Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 konsole vs 1 GPU :D

20221015-114647.jpg

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ludzie się cieszą i kupują z bananem na twarzy, ze kochana firma dała im ta niesamowita możliwość kontaktu z „najnowsza” technologia :rotfl: Niestety większość ludzi nie potrafi już samodzielnie myśleć i łyka marketingowa papkę opakowana w ładny papierek. Dobrze powiedział prezes NBP, ludzie maja za dużo pieniędzy, wiec trzeba ich doić do oporu :luxhello:

  • Haha 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTX 4090 to jest karta typowo do 4K. W 1440p to jest całkowity overkill :D Nawet przy UW 3440x1440 w wielu tytułach karta nie może pokazać potencjału. Teraz tylko czekać do 20tego bo mój 10700K nie ogarnia czasami tematu w 4K z tym demonem lol. Jeżeli nie gracie w 4K to lepiej odpuścić tą kartę i brać 3090 w dobrych pieniądzach bo to jest najlepsza opcja na dzisiaj.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj, zaraz wyjdą dwie trzy gry i już nie będzie do 4k :E

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Fenrir_14 napisał:

RTX 4090 to jest karta typowo do 4K. W 1440p to jest całkowity overkill :D 

Żaden overkill. To byłaby świetna karta do 1440p120 czy dla posiadaczy monitorów 240+ Hz. 
Tylko proce nie wyrabiają, bo przez ostatnie 11 lat ledwo dobijają do +100% wydajności w jednowątkowej. Na szczęście ostatnio dostają trochę więcej cache'u co pomaga, AMD w końcu dogania w jednowątkowej, więc o ile Intel nie oleje tego aspektu wydajności to może coś się będzie poprawiało od premiery 7800X3D zaczynając.
Jeśli 7800X3D wypadnie rewelacyjnie, to wtedy 4090tka w 1440p też pokaże co potrafi.
Nie można mówić o overkillu dla 1440p, jak w wyższej ta karta często się kończy na 80-110fps. Jakby zamykała 120fps (łącznie z 1% low a najlepiej to i 0,1) to wtedy możnaby tak mówić. 
Przez następne 2-3 lata prawie na pewno nic istotnie szybszego w GPU się nie pojawi, a w CPU jest przynajmniej nadzieja i realna szansa, więc jak ktoś kupuje kartę na dziś i go stać, to niech sobie kupuje i do monitora 1440p (no chyba, że monitor 1440p to 60Hz to wtedy lepiej zainwestować w lekarza, bo coś z głową ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Fenrir_14 napisał:

RTX 4090 to jest karta typowo do 4K. W 1440p to jest całkowity overkill :D

Dokladnie, ja na swoim radku w wielu grach AAA robie locka na 120fps i karta sie jeszcze nudzi, a co dopiero taki 4090.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ronson w czwartek mam nadzieję że kupię Raptor Lake to mogę Ci zrobić testy w 1440p i sobie zobaczysz co się dzieje. Nie będę tu nikogo na siłę przekonywał jak dużo karta daje w 4K. W takim HZD 4K wszystko na max oczywiście wzrost z 96fps do 148fps w stosunku do 3080Ti OC na wodzie :D 

Edytowane przez Fenrir_14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszytko zależy na czym nam zależy. Do QHD czy FHD masz HFR. Do VR sie nadaje karta. Daje tez dosyć spory headroom jak ktoś gra z capem na powiedzmy 60 czy 120 fps w FHD czy QHD. Można kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, lukadd napisał:

Chyba to różnie bywa. Kapkę zerkałem na zachodnie fora, jeszcze nie ma dużo opinii, ale z takich nieznośnie piszczących to jakiś Zotac się trafił, Suprim, no i TUFy też. Tufów to ludzie ogólnie sporo chyba powyrywali, ale niektórzy piszą, że im nie piszczą, albo, że leciutko, tak, że nie słychać przy zamkniętej budzie dopiero jak się otworzy budę i słucha.

No właśnie. Wiadomym jest, że granie cewek, jest dla PCMR mocno istotne i jakoś trudno w to uwierzyć, że TUFy grają (!) i nikt z testerów o tym nie wspomina. Przecież to istotne.
Zatem... Posiadaczy TUFów prosimy też i info na... jakich zasilaczach lecą ich GPU, bo był czas, gdzie i zasilacz miał tu znaczenie. Może to dziwne / niefartowne configi 4090 TUF + PSU daje koncert (?).

