Skocz do zawartości
Camis

Od 2 sierpnia nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, panzar01 napisał:

Nie pójdę wyrobić nowego i tyle. Mam gdzieś że banki sranki itp. Nie pójdę. Nie chodzi o odcisk, ale o podpis. Byle ciul po dorwaniu mojego dowodu będzie mógł próbować podrobić mój podpis. 

To zrobisz tam inny, na przykład drukowanymi literami i jakiś pochyły. Nikt nie będzie sprawdzać, jakich używasz podpisów, a przecież można mieć kilka, skoro pisze je jedna osoba. Nie ma chyba nic w prawie, że jedna osoba używa tego samego podpisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bono[UG] napisał:

Jest to fizycznie niemożliwe, chyba że ktoś ma super wyrobioną rękę.

Ile jest osób, które potrafią podrobić skutecznie podpis? I nie przekalkować na dokumencie, podpisać się na żywca np. w banku.
Jak są wątpliwości, to się robi ekspertyzę grafologiczną. Nie wiem na ile jest skuteczna ale myślę, że większość fałszywych wykosi, reszta będzie fałszowana przez profesjonalistów, a to już oznacza z dużym prawdopodobieństwem celowane działanie, więc twój podpis i tak zdobędą.

Poza tym, sięgnij do portfela, wyciągnij kartę płatniczą i popatrz na jest tylną stronę. Co tam masz?

Słuchaj, w tym kraju w instytucjach nie weryfikuje się zazwyczaj nawet dość oczywistych zabezpieczeń dokumentów państwowych, a Ty chciałbyś, żeby przyglądali się porządnie podpisowi? Jestem pewien, że w wielu wypadkach wystarczy dostatecznie podobny, aby przejść przez dalej z fałszywą autoryzacją. To właśnie ze względu na słabości - systemowe czy ludzkie - jestem zdania, że powinno się udostępniać jak najmniej wrażliwych danych osobowych. 

Na celowany i dobrze przygotowany atak nie ma rady, ale bądźmy szczerzy, komu taki grozi? Bardziej martwiłbym się wyciekami, błędami w systemach bezpieczeństwa i zwykłymi próbami wyłudzenia na czyjeś dane, co też może przysporzyć sporo niepotrzebnych nerwów i strat finansowych. 

Edytowane przez LJ19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak nie masz podpisu na dowodzie, to tym bardziej przejdzie autoryzacja w banku, bo nie będzie do czego porównać.

Według mnie mocno przesadzasz. Podpisy na dokumentach (dowody, legitymacje, paszporty), kartach bankowych, biletach okresowych itp. rzeczach były praktycznie zawsze. Brak podpisu w jednym wzorze dowodu to wyjątek.
Jak ktoś na podstawie twojego zgubionego dowodu zrobi fałszywkę, to oprócz zmiany zdjęcia podpis też może zmienić, nie musi się uczyć twojego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Bono[UG] napisał:

Jak ktoś na podstawie twojego zgubionego dowodu zrobi fałszywkę, to oprócz zmiany zdjęcia podpis też może zmienić, nie musi się uczyć twojego.

Again, to kolejny - potencjalnie problematyczny i niebezpieczny - krok, który oszust musi wykonać w celu kradzieży czyjejś tożsamości. Im więcej takich przeszkód, tym lepiej z perspektywy przeciętnego obywatela. To chyba oczywiste? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I podpis jest jednym z nich. Musi się nauczyć twojego lub zmienić ten na dowodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku wyrabiałem nowy dowód, ważny do 2030, wtedy dopiero zmienię, a wzór niech sobie zmieniają mnie to rybka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo, mam jeszcze dowód na 9 lat, zanim skończy się jego ważność to nie będę już mieszkał w Polsce :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, AMiABLE napisał:

Tak samo, mam jeszcze dowód na 9 lat, zanim skończy się jego ważność to nie będę już mieszkał w Polsce :P

Mhm, a obywatelstwa też się pozbędziesz? Co do wyjazdu ma dowód osobisty? Czy ten na 9 lat to jest twój pierwszy plastik? Pytam, bo komentarz godny nastolatka... 

Edytowane przez LJ19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że nie będę musiał wyrabiać nowego, kiedy ważność obecnego się skończy bo i tak będę mieszkał w innym kraju. Co tu trudnego do zrozumienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AMiABLE napisał:

To, że nie będę musiał wyrabiać nowego, kiedy ważność obecnego się skończy bo i tak będę mieszkał w innym kraju. Co tu trudnego do zrozumienia?

Mhm, a w nowym kraju nie będziesz potrzebował załatwiać spraw? Jak sobie wyobrażasz funkcjonowanie bez ważnego dowodu tożsamości? Nie będziesz podróżował? Może przy użyciu paszportu? Żeby wyrobić paszport musisz także oddać odcisk palca i się podpisać. Co więcej, te dane lądują w międzynarodowych bazach biometrycznych. 

Już rozumiesz, dlaczego twój pomysł jest wyjątkowo szczeniacki i głupi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ciężko zrozumieć że chodzi mi o polski dowód tożsamości którego nie będę potrzebował mieszkając w innym kraju?

Poza tym - można wyrobić sobie paszport tymczasowy bez odcisków, jeśli pobranie tych odcisków jest niemożliwe. I nie w każdym kraju trzeba oddawać odciski palców do dowodu.

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli emigrujesz chyba do Laponii...nie brnij w to dalej ? bo już można popcorn szykować i oglądać patrząc z politowaniem jak się miotasz.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, lukadd napisał:

W Polsce się nie spotkałem się z weryfikacją podpisu na karcie np. w sklepie podczas robienia zakupów.

Ale w DE tak. W sklepach nawet jak płacisz kartą dotykową czy na pin. To system losowo na ileś tam płatności wypluwa dodatkowe potwierdzenie tożsamości właśnie na podpis. Kiedyś miałem nie podpisaną kartę i mi coś takiego wywaliło. A, że nie miałem podpisu na karcie to musiałem pokazać dowód gdzie pracownik porównał mój podpis z tym na dowodzie.

Inaczej normalnie mogą ci anulować transakcje. To jest dodatkowe zabezpieczenie wyłapujące nieautoryzowane korzystanie z kart.

Jak to wygląda w przypadku płacenia telefonem/zegarkiem? Lepiej jest mieć wtedy kartę przy sobie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie tutaj są zabezpieczenia, bo sam nie korzystam z płatności tego typu. Musiałby dokładniej podpytać znajomego bo on z tego korzysta.

Z grubsza co pamiętam jak tam coś mówił to korzysta z aplikacji swojego banku i to bank decyduje jakie zabezpieczenia są w ich aplikacji. Płatności większymi kwotami mogą wymagać potwierdzenia tożsamości, ale nie wiem jak to dokładnie wygląda.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, AMiABLE napisał:

I nie w każdym kraju trzeba oddawać odciski palców do dowodu.

Teraz już trzeba będzie w każdym kraju EU który posiada dowody osobiste. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje także świat poza EU. Swoją drogą, nikomu to widze nie przeszkadza, świetnie. Za 10 lat będziemy mieli system oceny społecznej, cyfrowy pieniądz i totalną inwigilację. Wszystko dla naszego bezpieczeństwa i dobra oczywiście. Ale w końcu tak jest wygodniej, poza tym co ma człowiek robić poza pracą i bezmyślną konsumpcją oraz tworzeniem kolejnych obywateli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam chaotyczny charakter pisma i moje podpisy często wyglądają zupełnie inaczej. Poza tym, patrzę teraz na swój ośmioletni dowód i nie wiem, czy umiałbym się podpisać tak samo jak na tym dowodzie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się gdzie emigrować. Myślałem o Malcie tyle że to dalej EU a to jest problemem. Anglia to w sumie klimat mi nie pasuje. Islandia podobnie. Pozostaje jeszcze próba zrobienia wizy do Kanady ewentualnie jakieś państwo w Ameryce południowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Zdzisiu napisał:

Zastanawiam się gdzie emigrować. Myślałem o Malcie tyle że to dalej EU a to jest problemem. Anglia to w sumie klimat mi nie pasuje. Islandia podobnie. Pozostaje jeszcze próba zrobienia wizy do Kanady ewentualnie jakieś państwo w Ameryce południowej. 

Zanzibar...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poemigrujecie sobie co najwyżej z Wąchocka Dolnego do Górnego...

Łomatkobosko, wprowadzają dodatkową warstwę zabezpieczeń w dokumencie, no i oczywiście, musi się ktoś na psimlabie znaleźć, kto się tradycyjnie obsra ze strachu, strzeli fochem i zacznie pisać głupoty czego_to_on_nie_zrobi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, raiders napisał:

Zanzibar...

Mars razem z Elonem. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, jagular napisał:

Poemigrujecie sobie co najwyżej z Wąchocka Dolnego do Górnego...

Łomatkobosko, wprowadzają dodatkową warstwę zabezpieczeń w dokumencie, no i oczywiście, musi się ktoś na psimlabie znaleźć, kto się tradycyjnie obsra ze strachu, strzeli fochem i zacznie pisać głupoty czego_to_on_nie_zrobi :)

Po czym idzie wyrobić nowy dowód :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.04.2021 o 21:08, panzar01 napisał:

Byle ciul po dorwaniu mojego dowodu będzie mógł próbować podrobić mój podpis. 

Pytanie jest z gatunku - po co wprowadzają podpis skoro swojego czasu go usunięto z dowodu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka była pierwotna argumentacja za usunięciem z obecnego?

Przy obecnych dokumentach mogących potwierdzić tożsamość bywa tak śmiesznie, że jak chciałem wypożyczyć rower do testów, to nie miałem żadnego dokumentu z podanym adresem, a to było wymogiem wypożyczenia (teoretycznie, bo w praktyce bez problemu poszło).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sad_MadMan napisał:

Pytanie jest z gatunku - po co wprowadzają podpis skoro swojego czasu go usunięto z dowodu...

Słabo doczytałeś temat, wprowadzają bo takie jest wymóg prawny EU. Każdy dowód/ID/paszport wydane w EU musi posiadać dwie cechy biometryczne oraz widoczny podpis.

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...