Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, Monaro napisał:

Kiedyś gdzieś wyczytałem, że jak cały komp bierze max prądu X Watt, to należy mieć zasilacz X razy 2.  Po Time Spy  700 Watt. Zasilacz 1400W ?  Nie robiłem obróbki video jeszcze, a tam będzie więcej.

Przy 50-60% obiciążenia zasilacz ma przeważnie najwyższą sprawność. Około 2-3% wyższą niż przy 80-90% obciążenia. I tyle. Z zasiłką 850W też będzie działać. 

 

31 minut temu, kadajo napisał:

To nie jest narzekanie tylko śmieszna jest sytuacja gdzie kupujesz kartę, topowa dodajmy która jak już wiadomo z najmniejszym nawet UV tarci na wydajności, nie potrzebuje tego UV bo ma bardzo wydajne chłodzenie i się nie grzeje a ludzie dalej to robią i jeszcze to próbują usprawiedliwiać ze w sumie to nie tracą na wydajności, a nawet jak tracą to w sumie i tak ta wydajność jest na wyrost i nie jest im potrzebna. A za chwile bija się o każdy FPS i czy aby karta nie ma BN z CPU itp. Albo za chwile śmieją się z kogoś że kupuje takie i takie GPU do FHD, albo grania w FPS lock czy nie używania Gsync.
Po co kupujesz topowe GPU jak za chwile je kaleczysz i jeszcze piszesz ze w sumie to ci taka wydajność nie potrzebna.
Jak się nad tym zastanowisz to jest to farsa i śmiech na sali.

Śmiech na sali to są takie komentarze. To karty z fabryki wyjeżdżają z idealnymi ustawieniami, optymalnym perf/wat i już nic nie można poprawić? Bo siara? Czas chyba zamknąć to forum. 

Jak w Metro Exodus mogę mieć 112 fps @450W, albo 104 fps @320W, to wybieram to drugie. Może dla ciebie to kaleczenie GPU, dla mnie to optymalizacja. Jeśli gdzieś faktycznie potrzebuję każdy procent wydajności (np. w VR), włączam sobie profil z OC i niech ciągnie nawet 500W. Nie znaczy, że muszę tak kartę cisnąć 24/7. 

Edytowane przez someI
  • Haha 2
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, someI napisał:

Ja też nie ogarniam, to już UV wam zaczął przeszkadzać?

Zaczyna się narzekanie dla samego narzekania. 

Nie. Po prostu PCtowiec MUSI dłubać. ZAWSZE.
Kiedyś OC, teraz UV. Zawsze coś.
Jak ktoś ma default z pudła to lamus. :)


 

53 minuty temu, JDM napisał:

Temperatury, zapomniałeś o temperaturach. Powyżej 70 stopni to już się rdzeń topi. No i hałas, ale tu akurat to i ja mam zboczenie.

Przecież 40xx zaprojektowane były pod gorące układy, stąd chłodnice wielkości małego fiata i gabaryt karty w ok. średniego monitora, a SĄ ZIMNE bez kombinacji.
No, ale są "za mało zimne". Zawsze mogą być zimniejsze. Przy 50xx przejdziemy na tryb GPU, jako klimatyzacja. ;)

 

  

56 minut temu, Romanoszczak36 napisał:

Ta firma Inno3d to chyba troche niższa półka niż np. Gigabyte czy MSI ? Ktoś się orientuje ? Jak wygląda sytuacja z chłodzeniem (głośność i temp) ?

Adekwatna do ceny = same pochwały a do tego ie piszczą cewki.

 

 

46 minut temu, kadajo napisał:

To nie jest narzekanie tylko śmieszna jest sytuacja gdzie kupujesz kartę, topowa dodajmy która jak już wiadomo z najmniejszym nawet UV tarci na wydajności, nie potrzebuje tego UV bo ma bardzo wydajne chłodzenie i się nie grzeje a ludzie dalej to robią i jeszcze to próbują usprawiedliwiać ze w sumie to nie tracą na wydajności, a nawet jak tracą to w sumie i tak ta wydajność jest na wyrost i nie jest im potrzebna. A za chwile bija się o każdy FPS i czy aby karta nie ma BN z CPU itp. Albo za chwile śmieją się z kogoś że kupuje takie i takie GPU do FHD, albo grania w FPS lock czy nie używania Gsync.
Po co kupujesz topowe GPU jak za chwile je kaleczysz i jeszcze piszesz ze w sumie to ci taka wydajność nie potrzebna.
Jak się nad tym zastanowisz to jest to farsa i śmiech na sali.

DOKŁADNIE to miałem na myśli.

Tym bardziej, że mamy taką tendencję "oszczędzania" poprzez dokładanie kasy do lepszego, bo tańszego - to nie warto.
Zatem... załóżmy, że jest 4090 za 10K, i ktoś wypuszcza (jak kiedyś ver OC!) kartę, ale UV - 4090 ver. UV.
Skręcona fabrycznie / optymalnie na 90% - 10% mniej wydajna i 10% tańsza. Będzie schodziła?
Czy będzie spanie, że jednak nie warto! Że lepiej dołożyć te 10% i mieć 10% zapasu. ;)
A jak już w budzie grubas, to... a może sobie zrobię UV, po co mi aż tyle - "karta się niszczy". ?

Tylko o to chodzi i tylko to mnie bawi.

 

Edytowane przez *** ChOpLaCz ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, someI napisał:

Śmiech na sali to są takie komentarze. To karty z fabryki wyjeżdżają z idealnymi ustawieniami, optymalnym perf/wat i już nic nie można poprawić?

A kiedy będzie dobrze Twoim zdaniem? Jak przewidujesz? Kiedy będzie sprzęt idealny bez poprawiania?
Taki, gdzie masz 110% kaganiec na napięcia, mhz, obroty i wszystko zblokowane z fabryki? 

Bo od dawna nie było TAK DOBREGO rozdania, jak 40xx.
Zimne, wydajne i jeszcze prądowo sympatyczniejsze od 30xx (tylko cholernie drogie - owszem).
I dalej dłubanki.

Edytowane przez *** ChOpLaCz ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, someI napisał:

Przy 50-60% obiciążenia zasilacz ma przeważnie najwyższą sprawność. Około 2-3% wyższą niż przy 80-90% obciążenia. I tyle. Z zasiłką 850W też będzie działać. 

OK 

Zrobiłem szybkie rozeznanie. Wiem, że wchodzi ATX 3.0 i za nowe certyfikaty trzeba płacić. Zasilaczy nadal nie ma. Ale niedługo ma być MSI.

Który lepszy ?    

MSI MEG Ai1300P PCIe5.0 1300W 80 Plus Platinum - Zasilacze do komputera - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Platinum 1 kabel 16 pin

Zasilacz Seasonic PRIME PX-1600 80Plus Platinum 1600W - ProLine

300 W więcej, Platinum ale ma 2 kable 16 pin.

Czy ten 1600 nie będzie lepszy, mimo że nie opłacili certyfikatu 3.0?

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Monaro napisał:

Ma ktoś 4090 RTX na zasilaczu 850W?

Jest a co? 3080ti po oc pobierała więcej niż 4090 po oc. 850w starcza na luzie.

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, someI napisał:

Śmiech na sali to są takie komentarze. To karty z fabryki wyjeżdżają z idealnymi ustawieniami, optymalnym perf/wat i już nic nie można poprawić? Bo siara? Czas chyba zamknąć to forum. 

Jak w Metro Exodus mogę mieć 112 fps @450W, albo 104 fps @320W, to wybieram to drugie. Może dla ciebie to kaleczenie GPU, dla mnie to optymalizacja. Jeśli gdzieś faktycznie potrzebuję każdy procent wydajności (np. w VR), włączam sobie profil z OC i niech ciągnie nawet 500W. Nie znaczy, że muszę tak kartę cisnąć 24/7. 

No i fajnie, ale przestań się tłumaczyć i dorabiać do tego jakąś filozofie. :)

  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Przecież 40xx zaprojektowane były pod gorące układy, stąd chłodnice wielkości małego fiata i gabaryt karty w ok. średniego monitora, a SĄ ZIMNE bez kombinacji.

Ale ja to wiem, przy UV 4080 robionae na pałę wyniki z TS Extreme były u mnie ~ 700punktów niższe, a temperatury 10 stopni niższe przy wiatrakach ~ 1150rpm, gdzie UV było robione tylko dla jaj, bo bez niego temperatury i tak oscylowały w okolicy 70 stopni. Przy serii RTX 30xx UV to jest must have z racji temperatur, w 40xx to jest sztuka dla sztuki. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Monaro napisał:

OK 

Zrobiłem szybkie rozeznanie. Wiem, że wchodzi ATX 3.0 i za nowe certyfikaty trzeba płacić. Zasilaczy nadal nie ma. Ale niedługo ma być MSI.

Który lepszy ?    

MSI MEG Ai1300P PCIe5.0 1300W 80 Plus Platinum - Zasilacze do komputera - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Platinum 1 kabel 16 pin

Zasilacz Seasonic PRIME PX-1600 80Plus Platinum 1600W - ProLine

300 W więcej, Platinum ale ma 2 kable 16 pin.

Czy ten 1600 nie będzie lepszy, mimo że nie opłacili certyfikatu 3.0?

 

Seasonic bez dwóch zdań. Topowa firma w produkcji zasilaczy, zresztą taki Asus dla przykładu korzystać z ich rozwiązań dla swoich zasilaczy serii ROG. W praktyce są to rebrandowane Seasonic'ki poprostu. MSI nigdy nie miałem ale mając jeszcze do wyboru Seasonic'a to MSI nie brałbym pod uwagę osobiście ? 

Do Twojego konfigu 1200-1300W starczy z zapasem ?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Romanoszczak36 napisał:

Ta firma Inno3d to chyba troche niższa półka niż np. Gigabyte czy MSI ? Ktoś się orientuje ? Jak wygląda sytuacja z chłodzeniem (głośność i temp) ?

Inno na rynku jest wiele lat. W Europie jest mniej znana, zazwyczaj korzystają z referencyjnych PCB + swoje chłodzenia. w serii 40 nie są najgorsze, 4090 utrzymują w temp ~ 65 stopni. Modele fajnie się kręcą, zablokowany TDP na poziomie 450 W. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, JDM napisał:

Ale ja to wiem, przy UV 4080 robionae na pałę wyniki z TS Extreme były u mnie ~ 700punktów niższe, a temperatury 10 stopni niższe przy wiatrakach ~ 1150rpm, gdzie UV było robione tylko dla jaj, bo bez niego temperatury i tak oscylowały w okolicy 70 stopni. Przy serii RTX 30xx UV to jest must have z racji temperatur, w 40xx to jest sztuka dla sztuki. 

Taka sztuka dla sztuki, że po UV z grzałki robisz akceptowalną karte przy kosmetycznym spadku wydajności. Zrobiłbyś test na ślepo i bramka UV byłaby zawsze wybierana przynajmniej na bydlęcej mocy - 4090;)

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o stosunek wydajność/temperatury/hałas. Pobór mocy mnie zupełnie nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Monaro napisał:

A na 4090 

IMG-1851.jpg

Zagrałem kilka meczy TDM i najczęściej  widać 220-230 a temperatura  58C  Inno3d.

Takie małe sprostowanie. Może komuś przyda się. Testy zapisują wynik chwilowy, a to co mamy przez większość czasu może wyglądać troszkę inaczej.

Też myślę, że Seasonic 1600 lepszy. Według mnie lepszy, niż te Seasonic Gold  3.0 ATX co mają być w styczniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak pobór mocy bez UV mam nawet 1.5x wyższy to po UV co się dzieje z temp i hałasem? Każdy opowiada bajki, że go pobór mocy go nie intetesuje póki za oknem jest chłodno i komp grzeje nogi?

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że po UV zmniejsza się moc. Ale jakby to oddzielić i byłoby do wyboru - 300W z gniazdka i cisza vs 200W z gniazdka i ta sama wydajność ale głosniej to wolabym więcej dopłacić elektrowni za ciszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Monaro napisał:

Ma ktoś 4090 RTX na zasilaczu 850W?

Posiadam.

Najwyższy pobór z gniazdka całego kompa jaki widziałem to 610W, więc i słabszy zasilacz da radę ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

A kiedy będzie dobrze Twoim zdaniem? Jak przewidujesz? Kiedy będzie sprzęt idealny bez poprawiania?

Nigdy nie będzie idealnie prosto z fabryki, bo sprzęt zawsze musi mieć margines na loterię krzemową. Nawet największy kartofel nie może się crashować na fabrycznych zegarach po wyjęciu z pudełka. Do tego widzimisię producenta, który żeby być na szczycie tabeli w recenzjach, dowali 30% więcej watów, żeby o kilka procent podbić zegary. Rozejrzyj się, w procesorach masz obecnie ten sam trend. I też ludzie zamiast kręcić w górę bawią się w UV i różne "eco mode". 

Przy tych kartach od początku było mówione, że są bez sensu wyżyłowane.

 

1 godzinę temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Przecież 40xx zaprojektowane były pod gorące układy, stąd chłodnice wielkości małego fiata i gabaryt karty w ok. średniego monitora, a SĄ ZIMNE bez kombinacji.
No, ale są "za mało zimne". Zawsze mogą być zimniejsze.

Wolę, jak karta jest zimna przy 900RPM, niż przy 1400RPM. Bardziej łopatologicznie już nie wytłumaczę. Tobie się chyba wydaje, że jak karta pompuje 450-500W do obudowy to wszystko ok póki chłodzenie wyrabia. Ok, zobaczymy latem. Może do tego czasu coś już kupisz  ;)

2 godziny temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Zatem... załóżmy, że jest 4090 za 10K, i ktoś wypuszcza (jak kiedyś ver OC!) kartę, ale UV - 4090 ver. UV.
Skręcona fabrycznie / optymalnie na 90% - 10% mniej wydajna i 10% tańsza. Będzie schodziła?

Zdziwiłbyś się. Cena Czyni Cuda. Chyba, że karta byłaby pocięta lub zablokowana i ani Mhz więcej. Wtedy to byłby kiepski interes, analogicznie do 4080.

1 godzinę temu, kadajo napisał:

No i fajnie, ale przestań się tłumaczyć i dorabiać do tego jakąś filozofie. :)

Nie dorabiam filozofii, podaję liczby jakie widzę u siebie. To nie ja tutaj ciągle teoretyzuję jak ustawiać, jak używać, albo co siedzi w głowach ludzi, którzy te karty kupują (albo tych co nie kupują). 

  • Haha 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Romanoszczak36 napisał:

Jak myślicie Szanowni Forumowicze przesiadka z 3080 na 4080 ma jakikolwiek sens teraz ? 

Jak masz kasę to czemu nie :)

Zależy jaki masz próg bólu.

Np. ja byłbym skłonny przy zmianie karty dopłacić max 100% do tego co teraz bym dostał za 3080TUF.

I musiała by być to karta pomiędzy 4080 a 4090.

A że nie ma na to szans, więc siedzę zadowolony z mojej 3080.

  • Thanks 1
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Romanoszczak36 napisał:

Jak myślicie Szanowni Forumowicze przesiadka z 3080 na 4080 ma jakikolwiek sens teraz ? 

Ja mysle ze trzeba miec wlasne zdanie i zapytac siebie czy potrzebujesz wiecej mocy oraz czy koszt zmiany jest dla ciebie akceptowalny. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, MarcoSimone napisał:

Jak masz kasę to czemu nie :)

Zależy jaki masz próg bólu.

Np. ja byłbym skłonny przy zmianie karty dopłacić max 100% do tego co teraz bym dostał za 3080TUF.

I musiała by być to karta pomiędzy 4080 a 4090.

A że nie ma na to szans, więc siedzę zadowolony z mojej 3080.

Dokładnie tak samo uważam.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, someI napisał:

Nie dorabiam filozofii, podaję liczby jakie widzę u siebie. To nie ja tutaj ciągle teoretyzuję jak ustawiać, jak używać, albo co siedzi w głowach ludzi, którzy te karty kupują (albo tych co nie kupują). 

Oczywiście że dorabiasz. A jeśli nie odpowiada ci czyjś punkt widzenia to po co na niego odpowiadasz albo nawet włączasz się do dyskusji skoro to nie ty teoretyzujesz ? Niby nie macie problemu i was nic nie obchodzi co kto mysli ale za każdym razem jak się ktoś odezwie to stawiacie kontrę. Dlaczego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortnite dzisiaj zaimplementowal najnowsze ficzery z Unreal Engine 5 (Lumen), usunieto tez DLSS. Testujcie na 4090 w 4k z RT (jest tez Wiedzmin dodany)

Ja na 3070 w 1440p mam 50fps

Edytowane przez cyberpunk2020
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Romanoszczak36 napisał:

Jak myślicie Szanowni Forumowicze przesiadka z 3080 na 4080 ma jakikolwiek sens teraz ? 

Wydajnościowo oczywiście, ekonomicznie nie, a już w przeddzień wyjścia gpu AMD, to zupełnie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, cyberpunk2020 napisał:

Fortnite dzisiaj zaimplementowal najnowsze ficzery z Unreal Engine 5 (Lumen), usunieto tez DLSS. Testujcie na 4090 w 4k z RT (jest tez Wiedzmin dodany)

Usunięto DLSS ? :E

Michael-jackson-eating-popcorn GIFs - Get the best GIF on GIPHY

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście że to fronite xd

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...