Skocz do zawartości
Hero586

AIO do 10900K + Meshify S2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jak w temacie co polecicie max do tej obudowy? Kupiłem płytę Z490 Velocita do drugiego zestawu w okazyjnej cenie, ale niestety nic sensownego na powietrzu na niej nie zamontuje ze względu na bardzo wysokie radiatory. Na forum brak zainteresowanych do sklepu żal zwracać, więc finalnie chyba ze mną zostanie i będzie podmiana z Edge Wifi, która trafi do drugiej skrzynki. Zastanawiam się nad chłodzeniem w rozmiarze 420 bo jak kupować to już coś sensownego i na dłużej. Arctic Liquid Freezer ze względu na gruby radiotr pewnie odpadnie na starcie, a w swojej cenie byłby najlepszy :(. Priorytetem jest cisza i wydajnośc mile widziana długa gwarancja. Kwestie RGB są pomijalne jestem neutralnie do nich nastawiony. Budżet myślę, że w granicach rozsądku 700 +/- .

Ramy to Crucial Ballistix RGB, wymiary ze strony producenta 133.34(w) x 39.17(h) x 7.18(d), czyli nie są specjalnie wysokie.
Model obudowy to dokładnie FD-CA-MESH-S2-BKO-TGD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenia 420mm odpuściłbym sobie, bo różnica wydajności względem 360mm jest niewielka, a problemy z ich upchnięciem spore. Na Twoim miejscu brałbym ALF II 360mm lub EK AiO 360 Basic jeśli nie zależy Ci na RGB - to ostatnie chłodzenie ma bardzo dobra pompę jak na AiO (SPC-60 używane w custom LC), do tego świetne wentylatory w zestawie. U nas średnio dostępne, ale można zamawiać z oficjalnego sklepu EK w Słowenii (z tego co pamiętam dało się dostać voucher na 10 euro po zapisaniu do newslettera, więc koszty wysyłki wychodzą wtedy prawie na zero). ALF II 360mm - wiadomo, klasyk, do Meshify S2 bez problemu wejdzie na top, nawet z push-pull (moim zdaniem nie warto się bawić w push-pull).

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Chłodzenia 420mm odpuściłbym sobie, bo różnica wydajności względem 360mm jest niewielka, a problemy z ich upchnięciem spore. Na Twoim miejscu brałbym ALF II 360mm lub EK AiO 360 Basic jeśli nie zależy Ci na RGB - to ostatnie chłodzenie ma bardzo dobra pompę jak na AiO (SPC-60 używane w custom LC), do tego świetne wentylatory w zestawie. U nas średnio dostępne, ale można zamawiać z oficjalnego sklepu EK w Słowenii (z tego co pamiętam dało się dostać voucher na 10 euro po zapisaniu do newslettera, więc koszty wysyłki wychodzą wtedy prawie na zero). ALF II 360mm - wiadomo, klasyk, do Meshify S2 bez problemu wejdzie na top, nawet z push-pull (moim zdaniem nie warto się bawić w push-pull).

O kurde, ale to EK Basic jest przepiękne ?, sprawdziłem czas wysyłki i jest ponad tydzień. Jak wyglada support w przypadku EK? Na plus Arctica cena i wszystko do kupienia na miejscu więc w przypadku ew, gwrancji nie trzeba by było odsyłać za granicę. Teraz to mam dylemat w teście od Gamer Nexus widzę, że wydajnościowo to ten sam poziom. W przypadku jednego i drugiego chłodzenia samodzielna wymiana płynu jest niemożliwa? Wiem, że Eisbaer posiada taką możliwość nowy Silent Loop również.

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ALF II nie ma fill portu, EK ma w chłodnicy koło jednego z węży (tak samo jak w chłodzeniach Deepcool, bo to właśnie ta firma jest OEM dla tego produktu - EK tego nie produkuje). Nie przejmowałbym się jednak czymś takim, bo zanim potrzebne będzie dolanie cieczy, to na 95% pozbędziesz się już tego chłodzenia (AiO spokojnie wytrzymują +5 lat pracy bez dolewania płynu jeśli są prawidłowo zamontowane). 

EK ma dobry serwis, ale wszystkie problemy oznaczają odsyłanie chłodzenia do Słowenii, koszty czego powinni pokryć.

