Skocz do zawartości
Camis

Ukraina - Rosyjska inwazja 2022

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, TheMr. napisał:

Tyle to trwa, niektórzy mówili że trening na F-16 to dwa lata, a wystarczyło 8-9 miesięcy, bo pierwsi piloci już skończyli trening. 

8-9 miesięcy to chyba posiadając doświadczenie na podobnej maszynie, a nie radzieckim analogowym złomie... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
32 minuty temu, raiders napisał:

Ty to jednak  ekspert i fachowiec internetowy  jesteś nie ma co ... 8-9 miesięcy to sobie na symulatorze  polatać możesz  ... ,a nie loty bojowe  maszyną za miliony $$ (ok 70 baniek /sztuka)

https://moto.pl/MotoPL/7,88389,30100032,ile-kosztuje-f-16-znamy-dokladne-liczby.html

Zejdźmy  trochę na ziemie i zobacz jakie były straty  w sprzęcie naziemnym typu Bradley  jak dostali go ukraincy po szybkim szkoleniu .... sami UA po 2-3 tyg walki w tych maszynach mówili ze nie  umieją ich obsługiwać i ciągle się uczą

No jakie mieli straty. Podawaj, będę się śmiał. Bo ja wiem jakie mieli ;) Tylko pamiętaj, uszkodzonych nie podajemy ;) 

Nie umieją ich efektywnie używać* Znasz różnice? Pewnie nie. Co innego trening co innego realia wojenne. Nie mówię że z F-16 będzie inaczej. 

I kolejny raz nie potrafisz czytać. 70 mln sztuka to był kontrakt razem z uzbrojeniem, szkoleniem, symulatorem, wsparciem, i inne duperele. 
F-16 w tej wersji co leci do Ukrainy kosztował 34 mln sztuka, plus dodaj sobie inflację od 91 roku. 

Jakby ktoś kupił F-16 za 70 mln sztuka kiedy F-35 jest dostępny za 95 to nieźle :E Tak, wiem, oba samoloty nie wykonują podobnych zadań, ale w dalszym ciągu. 70 mln można by było dać za najnowszy f-16 w wersji block 70. 

Edytowane przez TheMr.
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, TheMr. napisał:

@raiders Język Polski nie jest twoim mocnym językiem jak widać. Czytać potrafisz? Napisałem o skończonym treningu, tak jak oficjalnie zostały podane informacje z Danii, i po stronie Ukraińskiej. A Ty sobie dodawaj teorie od siebie jaki to był trening :) 

Daruj sobie  oceny co jest  czyją mocną stroną ....     napisałeś  bzdurę  teraz próbujesz się wybielać .

2 godziny temu, TheMr. napisał:

Przecież nie ma problemu by dostarczyć f-16, tylko są wymieniane radary na nowsze i przygotowywanie całej infrastruktury po stronie Ukrainy oraz pilotów.

No na prawdę  widać jakie masz pojecie   o tym co piszesz ....   tak F16  każdy trzyma w stodole  jak są potrzebne to wyciąga i oddaje .. sprawdź  u siebie w piwnicy czy nie masz czasami jakiego schowanego .....

Jak to opisujesz   "wymiana  radaru na nowszy "  to proces który  tra  dni jak nie tygodnie .... to nie wymiana koła  w samochodzie

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, TheMr. napisał:

@addept. W czasie pokoju masz w pokoju szkolonych pewnie 6-12 pilotów. 1-2h dziennie, teoria, język angielski, plus symulator, dajmy na to max 3h (jeden symulator bądź dwa 1h, 6 pilotów to masz już pół dnia z głowy). Ukraińcy pewnie byli orani przez 8-10h dziennie (tak jak na leopardach, tak jak na patriotach), o ile skróca to trening? 3 krotnie. To z 8-9 lat robi Ci się 2.5-3 lata. To w jaki sposób i w jakim wymiarze zostali przeszkoleni to się okaże podczas lata. Ale do lata mamy jeszcze 3-4 miesiące więc wyjdzie ten rok-półtorej treningu. No i dodatkowo, nasi piloci mogli być szkoleni od zera dlatego ten czas się wydłużył, do F-16 poleciała pewnie topka pilotów z Ukrainy, plus tych od zera pewnie jeszcze przygarną później, albo dadzą im więcej czasu. Samolotów będzie przygotowanych niby 36. To już i tak spora liczba. Informacja o 4 pilotach wyszła z jednej bazy treningowej…

I baz treningowych jest kilka może kilkanaście a nie jedna czy dwie. 

