Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

a karta zostaje czy potestowałeś i idzie na zwrot? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Radio_Tirana napisał:

Fajnie by było popatrzeć na niestandardowe testy tj. wydajność 4090 z power limitem 100/200/300W, ale się chyba nie doczekamy od nikogo. 

Tak na szybko, porównałem to w Time Spy Extreme.

    330W 250W
  punkty 10383 9009
3090 fps1 66,78 58,51
  fps2 60,24 51,81
  %power limitu 90% 68%
       
  punkty 18681 15269
4090 fps1 119,29 99,34
  fps2 109,9 87,69
  %power limitu 75% 55%
       
  punkty 1,80 1,69
4090/3090 fps1 1,79 1,70
  fps2 1,82 1,69
Edytowane przez msky7300
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Send1N napisał:

a karta zostaje czy potestowałeś i idzie na zwrot? :E 

Kumpel mi mówił żebym zwrócił przecież Ty i tak nie grasz jak po testowałeś to oddaj :E

4090 to zupełnie inna półka względem 3080ti. Chłodzenie też sporo lepsze od tego z 3080Ti(też Trio).

Oddawać nie muszę , ale rzadko kiedy będzie używana. 3080ti to pół roku leżała sobie na półce poza budą :E

Ps. Cięcie limitu na tej karcie tak jak na każdej innej generacji kończy się źle dla wydajności m.in chwilowymi niepożądanymi spadkami wydajności. Tylko UV na krzywej ;)

Edytowane przez sideband
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem że tak było z poprzednią dlatego byłem ciekaw co się stanie z tą jednak 10k to kupa kasy (przynajmniej dla mnie) kumpel miał trochę racji :D 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, donlaska napisał:

Dzien dobry.

Już pisałem rtx 3090 strix w watch dogs legion lock z rt na 60fps, karta głośna, 76c, pobór mocy 647w a 4090 lock na 90fps (50% wiecej), wyższe detale, 60c, cichutko a pobór 480w. Ten przykład wystarczy bo mówi sam za siebie. Szczęka mi opadła jak ta karta pracuje vs ampere więc nie dziw się zachwytom. To jest przepaść pod względem WSZYSTKIEGO. Ta karta jest po prostu najlepsza i tyle. Dla mnie płynność zaczyna się od 90 fps a kultura pracy na równi ważna jak cyferki. Tobie wystarcza 60 fps ale popatrz wyżej jak w nawet tak małym fps pracowała 3090. Pocila się. 

Dobry Wieczór :) Witam ponownie z honorami posiadacza RTX 4090 :)

Kultura pracy i cisza niezaprzeczalna i wszyscy to potwierdzają, ale ty naprawdę widzisz różnicę pomiędzy 60fps a 90fps ? Dla mnie od 60fps to już jest zawsze płynnie. No ok może w wyścigach to widać, ale tam akurat karty z serii 3xxx świetnie sobie radzą ogarniając spokojnie 80-90 FPS.

I pytanie z innej beczki nie tylko do ciebie, ale wszystkich: czy może wiecie czy karty 4xxx, szczególnie 4090 mają jakiś specjalne sprzętowe wsparcie dla silnika Unreal 5.1 ? Bo ten silnik to zapiera dech w piersiach :) A może wiadomo o ile lepiej sobie na nim radzą 4090 niż 3090Ti ?

Edytowane przez hubio
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, hubio napisał:

ale ty naprawdę widzisz różnicę pomiędzy 60fps a 90fps ?

Przecież różnica 30fps w przedziale poniżej 100fps to jest przepaść w feelingu :E no ale są tacy co nie czują różnicy między 60 a 120hz na matrycy a tak naprawdę widać i czuć różnicę między 60 a 75 :] widocznie ty jesteś z tego grona płynność absolutną przy 60kl/s to chyba konsolowcy tylko czują siedząc 2 metry od ekranu dostali wiatr we włosy po graniu w 30 na poprzednich gen :) W sumie w pierwszym crysisie przy 35fps mówiło się ale to działa!! :D 

Edytowane przez Send1N
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się black frajer, ceny kart w góre aby później mamić dupnymi  obniżkami. 

Edytowane przez Fikołek
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, hubio napisał:

Czy karty 4xxx, szczególnie 4090 mają jakiś specjalne sprzętowe wsparcie dla silnika Unreal 5.1 ? Bo ten silnik to zapiera dech w piersiach :) A może wiadomo o ile lepiej sobie na nim radzą 4090 niż 3090Ti ?

UR wykorzystuje dedykowane rdzenie do RT, więc 4090 na pewno wypadnie o wiele lepiej niż 3090Ti.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Send1N napisał:

No wiem że tak było z poprzednią dlatego byłem ciekaw co się stanie z tą jednak 10k to kupa kasy (przynajmniej dla mnie) kumpel miał trochę racji :D 

3080/3080ti nie oddawałem tylko 2080 do testów.

 

7 minut temu, Send1N napisał:

Przecież różnica 30fps w przedziale poniżej 100fps to jest przepaść w feelingu :E 

Tutaj mowa o trochę innym przeskoku. W praktyce masz ~2x względem 3080ti ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam ;) wszystko dlatego myślałem że tą oddasz patrząc że 3080ti tylko praktycznie leżała i nic nie robiła he.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

widocznie ty jesteś z tego grona płynność absolutną przy 60kl/s to chyba konsolowcy tylko czują siedząc 2 metry od ekranu dostali wiatr we włosy po graniu w 30 na poprzednich gen :) W sumie w pierwszym crysisie przy 35fps mówiło się ale to działa!! :D 

No ja nie jestem konsolowcem, a też gram na TV 75'' właśnie z odległości 2,5 m. Czyli jak mam TV z odświeżaniem 60Hz to nie będę odczuwać żadnej większej płynności np. na 90FPS ? Ergo - nic mi nie da 4090 z wyjątkiem kultury pracy ?

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.11.2022 o 01:58, Minciu napisał:

dr habilitowany magister ekonomi jak rozumiem? :D 

Nawet jakby były te karty po dwie dychy, to i tak dalej ludki by je broniły. Taka wolejnka zieloni vs zieloni, dla odmiany nie potrzeba nawet czerwonych. Co już powinno zapalić lampkę w głowie.

Przy okazji jaką mamy inflację w Polsce? No kluczowa sprawa przy cenach podawanych w USD ;-) 

Dla każdego inflacja jest inna, dlatego tak trudno o jedną miarodajną wartość i dlatego tak łatwo jest manipulować tym wskaźnikiem. Chyba wszyscy się zgodzą, że 20-lat temu żywność w PL była lepszej jakości, a jak człowiek jechał na zachód, to się dziwił – jakie tam wszystko niedobre, sztuczne i papierowe. Dzisiaj już nie ma aż takiej różnicy, a żeby mieć tą samą jakość to często trzeba iść do sklepu z żywnością ekologiczną – a jakie tam są ceny to każdy wie :). Także inflacja rzeczywista jest o wiele większa, ale gdyby była uczciwie liczona to już dawno ludzie wyszli by na ulicę. Bo to że inflacja jest ukrytym podatkiem, to chyba wszyscy (nawet mało ogarnięci) wiedzą ;) 

Niestety jak łatwo ludzie dają sobą manipulować widać nawet po tej dyskusji na temat kart. Jestem wielkim przeciwnikiem korpo, ale twierdzić, że wysokie ceny kart to wina chciejstwa korpo jest mega naiwne. To nie korpo dokonują „operacji otwartego rynku” i „luzowania ilościowego”. Karty kosztują zawsze dokładnie tyle samo licząc realną siłą nabywczą pieniądza – bo gdyby mogły kosztować mniej to by kosztowały, póki nie mamy monopolu lub zmowy cenowej (piszę oczywiście o MSRP). Marże na kartach nie rosną z generacji na generację, a znamy je bo to są spółki giełdowe. Dlatego i tylko dlatego 4090 się sprzedaje, bo ludzie wiedzą świadomie lub podświadomie ile warte są ich pieniądze.

Przy realnej inflacji w USA rzędu 8-10% w ostatnich latach 700$ z 2017r jest warte obecnie 1200$. Więc faktycznie chciwość Nvidii to te 400$ jeśli uprzemy się że 4090 należy porównywać do 1080ti. Ja uważam, że nie do końca bo to jest produkt premium i seria 90 a nie 80ti. Fakt że jest to pocięty chip a 1080ti nie był jest mniej istotny – liczy się wydajność, a ta jest wystarczająca jak na produkt premium czy tam „dla entuzjastów” jak kto woli.

Edytowane przez pdb
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, hubio napisał:

Czyli jak mam TV z odświeżaniem 60Hz to nie będę odczuwać żadnej większej płynności np. na 90FPS

 Nie bo Ci TV tych klatek nie wyświetli, a do tego będzie je rwać co chwilę. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pdb napisał:

.

Przy realnej inflacji w USA rzędu 8-10% w ostatnich latach 700$ z 2017r jest warte obecnie 1200$. Więc faktycznie chciwość Nvidii to te 400$ jeśli uprzemy się że 4090 należy porównywać do 1080ti. 

To chyba inflacja dla kogoś, kto żyje tylko komputerami? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Minciu napisał:

To chyba inflacja dla kogoś, kto żyje tylko komputerami? 

Nie. Te 8-10% to szacowana, realna roczna inflacja w USA w ostatnich latach w całej gospodarce (po kryzysie w 2008 roku). Że akurat odpowiada mniej więcej inflacji na kartach to tylko potwierdza, że te szacunki są prawidłowe. Niestety smutna prawda jest taka że biedniejemy i dlatego te karty wydają się tak drogie. My w PL biedniejemy jeszcze bardziej, bo kurs dolara nie chce spadać ze znanych powodów, których już nie ma sensu przytaczać na tym forum. 

Edytowane przez pdb
  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, hubio napisał:

Czy może wiecie czy karty 4xxx, szczególnie 4090 mają jakiś specjalne sprzętowe wsparcie dla silnika Unreal 5.1 ? Bo ten silnik to zapiera dech w piersiach :) A może wiadomo o ile lepiej sobie na nim radzą 4090 niż 3090Ti ?:)

To raczej nie działa w ten sposób.

To technologie do generowania obrazu używane w silniku mogą być akcelerowane przez karty graficzne.

Jest taki test Forest-costam do ściągnięcia na UE5.

Jeszcze nie było UE5.1 jak to wydawano.

Na 3090 w 1440p w miejscu testowym (las,woda,kamienie,itp)miałem 25-27fps o ile pamiętam.

Na 4090 w tym samym miejscu 60-65fps.

Więc skok wydajności spory.

Edytowane przez zachy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, hubio napisał:

Kultura pracy i cisza niezaprzeczalna i wszyscy to potwierdzają, ale ty naprawdę widzisz różnicę pomiędzy 60fps a 90fps ?

Współczuję że Twoja percepcja jest tak słaba i nie potrafisz odczuć przyjemności z grania w 100+ FPS.

Ja widzę różnicę między 100 a 140 i dla mnie słowo płynność zaczyna się od 120 FPS.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, hubio napisał:

Kultura pracy i cisza niezaprzeczalna i wszyscy to potwierdzają, ale ty naprawdę widzisz różnicę pomiędzy 60fps a 90fps ? Dla mnie od 60fps to już jest zawsze płynnie.

60fps jest spoko i takiego miałem locka w cyberku poprzednio. Teraz jest 80 i jest różnica. Jest przyjemniej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te generowanie klatek jest trochę bez sensu. Karta traci moc na wytworzenie dodatkowej klatki z sąsiednich klatech. Nie lepiej by było jak by wspomogła przy obliczaniu normalnych klatek  :hmm: No było by lepiej ale nie tak efekciarski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, skypan napisał:

Te generowanie klatek jest trochę bez sensu. Karta traci moc na wytworzenie dodatkowej klatki z sąsiednich klatech. Nie lepiej by było jak by wspomogła przy obliczaniu normalnych klatek  :hmm: No było by lepiej ale nie tak efekciarski.

To sobie włącz DLSS2 zamiast DLSS3 i masz użycie pełnej mocy. DLSS3 działa inaczej i używa dodatkowego układu który robi frame interpolation. I też używa pełnej mocy układu graficznego, Poczytaj i zrozum jak to działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Konradox napisał:

I też używa pełnej mocy układu graficznego, Poczytaj i zrozum jak to działa.

To ty nie zrozumiałeś co napisałem. Używa pełnej mocy do generowania "fejkowych klatek" a nie "normalnych".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, skypan napisał:

To ty nie zrozumiałeś co napisałem. Używa pełnej mocy do generowania "fejkowych klatek" a nie "normalnych".

GPU nie generuje fejkowych klatek, robi to układ odpowiedzialny tylko za frame interpolation. W tym czasie GPU pracuje mniej więcej tak jak by nie było frame interpolation. Także żadna moc nie jest tracona aby robić jak to napisałeś fejkowe klatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Konradox napisał:

To sobie włącz DLSS2 zamiast DLSS3 i masz użycie pełnej mocy. DLSS3 działa inaczej i używa dodatkowego układu który robi frame interpolation. I też używa pełnej mocy układu graficznego, Poczytaj i zrozum jak to działa.

FG nie ma nic wspolnego z DLSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, kadajo napisał:

FG nie ma nic wspolnego z DLSS

Zgadza się. W zasadzie można włączyć DLSS + FG w tym samym czasie. Ale FG Nvidia nazwała DLSS3. Więc jakby oni to wrzucili tym nazewnictwem do jednego wora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, skypan napisał:

Te generowanie klatek jest trochę bez sensu. Karta traci moc na wytworzenie dodatkowej klatki z sąsiednich klatech. Nie lepiej by było jak by wspomogła przy obliczaniu normalnych klatek  :hmm: No było by lepiej ale nie tak efekciarski.

1. FG przydaje się tam gdzie CPU nie daje rady 

Przykład SpiderMan Morales - 9900K 5.0 Ghz + 4090. W rozdzielczości 4K MAKS wypluwa 70 - 80 fps. Przy czym widać że GPU się nudzi pracuje na 50 - 60 %, natomiast CPU dobija do 95 %. GPU nie dostaje wystarczająco dużo danych od CPU 

Włączenie FG skutkuje poniesieniem FPS do 120 - 150.

2. Zapowiedziany jest no0wy RT który ma zjadać moc 4090 jak szalony.

Przykład z zapowiedzi CP2077 - według NV 4090 w 4K z nowym trybem RT ma generować 22 - 25 fps. Włączenie FG poniesie wyświetlanie klatek do poziomu 44 - 50 ( więc spokojnie da się już grać ) bez używania DLSS 2.4 

  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...