Skocz do zawartości
Patrykos97

PROBLEM Z GTX 1080 Ti Armor - WENTYLATORY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.
Mam problem z wentylatorami karty graficznej, w stresie 1 wentylator chodzi na 100% przy czym drugi lekko się kręci. 
Sprawdzając w aplikacji "Msi Afterburner", od razu po odpaleniu bez żadnego ingerowania w ustawienia wentylatorów, jeden wentylator zaczyna szumieć i pracuje na 100% przy czym drugi lekko się kręci, po wyjściu z msi afterburner, mimo że karta jest schłodzona nadal wiatrak pracuje na 100% aż do wyłączenia komputera, po włączeniu jest znowu dobrze do czasu aż nie zagram w jakąkolwiek wymagającą grę lub nie odpalę po prostu msi afterburner, wtedy znowu zaczyna się szum jednego wiatraka. Na moje oko jest to wada drugiego wiatraczka, natomiast po wyjęciu karty graficznej wydaje mi się, ze chodzi minimalnie ciężej, ale nie na tyle, żeby kręcić się tak lekko. Jedno mnie zastanawia dlaczego jeden wiatrak rusza na 100%, nawet po schłodzeniu karty nadal chodzi na 100%. 
Dodam też, że wczoraj wymieniałem chłodzenie boxowe na wodne, przy wymianie karta w ogóle nie była ruszana lub odpinana. 
BIOS już dziś aktualizowałem do najnowszej wersji, nie pomogło ;)
Bardzo proszę o pomoc i wskazówki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios karty aktualizowałeś, czy bios płyty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiń tabelkę chwytając koniec tabelki kursorem i rozciągnij na całą długość, żeby było całe:

1.jpg

Teraz obciążenie.

W pierwszej zakładce kliknij na znak zapytania i uruchom render test.

Wejdź do drugiej zakładki "sensors" i testuj z 10 minut - rozciągnij tabelkę w lewo - właściwie w prawo :E żeby było widać postęp monitoringu.

Po 10 minutach daj zrzut ekranu z monitoringu:

1.jpg 2.jpg 3.jpg

 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te odczyty są błędne.

Coś jest nie tak, nie może być 0 użycia GPU, skoro GPU jest pod obciążeniem.

RPM też nie wykazuje działania.

Przydałoby się zaktualizować bios karty, można go poszukać w bazie biosów:

https://www.techpowerup.com/vgabios/

Odszukaj swoją kartę i pobierz bios, zrobimy flash.

Może to pomoże.

Te odczyty są błędne.

Coś jest nie tak, nie może być 0 użycia GPU, skoro GPU jest pod obciążeniem.

RPM też nie wykazuje działania.

Przydałoby się zaktualizować bios karty, można go poszukać w bazie biosów:

https://www.techpowerup.com/vgabios/

Odszukaj swoją kartę i pobierz bios, zrobimy flash.

Może to pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić flash karty graficznej za pomocą  nvflash oraz biosu z rozszerzeniem rom. Po wgraniu zresetowałem komputer, uruchomił się w złej rozdzielczości, zaaktualizowałem steroowniki od Nvidia. Bios, który posiadałem przed to: 86.02.40.00.1C.
Bios, który zainstalowałem to: 86.02.39.00.37.
Niestety problem nadal występuje, spróbuję zrobić update do 3 biosu jaki istnieje dla tej karty graficznej. Dodaje gpuz z ostatniego testu po flashu biosa. 
 

GPUZ 3.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez rozebrania karty/chłodzenia to nic nie zdziałasz. 

Trzeba sprawdzić wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę rozebrać, ale co podłączyć je po prostu bezpośrednio do płyty głównej i sprawdzić jak się zachowują ?

Na przykład pod cpu_fan i w biosie ustawić na chwilkę full speed ? Może całe chłodzenie podłączyć tak ?

Edytowane przez Patrykos97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie biosu masz zupełnie inne odczyty odnośnie taktowania GPU i Vram względem poprzedniego odczytu.

Co do rozebrania karty, to jak najbardziej tak.

Zdemontuj górna atrapę i wymontuj wentylatory.

Nie wiem, jak sa połączone, bo karty nie widzę, ale można zrobić fotkę i dać tutaj, to się coś pomyśli.

Może faktycznie jeden wentylator jest uszkodzony.

Pokaz jeszcze Hwinfo i Hwmonitor z odczytu karty, może będzie poprawnie wyświetlać RPM wentylatorów.

Sterownik najnowszy ?

https://us.download.nvidia.com/Windows/465.89/465.89-desktop-win10-64bit-international-dch-whql.exe

Tutaj masz mój okrojony:

https://drive.google.com/file/d/1d5azOO7aLoyo7WoOwDtYFUgzGTjOVyQq/view?usp=sharing

 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tego zdjęcia na ten moment nie mogłem zobaczyć, wysłałem prośbę o dostęp. Sterowniki najnowsze. Nigdzie nadal nie wyświetla RPM.

Bez tytułu.png

Bez tytułu1.png

Edytowane przez Patrykos97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to czasem mini Fan wtyczka ?

Jak jest normalnych rozmiarów, to podepnij pod Fan na płycie głównej z np. Fan dla chasis lub innego wyjścia.

Patrząc na problem z odczytem Fan Speed RPM przy podaniu odczytu z Fan Speed % można przypuszczać, że uszkodzony jest albo kontroler obrotów w karcie, albo któryś z wentylatorów.

Jak masz jakiś wentylator na 4 piny i wtyczka będzie pasować do gniazda w grafice, podepnij ten wentylator i sprawdź, jak się zachowuje, tylko karty nie przegrzej.

do 80stC można próbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to wtyczka mini fan, więc nigdzie nie mogę jej niestety podłączyć :/ Wentylatora też nie mam na mini piny, jeszcze poszukam, ale no nie dam rady to co teraz ? Jakieś pomysły c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest wtyczka mini fan co częściej się zdarza to tylko zasilaczem laboratoryjnym sprawdzisz :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pomoc na ten moment. Jutro dojdzie adapter to przetestuję wszystko, szczerze powiedziawszy jestem bliski zamówienia chłodzenia wodnego pod gpu, kraken g12 z AiO, natomiast musze zweryfikować czy to na pewno wina tych wiatraczków. W każdym razie jak będę miał informację to napiszę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten adapter jest do podłączenia wentylatora do karty graficznej a nie wentylatorów z karty do płyty ? wtyk męski jest pod standardową wtyczkę żeńską wentylatora a żeński jest minifan do gniazda karty, chyba że taki jest cel aby przetestować czy kontroler jest sprawny na karcie a nie odwrotnie :> 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta przejściówka pozwoli podpiąć pod kartę wentylator z dużym wtykiem.

Jak wentylator będzie poprawnie sterowany, to kontroler na karcie będzie OK, czyli wentylator na obecnym chłodzeniu będzie uszkodzony.

Co do AIO na GPU, to ja wybrałem blok GPU uniwersalny z aliexpres za 10 dolców + pompka z rezem za 10 dolców + rurki 8mm z allegro + borygo + chłodnica 240mm z allegro używana sprawna.

Wyszło tanio i bardzo dobrze chłodzi GPU.

Na pamięci założyłem małe radiatorki z allegro przyklejone na 0.1mm taśmę dwustronnie przylepną termo przewodzącą.

Jak kopię ETH, to radiatorki parzą w palce, czyli dobrze oddają ciepło do otoczenia.

GPU sobie pyka przy 55-58 stC pod obciążeniem w grach przy wolnoobrotowych wentylatorach BQ i przy 50% obrotów pompki.

https://trade.aliexpress.com/orderList.htm?spm=a2g0o.best.1000001.31.88fe1e2bjFAIcU&tracelog=ws_topbar

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga! Uwaga! Udało mi się założyć dziś inne wiatraczki do chłodzenia i wszystko śmiga i działa jak należy. Po prostu tamte wiatraczki były zniszczone. Teraz wszystko jest w jak najlepszym porządku. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, a w szczególności Tobie "leven". Co do bloku wodnego to bardzo chętnie skoro taki zestaw "po taniości" się spisuje to czemu nie ? Tylko pytanie czy podejdzie mi do obudowy NZXT H510 elite. Ja chciałem założyć komplet za (200 zł Kraken G12 no i do tego chłodzenie 240 mm więc pewnie z 400 zł - cały zestaw 600-700 zł). A blok wodny na pewno by był lepszy pod względem temperatur no i oczywiście wygląd. Jak możesz leven wysłać mi zdjęcie swojego bloku wodnego to byłbym wdzięczny. Chętnie zobaczę jak to się prezentuje. 
Na koniec dodaje jeszcze zdjęcie z GPU-Z, RPM pokazuje się już prawidłowo. 
Edit. Ten link od Ciebie z Aliexpress nie pokazuje mi nic, mógłbyś podesłać co mniej więcej stamtąd zamawiałeś ? Po prostu wpisać blok wodny i tyle ? Najlepiej jakbyś był tak miły i koszyk z aliexpress mi ss-a przesłał.

DZIALA.gif

Edytowane przez Patrykos97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kasy i czasu na takie cuda. 

ACX III/IV będzie taniej, a nadal cicho i wydajnie. Do tego UV te karty słabo skalują z napięciem i takt vs wydajność.

Nawet na obecnym chłodzeniu UV zdziała cuda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to git.

Jak karta działa poprawnie, to nie ma ciśnienia na zmianę chłodzenia.

Możesz jeszcze posztrykować z UV.

Ja bym tam widział 2000MHZ na GPU przy obniżonym napięciu GPU.

Do tego trzeba AF i użyć tablicy Curve.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...