A no właśnie. Nie zapominajmy że Ukraińcy skończyli trening na Gripenach. A Szwecja tylko czeka na dołączenie do NATO żeby przekazać im sprzęt. Plus plotki o Mirage :) 

Czyli tak, na F-16 8 lat potrzeb, na Gripenach rok :E 

A niby o czym ja pisałem? Podobnie. Tylko, że ty widzisz szklankę do połowy pełną, a ja do połowy pustą. Bo pełna na pewno nie jest. A tych kilku pilotów, którzy muszą się jeszcze doszkolić nie zmieni oblicza wojny w powietrzu. Potrzeba jeszcze wielu pilotów, a to potrwa moim zdaniem jeszcze minimum rok (biorąc pod uwagę, że się intensywnie już szkolą). Oczywiście pominąłeś kwestię personelu technicznego. Wracając jednak do pilotów, to pamiętaj, że Ukraina nie może wysłać sobie ot tak 100 pilotów na szkolenia, bo jednocześnie musi prowadzić działania bojowe. Gdyby był rozejm, to by się wszyscy szkolili, a tak to niestety nie jest możliwe oderwać na raz od działań wojennych kilkudziesięciu pilotów. 

Co do Gripenów, to ten rok oczywiście dotyczy na pewno możliwości przyspieszonego szkolenia w zakresie samodzielnego pilotażu i doliczyć musisz, tak samo jak w przypadku F-16, kolejne pół roku na trening bojowy. Zauważ, że generał Drewniak, specjalista w tym zakresie nie mówił wyłącznie o  F-16, ale mówił ogólne o zachodnich samolotach. 

Jesteś niepoprawnym optymistą. Niestety twój optymizm przestał się sprawdzać przez ostatni rok, więc chyba czas odrobinę zejść na ziemię. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
27 minut temu, TheMr. napisał:

I kolejny raz nie potrafisz czytać. 70 mln sztuka to był kontrakt razem z uzbrojeniem, szkoleniem, symulatorem, wsparciem, i inne duperele. 
F-16 w tej wersji co leci do Ukrainy kosztował 34 mln sztuka, plus dodaj sobie inflację od 91 roku. 

Jakby ktoś kupił F-16 za 70 mln sztuka kiedy F-35 jest dostępny za 95 to nieźle :E Tak, wiem, oba samoloty nie wykonują podobnych zadań, ale w dalszym ciągu. 70 mln można by było dać za najnowszy f-16 w wersji block 70. 

Powiem tyle  jesteś  ODKLEJONY TOTALNIE    ekspercie z internetu  . poprawiłeś mi dzień  bez dwóch zdań .

Tak na marginesie  ...  KOMU USA  kiedykolwiek sprzedało jakiś wojskowy  (goły ) sprzęt   bez kontraktu  na szkolenie ,serwis ,uzbrojenie .....  oświeć mnie komu ..

Odpowiem  NIKOMU  i chyba żadne państwo na swiecie które sprzedaje  sprzęt wojskowy ,sprzedaje  go z kontraktem na cały serwis i inne duperele...  .  Od  Korei kupiliśmy  czołgi   GOŁE ?  ... nie też   z duperelami 

Edytowane przez raiders
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, i te wymiany rozpoczęły się w momencie zawarcia paktu lotniczego i w momencie kiedy ogłosili że F-16 leci na Ukrainę. :E Nie wiem czego nie rozumiesz. 
Przygotowanie F-16 trwa równie długo jak szkolenie Ukraińców. Tobie się wydaje że oni to robią osobno? :E 

No nie ma problemu ze sprzętem samym w sobie. Jest problem z infrastrukturą na Ukrainie która potrzebowała czasu i szkolenia techników i pilotów. 