Edytowane przez *** ChOpLaCz ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to jest taka loteria to i tak nie dowiesz się czy u ciebie będą grały cewki czy nie dopóki nie sprawdzisz :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fenrir_14

Ale nie nie mówię, że się nie nudzi. Ja mówię, że wydajność 4090 by się w tej rozdziałce przydała jakby istniały proce np. 50% szybsze od (tu wstaw najszybszy w danej grze: 5800X3D, 13900K, AMD 7xxx)
W sensie, że nie jest to overkill, tylko 4090 ma kulę u nogi (CPU)

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, ŁowcaPisowców napisał:

Ja jak kilka miesiecy przenosilem plyte glowna z jednej obudowy do drugiej, to ogolnie olalem sprawe naelektryzowania czy czego tam, kladlem czesci gdzie popadnie. Po czym wlaczam kompa i widze normalnie lecą iskry z okolicy slotów RAM. :E Mysle sobie, no super wlasnie spaliłem X570 Dark Hero i pewnie RAM. Ale wlaczylem kompa jeszcze raz, zaczalem testowac i nic kompletnie mu nie jest od tamtego czasu :E 

Co jest dowodem na to, że takie akcje "się zdarzają" ;). Dlatego ja, gdy dostajemy z mobo i gpu folie bąbelkowe i worki antystatyczne ZAWSZE pod klamoty rzucę coś z tego.
Choć wiem, ze to raczej rzadkie, to czułbym się średnio, gdym skisił mobo za 1K, albo nie daj boziu gpu za 9K, bo nie chciało mi się wora pod nią podsunąć.
U nikogo nic, a u mnie... ebło! Wolę nie sprawdzać. ;) 

 

Edytowane przez *** ChOpLaCz ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

No właśnie. Wiadomym jest, że granie cewek, jaks dla PCMR mocno istotne i jakoś trudno w to uwierzyć, że TUFy grają (!) i nikt z testerów o tym nie wspomina. Przecież to istotne.
Zatem... Posiadaczy TUFów prosimy też i info na... jakich zasilaczach lecą ich GPU, bo był czas, gdzie i zasilacz miał tu znaczenie. Może to dziwne / niefartowne configi 4090 TUF + PSU daje koncert (?).

U mie już się mocno uspokaja, w GoW jest już zupełna cisza. Cewki w niektórych tytułach delikatnie piszczą w innych jest już cicho. Jak napisałem w takim GoW czy nawet BF1 jest cisza gdzie CB2077, RDR2 czy SOTR piszczą jeszcze, choć wyraźnie się to poprawia. Puściłem kartę na jakieś 6hr w Heaven przed pójściem spać lol. Aha, mowa of TUF OC.

Edytowane przez Fenrir_14
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny temat = 4090 = słaby boost = słabe CPU. Czyli... jak to rozumieć?
Gdyby CPU się gotował na 101% mocy i nie wydalał, to = słaby proc, ale jak proc ma 50% użycia (nudzi się), to... gdzie tu słaby proc?
To chyba słabe wykorzystanie / zarządzanie procem przez soft (gierka / sterownik). Czy się mylę?

 

 

10 minut temu, Fenrir_14 napisał:

U mie już się mocno uspokaja, w GoW jest już zupełna cisza. Cewki w niektórych tytułach delikatnie piszczą w innych jest już cicho. Jak napisałem w takim GoW czy nawet BF1 jest cisza gdzie CB2077, RDR2 czy SOTR piszczą jeszcze, choć wyraźnie się to poprawia. Puściłem kartę na jakieś 6hr w Heaven przed pójściem spać lol. Aha, mowa of TUF OC.

Dosyć ważne też potrafi być - uwaga! - dlaczego (?), nie wiem :) - tło / kolor! :)
Im jaśniej, tym gorzej.
Mój TUF jest raczej cichy (cewkowo niesłyszalny), ale na planszy tytułowej jedynie Days Gone (biała!), jak ucho przyłożę, to tu cewkę słyszę (w tym jednym przypadku).

 

Edytowane przez *** ChOpLaCz ***
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Fenrir_14 napisał:

RTX 4090 to jest karta typowo do 4K. W 1440p to jest całkowity overkill

Dokładnie, dlatego też szczęśliwych nowych nabywców tego potworka serdecznie zapraszamy do 

:D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Kolejny temat = 4090 = słaby boost = CPU się nudzi. Czyli... jak to rozumieć?
Gdyby CPU się gotował na 101% mocy i nie wydalał, to = słaby proc, ale jak proc ma 50% użycia (nudzi się), to... gdzie tu słaby proc?
To chyba słabe wykorzystanie / zarządzanie procem przez soft (gierka / sterownik). Czy się mylę?

Chodzi po prostu o wydajność jednowątkową. Co Ci po 100 rdzeniach, jak gra czeka na najszybszy wątek. Wtedy możesz mieć na wykresie 2% wykorzystania CPU a i tak będzie on wąskim gardłem.

  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ronson napisał:

Chodzi po prostu o wydajność jednowątkową. Co Ci po 100 rdzeniach, jak gra czeka na najszybszy wątek. Wtedy możesz mieć na wykresie 2% wykorzystania CPU a i tak będzie on wąskim gardłem.

Rozumiem. Tyle, że tak było jeszcze 3, 4 lata temu (faktycznie liczył się zegarek).
Od jakiegoś czasu ewidentnie cepy 4/8 - ewidentnie dawały hamulec i po wymianie na 6-12 / 8-16 zdecydowanie gry boostowały.
To co? Wracamy do korzeni? Znów idziemy w zegarek na jednym jaju? Dziwne to IMO.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Gdyby CPU się gotował na 101% mocy i nie wydalał, to = słaby proc, ale jak proc ma 50% użycia (nudzi się), to... gdzie tu słaby proc?

Rozumiesz te wskazania, jakbyś nadal miał jedno-rdzeniowy i jedno wątkowy procesor. Dzisiaj, jak już kolega wyżej wspomniał, CPU może być obciążony w 25% i być wąskim gardłem (bo pojedynczy rdzeń w danej chwili obciążony w 100% i to on hamuje)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Kolejny temat = 4090 = słaby boost = CPU się nudzi. Czyli... jak to rozumieć?
Gdyby CPU się gotował na 101% mocy i nie wydalał, to = słaby proc, ale jak proc ma 50% użycia (nudzi się), to... gdzie tu słaby proc?
To chyba słabe wykorzystanie / zarządzanie procem przez soft (gierka / sterownik). Czy się mylę?

Myślę, że mimo wszystko proc odstaje, bynajmniej w moim przypadku - 10700K. We wspomnianym HZD czasami użycie proca dobija mi nawet do 80% co wcześniej przy 3080Ti OC nie miało miejsca, tam było gdzieś w zakresie 40-50% max może. Kupię Raptora i będę wtedy miał porównanie. Tutaj jeszcze macie porównanie gabarytów 3080Ti Strix OC LC i 4090 TUF OC :D

IMG-20221014-WA0004.jpg

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, *** ChOpLaCz *** napisał:

Rozumiem. Tyle, że tak było jeszcze 3, 4 lata temu (faktycznie liczył się zegarek).

NAdal tak jest. Wielu ludzi myśli, że dzisiaj większość gier to po kilkanaście wątków równolegle i w pełni efektywnie wykorzystuje. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Fenrir_14 napisał:

Teraz tylko czekać do 20tego bo mój 10700K nie ogarnia czasami tematu w 4K z tym demonem lol.

No 10700k już trochę ma

Jeśli przecieki się sprawdzą to taki  intel 13 gen może namieszać

Sam się zastanawiam nad zmianą 12900k :E Ciekawe co będzie szybciej 4090 czy 13900k xD

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Fenrir_14 napisał:

Myślę, że mimo wszystko proc odstaje, bynajmniej w moim przypadku - 10700K. We wspomnianym HZD czasami użycie proca dobija mi nawet do 80% co wcześniej przy 3080Ti OC nie miało miejsca, tam było gdzieś w zakresie 40-50% max może. Kupię Raptora i będę wtedy miał porównanie. Tutaj jeszcze macie porównanie gabarytów 3080Ti Strix OC LC i 4090 TUF OC :D

 

 

Czyli pozbywasz se 10700K? Jak to rozumieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

No właśnie. Wiadomym jest, że granie cewek, jaks dla PCMR mocno istotne i jakoś trudno w to uwierzyć, że TUFy grają (!) i nikt z testerów o tym nie wspomina. Przecież to istotne.
Zatem... Posiadaczy TUFów prosimy też i info na... jakich zasilaczach lecą ich GPU, bo był czas, gdzie i zasilacz miał tu znaczenie. Może to dziwne / niefartowne configi 4090 TUF + PSU daje koncert (?).

W testach Guru3D przy każdym modelu co testowali pisali, że cewki piszczą, TUF kapkę mocniej.

"Much like the 3090, the GeForce RTX 4090 does exhibit coil squeal. Is it annoying? It's at a level you can hear it. In a closed chassis, that noise would fade away in the background. However, with an open chassis, you can hear coil whine/squeal. Graphics cards all make this in some sort or form, especially at high framerates this can be perceived. We heard a little more coil whine compared to the founders edition and the Suprim X though."

Oczywiście, każdy inaczej to słyszy, każdy ma inną budę. Ten sam model, a inna sztuka też będą różnice.

Na OC UK odnośnie Strixa są na razie 2 dość podobne wypowiedzi typu:
"Also came from a very loud (coilwhine & fans) 3090FE to Strix 4090, my Strix sound very similar to yours in that it has coilwhine, but it's so much less noticeable than the 3090FE. Very pleased overall"

TUFów z tego co widzę, że po prostu sporo weszło na rynek na premierę, ale widziałem wypowiedzi osób które twierdzą, że im nie piszczą, albo, że bardzo mało i lekko słyszalne w otwartej budzie. Ogólnie loteria.

Edytowane przez lukadd
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Zhao napisał:

Ciekawe co będzie szybciej 4090 czy 13900k xD

Odpalasz 8K przez DSR i pyk RTX 4090 w 100% obciążony (oczywiście nie w jakiejś starej grze pokroju GTA1).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Fenrir_14 napisał:

Myślę, że mimo wszystko proc odstaje, bynajmniej w moim przypadku - 10700K.

 

Czyli ja, na 11700 mogę spodziewać sie tego samego (?) :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...