Skocz do zawartości
Camis

Od 2 sierpnia nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

 

Nowe dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela będą obowiązywać od 2 sierpnia 2021 roku - przekazał w komunikacie dział cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ze starego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Wydział promocji polityki cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przypomniał, że zmiana wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

"Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat" - czytamy w komunikacie.

Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty" - wyjaśniono.

 

 

000BQRDRM6W50IMM-C116-F4.webp

 

000BQRDW68PU56FN-C116-F4.webp

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-od-2-sierpnia-nowe-dowody-osobiste-co-sie-zmieni,nId,5164809

 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pójdę wyrobić nowego i tyle. Mam gdzieś że banki sranki itp. Nie pójdę. Nie chodzi o odcisk, ale o podpis. Byle ciul po dorwaniu mojego dowodu będzie mógł próbować podrobić mój podpis. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według prawa musisz posiadać ważny dowód, jak nie możesz dostać grzywnę do 5000zł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu zmieniają wzór dowodu osobistego... W zeszłym roku bodajże zmienili wzór na ten z zabezpieczeniem biometrycznym
Odciski palców według mnie na +.

Tyle dobrze,że tym będę się martwił za 4 lata z kawałkiem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim minię mój termin ważności zapewne będą już dowody innej narodowości, ciekawe tylko które państwo nas wykupi.

  • Like 1
  • Haha 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, panzar01 napisał:

Nie pójdę wyrobić nowego i tyle. Mam gdzieś że banki sranki itp. Nie pójdę. Nie chodzi o odcisk, ale o podpis. Byle ciul po dorwaniu mojego dowodu będzie mógł próbować podrobić mój podpis. 

Obrażanie się i tupanie nóżką jak dziecko niczego nie zmieni...

Pomyśl. Jak Ci tak zależy, to wymienić dowód do sierpnia. Będziesz miał spokój na 10 lat, a potem się zobaczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Spokxik napisał:

Zanim minię mój termin ważności zapewne będą już dowody innej narodowości, ciekawe tylko które państwo nas wykupi.

RU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Camis napisał:

Według prawa musisz posiadać ważny dowód, jak nie możesz dostać grzywnę do 5000zł. 

A to stare wzory straciły ważność? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, LJ19 napisał:

Obrażanie się i tupanie nóżką jak dziecko niczego nie zmieni...

Pomyśl. Jak Ci tak zależy, to wymienić dowód do sierpnia. Będziesz miał spokój na 10 lat, a potem się zobaczy...

Taki mam plan. A co do obrażania się itd, to jest jeszcze sąd. Argument jest solidny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, galakty napisał:

A to stare wzory straciły ważność? :E

Stare wzory nie, ale każdy dowód ma termin ważności...

3 minuty temu, panzar01 napisał:

Taki mam plan. A co do obrażania się itd, to jest jeszcze sąd. Argument jest solidny.

Mhm, już widzę, jak argument "bo tam jest mój podpis" zadziała w przypadku wykrycia braku ważnego dowodu osobistego. Jeszcze by ci dowalili koszty rozprawy sądowej i tyle byś "ugrał". 

Poza tym bez ważnego dowodu nie jesteś w stanie załatwić wielu spraw. To jest prawno-cywilna banicja, ale skoro tobie by takie coś odpowiadało, to proszę bardzo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, panzar01 napisał:

Nie pójdę wyrobić nowego i tyle. Mam gdzieś że banki sranki itp. Nie pójdę. Nie chodzi o odcisk, ale o podpis. Byle ciul po dorwaniu mojego dowodu będzie mógł próbować podrobić mój podpis. 

Przecież podpis w dowodach to nic nadzwyczajnego. Mój stary jeszcze aktualny dowód z 2012 roku jeszcze jest z podpisem.

Ogólnie w wielu krajach EU cały czas są dowody z podpisem. A część Polaków po tym jak wprowadzili dowody bez podpisu miała problemy za granicami z załatwieniem formalności na nowych dowodach bo różne instytucje wymagały dowodu z podpisem :E w celu jego potwierdzenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, lukadd napisał:

Przecież podpis w dowodach to nic nadzwyczajnego. Mój stary jeszcze aktualny dowód z 2012 roku jeszcze jest z podpisem.

Ogólnie w wielu krajach EU cały czas są dowody z podpisem. A część Polaków po tym jak wprowadzili dowody bez podpisu miała problemy za granicami z załatwieniem formalności na nowych dowodach bo różne instytucje wymagały dowodu z podpisem :E w celu jego potwierdzenia.

 

Moim zdaniem obecne wzory były lepsze. Podpis w moim przekonaniu jest zbędny, a w przypadku zgubienia plastiku to kolejna informacja na nasz temat, która może wpaść w niepowołane ręce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i tak, może i nie. Ale zmieniają te zasady ze względu na zasady w unii co do zawartości i wyglądu tych dokumentów.

