Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jako gracz PC który przywykł do grafiki raczej wysokiej jakości, VR traktuje jako ciekawostkę, fajne to i imersja kosmiczna ale jakość grafiki w porównaniu do tego co mamy w 2d wola o pomstę do nieba.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kynareth @kadajo Powiem Wam tak, spróbowałem VR, grałem na Rifcie i Reverb, i na tym pierwszym faktycznie kicha, ale na Reverb już było fajnie, dzień do nocy. Tylko niestety brak mocy, 3080Ti się :kupa:;)  Oczywiście można zejść z detalami, ale.....

Edytowane przez maras2574
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, xtn napisał:

Quest 2 to bardzo fajne gogle dla odpowiednio napisanych gier. Po podłączeniu do PC tez dają radę. Marudzić zamiast grać zawsze można. Ogolnie gogle uwiązane kablem do PC to zaprzeczenie najważniejszej cechy takich gogli, czyli swobody ruchu. 

Ja sam i tak VR brałbym do głównie samochodówek czy FS2020. Questa 2 miałem, nie spełnił moich oczekiwań, za słaba rozdzielczość i za mały FOV. Jak zmienię GPU to będę myślał, ale o czymś lepszym od Q2.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, kadajo napisał:

W sumie po tym co odwalila Nv to teraz gornicy z ta wyprzedaza sie spieszyc i tak nie musza, cala seria 3xxx będzie pewnie trzymała ceny.

Chyba ze AMD zrzuci bombę ;)

Są tacy co i tak nigdy od zielonych nie odejdą. AMD jeszcze długo tego nie zmieni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że wam by się chciało te chełmy do samochodówek zakładać to podziwiam. Ja mam obok biurka składany stojak z zestawem thrustmastera t300rs alcantara, który rozkłada sie może minutę a i tak może raz na dwa tygodnie to podłączam albo rzadziej bo lenistwo bierze górę i gram na padzie :szczerbaty:

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz a drugiemu taki stojak będzie przeszkadzał i powie ze vr jednak jest lepszy.. punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod spoilerem offtop o VR


Moim zdaniem przesadzacie.

Owszem, zgoda. Ja nawet wtedy gdy PS1 była nowością uważałem, że parcie na 3D jest za wczesne na tym sprzęcie. Kilka gier chodziło w 60fps i spoko, były OK, jak Tekken czy Ridge Racer. Ale te wszystkie gry w 20 i 30fps to było nieporozumienie. Grafika w platformókach nie bawiła, choć mogli taką grę zrobić w 2D i byłoby lepiej, bo choć PS1 nie była do 2D, to i tak ten gatunek na PS1 wyglądał o niebo lepiej w 2D niż nawet najlepszy Crash w 3D, a Crash w 3D nie był pełną platformówką 3D. Jeszcze jak gra szła w 60fps w 480p na PC (port) to było czasem OK lub bardzo OK (NFS III, MDK) ale tak ogólnie to mi bardziej było szkoda gier 2D jak myślałem, że szkoda, że nie mam konsoli. 3D się zaczęło gdzieś pomiędzy N64 a Dreamcastem robić sensowne, a pełnię możliwości odkorkowała dopiero PS2, która w końcu przerabiała odpowiednią ilość poligonów przy 60fps i wysokiej (480p a raczej 576i) rozdzielczości.

Także ja rozumiem sens argumentu, ale nie zgodzę się, że PC VR jest teraz tam gdzie PS1 z 3D. Jest trochę jakby w roku 1999 wszyscy olewali Dreamcasta i robili gry pod PS1 ;)

Jeśli ktoś na 3080ti + 1070 nie ma 90fps w grze, na której 2500K + GTX 760 miał 75, no to sorry, to nie jest kwestia "może ustawień" tylko moim zdaniem błędne podejście do tematu. Musicie się wyzbyć tego pececiarskiego "mam mieć każdy suwaczek na maxa albo umrę!" Często to co ważne:  geometria i tekstury, można ustawić na max ale wywalić coś mniej potrzebnego i zyskujesz +100% wydajności. Nie wiem co tam było namieszane, ale ta gra ma silnik Forward. To powinno na G2 z 3080ti śmigać bez problemu. Może były ustawione MSAAx8 w menu i do tego upscaling z wyższej niż natywna G2 rozdziałki? Na 980ti ta gra mi chyba w 4K chodziła, no come on. 
Na szybko googluję i albo był problem z v-sync, a coś faktycznie z tym było, pamiętam, albo co innego bo ludzie piszą, że gra w VR na Rifcie (90fps) wygląda super na (wtedy) nowych 980 i 980ti, przy... DSR 4x. To znaczy 4x rozdzielczość Rifta, co nie wykracza poza G2. A gdzie różnica 980ti - 3080ti?

Dalej, co do tego, że jest tragedia - no nie jest. Na G2 rozdzielczość to przepaść w porównaniu do pierwszej generacji PC VR, a jak pisałem, idzie nowe. Pimax Crystal i Pimax 12K oraz Varjo to są sprzęty, gdzie już masz obraz żyletę. Pierwsze dwa debiutują w tym roku (ekhem.. ten Chiński PImax nie dotrzymał jeszcze NIGDY terminu premiery także ten. Może nastawcie się na wiosnę od razu :D ), a ten drugi jest już dostępny dla bogaczy. 

Nadchodzi PSVR2 o wysokiej rozdzielczości OLEDzie.
Ja bym bardziej na Fresnele narzekał, bo nie lubię tych soczewek i ich wad, niż na rozdzielczość.

Wracając - w marcu wyjdzie PSVR2. Będzie na rynku już Pico 4 pro, Meta Cambria (możliwa nazwa: Quest PRO) i możliwe, że zapowiedź standalone (i na siłę dolepiany na taśmę PC VR) od Valve (niestety, plotki, że tam zrobili rage quita z PC VR wydają się być prawdopodobne, a przyczyna to oczywiście ceny kart w 2020, 21 i 22r.)


Ceny mogą niebawem spaść.

Co do FOV - Quest 2 jest używalny w kilku typach gier. Jak ktoś ma -3 na brylach to no faktycznie, dyskwalifikacja, bo FOV będzie do dupy całkiem. Bez wkładki i bez okularów FOV jest spoko do popykania w minigolfa na przykład i zapewniam, że mi nic tam piksele nie przeszkadzają i to w trybie standalone :D

PC VR powinien się opierać o 150°FOV lub więcej, o dobrą optykę, a dopiero później w droższych wariantach HMD o super rozdzielczość. 
Do tego powinien mieć gry. A jest tak, że prawie nic nie ma jak odjąć kokpitówki. Jest kilka modów do gier 2D, ale to wiadomo, nie to samo. 
PSVR2 po roku czy dwóch pokaże jaki content mógł być robiony na PC VR od 2015r. 
Dziś faktycznie to albo kokpitówki, albo tryb standalone bez PC, albo te kilka gier, co jest, a dalej to jest niedobór gier.
W ogóle o PC VR nikt z wielkich (NV, AMD, Intel itd.) nie dba, co pogarsza sytuację, a developerzy wolą robić pod 10W Questa niż pod 3080tki. 
Wracając do tematu - jak liczy się tylko FOV i przeszkadza niska rozdzielczość lub poziom grafy to jak ma być na już teraz, zaraz, co odradzam, to jest opcja:
- Pimax 8KX w nowej rewizj (kosztuje ze 2000€ + kontrolery od Indexa i tracking, bo ten Pimaxowy jest słaby) 
- 3090ti lub 4090 jak wyjdzie
- 12900K + najbszybsze pamięci pod kątem czasu dostępu + OC pod niski czas dostępu do RAM, bo to się liczy mocniej niż rdzenie czy zegar CPU w VR
- do kosztów doliczyć czas na fora, bo co rusz a to sterowniki spierdzielą, a to nowy update Windowsa coś psuje, a to coś robi przycinki, a to trzeba kombinować z v-sync bo normalne ustawienie nie działają poprawnie itp. itd. itezet.

W ogóle proc jest ważny i bez PImaxów. Absolutne minimum to 9900K i to kręcone z dobrym zestawem RAMu (może być 2x8GB, 2x16 nie przyda się praktyczie w niczym w VR poza MS FS 2020) a najlepiej 12700K lub wyżej. Z AMD to jedynie 5800X3D i to też od biedy i nic innego od AMD nawet nie bralbym pod uwagę. Może seria 7xxx coś pomoże, ale póki co AMDeki w CPU w VR odstają strasznie od nawet starszych Inteli. 

No i na koniec weźcie pod uwagę, że człowiek się uczula. Psychologiczny aspekt. Ale można się odczulić.
Wyobraźcie sobie kogoś, kto nigdy w nic nie grał, ale by chciał, ale się przyzwyczaił do dźwięku 20.1 i teraz może grać, ale tylko na 12900K + 4090 z.. dźwiękiem tylko stereo na głośnikach lub słuchawkach. I taki ktoś Wam mówi, że no nie da rady się przestawić, więc olewa granie i nie pogra ani w Forzę czy AC:C ani w God of Wara, ani w Wiedźmina 3, ani nie sprawdzi jak się strzela na myszce i monitorze 240Hz w grach online. Bo on nie może znieść stereo i koniec.
No. To tak to widzę jak czytam Wasze podejście do rozdziałki. To się da sposobem przeskoczyć, odczulić od wysokiej rozdziałki. Imersja w VR Wam to wynagrodzi, jestem tego pewien. 
Jak macie możliwości to za pół roku będą naprawdę świetne opcje, a zanim ogracie wszystko co warte ogrania, to może już się zaczną dostawy gier AAA VR, portów z PSVR2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dawidoxx napisał:

Widzisz a drugiemu taki stojak będzie przeszkadzał i powie ze vr jednak jest lepszy.. punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :] 

Tylko jaki jest sens grania w vr np w ac bez kierownicy? 

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, KamcioGF napisał:

Tylko jaki jest sens grania w vr np w ac bez kierownicy? 

A kto powiedział że nie można? - przecież możesz odpalić vr + kierownice i wtedy masz dopiero imersje 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł
https://semianalysis.substack.com/p/ada-lovelace-gpus-shows-how-desperate

Nie zgodzę się w kwestii EVGA. Porównywanie do gigantów i lekceważenie faktów o tym jak Nvidia traktuje partnerów, jest moim zdaniem niesprawiedliwe.
Nie zgodze się też, że Nvidia, bidulki, nie mieli wyjścia. 
I ogólnie z tym, że to tylko wizerunkowy problem, bo gracze się zdenerwowali, a nie ma o czym mówić. 

Z ciekawszych rzeczy:
- nvidia write off - co to znaczy? Nie chce mi się wczytywać w raport. Utylizują część 30xx czy co?
- wspominają, że w rasteryzacji Nvidia ma przesrane pierwszy raz od dekady, dlatego się tak skupiają na tym, co 40xx wychodzi lepiej - AI i RT (ja się już nie będę tu powtarzał, sami wiecie co bym napisał ;) )
- koszt wafla x2 8nm Samsung vs. 4nm  TSMC

Tutaj też się nie zgodzę w 100% z autorem artykułu. Sam koszt wafla to nie koszt całej karty, ani nie cały koszt GPU, bo jeszcze jest projekt, testy itp. 
To, że sobie podpompowali marże na GPU do chorych pułapów nie znaczy, że to jest norma i zejście poniżej mamy my, nie Nvidia, traktować jako nieszczęście. Autor artykułu brzmi jakby kurde był inwestorem NV albo się bardziej interesował biznesową stroną i zyskami firmy niż kartami i grafiką w grach.
To, że wypakowali miliardzik na posmarowanie TSMC, bo myśleli, że przerzucą koszty na kopaczy lub innych klientów, nie znaczy, że to się wlicza w koszt wafla, FFS. Na koniec, nikt im nie kazał ani iść w RT i AI (kurde, a jednak to napisałem ponownie, sorry, to zupełny przypadek ;) ) ani w N4. Mogli taniej. Sugerowanie, że z powodu kosztów pchanie 60tki jako 80tka jest OK to kretynizm. Jak mi do odkurzacza będą na siłę dodawać betoniarkę i krzyczeć 3000zł za najtańszy odkurzacz, ale za to z mini-betoniarką, to mam powiedzieć "no OK, betoniarka też kosztuje, postawię sobie na ogródku jako ozdobę, zaraz obok krasnala"? ;)
 

1 godzinę temu, dawidoxx napisał:

A kto powiedział że nie można? - przecież możesz odpalić vr + kierownice i wtedy ma

 

Chodzilo mu o to, że mu się nie chce, nie że nie można.

 

 

Edytowane przez Ronson
  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, dawidoxx napisał:

A kto powiedział że nie można? - przecież możesz odpalić vr + kierownice i wtedy masz dopiero imersje 

Ale koledze właśnie o to chodziło, że jaki sens grać na VR bez kierownicy. Bo ktoś tam wyżej napisał że mu się nie chce kiery podłączać, więc gra na padzie w VR :hmm:

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im więcej czytam tym mniej już rozumiem. 
Mam zasilacz EVGA 1000 GQ czy bedzie wystarczający do tego 4090 czy musze zmieniać na nowy? 
7f44d9f81516e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest moc zasilacza tylko brak w nim standardu ATX 3.0 i nowej wtyczki do VGA 12V.

ATX Version 3.0 Design Guide Reveals PCIe 5.0 Connector Cable Details, Up  To 600W Power Input For Next-Gen GPUs

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Userkamil napisał:

Mam zasilacz EVGA 1000 GQ czy bedzie wystarczający do tego 4090 czy musze zmieniać na nowy? 

Będzie wystarczający, aby stopić przejściówkę. :D 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te nowe "standardy" to celowe postarzanie produktu. Ktoś ma  wypasiony dobry zasilacz ale musi zmienić bo nie do końca będzie zgodny z zasilaniem nowych komponentów. Albo przejściówki albo kupuj nowy. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kadajo napisał:

Problemem nie jest moc zasilacza tylko brak w nim standardu ATX 3.0 i nowej wtyczki do VGA 12V.

A te przejściówki mają jakikolwiek sens i prawo bytu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Userkamil napisał:

A te przejściówki mają jakikolwiek sens i prawo bytu?

Czytając info ze mogą się potencjalnie stopić a same wtyczki nowe wystarczają na 30 podłączeń to cały ten standard to jakaś kpina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

było?

Było w wątku dotyczącym Radeonów. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, KaszaWspraju napisał:

Czyli z dwóch wtyczek po 150W robią 600W ?

Nom i przy tym jeśli chcesz korzystać z 600W to powinieneś to podłączyć do zasiłki 1200W lub mocniejszego :E

"*600W load requires a 1200W rated CORSAIR PSU or higher. 450W load requires 1000W or higher. 300W load requires 750W or higher. "

https://www.corsair.com/newsroom/press-release/ready-to-go-beyond-fast-corsair-announces-compatibility-for-nvidia-40-series-graphics-cards

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kadajo napisał:

Czytając info ze mogą się potencjalnie stopić a same wtyczki nowe wystarczają na 30 podłączeń to cały ten standard to jakaś kpina.

Te 30 podłączeń nie jest problemem jak ktoś złoży sprzęt i zapomni. Co innego jak ktoś nonstop coś grzebie. Ważniejsze jest aby się nie topiły i wytrzymywały obciążenie prądowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema, pytanie - czy na najbliższe pół roku (premiera m.in. odświeżonego Resident Evil 4, Wiedźmin 3 refresh, Plague Tale coś tam coś tam) do 1080p starczy mi 3080 10GB żeby pograć w RT bez DLSS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...