Skocz do zawartości
Camis

Ukraina - Rosyjska inwazja 2022

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Trepcia napisał:

Wbrew temu co Ci sie wydaje sa to jedne z zalozen ktoregos tam poziomu autonomicznosci i aby dany program uzyskal wymagany certyfikat musi taki test przejsc. Decyzje, ktore podejmowane sa przez algorytm, musza dazyc do minimalizacji strat w ludziach. Jesli sytuacja bedzie taka, ze na przystanku jest 5 osob a w samochodzie tylko kierowca to sorry Winetou, samochod wjedzie pod tira :)

A oszacowanie strat wśród innych uczestników ruchu po wjechaniu pod tira? Sporo zmiennych do uwzględnienia: bieżące natężenie ruchu, konfiguracja drogi (np. most i mogą samochody pospadać). Intuicyjnie wydaje się, że najlepszy byłby prosty algo, maksymalizujący szanse przetrwania własnego pojazdu, którym zawiaduje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, adashi napisał:

A oszacowanie strat wśród innych uczestników ruchu po wjechaniu pod tira? Sporo zmiennych do uwzględnienia: bieżące natężenie ruchu, konfiguracja drogi (np. most i mogą samochody pospadać). Intuicyjnie wydaje się, że najlepszy byłby prosty algo, maksymalizujący szanse przetrwania własnego pojazdu, którym zawiaduje.

Owszem, sa uproszczenia bo mowimy o rozwiazaniu przyblizonym a nie dokladnym. W sieciach neuronowych nigdy nie ma 100% pewnosci ;-) Masz kilka roznych zabezpieczen ale jak jedno wystrzeli w kosmos to jest tym wiodacym.

Ok, mialo nie byc offa :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, B@nita napisał:

z i v może sobie każdy namalować farbą którą można kupić w każdym sklepie z farbami. Dronami tego typu sterują operatorzy, ma tryb autonomiczny czy coś na wzór ale do latania a nie zwalczania obiektów.

Co to ma wspólnego z tym czy dron ma tryb autonomiczny, czy nie ?

I dlatego jedni i drudzy przemalowują sprzęt zaraz po przejęciu lub obwieszają flagami ? To najprostszy sposób identyfikacji (i chyba jedyny w niektórych sytuacjach) na krótkim dystansie lub gdy nie ma łączności. Ta autonomiczność to niezależność od innych systemów i w przypadku gdy nie ma takiego samego uzbrojenia na tym samym terenie po obu stronach. Bo jeśli jest to te Z i V mogą stanowić o tym czy strzelać, czy nie, przy braku innych możliwości potwierdzenia "swój czy wróg".

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ciekawe.

Edytowane przez MaxaM
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Najnowszy pakiet pomocy USA dla Ukrainy, zawiera środki na transfer zaawansowanych technologii wojskowych, w tym systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot - podał w piątek dziennik "Washington Post".

Kolejna nieudana przeprawa Rosjan przez rzekę Doniec koło miejscowości Droniwka w obwodzie Donieckim.

https://streamable.com/wtkwk4

Edytowane przez Flik
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ogólnie pomoc USA to już 56 mld zielonych(!!)... Do tego dostęp do największych magazynów broni na świecie. To nie muszą być najnowocześniejsze zabawki(jak to w naszym przypadku, tzn. dostawy czołgów prosto z taśmy produkcyjnej za x lat), a dalej będzie to sprzęt z innej epoki w odniesieniu do tego czym dysponują Rosjanie. Ukraińcy potrzebują obecnie jedynie czasu żeby to wykorzystać. Warto wspomnieć że nasi sąsiedzi na wojsko od 2014 wydali ~28 mld $, a tutaj od ręki 40...

W dniu 19.05.2022 o 23:22, Camis napisał:

To o czym pisałem. Trzeba zapanować nad Morzem Czarnym. Z Krymu to Flota Czarnomorska będzie uciekała w popłochu :).

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę to wygląda, jakby wojna wybuchła dlatego, by jedni mogli przetestować nowości, a inni pozbyć się staroci.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszyscy obrońcy Azowstal się poddali. Ruskie mają już całkowitą kontrolę nad kompleksem.
Ciekawe czy Putin się na tym zatrzyma i ogłosi koniec specjalnej operacji.

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno. xd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Że co? Przecież na tle dzisiejszego Putina to nawet Kim Dzong Un wydaje się bardziej zrównoważonym psychopatą. 

Putin będzie dążył do totalnego zwycięstwa. 

Edytowane przez addept
  • Sad 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

znowu cos sie zapalilo u kacapow 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trafią do obozów koncentracyjnych gdzie będą torturowani, prorosyjscy trafią na sybir, reszta zostanie zlikwidowana.

