Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, ŁowcaPisowców napisał:

A nvm juz nic

Tutaj asetek ktory musi miec wentyl

cooler2_small.jpg

A tutaj aorus ten 4090

GIGABYTE-GeForce-RTX-3090-Ti-24GB-AORUS-

Ten aorus tez jest na aseteku - i jak koledzy pisali pamieci sa na nim bardzo slabo chlodzone. To nie ma nic wspolnego z prawdziwym full cover.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Phoenix. napisał:

Tak patrze na te karty i dawno nie mialem tak wywalone na jakis sprzet jak te karty, nie dyga nic ? 

No chyba wiekszosc osob tak ma, i najgorsze ze to chyba specjalnie zrobili tak, zeby nie bylo hype'u na nowosc, zeby wyprzedac to co lezy w sklepach obecnie.

Obecnie premiera procesorow jest ciekawsza niz ten szajs.

Jak ogladalem nagranie z konferencji Jensena, to musialem szukac w ktorym momencie jest w ogole mowa o kartach graficznych, bo wiekszosc konfy to byla o pierdolach.

2 minuty temu, srekal34 napisał:

Ten aorus tez jest na aseteku - i jak koledzy pisali pamieci sa na nim bardzo slabo chlodzone. To nie ma nic wspolnego z prawdziwym full cover.

Faktycznie masz 100% racji, sorki za zamieszanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty RTX 4090 o grubości od 3 śledzi w górę, a mocowanie tylko na dwóch śledziach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi czy nie będzie jakiejś afery co do tej "4080 12gb" jaka była przy okazji 970 i jej 3.5gb vram. Nazywanie dwóch różnych kart tą samą nazwą, sugerując, że różnią się tylko ilością pamięci to jest ewidentnie praktyka anty konsumencka. Mam nadzieję, że oberwie się jensenowi za takie luźne nazewnictwo swoich produktów. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież był już GTX 1060 6GB i 1060 3GB. W tym przypadku też hamburgiery powinny iść do swoich sądów, bo przecież wersja 3GB miała cięty rdzeń. 

Nie wspominając już o wersji 1060 5GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wincyjognia napisał:

Tutaj powoli przecieka coś

https://videocardz.com/newz/geforce-rtx-4090-is-60-faster-than-rtx-3090-ti-in-geekbench-cuda-test

A quick check shows that RTX 4090 is 60% faster than RTX 3090 Ti and 77.5% than RTX 3090 in the same test. 

Oho. I już spada z +100%.
To mamy 60% już, a jeszcze nie wiadomo czy to nie 3dmark lub raytracing tylko i rasteryzacja ogólnie będzie jeszcze gorzej wyglądać. (edit: a, geekbench)

Godzinę temu, Radio_Tirana napisał:

Przecież był już GTX 1060 6GB i 1060 3GB. W tym przypadku też hamburgiery powinny iść do swoich sądów, bo przecież wersja 3GB miała cięty rdzeń. 

Nie wspominając już o wersji 1060 5GB.

Różnica była duuużo mniejsza, a i cena miała znaczenie. Co innego jak Cię oszukują na 2zł a co innego jak na 2000.
A w ogóle to nie sądzę, żeby tu mieli szanse. To raczej jest zgodne z prawem. Skoro starocia wypychali jako GTS 250, sugerując, że to rodzina 270/280, a nic się nie wydarzyło.

Edytowane przez Ronson
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Fenrir_14 napisał:

Jeszcze 10 dni i będą pewnie jakieś testy :D

To nawet nie trzeba czekac na testy jak nvidia dala slajdy w rasteryzacji to wiadomo czego mozna oczekiwac ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeszcze jeszcze jedna ciekawa sprawa w temacie tej premiery. Jezeli Nvidia daje teraz jako topke takiego potwora jak 4090, gdzie liczba rdzeni jest ogromna, to biorac pod uwage ze oni juz wiedza jak nastepna generacja bedzie z grubsza wygladac widze dwa warianty. Albo RTX 5000 bedzie minimalnym skokiem performancowym, i karta typu RTX 4090 to nadal bedzie absolutna topka, albo maja jakas technologie w rekawie ktora pozamiata w przyszlosci (cziplety w koncu?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ŁowcaPisowców napisał:

maja jakas technologie w rekawie ktora pozamiata w przyszlosci (cziplety w koncu?).

DLSS 4.0, które będzie dokładać po cztery sztuczne klatki zamiast jednej ?

  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam na testy. Zobaczymy jak wyjdą i ile realnie to da w 4K. Kto chce kupić ten kupi, może przynajmniej z dostępnoscią nie będzie problemów ?

  • Like 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Radio_Tirana napisał:

DLSS 4.0, które będzie dokładać po cztery sztuczne klatki zamiast jednej ?

DLSS 3.0 Ultra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, ŁowcaPisowców napisał:

Jeszcze jeszcze jedna ciekawa sprawa w temacie tej premiery. Jezeli Nvidia daje teraz jako topke takiego potwora jak 4090, gdzie liczba rdzeni jest ogromna, to biorac pod uwage ze oni juz wiedza jak nastepna generacja bedzie z grubsza wygladac widze dwa warianty. Albo RTX 5000 bedzie minimalnym skokiem performancowym, i karta typu RTX 4090 to nadal bedzie absolutna topka, albo maja jakas technologie w rekawie ktora pozamiata w przyszlosci (cziplety w koncu?).

Czyli wniosek? Nie wiemy nic. ;)

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wniosek jest taki, ze nastepna generacja bedzie warta czekania. Bo albo bedzie potwierdzeniem, ze mamy super zastój w rozwoju, albo bedzie jakas nowa technologia w koncu (bo te DLSSy to ja traktuje jako mydlenie oczu a nie rozwoj). Cziplety uzyte w przypadku CPU daly ogromny skok, moze w przypadku GPU tez tak bedzie.

Ofc dozyje ten kto ma dom ze schronem atomowym.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Adam1394 napisał:

Przecież przez te 10 lat inflacja wyniosła pewnie z 25%, jak nie lepiej...

To jest po uwzględnieniu inflacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oh... październik. To już tuż, tuż! Jeśli tylko wydajność w testach będzie dobra, ja na pewno biorę chłodzenie powietrzem. W poprzednim PC miałem wodę (AiO) i wiem, że już nie chcę. :D 

Godzinę temu, ŁowcaPisowców napisał:

Jeszcze jeszcze jedna ciekawa sprawa w temacie tej premiery. Jezeli Nvidia daje teraz jako topke takiego potwora jak 4090, gdzie liczba rdzeni jest ogromna, to biorac pod uwage ze oni juz wiedza jak nastepna generacja bedzie z grubsza wygladac widze dwa warianty. Albo RTX 5000 bedzie minimalnym skokiem performancowym, i karta typu RTX 4090 to nadal bedzie absolutna topka, albo maja jakas technologie w rekawie ktora pozamiata w przyszlosci (cziplety w koncu?).

Czyli RTX 5000 będą albo wolne, albo szybkie. Ciężko się z tym nie zgodzić, bo w ten sposób wyczerpałeś cały zbiór możliwości. Jedno jest pewne: ja RTX 4090 albo kupię, albo nie kupię. :D 

  • Haha 3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No nie bo jest jeszcze trzecia opcja, inkrementalna zmiana na wieksza ilosc rdzeni zeby osiagnac te +20/30%. Ale ile rdzeni wiecej trzeba wpakowac do 4090 zeby otrzymac faktycznie te 30% wzrostu bez zmiany architektury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ŁowcaPisowców napisał:

Albo RTX 5000 bedzie minimalnym skokiem performancowym, i karta typu RTX 4090 to nadal bedzie absolutna topka, albo maja jakas technologie w rekawie ktora pozamiata w przyszlosci (cziplety w koncu?).

Dobra, chyba już czas na temat "NVIDIA RTX 50x0" ?

Edytowane przez Cliff B.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ronson napisał:

Oho. I już spada z +100%.
To mamy 60% już, a jeszcze nie wiadomo czy to nie 3dmark lub raytracing tylko i rasteryzacja ogólnie będzie jeszcze gorzej wyglądać. (edit: a, geekbench)

Różnica była duuużo mniejsza, a i cena miała znaczenie. Co innego jak Cię oszukują na 2zł a co innego jak na 2000.
A w ogóle to nie sądzę, żeby tu mieli szanse. To raczej jest zgodne z prawem. Skoro starocia wypychali jako GTS 250, sugerując, że to rodzina 270/280, a nic się nie wydarzyło.

77% lepiej od 3090 to bardzo dobry wynik przy roznicy w msrp to tylko 100$ wzgledem poprzedniczki.

Gdyby tak bylo w przypadku 4080 to by sie wszyscy do sklepow rzucili.Na taka wymiane liczylem ale niestety nici z tego, i tylko ci co w top celuja beda zadowoleni z tej generacji.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ŁowcaPisowców napisał:

Jeszcze jeszcze jedna ciekawa sprawa w temacie tej premiery. Jezeli Nvidia daje teraz jako topke takiego potwora jak 4090, gdzie liczba rdzeni jest ogromna, to biorac pod uwage ze oni juz wiedza jak nastepna generacja bedzie z grubsza wygladac widze dwa warianty. Albo RTX 5000 bedzie minimalnym skokiem performancowym, i karta typu RTX 4090 to nadal bedzie absolutna topka, albo maja jakas technologie w rekawie ktora pozamiata w przyszlosci (cziplety w koncu?).

Ja się spodziewam od ponad roku, że po tym 4xxx to po prostu będzie zastój. Skoro Nvidia w serii 20xx moim zdaniem Nvidia nie wydała chipu dla graczy, bo uznała, że wielki, ociężały chip do innych zastosowań się uda przepchnąć jako zamiennik, o ile tylko uda się ludziom wmówić, że potrzebują tego całego balastu bo.. no nie wiem, może na przykład ray tracing i DLSS ;) i jeśli 40xx jest moim zdaniem kontynuacją tego podejścia, to NV po prostu nie wydaje chipów do gier. I tyle. 
Także teraz to moim zdaniem są spore szanse na kilka z tych scenariuszy:
- nic aż do tranzystorów GAA, czyli 3-6 lat od teraz. W międzyczasie może rebrandy i zagrywki typu "dajemy GDDR7 i trochę mniej pocięty chip, support dla PCI-E 6, DP2.0 i nowe kodery video i nazywamy to nową serią". 
- następna seria to już MCMy, jeszcze bardziej nienadające się do rasteryzacji, ale RT i AI jeszcze mocniejsze. (Z tym nienadawaniem się, to są to moje obawy, nie wyssane z palca, ale możliwe, że niesłuszne, zobaczymy)
- kompletne olanie rynku PC gaming, tak samo jak olali segment low i low-mid end już teraz

albo może jednak zaprojektują jakiś lżejszy chip i będzie jak z 480 vs. 560ti. Ten drugi miał mniej tranzystorów dla profesjonalistów, ale w grach wydajność per watt się sporo poprawiła dzięki temu. Podobnie było jak AMD przeszło na architekturę bardziej game-friendly, kilka lat temu. Możliwe. Np. za 3 lata, jakiś mały chip, na odwal się, idąc znowu w gorszy a tańszy proces jak z Samsungiem ostatnio. AMD już teraz robi monolit tylko do półki low-end i low-to-mid. Wszystko od "dobra wydajność" w górę to już MCMy. Może więc NV zaprojektuje jakiś układzik do laptopów typu DTR w najlepszym wypadku, TDP 200W i takie tam. 
No chyba, że się coś wydarzy np. przejście jak kiedyś z AT na ATX - rewolucja. Może od 2025 będziemy kupowali osobne pudła z podpinanym na kabelek GPU w środku, z TDP na poziomie 1500W i chłodzeniem wodnym w środku, za jedyne 4999$ i albo kupuj albo graj na laptopie, bo nie masz wyboru i nara ;)

 

Godzinę temu, Sheenek napisał:

77% lepiej od 3090 to bardzo dobry wynik przy roznicy w msrp to tylko 100$ wzgledem poprzedniczki.

Gdyby tak bylo w przypadku 4080 to by sie wszyscy do sklepow rzucili.Na taka wymiane liczylem ale niestety nici z tego, i tylko ci co w top celuja beda zadowoleni z tej generacji.

1. Nie w sensie zapowiedzi, w sensie oczekiwać po plotkach, przeciekach i wynikach w 3D Marku
2. Ja tu wszedłem tylko dlatego, że ta seria jest pierwszą od wielu generacji, która miała szanse na przełom. Prawie dwie generacje procesu (8nm Samsunga to ulepszone 10nm, do tego gorsze niż odpowiednik TSMC, a teraz powrót do TSMC i do tego 4nm czyli ulepszone 5nm (lub ulepszone 7, zależnie jak kto patrzy, bo nazewnictwo już dawno przestało mieć znaczenie). Mieliśmy spory skok już tutaj, a do tego pierwszy raz w historii kart NV, sporo pamięci cache na pokładzie. Ja osobiście liczyłem, że te +90% w rasteryzacji może się wydarzyć. 
3. Jeśli przy takim skoku zegarów, przy nowym procesie, przy takiej ilości tranzystorów, te 60% (70% może nadal być nie ogólnie, a np. w mniejszości gier i to nie dlatego, że reszta wisi na np. CPU czy niskiej rozdziałce) się okaże prawdą, to znaczyłoby, że ten cache w rasteryzacji praktycznie guzik daje. A to byłoby naprawdę spore rozczarowanie. Nie tylko tą serią, ale i ogólnie potencjałem takich architektur. Zobaczymy jeszcze jak to wypadnie u AMD, ale przecieki sugerują raczej złe wieści. Ponoć cięli ilość cache bo się nie opłacało. A jeśli się nie opłacało, to znaczy, że ten plotkowany model z prawie 512MB cache'u nie był dużo szybszy od tego co miał chip z 2x mniejszą ilością. Szkoda. Ja tu trzymałem kciuki za konkretny przełom. 

Edytowane przez Ronson
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost wydajności

Maxwell - architektura

Pascal - proces>architektura

Turing - architektura

Ampere - proces<architektura

ADA - proces>architektura

??? - ???

Przy założeniu wykorzystania 3nm 2gen 1.3x od przodu, ale pewnie między czasie jeszcze poprawią. Uwielbiam te gadki o słabych lub żadnych przyrostach przy kolejnych generacjach. Nikt nie wykłada wszystkich kart na stół od razu.

  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...