@addept

Wiadomo że nie mogą wysłać całego personelu, ale biorąc pod uwagę że Ukraińcy i tak nie mają już za dużo maszyn, przewagi w powietrzu nie wytworzą, samolotów używają punktowo i niecodziennie, to słabsza aktywność na froncie może sugerować właśnie szkolenie większej ilości pilotów na zachodzie. 
Tak, technicy również się szkoleni, to oczywista oczywistość, były podane plotki ze jedna baza jest już gotowa. 

Nie wiem gdzie mój optymizm przez rok niby się nie sprawdził, Ruscy przez rok nic większego nie osiągnęli, i potrzebowali brak wsparcia USA przez 5 miesięcy żeby ruszyć front :E Możesz jedynie przyczepić się do ofensywy z lata, ale to już sprawa wyjaśniona. Niektórzy sądzą że była nieudana bo nie osiągnęła założonego celu, niektórzy są pod wrażeniem małych strat przy ataku, niektórzy uważają że ofensywa zlikwidowała potencjał Rosjan i byłoby gorzej obecnie. Którego eksperta chcesz przeczytać to można znaleźć dany argument. 

@raiders To miło, że poprawiam Ci humor. 
Miłego dnia. Dzisiaj słoneczny więc wyjdź na dwór i znajdź resztki inteligencji. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Tartar napisał:

i mam dziwne wrażenie, że ma rację

obraz.png.e7dd51939068761f2fd702d3be51df84.png

tak on zawsze ma rację :D

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
20 minut temu, TheMr. napisał:

@raiders To miło, że poprawiam Ci humor. 
Miłego dnia. Dzisiaj słoneczny więc wyjdź na dwór i znajdź resztki inteligencji. 

Naprawdę daruj sobie  personalne wycieczki .... widać jaka z Tobą jest dyskusja  jak nie ma argumentów  to  trzeba  zaatakować  drugą osobę . 

Jednak z tą inteligencją to u ciebie coś nie tak .... drogi  "specjalisto  z internetów "

Edytowane przez raiders

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sporo atrakcji na rocznicę przygotowali...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ola Boga. Ile bzdur Skrzypczak nagadał to się w palę nie mieści. 

Awdijiwka nie padła przez zbyt małą ilość żołnierzy, padła przez brak amunicji, panie “Generale”.

29 minut temu, raiders napisał:

Powiem tyle  jesteś  ODKLEJONY TOTALNIE    ekspercie z internetu  . poprawiłeś mi dzień  bez dwóch zdań .

Tak na marginesie  ...  KOMU USA  kiedykolwiek sprzedało jakiś wojskowy  (goły ) sprzęt   bez kontraktu  na szkolenie ,serwis ,uzbrojenie .....  oświeć mnie komu ..

Odpowiem  NIKOMU  i chyba żadne państwo na swiecie które sprzedaje  sprzęt wojskowy ,sprzedaje  go z kontraktem na cały serwis i inne duperele...  .  Od  Korei kupiliśmy  czołgi   GOŁE ?  ... nie też   z duperelami 

Typie, ktoś zapytał się ile kosztuje F-16, Ty mu odpowiedziałeś 70 mln/ sztuka. Co jest kłamstwem, bo sprzęt do Ukrainy leci który kosztował 30-35 mln sztuka. Za 70 mln masz block 70 z 2021 roku prosto z produkcji. I tak. Możesz kupić sobie samolot bez dupereli i to jest koszty jednej maszyny. Nie wiem ja bardziej łopatologicznie można to wyjaśnić, ale tak jak wyżej polecam to co napisałem bo proste słowa do ciebie nie docierają. 

PiS kupił F-35 bez offsetu, zobacz sobie co Czechy kupiły :E I skończę dyskusję. Bo argumentów to ja mam sporo, a po twojej stronie jest chłopski rozum. 

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, TheMr. napisał:

Ola Boga. Ile bzdur Skrzypczak nagadał to się w palę nie mieści. 

:E    komentarz  janusza z internetu bezcenny ... masz bałagan w tej główce i to  duży

Gdzie te twoje argumenty  ,rzeczowe ... wojsko to ty widziałeś w call o duty  .. takich samozwańczych ekspertów z twitera i innych www powinni banować  dożywotnio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
48 minut temu, raiders napisał:

:E    komentarz  janusza z internetu bezcenny ... masz bałagan w tej główce i to  duży

Gdzie te twoje argumenty  ,rzeczowe ... wojsko to ty widziałeś w call o duty  .. takich samozwańczych ekspertów z twitera i innych www powinni banować  dożywotnio

Nie powiem, osób bez podstawówki nie powinno się wypuszczać w świat a jednak jakoś się znalazłeś :E 

“Eksperci” z TT przewidzieli trochę więcej niż Skrzypczak, dość powiedzieć że niektórych co chwilę zapraszają do TV, a nawet bez nich nie byłoby BBN. Przy okazji, naucz się korzystać ze spacji :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Atom w Polsce! W naszych własnych Nukach :E

Edytowane przez wii
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Skrzypczak mówił że do Adwijiwki na koniec weszły oddziały ru porządnie ubrane, w nowoczesny sprzęt - ale nie pomyślał że to jest głównie wymiar propagandowy bo mieszkaniec ru nie będzie oglądał w TV żołnierza który wtyka ruską flagę w środku miasta ubrany w szmaty i trampki a tacy w większości szturmowali miasto w ostatnich miesiącach.

Edytowane przez bbandi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@bbandi Ten rusek co się ostatnio zabił mówił, że jedni odwalają brudną robotę i giną tysiącami, a zwycięstwo przypisują sobie inne grupy. Tak jak piszesz, przecież do TV nie pokażą obdartusów tylko świetnie wyposażonych w towarzystwie T-90 

• Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Badalaman napisał:

Skąd te głupoty o 8-9 latach szkolenia pilota f16?

Maksymalne podawane czasy to coś kolo 2, może 3 w warunkach pokoju i licząc dużo przepustek, urlopy i oczekiwanie na kolejne etapy kursu lat. A w tym tylko część na samym f16, bo zaczyna sie na prostszych samolotach, potem symulator, potem loty z instruktorem na f16.

W warunkach wojennych ten kurs będzie znacznie przyspieszony. Możliwe że nawet z zachowaniem samej ilości godzin symulatorów i lotów f16. Zmniejszone/wyeliminowane zostaną przerwy.

W tamtym roku mówiło sie oficjalnie o większych szkoleniach od jesieni. Z założeniem że piloci będą mogli latać bojowo latem a najpóźniej jesienią 2024. Czyli 8 do maks 12 miesięcy na szkolenie.

Tylko ty mówisz o pilotażu, taki pilot to sobie może wsiać w tego F16 i polatać. W warunkach bojowych wykorzystanie takiej maszyny to ciężki kawałek praktyki i lat ćwiczeń ze o całych eskadrach nie wspomnę.
Nie ma szans żeby Ukraińcy w takim krótkim czasie mogli sobie zbudować eskadry i przejąc całkowitą kontrole nad przestrzenią powietrzna Ukrainy, takie coś mógłby osiągnąć tylko sojusz NATO.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te F-16  to będą maszyny do zadań specjalnych. Wiadomo, że ruscy bedą na nie polować, więc to nie będzie latać na niebie non stop.  Dostaną fajne uzbrojenie które będą odpalać na bezpiecznym marginesie bo tak to S-400 i inne zabawki szybko je zdejmą.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kadajo

Ale nikt nie mówi o przejęciu nieba przez Ukraińców. Przewaga będzie punktowa i w określonych momentach działań, wtedy wypracują sobie wolne pole. Rosjanie również nie mają kontroli nieba z tych samych powodów, tylko miejscowo i punktowo zrzucają FABy. CAS u ich prawie nie istnieje, a rolę CASu przeciwko zmechowi robili dzięki Ka-52. 

Dodatkowo Ukraińcy byliby mega głupi gdyby myśleli że dzięki F-16 wytworzą przewagę z tak małą ilością maszyn. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
32 minuty temu, MT®©™ napisał:

Ten rusek co się ostatnio zabił mówił, że jedni odwalają brudną robotę i giną tysiącami, a zwycięstwo przypisują sobie inne grupy. Tak jak piszesz, przecież do TV nie pokażą obdartusów tylko świetnie wyposażonych w towarzystwie T-90 

Ja czytałem ostatnio kogo ru powołują na te wojnę, w większości są to mieszkańcy dalekowschodnich terenów Buriacji, Dagestanu itp, oni nie mają pojęcia o świecie a propaganda wojenna jest u nich silna, tam ten kto idzie na wojnę to ratuje swoją rodzinę przed skrajnym ubóstwem, przynajmniej w teorii bo w praktyce to mało komu jakąkolwiek kasę wypłacają a zażalenia to wiadomo gdzie lądują.

Ludzie z Moskwy którzy są świadomi tego to nawet nie żałują tych ludzi bo uważają tych mieszkańców za "gorszy sort" takie slumsy rosji.

Do tego dochodzą więźniowie + najemnicy z ubogich państw którzy nawet nie wiedzą kogo atakują bo widzą tylko kasę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podobno Ukraina dostanie zielone światło na użycie F16 do atakowanie celów na rosyjskiej ziemi wiec nie wiem czy to takie byle co. Poza tym jak Trump wygra wybory to coś kiepsko to widzę dalej. Tak czy siak Europa powinna się ogarnąć jak najszybciej. Skoro rosja chce "wojować" to trzeba dać jej jasno do zrozumienia ze zakatowanie jakiegokolwiek kraju NATO będzie równe samobójstwu. Jestem za rozmieszczeniem borni nuklearnej w Polsce, najlepiej żeby była nasza. Wtedy się odechce straszenia. Trump jest kompletnym idiota, co prawda rozumiem go że kraje sojusznicze powinny moc się same bronic a nie liczyć na innych jednak silą sojuszu jest jego spójność, to samo powinna zrozumieć Europa. To wszystko co się teraz dzieje to destabilizacja całego zachodniego bloku, a ci zamiast się ogarnąć i dogadywać to zaczynają jakieś mieć wątpliwości a Trump to pomyłka a nie polityk..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kadajo Nigdzie nie sugerowałem żadnego przejęcia kontroli nad całym niebem nad Ukrainą. Nic podobnego nie nastąpi. Rosja ma sprawną broń plot, w tym o znacznym zasięgu. Jak i swoje myśliwce z uzbrojeniem do zwalczania myśliwców.

Pisałem tylko o tym ile trwa szkolenie pilotów na F16 w USA. Posiadanie tych myśliwców i uzbrojenia do nich zwiększy możliwości Ukrainy, być może uda się zmusić siły rosyjskie do zaprzestania bombardowań z kilkudziesięciu km od frontu. Może uda się też mocniej uderzyć w ich flotę czy jednostki naziemne na Krymie.

Nie ma żadnych lat zgrywania się do eskadry. Szkolenie o którym pisałem obejmuje już wszystko. Tak misje wsparcia dla jednostek naziemnych, jak walkę w powietrzu. A i było to szkolenie od 0, zaczynając na dużo prostszych maszynach szkoleniowych, nawet nie odrzutowcach. Jak posłali pilotów już doświadczonych to spokojnie zejdą do 8 miesięcy, niemający wcześniej do czynienia z lotnictwem rok może kilka miesięcy dłużej.

Broń atomowa by się przydała. Na swoją nie mamy żadnych szans. Tak szczerze to nawet na tą z USA mamy wciąż niewielkie. Choć okaże się co tam będzie na spotkaniu z Bidenem niedługo. Jednak to raczej nic aż tak przełomowego.

Przy czym jej rozlokowanie czy posiadanie swojej nie daje wiele przeciwko Rosji. Nie powstrzyma Rosji przed atakiem konwencjonalnym. A na taką właśnie wojnę się szykuje Rosja, jak i NATO.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli NATO będzie "działać" jak należy to rosja nie ma żadnych szans w konwencjonalnym konflikcie, chyba ze ktoś jej będzie pomagał otwarcie, np. Chiny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi