodzi wtedy na max 60%. Użycie CPU rzadko kiedy przekracza 20%.

Co mam:
 - CPU - i3 4130T
 - MOBO - ASUS H87m-PLUS
 - RAM - Fury HyperX DDR3 16 GB (2x8) 1866MHz, CL10
 - PSU - BeQuuiet BQT TF-300W
 - OS (Openmediavault) - Kingston SSD 64GB
 - Data - 3TB HGST 7200rpm 
 - obudowy brak, prawdziwy DYI na płycie mdf schowany w szafie przy skrzynce teletechnicznej. Temperatury CPU i dysków max 40st.

Pierwotnie, gdy go zmontowałem (jakieś 2 lata temu) miał służy dwojako, 
- do celów domowych, czyli jako serwer multimediów (Plex), zarzadzanie mieszkaniem (Home Assistant) oraz backup PC, laptopa i telefonów 
- oraz celów zawodowych (Nextcloud do współpracy z klientami zony).

Z racji tego ze do celów zawodowych zona wybrała jednak usługę w chmurze, Nextcloud służy teraz jako jednocześnie backup danych jak i prywatna chmura.
Dlatego zastanawiam się czy z racji tego, że przeznaczenie się zmieniło, nie warto zmienić czegoś żeby zmniejszyć pobór prądu
Obecnie NAS ma służyć do:
- serwer multimediów Plex
- Home Assistant
- backup danych z domowych komputerów i komórek
- Nextcloud jako prywatna chmura 

Ogólnie chciałbym 4 dyski:
- OS + Docker = Kingston SSD 64GB
- AppData (w tym dane Nextcloud) = Patriot Burst 240GB
- Backup = 3TB HGST 7200rpm obecnie a później wymiana na RAID 2x4TB (planuje 2x Seagate IRONWOLF CMR 4TB 5900obr. 64MB)

Zastanawiam się nad wymiana CPU, MOBO i ewentualnie PSU. RAM raczej zostawię o ile znajdę pasująca płytę. Mam jeszcze 2x2g Kigston DDR3 1333 ale to raczej mało na taki serwer. Jeżeli nie wymiana sprzętu to może usypianie HDD i budzenie ich po sieci, gdy PC się uruchomi.

Cel: obniżyć pobór prądu bo dziennie wg smart gniazdka, do którego jest podpięty to 0,8kWh dziennie. Zastanawiam się czy to ok bo z lektury forum widziałem, że niektórzy schodzą poniżej 20W.

Myślałem o ASUS E35M1-M PRO ale gdzieś tutaj czytałem, że te niskonapięciowe AMD to i tak lecą na maxa TDP nawet w idle wiec sumarycznie niewiele to da. Dlatego nie wiem czy nie lepiej iść w jakąś płytę z intelem coś ala J1900/3455 tylko z ze z tego co widzę to obsługują max 8gb ramu i to jeszcze SO-DIMM. Np ASRock J3355B ale tutaj dochodzi ponownie kupno RAMu i jeszcze PCI-e z kontrolerem dla dodatkowych dysków lub ewentualnie ASRock J3160DC-ITX.

W ogóle jest sens szukać jakiegoś rozwiązania max 200-300zl? Nie chce więcej bo ewentualna wydatek zwróci się na poborze prądu za parę lat.

Edytowane przez marcin_pe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

aby uzyskać taki wynik przy dwóch dyskach 3,5 cala to musisz mieć procesor max 10 TDP ale co do wydajności to będzie kiepsko.

szybko policzyłem

0,8 kwh * 0,7 wychodzi na dzień 56 groszy na miesiąc jakieś 17 zł

rocznie coś 200 zł  nie wiem czy gra warta świeczki. teraz masz powiedzmy 36-40W jak zejdziesz o połowę  czyli maks 20W to zaoszczędzisz 100 zł w rok a w kwocie 300 zł nie zmieścisz się, więc min 4 - 5 lat będziesz musiał NAS pracować żeby wyjść na 0 potem możesz liczyć na jakiś zysk z tej strony

twoje założenia jednak wymagają jakieś mocy procesora,

jeśli plex to musisz mieć wyłączone transkodowanie i j1900 za słabe już 3455 ja bym polował na j5005 ma 4 sata i można sobie to rozbudować na przyszłość. ale to znacznie przekroczy twój budżet.

wszystkie płyty itx korzystają z ram SO-DIMM jak chcesz wykorzystać swój ram to szukaj coś w mATX.

jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić na prądzie to kup jakiś Qnap czy Synology oni mają optymalizowane software i hardware na tym polu. Nie uzyskasz takich wyników składając swego Nas-a

Ja mam procesor Intel Xeon E3-1220L -V2 jego TPD to 17 W na płycie głównej supermicro i jak pamiętam jest na twoje gniazdo, sprawdziłbym czy na twoje mobo podejdzie a Xeony nie mają grafiki, kiedyś do testów włożyłem taki procesor do płyty bez grafiki, na czas instalacji włożyłem sobie kartę graficzną, po instalacji, poskładałem NAS do kupy tak działał bez grafiki. 

też mi się marzy postawić nowy NAS na nowej energooszczędnej platformieale jak policzyłem to mi się to nie opłaca bo kupno nowego mobo, ram wychodzi mi jakieś 800 zł za j5005 trochę taniej wychodzi j4005 Poczekam jak potanieją lub będą w sprzedaży używki albo mojego szlag trafi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@uzzo

Dzięki za szybką odpowiedź.

Też sie zastanawiałem na tym Xeonem ale brak GPU go dyskwalifkuje. Backup dysku z OS robię za pomoca pednrive z clonezillą wiec jakas grafika jest potrzebna, a kupno karty i co chwile wrzucanie jej w płyte byłoby uciążliwe. 

Coś na j3455 to koszt mniej wiecej 500zl (płyta koło 300, ram 150 i kontroler PCI do SATA). Jeżeli puściłbym CPU, MOBO i RAM to co mam to by się uzbieralo. Pomyśle.

Plex to bardziej jako odtwarzacz multimediow na TV, transkodowanie mam wylaczone. Mogłbym puszczać wszystko przez DLNA ale jakos player Plexa na LG mi sie podoba.

Najtaniej to iść w ASUS E35M1-M PRO tylko faktycznie nie wiem czy nie będzie za słaby i czy rzeczywiście w idle nie leciałby po całości TDP czyli te 18W. Jeżeli tak to plus dyski to i tak byloby koło 30-32W więc szkoda zachodu. I jeszcze max RAM to 8GB ale w kościach 2 x 4gb czyli i tak mój ram odpada. 

Ale ogólnie zapytam, może też dla innych, ma ktoś może coś zbudowanego na tym AMD E-350 APU?

@doman18 

Cześć,  w jednym wątku (dość starym) widziałem, że miałeś coś zbudowanego na bliźniaczej płycie Asusa z e350. Jak ci się to sprawowało? Dałoby to rade na to co potrzebuję? Nie żarłoby za dużo prądu?

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zamiast kupować kontrolera sata to bym szukał już mobo z sata np j5005 

Chyba że interesują cie mini komputerki typu odroid h2 plus? To na pewno jest mniej prądożerne a do twoich celów powinno wystarczyć tylko cenowo wiecej niż j5005. 

Pytanie co ci bierze tyle ramu? Ja mam tylko 4 gb i mi wystarcza fakt mam zajęte 70 procent ale to mi nie przeszkadza.

Jak chcesz to ustaw wyłączanie nas np w nocy i jak jesteś w pracy albo włączaj go tylko jak potrzebujesz? 

Czemu robisz kopię clonezilla? Nie wystarczy w terminalu opcją dd?

Edytowane przez uzzo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wydaje mi się, że poświęcony czas (kupno, składanie, przestój w pracy, sprzedaż starych części) nie jest wart tych kilkunastu watów, jakie można uzyskać po wymianie platformy. H87 nie pozwala czasem na obniżenie napięcia procesora i obniżenie zegarów? Może w ten sposób udało by się uzyskać kilka watów mniej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi