Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Kyle_PL napisał:

Wszak max temp. dla GPU nVidii, np. wielu RTX 3xxx to 93stopnie (na których karta nie powinna nawet pracować i należy ją traktować jako temp. krytyczną).

Wiesz pan, że mowa o pamięciach GDDR6X, które mogą mieć do 110°C? Nikt o temperaturze rdzenia nic nie pisał. 

Edytowane przez Radio_Tirana
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Kyle_PL napisał:

... ale ... ale ... ale jak? 100 stopni? Co za padło. Szroty. Śmieci. Wszak max temp. dla GPU nVidii, np. wielu RTX 3xxx to 93stopnie (na których karta nie powinna nawet pracować i należy ją traktować jako temp. krytyczną). Dla RTX 2060 z tego co widziałem to już tylko 88stopni. Karty normalnie powinny mieć temp. MINIMUM 10 stopni niższe (83 / 78), a jak karta ma służyć dłużej, to lepiej mieć jeszcze kolejne 10 stopni mniej.

Mowa była o temp pamięci GDDR6X.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z tego co czytalem to w RTX 4000 powinno byc lepiej, Jensen specjalnie pracowal z Micronem nad jakas nowa rewizja GDDR6X ktora ma sie tak nie grzac. Co nie zmienia faktu, ze w RTX 3000 poprostu wysokie temperatury to norma i nie wplywa to na normalna prace. Jak ktos wymienia termopady to jest tylko dla mnie potwierdzenie, ze bylo kopane.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu problemem i tak były głównie tanie termopady, które niektórzy producenci walili na te pamięci.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W praktyce poza górnictwem i mocnym OC pamięci do throttlingu nie dobijają. Ale ludzie zobaczyli wysokie odczyty z GPUZ/Hwinfo bez kontekstu i zaczęli świrować. Według samej nvidii memory junction może dochodzić do 110 stopni, dopiero powyżej jest throttling. Co też pokrywa się z oficjalnymi limitami Microna. https://imgur.com/a/YaWMJFP

Zresztą najsłabsze chłodzenie pamięci miały chyba karty FE nvidii :E

 

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wlasnie zerknalem na power limity w biosach Gigabyte i 3090ti do ktorej rekomendują zasiłke 850W ma power limit na 516W. Skoro do 4090 rekomendują 1000W to jak dla mnie potwierdza sie limit conajmniej 600W w 4090.

W USA mają podobno nadal chore zapasy Amperów.

https://www.theverge.com/2022/9/14/23352952/newegg-nvidia-gpu-graphics-cards-gaming-monitors-deal-sale

Right now, you can get a free QHD monitor from Newegg when you buy an RTX 3060 or 3070

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lukibossss napisał:

Ja w poprzedniej 3090 wymieniłem pastę i termopady a pokopałem może parę godzin, po prostu chciałem zobaczyć jak to wygląda. Nie każdy co robi takie akcje będzie kopał potem 24/7.

Jak się nie ma gwarancji to dlaczego nie :) Jedno pewne ciężej znacznie taką kartę później sprzedać. Dlatego sam osobiście praktykuje od początku tylko nowe i pewne :)

Edytowane przez Duch^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę jeszcze o tym dlss3. Skoro input lag w najlepszym razie jest taki sam jak bez niego. To jakie będą wrażenia z gry 15/20 fps -> 70-100fps jak w tym przykładzie cyberpunka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, someI napisał:

W praktyce poza górnictwem i mocnym OC pamięci do throttlingu nie dobijają. Ale ludzie zobaczyli wysokie odczyty z GPUZ/Hwinfo bez kontekstu i zaczęli świrować. Według samej nvidii memory junction może dochodzić do 110 stopni, dopiero powyżej jest throttling. Co też pokrywa się z oficjalnymi limitami Microna. https://imgur.com/a/YaWMJFP

Zresztą najsłabsze chłodzenie pamięci miały chyba karty FE nvidii :E

 

... tylko teraz ile lat pamięci wytrzymają na takim gotowaniu przy ~100 stopniach. Takie temperatury na granicy wytrzymałości są po prostu chore (10 stopni różnicy poniżej temp. krytycznej, to jest po prostu mały margines bezpieczeństwa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, Szala napisał:

Tak sobie myślę jeszcze o tym dlss3. Skoro input lag w najlepszym razie jest taki sam jak bez niego. To jakie będą wrażenia z gry 15/20 fps -> 70-100fps jak w tym przykładzie cyberpunka. 

Dokladnie opisales to co chcialem przekazac kilka stron wczesniej. Mi sie to od poczatku wydawalo jakas sciema, najwieksza zaleta zwiekszonego FPS jest wlasnie zwiekszona "reaktywnosc" gry na ruch gracza, a tutaj tego nie bedzie. Pic na wode fotomontaz jak dla mnie, bedzie sie gralo gorzej z DLSS3 wlaczonym niz bez.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same pamięci wytrzymają tylko szybko odparuje spoiwo lutowcze ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ŁowcaPisowców napisał:

Dokladnie opisales to co chcialem przekazac kilka stron wczesniej. Mi sie to od poczatku wydawalo jakas sciema, najwieksza zaleta zwiekszonego FPS jest wlasnie zwiekszona "reaktywnosc" gry na ruch gracza, a tutaj tego nie bedzie. Pic na wode fotomontaz jak dla mnie, bedzie gralo gorzej z DLSS3 wlaczonym niz bez.

Wydaje mi się, że przy wysoki fps -> bardzo wysoki fps nie będzie takiej różnicy bo ciężko będzie wyczuć różnicę 5-6ms (input)vs 1-2ms (obraz), ale już 25ms -> 5ms pewnie będzie można poczuć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Szala napisał:

Wydaje mi się, że przy wysoki fps -> bardzo wysoki fps nie będzie takiej różnicy bo ciężko będzie wyczuć różnicę 5-6ms (input)vs 1-2ms (obraz), ale już 25ms -> 5ms pewnie będzie można poczuć. 

No to tez jest przypadek gdzie to bedzie bardziej przeszkadzac niz pomagac. Bardzo wysoki FPS to jest glownie domena gier e-sportowych, gdzie liczy sie precyzja kazdego pixela, a zadna extrapolacja nie jest w stanie dostarczyc 100% prawidlowego rezultatu.

Nie ma sensu o tym gadac, bo beda recenzje to jeszcze do tego wrocimy, ale jak dla mnie to z teoretycznego punktu widzenia to nie ma prawa dzialac. Za to jest to idealna "technologia" na scieme marketingowa (wow 4x wiecej fps). 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, sniper76 napisał:

Same pamięci wytrzymają tylko szybko odparuje spoiwo lutowcze ?

Ale to jest temperatura z wnętrza kości. Luty z tego co wiem maja lżej.

8 minut temu, ŁowcaPisowców napisał:

. Za to jest to idealna "technologia" na scieme marketingowa (wow 4x wiecej fps). 

Jakby to w każdej gierce tak wyglądało to jeszcze dużej ściemy by nie było. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, someI napisał:

W praktyce poza górnictwem i mocnym OC pamięci do throttlingu nie dobijają. Ale ludzie zobaczyli wysokie odczyty z GPUZ/Hwinfo bez kontekstu i zaczęli świrować. Według samej nvidii memory junction może dochodzić do 110 stopni, dopiero powyżej jest throttling. Co też pokrywa się z oficjalnymi limitami Microna. https://imgur.com/a/YaWMJFP

Zresztą najsłabsze chłodzenie pamięci miały chyba karty FE nvidii :E

 

Ludziom się trafiały takie sztuki co nówki miały ~105 stopni podczas grania. Z każdym miesiącem byłoby tylko gorzej.

O miningu nawet nie było mowy na takich sztukach bo od razu załączał się throttling :E

Edytowane przez lukadd
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ŁowcaPisowców napisał:

Najciekawsze info czyli TDP sa ukryte, ale chyba bedzie spore jak recommended PSU jest wpisane 1000W

Popatrzcie na specyfikacje 3090ti, tam przy najbardziej wykreconych modelach Gigabyte podaje 850W, a dla 4090 podaje 1000W. Kurła chyba karcioszka 700W sie szykuje :E

Co ciekawe na stronie MSI wszystkie modele w tym Suprim mają rekomendowany 850w. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bo to nie sprzet projektowany do kopania. Sama fakt ze temperatura podczas grania wynosi 105c to nic znaczy, to jest elektronika, ona dziala w takich temperaturach jak byla zaprojektowana. Nowe Macbooki M2 osiagaja 107c na cpu i jest to normalna temperatura dla nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ŁowcaPisowców napisał:

Bo to nie sprzet projektowany do kopania. Sama fakt ze temperatura podczas grania wynosi 105c to nic znaczy, to jest elektronika, ona dziala w takich temperaturach jak byla zaprojektowana. Nowe Macbooki M2 osiagaja 107c na cpu i jest to normalna temperatura dla nich.

To nie powinno nabywców interesować. W ogóle.
Karta jest za górę kasy, to kupujący ma prawo robić na niej co mu się podoba. 
Przez takie podejście masz niestabilność w grach albo piszczenie cewek, bo "karta nie była projektowana pod 800fps". A jak ktoś chce grać w 800fps w starocia to co? Ma do tego prawo. 
Z kopaniem jest trochę inna sprawa, ale to tylko liczenie zadań na GPU. Od tego jest producent karty, żeby zadbał, że liczenie czegokolwiek nie sprawi problemu. No, ale jak masz Nvidię traktującą partnerów tak, że muszą oszczędzać na czym się da, bo im NV nie raczy powiedzieć ile ich karta będzie kosztowac w sklepach,  to potem masz efekty. Wina obu. Ale nie posiadaczy karty.
No, w przypadku FE wina w 100% Nvidii.

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak macie MSI z początku produkcji, to polecam słac na RMA. Wymienia pady i pastę. Karta nie do poznania. Już nie montują drewnianych padów jak na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po pierwsze to nie mieszajmy w to pieszczenia cewek bo to jest kompletnie inny temat i do tej pory nikt nie wie czemu te cewki piszcza. Po drugie to jezeli karta za gruba kase ma niestabilnosci w grach to powinna isc na gwarancje bo to nie jest normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, ŁowcaPisowców napisał:

Bo to nie sprzet projektowany do kopania. Sama fakt ze temperatura podczas grania wynosi 105c to nic znaczy, to jest elektronika, ona dziala w takich temperaturach jak byla zaprojektowana. Nowe Macbooki M2 osiagaja 107c na cpu i jest to normalna temperatura dla nich.

Tu problemem były użyte podzespoły które zalegały im na magazynach. Pady na początku były wkładane 1-2wata. Na kostki pamięci które brały nawet 50wat.

1 minutę temu, ŁowcaPisowców napisał:

Po pierwsze to nie mieszajmy w to pieszczenia cewek bo to jest kompletnie inny temat i do tej pory nikt nie wie czemu te cewki piszcza. Po drugie to jezeli karta za gruba kase ma niestabilnosci w grach to powinna isc na gwarancje bo to nie jest normalne.

U mnie nie piszcza. Ale to na jednej z kart które przewinęły się mi przez PC. SuprimX 3070 piszczał. SuprimX 3080 nie piszczy. TUFy jak miałem to też piszczały. 3070 i 3060ti. Prawdopodobnie te piszczące cewki to po prostu zbyt duża tolerancja na chłam wszelkiej maści, przez co trzeba po prostu trafić na lepszy pakiet, partie.

A jakby chcieli żeby było zawsze OK i zwiększyłoby wymagania dla dostawcy komponentów, to cena skoczyła by do góry. Niższa marża dla producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ŁowcaPisowców napisał:

Wlasnie zerknalem na power limity w biosach Gigabyte i 3090ti do ktorej rekomendują zasiłke 850W ma power limit na 516W. Skoro do 4090 rekomendują 1000W to jak dla mnie potwierdza sie limit conajmniej 600W w 4090.

W USA mają podobno nadal chore zapasy Amperów.

https://www.theverge.com/2022/9/14/23352952/newegg-nvidia-gpu-graphics-cards-gaming-monitors-deal-sale

Right now, you can get a free QHD monitor from Newegg when you buy an RTX 3060 or 3070

Poczekajmy w styczniu będą dawać do podkładek pod mysz :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No MSI w tej generacji niezle pojechalo na poczatku, plastikowy backplate reklamowany jako "karbonowy", te same najtansze podzespoly w Gaming X Trio co w Ventusie. To pady tez pewnie dali najtansze. To i tak w zadnym wypadku nie jest dla mnie usprawiedliwieniem na rezygnacje z gwarancji i robienie przerobek na wlasna reke. Tym bardziej ze teraz norma jest gwarancja 3-4 lata na karte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, ŁowcaPisowców napisał:

No MSI w tej generacji niezle pojechalo na poczatku, plastikowy backplate reklamowany jako "karbonowy", te same najtansze podzespoly w Gaming X Trio co w Ventusie. To pady tez pewnie dali najtansze. To i tak w zadnym wypadku nie jest dla mnie usprawiedliwieniem na rezygnacje z gwarancji i robienie przerobek na wlasna reke. Tym bardziej ze teraz norma jest gwarancja 3-4 lata na karte.

Teraz ceny kart się poprawiły blisko MSRP, wiec najlepiej skorzystać z RMA, bo nie tracimy gwarancji. Nie ryzykujemy uszkodzenia karty przed upchanie tam złych wymiarów albo za twardych padów. Sklep nas nie oskalpuje z karty oddając kwotę z zakupu i pchając jako outleta 2-3x drożej nowemu nabywcy. Nie musimy też wydawać swojego siana na zestaw padów ani kombinować skąd nabrać dobry wymiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak zupełnie inny temat, jak producenci nie starają się unikać tego piszczenia, bo "eetam, większość będzie grać w 50-100fps i nie zauważy". Chodzi o niszowość problemu. 
AMD przez niszowość problemu przez lata potrafi nie naprawiać sterów w laptopach, albo olać frame pacing w DX9. To nie tak, że ten związek przyczynowo-skutkowy jest jakiś niespotykany.
Przy 900fps po prostu obciążasz kartę bardziej tam, gdzie większość jej nie obciąża. I producenci, gdyby tylko mogli i gdyby myślili, że ujdzie im to płazem, też by pisali, że to wina użytkownika i złego używania karty.
To chodzi o podejście i cięcie kosztów tam, gdzie to już nie powinno mieć miejsca.
A więc te tematy mają ze sobą wiele wspólnego 
@ŁowcaPisowców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...