Brak podpisu w dowodzie bywał problemem w części krajów europy.
 

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, lukadd napisał:

Może i tak, może i nie. Ale zmieniają te zasady ze względu na zasady w unii co do zawartości i wyglądu tych dokumentów.

Brak podpisu w dowodzie bywał problemem w części krajów europy.
 

Jak może tak, może nie? Masz podpis na dowodzie, to go masz i tyle. Jak zgubisz, ktoś podglądnie czy uzyska dostęp do zdjęcia/skanu, to dowie się czegoś więcej o tobie. Wzór podpisu to dość unikalna cecha, więc uważam, że należy go chronić.

Jakby ktoś wyrobił lewy dowód kolekcjonerski bez podpisu, to brakuje mi informacji, jak się za kogoś podpisać. Jeśli wyrobi ten nowy, to wzór podpisu dostanie "na tacy".

Coraz więcej wrażliwych informacji musimy przekazywać, ale oczywiście mało kto dba o ich ochronę, a także wsparcie dla zwykłych obywateli. Jak ktoś weźmie na ciebie zobowiązanie, to potem ty musisz udowodnić, że "ty to nie ty". Instytucja czy firma nie bierze odpowiedzialności za luki w procedurach czy błędy pracowników... 

Jak nie zaczniemy się o to upominać gdzie się da, to będzie coraz gorzej. Jeszcze do niedawna niektórzy brali dowody w zastaw za głupie wypożyczenie roweru czy nart. Horror... 

Edytowane przez LJ19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje dane i tak latają po necie i są w tylu miejscach, że wielu ma do nich dostęp. Jak ktoś będzie chciał to czy z oryginalnym dowodem czy z podpisem czy bez i tak może wziąć kredyt itd. Problemem tu jest to, że w Polsce jest wiele miejsc parabanków i innych instytucji gdzie nie przykładają się do sprawdzania danych.

W EU standardem jest dowód z podpisem. W Polsce podpis też był. Chyba w 2014 to zmienili i teraz wracają z powrotem do podpisu i standardu EU.

W paszporcie też masz podpis.

 

 

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, lukadd napisał:

Twoje dane i tak latają po necie i są w tylu miejscach, że wielu ma do nich dostęp. Jak ktoś będzie chciał to czy z oryginalnym dowodem czy z podpisem czy bez i tak może wziąć kredyt itd. Problemem tu jest to, że w Polsce jest wiele miejsc parabanków i innych instytucji gdzie nie przykładają się do sprawdzania danych.

W EU standardem jest dowód z podpisem. W Polsce podpis też był. Chyba w 2014 to zmienili i teraz wracają z powrotem do podpisu i standardu EU.

W paszporcie też masz podpis.

 

 

Jak ktoś będzie chciał, to wszystko zrobi. Chodzi o to, żeby nie miał za łatwo, a ty powinieneś mieć potem możliwość skutecznej obrony. Jak podrobi dowód, ale popieprzy podpis, to masz już linię obrony, a i jest też większa szansa, że ktoś to wyłapie wcześniej. 

Ja tam o swoje dane - na różne sposoby - dbam, więc wątpię, że są dostępne "w tylu miejscach" i "latają po necie". Co lata to lata. Ważne, żeby to nie były te najbardziej wrażliwe dane. W tym między innymi podpis. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ale co do podpisu na dowodzie to nie widzę powodu, aby mieć z tym problem. Przez całe życie miałem dowody z podpisem, bo akurat nie wymieniałem dowodu w tym okienku gdzie go w Polsce zlikwidowali na dowodach.  Tak samo chyba w EU nie ma kraju gdzie były by dowody bez podpisu.

Podpis ogólnie składasz na masie dokumentów, paszport, karty kredytowe/debetowe, prawo jazdy, na karcie ubezpieczeniowej itd.

Plus podpisem wachlujesz na wszelkich papierach, w szkole, w pracy, nawet wynajmując auto w wypożyczali składasz podpis itd.

Nie widzę powodu, aby się czepiać akurat o podpis na dowodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, lukadd napisał:

Nie widzę powodu, aby się czepiać akurat o podpis na dowodzie.

Ja widzę taki, że umieszczając podpis na dowodzie łączysz w jednymi miejscu wrażliwe informacje, które mogą być wykorzystane na twoją niekorzyść.

Łatwiej zdobyć sam dowód niż dowód i inny dokument, na którym widnieje podpis.

Oczywiście jak ktoś bardzo chce, to wykona oba kroki, ale jest mniejsza szansa, że do tego dojdzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak i w paszporcie, na prawo jazdy.

Zgubisz dowód, prawo jazdy, portfel, czy ktoś ci się włamie na chatę i cie okradnie i tak zastrzegasz wszystkie dokumenty i/lub karty. W zależności co zginie.

 

Ogólnie nie wiem jak jest w Polsce, ale za granicą np. DE podpis na dowodzie jest jednocześnie dodatkowym zabezpieczeniem. Bo idąc do banku i podpisując np. umowę o kredyt. Osoba w banku weryfikuje twój świeżo złożony podpis z tym na dokumencie.

Ostatnio jak znajomy brał kredyt to chyba z 3 razy musiał się od nowa podpisywać bo system wywalał niezgodność podpisu z dokumentem. Weryfikowane były również inne dokumenty, aby potwierdzić dane. A podpis musiał się w 100% zgadzać. i to wszystko w banku(oddziale) gdzie go znają i ma konto od już prawie 20 lat.

 

 

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, lukadd napisał:

A podpis musiał się w 100% zgadzać.

Jest to fizycznie niemożliwe, chyba że ktoś ma super wyrobioną rękę.

13 godzin temu, LJ19 napisał:

Jakby ktoś wyrobił lewy dowód kolekcjonerski bez podpisu, to brakuje mi informacji, jak się za kogoś podpisać. Jeśli wyrobi ten nowy, to wzór podpisu dostanie "na tacy".

Ile jest osób, które potrafią podrobić skutecznie podpis? I nie przekalkować na dokumencie, podpisać się na żywca np. w banku.
Jak są wątpliwości, to się robi ekspertyzę grafologiczną. Nie wiem na ile jest skuteczna ale myślę, że większość fałszywych wykosi, reszta będzie fałszowana przez profesjonalistów, a to już oznacza z dużym prawdopodobieństwem celowane działanie, więc twój podpis i tak zdobędą.

Poza tym, sięgnij do portfela, wyciągnij kartę płatniczą i popatrz na jest tylną stronę. Co tam masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No masz rację 100% faktycznie może być problemem, ogólnie algorytm w systemie ma na pewno jakieś stopień tolerancji. No, ale musi być bardzo dokładny bo inaczej system mu odrzucał po sprawdzaniu podpisu.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Bono[UG] napisał:

Poza tym, sięgnij do portfela, wyciągnij kartę płatniczą i popatrz na jest tylną stronę. Co tam masz?

U mnie pusto, przez 11 lat posiadania kart nie złożyłem na żadnej podpisu. Nikt nigdy nie marudził, karta raczej nie jest świadoma.

Podpis mogliby wrzucić w warstwę biometryczną - kto ma cokolwiek do weryfikacji z podpisem, raczej jest na tyle zaufaną jednostką, że można tego od niej wymagać. No bo kto rzeczywiście na ten podpis sprawdzać? Poza urzędami, bankami i notariuszami nic nie przychodzi mi do głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce się nie spotkałem się z weryfikacją podpisu na karcie np. w sklepie podczas robienia zakupów.

Ale w DE tak. W sklepach nawet jak płacisz kartą dotykową czy na pin. To system losowo na ileś tam płatności wypluwa dodatkowe potwierdzenie tożsamości właśnie na podpis. Kiedyś miałem nie podpisaną kartę i mi coś takiego wywaliło. A, że nie miałem podpisu na karcie to musiałem pokazać dowód gdzie pracownik porównał mój podpis z tym na dowodzie.

Inaczej normalnie mogą ci anulować transakcje. To jest dodatkowe zabezpieczenie wyłapujące nieautoryzowane korzystanie z kart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Spokxik napisał:

Zanim minię mój termin ważności zapewne będą już dowody innej narodowości, ciekawe tylko które państwo nas wykupi.

Oby jakieś porządne, jak Niemcy na przykład. To by wcale nie było takie złe. Moja rodzina ma korzenie Niemieckie, pierwszy bym volkliste podpisywał :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Bono[UG] napisał:

Poza tym, sięgnij do portfela, wyciągnij kartę płatniczą i popatrz na jest tylną stronę. Co tam masz?

Nic, karty podpisywałem tylko na początku ich używania (2000-2008). Od tych lat nigdy już ich nie podpisywałem, nigdy nie miałem z tym jakiekolwiek problemu. 

Do tego od jakiś 8 lat nie mam danych na pasku karty bo po prostu je rozmagnetyzuje. Eliminuje to w 100% możliwość fraudu jak gdzieś sczytają kartę. Chociaż i tak od 2 lat nie noszę przy sobie karty bo płace i wypłacam kasę telefonem. 

 

Co do brania pożyczek na lewy dowód itp, można to łatwo ograniczyć ale to jest nie na rękę niektórym firmom. 

Dla osób posiadających nowy dowód z warstwą elektroniczną, wystarczy aby wymagać żeby autoryzacja była przy jego pomocy. 

Do bazy skradzionych dowodów dodać opcje sprawdzenia czy dana osoba posiada dowód z warstwą. 

 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...