Eisbaer jest spoko, bo można go rozbudować i korzysta z miedzianej chłodnicy. Sama pompka potrafi być jednak kapryśna - Alphacool nie słynie z dobrego QC. Jeśli trafisz jednak na dobry egzemplarz, to jest to bardzo fajne chłodzenie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Hero586 napisał:

O kurde, ale to EK Basic jest przepiękne ?, sprawdziłem czas wysyłki i jest ponad tydzień.

jak będziesz zamawiał daj znac, bo myślę nad wersją 280mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie bije sie z myślami serce jest za EK, ale rozsądek za Arctickiem jednak jest sporo tańszy wydajność podobna. Pokombinuje jeszcze z tym rabatem na EK i pomyślę co wybrać, ale nie ukrywam, że zależy mni trochę na czasie. W planie był szybki tani bulid, a jakoś to wszystko w innym kierunku zmierza ?.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serce jednak wygrało kupiłem EK z kodem "EK5" minus -5% opcja na -10% chyba jest już nieaktualna. Przed zakupem przejrzałem zdjęcia i filmy jak prezentuje się Arcitic i powiem szczerze, że nie wygląda to najlepiej. W zestawie z Meshify to już w ogóle wyglądało przerażająco :E. W mojej opini Meshify S2 to za niska obudowa do tak grubego Arctica. EK jest dużo smuklejszy i powinen się o wiele lepiej prezentować w obudowie, która jednak jest ciągle na widoku :). Dla porównania ustawiłem sobie na podgląd zdjęca obu chłodzeń i doszedłem do wniosku, że w przypadku Arctica jakbym codziennie patrzył na to "UFO" to bym żałował, że nie dopłaciłem do EK :EFinalnie za zakup wyszło 609,52 zł płatne za pomocą Paypal w EUR z podpiętą kartą wielowalutową, więc nienajgorzej.

Godzinę temu, Tornado3 napisał:

jak będziesz zamawiał daj znac, bo myślę nad wersją 280mm

Dam znać jak dotrze do mnie chłodzenie :)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad wersją D-RGB też się zastnawiałem, ale jakoś mnie nie przekonała :P. Ten klasyszny wygląd jakoś bardziej trafił w mój gust. W dodatku przy montażu na topie chyba i tak za wiele nie będzie widać tych LED-ów, a do samego podświetlenia wnętrza używam Aurora Stripes ARGB od SPC i świetnie się sprawdzają :).

Edit.

Mała aktualziacja, chłodzenie dzisiaj dotarło i nawet udało mi się je  zamontować. Sama przesyłka dobrze zabezpieczona pudełko całe ofoliowane w zasadzie jak każdy element poza strunówkami z akcesoriami do montażu. Dodatkowo folie są oplombowane, także jeżeli chodzi o aspekt wysyłki zabezpieczania jaki i realizacji zamówienia to spisali się wzorowo. W przypadku samego chłodzenia to ze względu na małe rewolucje w obudowie na szybko tylko odpaliłem cinebench'a kilka razy i w porównaniu do powietrza to wydajnościowo jest przepaść. W weekend pobawię się z ustawieniami bo na Asrocku cięzko mi się połapać w tym Biosie. Co do jakości to jest wg. mmie jest bardzo dobrze, najbardziej zaskoczyły mnie wentylatory nwm jakie mają łożyska, ale śmigła niestawiają praktycznie żadnego oporu przy obrocie :E. Wielkie podziękowania dla @zawisztheblack za propozycję tego chłodzenia bo idealnie się zgrała z cała skrzynką.

@Tornado3 jak masz w planach zakup to myślę, że nie ma się nad czym zastanawiać u mnie cały zakup przebiegł bez żadnych problemów  w dodatku paczka dotarła w ekspresowym tempie :D


Edit.
Kolejna aktulizacja, poustawiałem sobie już wszystko w Biosie, natomiast mam jeszcze jedną kwestię, która nie daje mi spokoju, chodzi o ustawienia pompki. Jest to moje pierwsze AIO i nwm jak je ustawić czy zrobić normalnie krzywą jak dla wyntelatorów czy ustawić na stałe jeden poziom? Przy okazji wrzucam kilka zdjęć. Ledami proszę się nie przejmować włączyłem je tylko do zdjęcia bo przez przyciemnioną szybę normalnie nic nie widać. W pożniejszym czasie ustawie sobie sensowny jeden kolor podświetlenia.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

Edit. Wrzucam jeszcze zdjęcie jak to finalnie wygląda po ustawieniu ledów :)

5.jpg


@zawisztheblack doradzisz w sprawie ustawień pompki?

Edytowane przez Hero586
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odklej sobie naklejkę z logo na pompie :P.

Co do ustawienia obrotów to EK AiO ma RPM od 800 do 2000. Nie wiem jak bardzo jesteś wyczulony na hałas. Najlepiej potestuj przy jakich RPM pompka robi się dla Ciebie słyszalna i ustaw ją na stałe poniżej tego progu. Jeśli jednak już niskie obroty będą Cię wkurzać, czyli coś poniżej 1300-1400 RPM na pompie, to wtedy faktycznie ustawiłbym krzywą, żeby w idle pompka leciała na niskich obrotach i była niesłyszalna, a przyspieszała wraz ze wzrostem temperatury. Jeśli Twoja płyta ma taką opcję, to ustaw sobie jak największą histerezę na złączu, pod której podpięta jest pompka - często jest to określane w BIOSie jako step up / step down time. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy CPU na sekundę wskakuje pod obciążenie i pojawiają się wyższe temperatury przez co pompka wskakuje na sekundę na wyższe obroty, co może być słyszalne i wkurzające. Ustawienia step up / step down time wyrażane są w sekundach - ustaw jak największa wartość.

Jeśli nawet przy wyższych RPM pompka Cię nie wkurza, to ustawiłbym jej stałe obroty i po problemie. Informacje dotyczące histerezy zastosowałbym też stosunku do wentylatorów na samym chłodzeniu, co poprawi ogólną kulturę pracy chłodzenia, bo unikniesz nagłych zmian obrotów wentylatorów, które są słyszalne i wkurzające :).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 minut temu, zawisztheblack napisał:

Odklej sobie naklejkę z logo na pompie :P.

Haha, nawet nie zwróciłem uwagi na tą naklejkę :E

7 minut temu, zawisztheblack napisał:

Co do ustawienia obrotów to EK AiO ma RPM od 800 do 2000. Nie wiem jak bardzo jesteś wyczulony na hałas. Najlepiej potestuj przy jakich RPM pompka robi się dla Ciebie słyszalna i ustaw ją na stałe poniżej tego progu. Jeśli jednak już niskie obroty będą Cię wkurzać, czyli coś poniżej 1300-1400 RPM na pompie, to wtedy faktycznie ustawiłbym krzywą, żeby w idle pompka leciała na niskich obrotach i była niesłyszalna, a przyspieszała wraz ze wzrostem temperatury. Jeśli Twoja płyta ma taką opcję, to ustaw sobie jak największą histerezę na złączu, pod której podpięta jest pompka - często jest to określane w BIOSie jako step up / step down time. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy CPU na sekundę wskakuje pod obciążenie i pojawiają się wyższe temperatury przez co pompka wskakuje na sekundę na wyższe obroty, co może być słyszalne i wkurzające. Ustawienia step up / step down time wyrażane są w sekundach - ustaw jak największa wartość.

Jeśli nawet przy wyższych RPM pompka Cię nie wkurza, to ustawiłbym jej stałe obroty i po problemie. Informacje dotyczące histerezy zastosowałbym też stosunku do wentylatorów na samym chłodzeniu, co poprawi ogólną kulturę pracy chłodzenia, bo unikniesz nagłych zmian obrotów wentylatorów, które są słyszalne i wkurzające :).

Jak krzywa może być to elegancko z histerezą rzeczywyście postaram się pokombinować jak znajdę taką opcje. Ogólnie wolałem się upewnić bo gdzieś czytałem, że napięcie na pompce najlepiej na sztywno ustawić, ale to chyba dotyczy tych co mają dodatkowe zasilanie z SATA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pompka jest PWM, więc stale dostaje 12V, obroty regulowane są za pomocą szerokości impulsu :)

Co do regulacji napięciem, to zależy już od konkretnej pompki, bo niektóre faktycznie tego nie lubią.

Sprawdziłem instrukcję do Twojej płyty i opcje histerezy masz. Będą opisane jako Step Up i Step Down - wartości te ustawiasz osobno dla każdego złącza wentylatorowego. 

Przy okazji sprawdź sobie czy złącze, pod które podpiąłeś pompkę pracuje w trybie PWM - przy każdym złączu masz taką opcję jak Control Mode - ustaw tam PWM dla złącza z pompką.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wyjaśnione, jeszcze raz dzięki za pomoc po pracy pobawię się z histerezą bo opcja wydaję się bardzo przydatna. Na tym będzie koniec rewolucji, druga skrzynka też juz złożona, więc będzie można już spokojnie grać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...