19 minut temu, hwdp43 napisał:

znowu cos sie zapalilo u kacapow 

U nich coś się pali co chwila przez ichniejsze luźne podejście do BHP.

11 godzin temu, forfun napisał:

To o czym pisałem. Trzeba zapanować nad Morzem Czarnym. Z Krymu to Flota Czarnomorska będzie uciekała w popłochu :).

Zgadnij jaki jedyny kraj na świecie ma lądowe wyrzutnie pocisków NSM?

Tymczasem Kazachstan wycofuje się z WNP:

Cytat

„Kazachstan wycofał się z traktatu podatkowego WNP”. Putin rozpoczyna wojnę, aby: 1. Przywróć ZSRR 2. Odepchnij NATO Za trzy miesiące: 1. Granica NATO podwaja się 2. WNP i unia celna zaczynają się rozpadać

Oby to była prawda - w ramach lend-lease na Ukrainę mają trafić zarówno HIMARSy, jak i Patrioty:

Nie wiem czy nie lepszy był by M270 bo w tej samej cenie można wysłać ich więcej, tym niemniej oby to była prawda - na ruskim zapleczu zrobi się gorąco. Patrioty powinny skutecznie zamknąć niebo.

Tymczasem ruscy tłumaczą swoim jak silna jest rosyjska gospodarka i z jakim sukcesem przechodzi przez czas wojnyoperacji specjalnej:

Cytat

Rosjanom stopniowo tłumaczy się, że deprecjacja dolara nie spowoduje żadnej obniżki cen. W ZSRR dolar kosztował ogólnie 67 kopiejek, ale jeśli go znalazłeś, to z jakiegoś powodu dali nie 67 kopiejek, ale od trzech do ośmiu lat.

Cytat

Putin: atak sankcji na Rosję nie powiódł się. Rezerwy złota i walut obcych Federacji Rosyjskiej: 18 lutego – 643 miliardy dolarów 13 maja (biorąc pod uwagę aresztowanie 350 miliardów na Zachodzie) – 235 miliardów dolarów. Oznacza to, że strata 408 miliardów dolarów w ciągu 3 miesięcy jest niepowodzeniem sankcji. Zaufaj Putinowi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, kalderon napisał:

Oby to była prawda - w ramach lend-lease na Ukrainę mają trafić zarówno HIMARSy, jak i Patrioty:

To fake, te miliardy to też kasa na wzmocnienie amerykańskiej obecności w eu

https://www.wykop.pl/artykul/6668143/nie-bedzie-patriotow-dla-ukrainy-czyli-jak-polskie-media-tworza-fakenewsy/

• Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jednak 700 tys. żolnierzy broni ukrainy. Cały czas zwiększają podobno liczebnosc armi.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie pamiętam czy pisałem, ale takie porównanie historyczne. W 1968 podczas "niepokojów" w dość małej Czechosłowacji Układ Warszawski rzucił w pierwszej fali do bratniej pomocy 250 tyś żołnierzy (to nieco więcej niż miała wtedy armia Czechosłowacka), a w drugiej fali dojechało jeszcze prawie drugie tyle z ZSRR, Polski, NRD i Bułgarii. Dla porównania na kilkukrotnie większą Ukrainę w marcu wjechało według szacunków 150-190 tysięcy żołnierzy.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ruski BRDM-2 chciał uciec z piekła ale nie ma takiego uciekania ...

• Like 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Już niedługo nowe droniki będą zrzucać bomby na łby kacapów ale tym razem nie pojedynczo, na screenie dronik z obrotowym bębnem na 8-9 bombek

274a05cfe02dd525.jpg

Edytowane przez bbandi
  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taka w sumie bomba kasetowa w formie drona.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, bbandi napisał:

Już niedługo nowe droniki będą zrzucać bomby na łby kacapów ale tym razem nie pojedynczo, na screenie dronik z obrotowym bębnem na 8-9 bombek

Nie wróżę temu wielkiego sukcesu, bęben jest duży, ciężki, głośny oraz przez siłę odśrodkową obniża celność.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, kalderon napisał:

głośny

Słyszałeś kiedyś takiego drona który waży 20-30kg ?

Z duzej wysokosci kacap nic nie uslyszy a jeżeli już to śmigla a nie bęben

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, kalderon napisał:

Nie wróżę temu wielkiego sukcesu, bęben jest duży, ciężki, głośny oraz przez siłę odśrodkową obniża celność.

Już małe drony za 6k mają taką stabilizację że przy silnym wietrze są poziomo jak skała wiec wątpię aby ten dron nie miał tego wziętego pod uwagę zwłaszcza że nie wygląda na zabawkę za 6k tylko więcej, dodatkowo masa sprzyja stabilizacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widać na filmiku ze zrzucania ładunków jak są wyrzucane nie pionowo  w dół tylko w jedną stronę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi