Skocz do zawartości
Camis

Ukraina - Rosyjska inwazja 2022

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, adashi napisał:

Odrobinę mnie dziwi ten optymizm związany czołgami. Na pewno poprawi to ukraińskie morale i ogólnie wygląda bardzo fajnie. Ale traktowanie tego jako game changera mnie zadziwia.

Game changerem to byłyby samoloty w pokaźnej liczbie i mam nadzieję, że będą.

Tak czy inaczej zanosi się na większą eskalację i oby to nie było zbyt szybko, to znaczy nie w środku zimy, bo my przy okazji też możemy lekko poobrywać. Z drugiej strony, jak chce Zachód zakończyć tę wojnę do jesieni, to chyba nie ma innego wyjścia jak się za to konkretnie brać. I tak pewnie nam grozi doświadczenie rosyjskiego terroryzmu przyszłej zimy, ale jak do tego dołoży się jeszcze aktywnie trwająca wojna, to lepiej nie będzie. Pora zacząć ostrzej rżnąć ten brylancik.

Ciekawi mnie też jak daleko posunie się Rosja, czy przykładowo zablokują logistykę z Chin do Europy. Bo przecież dalej mnóstwo towaru jedzie przez rosyjskie terytorium.

Zobacz sobie bitwie w Iraku gdzie 186 T-72 próbowało coś zrobić Abramsom. To będzie taki sam rezultat. 
 

To jest game changer, ale dopóki nie wejdzie to ludzie w niego nie będą wierzyć. 
 

Terroryzm zimowy Rosji odpada w 2023/2024, zapasy gazu będą na maksymalnym poziomie a wujek USA zapewnił dostawy gazu na poziomie 40€, kiedy cena rynkowa (najniższa od wojny) spadła do 50, także USA jeszcze może opuścić cenę. Wiadomo, nie wrócimy już do 5-15€, nie ma co się łudzić na razie. Ale możemy zapomnieć tez ze znowu będzie po 250-350. 
 

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ukraina dostanie lotnictwo to będzie game changer, na razie widać, że celem Wujka Sama jest przedłużanie wojny. W tle są miliardy dolarów i osłabianie pozycji Rosji.

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, TheMr. napisał:

Terroryzm zimowy Rosji odpada w 2023/2024, zapasy gazu będą na maksymalnym poziomie a wujek USA zapewnił dostawy gazu na poziomie 40€, kiedy cena rynkowa (najniższa od wojny) spadła do 50, także USA jeszcze może opuścić cenę. Wiadomo, nie wrócimy już do 5-15€, nie ma co się łudzić na razie. Ale możemy zapomnieć tez ze znowu będzie po 250-350. 
 

Ale ja nie mam na myśli "terroryzmu gazowego", tylko taki prawdziwy. Z wybuchami, atakami na infrastrukturę. A w wersji light z zablokowaniem logistyki chińskich towarów (w tym surowców) przez rosyjskie terytorium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymizm to mnie zadziwia. Narracja Ukrainy mniej więcej od grudnia zupełnie się zmieniła... mówią o swoich stratach, dramatycznej sytuacji na froncie, błagają o OLBRZYMIE dostawy sprzętu, mówią też o ofensywie rosyjskiej i dobrze przygotowanych, nowych oddziałach wroga, a tutaj Rosja przegrywa... Nic takiego się nie dzieje, bo to co robi teraz NATO to jest za mało i zdecydowanie za późno(teraz szkolenia i dostawy amunicji, bo taki Challenger używa innej armaty). NIC nie wskazuje na to, że wojna może zakończyć się w tym roku i że może zakończyć się porażką Rosji(zaangażowanie zachodu dalej za małe). 150 czołgów(WP dzisiaj podsumowała wszystkie wiadomości i deklaracje z różnych części świata) niczego tutaj nie zmieni. Co więcej, na zachodzie są ludzie, którzy zdają sobie z tego sprawę...

Cytat

Ukraina potrzebuje kilkuset czołgów, aby móc stawić czoła Rosjanom - twierdzi były dowódca wojsk lądowych Mart de Kruif. Holenderski generał powiedział, że sojusznicy Ukrainy zdecydują się dostarczyć jej w najbliższych miesiącach więcej czołgów niż tylko niemieckie Leopardy 2.

- Leopard 2 to solidny i dobrze opancerzony czołg - wskazał w rozmowie z rozgłośnią NOS Radio 1 De Kruif. Jego zdaniem dostawa tych pojazdów na front znacznie pomoże zaatakowanemu przez Rosję krajowi. Powtórzył jednocześnie opinię, że aby skutecznie stawić czoła rosyjskiej armii Ukraińcy potrzebują kilkuset czołgów.

A mówimy tylko o stawieniu czoła Rosjanom, a nie o wygraniu wojny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amerykańce distarczą czołgi. 31 szt.  Obejrzałem w TV na Polsacie. xd

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co zrobią Chiny. Mają inne drogi transportu, ten jakiś Nowy Jedwabny Szlak albo morski lub mostem powietrznym. Tyle że wtedy będzie dla odbiorców drożej.

Zamiast zablokowania mogą także nałożyć cła tranzytowe z czystej złośliwości.

Nie wiemy w jakiej postaci i z jakim terytorium zostanie Rosja po wojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Camis napisał:

Nie podoba mi się ten nagły zryw i transporty sprzętu z USA do nas...

ZBIR (miła nazwa) powstanie 21 lutego. To może być podobna data do końca Igrzysk w Chinach.

5 godzin temu, Pitross20 napisał:

Szykuje się jakaś grubsza sprawa?

Przecież od dawna wiadomo, że zabawa się zacznie na całego (zmiana jest tylko taka, że Putin pod naciskiem Chin i Indii zrezygnował z atomówek, by zrobić większe szkody dronami). Nie chcieliście korzystnego rozbioru Ukrainy (dla niej też, bo Putin zgadzał się na nią w UE czy zachodnio-centralną), no to teraz pójdą na poważnie - niczym kibole na ustawce. Wybiję ci 1 ząb a ty mi 10? No to opłacało się bić, bo wyślę kolejnych 50-ciu. Ruscy z obywatelami się nie liczą (ba nawet zawsze niegotowy PIS od dawna szykuje zastępy mięsa armatniego).

Wygrać nie wygrają, ale niebezpieczne ludzkie śmiecie jak Babiś mogą narobić dużo problemu. Jeśli wygra to trzeba od razu wyrzucić Czechy z NATO.

Edytowane przez sino
  • Haha 1
  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpłyneło 10 wniosków o przekazanie czołgów, ostrożnie licząc mamy 130 leopardów, 35 abramsów i 14 challengerów

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, adashi napisał:

Odrobinę mnie dziwi ten optymizm związany czołgami. Na pewno poprawi to ukraińskie morale i ogólnie wygląda bardzo fajnie. Ale traktowanie tego jako game changera mnie zadziwia.

Game changerem to byłyby samoloty w pokaźnej liczbie i mam nadzieję, że będą.

Tak czy inaczej zanosi się na większą eskalację i oby to nie było zbyt szybko, to znaczy nie w środku zimy, bo my przy okazji też możemy lekko poobrywać. Z drugiej strony, jak chce Zachód zakończyć tę wojnę do jesieni, to chyba nie ma innego wyjścia jak się za to konkretnie brać. I tak pewnie nam grozi doświadczenie rosyjskiego terroryzmu przyszłej zimy, ale jak do tego dołoży się jeszcze aktywnie trwająca wojna, to lepiej nie będzie. Pora zacząć ostrzej rżnąć ten brylancik.

Ciekawi mnie też jak daleko posunie się Rosja, czy przykładowo zablokują logistykę z Chin do Europy. Bo przecież dalej mnóstwo towaru jedzie przez rosyjskie terytorium.

To może chodzić nie koniecznie o game changera, ale w ogóle o game. Możliwe że ruscy weszli juz w swoją typową machinę wojenna, i teraz pozostaje ich zatrzymywać aż się nie wykrwawią. Możliwe że o żadnym zwycięstwie jako takim nie ma już mowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, TheMr. napisał:

Zobacz sobie bitwie w Iraku gdzie 186 T-72 próbowało coś zrobić Abramsom. To będzie taki sam rezultat. 

Nie będzie.

  1. Wyszkolenie 
  2. Ukształtowanie terenu, specyfika kofnfliktu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nitka na temat dostaw czołgów

Więcej opinii o dostawach czołgów

Plus informacja o dostarczonej pomocy. Brawa dla wszystkich darczyńców oraz organizatorów. 

 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Polska znowu odstawiła dyplomatyczną żenadę. 

Poszło info o rozmowach na temat Leopardów, to zachodnie kraje zadeklarowały, że mogą przekazać swoje i grzecznie czekały zanim wielka polityka skończy rozmawiać. A Polska nie, od razu musiała zacząć publicznie machać szabelką jacy to Niemcy źli, że nie chcą przekazać czołgów zamiast poczekać spokojnie jak inni albo przyłączyć się do rozmów. Nawet żadnego oficjalnego zapytania nie było o nie. Nie pierwszy raz już taka akcja. Nic dziwnego, że praktycznie nic nie znaczymy na wielkiej scenie politycznej mając taką dyplomację. 

A teraz będzie lecieć ściek o wielkiej Polsce jak to przekonała Niemców i zmienia bieg wojny na Ukrainie. 

  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet już chyba ze 3 dni temu gdzieś czytałem jak to MORAWIECKI po raz kolejny wywiera MOCNE NACISKI na Scholza w sprawie Leopardów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na samoloty. Czołgi będą na froncie pewnie za parę miesięcy (nadal ich mało, ale ważne, że się ruszyło), a samoloty kiedy? Za rok? 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, galakty napisał:

Nie będzie.

  1. Wyszkolenie 
  2. Ukształtowanie terenu, specyfika kofnfliktu

1. Po części, nie zmieni to faktu ze będzie mielone. 
2. T-72 miały przewagę w tej bitwie pod względem terenu co najlepsze :E 

W zależności od frontu, są miejsca gdzie przez puste pola trzeba atakować na przestrzeni 1-3 km niczym jak na pustyni. 
Tutaj fakt, zmieniła się specyfika. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta cała sytuacja z Leopardami wpisuje się w politykę Pisu czyli złe Niemcy więc nie ma się czemu dziwić, że taka szopka poszła z naszej strony.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, TheMr. napisał:

T-72 miały przewagę w tej bitwie pod względem terenu co najlepsze :E 

Nie wiem które to wersje były, ale np. niektóre do niedawna w Polsce nie miały nawet SKO z wyprzedzeniem ruchu... Czyli celowniczy sam musiał sobie dobrać poprawkę na pojazdy w ruchu... Tymczasem w Abrams wciskałeś guziczek i mogłeś celować w środek sylwetki = trafienie :E

Dopiero takie T-27B3, T-80BWM i podobne są na podobnym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, addept napisał:

Czekamy na samoloty. Czołgi będą na froncie pewnie za parę miesięcy (nadal ich mało, ale ważne, że się ruszyło), a samoloty kiedy? Za rok? 

Jestem pewny że jeszcze jakieś kraje zdecydują się na przekazanie czołgów. Poza tym USA nie skończy na 30 Abramsach, na 100% wyślą więcej. 

Samoloty też będą. Widać, że zachód już nie chce tylko pomoc Ukrainie przetrwać, teraz celem jest wygrana wojny możliwe szybko, bo ten konflikt uwiera każdemu. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, galakty napisał:

Nie wiem które to wersje były, ale np. niektóre do niedawna w Polsce nie miały nawet SKO z wyprzedzeniem ruchu... Czyli celowniczy sam musiał sobie dobrać poprawkę na pojazdy w ruchu... Tymczasem w Abrams wciskałeś guziczek i mogłeś celować w środek sylwetki = trafienie :E

Dopiero takie T-27B3, T-80BWM i podobne są na podobnym poziomie.

Nie miały. Ale obecne T90 mają problem z wizją powyżej 2 km :E 

Nawet jak te czołgi będą mielić na 40% możliwości, to i tak będzie bardzo dobrze. 
 

Irak tracił po 600 maszyn w jednodniowych bitwach albo 300-400 w 2 godzinnych z tych większych :E 

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, TheMr. napisał:

Nie miały. Ale obecne T90 mają problem z wizją powyżej 2 km :E 

Nawet jak te czołgi będą mielić na 40% możliwości, to i tak będzie bardzo dobrze. 
 

Irak tracił po 600 maszyn w jednodniowych bitwach albo 300-400 w 2 godzinnych z tych większych :E 

Tam grube wyniki były, ale jak mogło być inaczej gdy doświadczona załoga miała sprzęt ubijający wroga na dystansie 2-3 km, a przeciwnik ich nawet... nie widział :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słowacja rozważa przekazanie czołgów i myśliwców jeśli dostanie zastępstwo. To ostatni dzwonek żeby coś dostać, szkoda że my nie korzystamy.

9 minut temu, TheMr. napisał:

Irak tracił po 600 maszyn w jednodniowych bitwach albo 300-400 w 2 godzinnych z tych większych :E 

Ale tam też było wsparcie z powietrza itp. Ukraina nie dostanie nowych samolotów dopóki nie zainstalują się SAMP/T i Patrioty do ich ochrony. A jak już dostanie to będzie wesoło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, MaxaM napisał:

A Polska nie, od razu musiała zacząć publicznie machać szabelką jacy to Niemcy źli,

Ty  serio wierzyłeś, że Niemcy bez nacisku zgodzą się na przekazanie czołgów ? Bardzo dobra reakcja Polski. Gdyby nie to dalej byśmy czekali na "dobrą wolę kanclerza" widzę, że co niektórym co by ten znienawidzony rząd nie zrobił będzie zawsze źle. 

51 minut temu, MaxaM napisał:

poczekać spokojnie jak inni

Nikt nie czekał, każdy naciskał łącznie z USA !

52 minuty temu, MaxaM napisał:

praktycznie nic nie znaczymy na wielkiej scenie politycznej mając taką dyplomację

Kolejna bzdura. 

53 minuty temu, MaxaM napisał:

A teraz będzie lecieć ściek o wielkiej Polsce jak to przekonała Niemców i zmienia bieg wojny na Ukrainie. 

A było / jest inaczej ?

Serio można nienawidzić pisiorów i okazywać to w każdy możliwy sposób, las trzeba mieć trochę rozsądku i jakieś granice, pisząc takie bzdury pokazujesz , że czegoś jest brak . 

To samo było z patriotami dla Ukrainy !! dało się , można ?! 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukrainie bardziej przydałyby się myśliwce niż czołgi. Oni chyba teraz w ogóle nie latają.

Wie ktoś, czy napalm jest zabroniony? Mogliby zrzucać na ruskich. Od razu cieplej na duszy by im się zrobiło :E

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...