Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Romanoszczak36 napisał:

Grubo po głowie chodziła mi przesiadka z 3080 na 4080 ale serio widzę że nie tylko ja myślę że to nieopłacalne.

Teraz po głowie chodzi 4090 ale cena musi spaść. 3080 Gigabyte kupiłem za 4800 zl wiec spoko cena i mega zadowolony jestem. 

Jak oceniacie Gigabyte na tle takich firm jak Asus czy MSI ? 

To ta sama półka. Kwestia gustu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ta inflacja wszędzie jest tak liczona tj. wszędzie jest wyższa niż to oficjalnie jest podawane ale taka jest metodologia, co zrobisz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilny temat. 

Jaka obudowa do rtx4080 ? Jest problem podłączyć wtyczkę w p400a bo szyby nie zamknie. Montaz wertykalny odpada, komp składany za granica, koszt potężny takiej zabawy. Karta 4080 aero od gigabyte , 150mm szerokości. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, lpcl napisał:

Tylko, że ta inflacja wszędzie jest tak liczona tj. wszędzie jest wyższa niż to oficjalnie jest podawane ale taka jest metodologia, co zrobisz. 

Nie posługiwać się CPI bo to jest naiwne, jak wiara w polityków i socjalizm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, novi napisał:

Pilny temat. 

Jaka obudowa do rtx4080 ? Jest problem podłączyć wtyczkę w p400a bo szyby nie zamknie. Montaz wertykalny odpada, komp składany za granica, koszt potężny takiej zabawy. Karta 4080 aero od gigabyte , 150mm szerokości. 

P500-A DRGB? Corsair D5000 Air flow? Lian li o11 dynamic czy tam dynamic xl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie można podniesc ceny produktu o 100 czy 200 procent szczególnie jak on już był drogi bo to strzał w kolane przeciez.
Ceny kart a w szczególności Nv są z dupy i kompletnie oderwane od rzeczywistości. To co dwa lata temu było spowodowane przez scalperów i krypto oszołomów dziś jest uznawane za "tak ma być" bo robi to Nv. No nie rozśmieszajcie mnie :E
Karta do grania w gierki za 7-10 tys. chyba komuś mózg przestał działać :D
Tak samo ceny innych podzespołów, oni zobaczyli co się dzieje na rynku GPU i podłapali temat.

Spoko kto chce nich kupuje, ale powodzenia tym firma na dłuższą metę się z tego utrzymywać.

 

  • Like 1
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MSF Koi napisał:

P500-A DRGB? Corsair D5000 Air flow? Lian li o11 dynamic czy tam dynamic xl?

Dopiero po południu obadam , ale według sklepu ludzie biorą o11 + wertykalne mocowanie, koszt takiej zabawy za duży. Sama o11 ujdzie, tylko sprzedawca twierdzi że się nie zmieści . Mowa o wersji o11 Evo. Ja mam do niego z 2000km, żeby pomóc, więc trochę za daleko :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, lukadd napisał:

Ma nvidia oficjalnie ze względu na kurs dolara zmieniła ceny za FE na Europę. 4090 teraz 1859euro, a 4080 1399euro. Wcześniej było 1949 i 1469.

Podobnie dotyczy to zakupu niereferentów przez dystrybutorów, lepszy kurs waluty to zawsze te kilka % do przodu. A, że 4080 się słabo sprzedają to dodatkowo powstrzymuję sklepy przed narzucaniem wysokiej marży.

Zdajesz sobie sprawę, że jakby karty się sprzedawały to by nie obniżyli oficjalnej ceny MSRP nawet gdyby dolar spadł o 30% od szczytu kursu?
Na allegro powoli masowo sprzedają karty z koparek, 3090 idzie już kupić za 3400 zł i to w hurtowych ilościach w idealnym stanie o czym pisał kolega w innym temacie - ma wrzucić recenzję po testach na weekend.
 

Jest krach na rynku i wszystko powinno tanieć, to już nie te czasy to firmy sprzedawały górnikom na paletach karty. Teraz z tymi cenami to będzie to stać 2 lata na półkach i nikt tego nie kupi, bo jest wysyp kart z koparek.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, michal-prezes1 napisał:

Zdajesz sobie sprawę, że jakby karty się sprzedawały to by nie obniżyli oficjalnej ceny MSRP nawet gdyby dolar spadł o 30% od szczytu kursu?
Na allegro powoli masowo sprzedają karty z koparek, 3090 idzie już kupić za 3400 zł i to w hurtowych ilościach w idealnym stanie o czym pisał kolega w innym temacie - ma wrzucić recenzję po testach na weekend.
 

Jest krach na rynku i wszystko powinno tanieć, to już nie te czasy to firmy sprzedawały górnikom na paletach karty. Teraz z tymi cenami to będzie to stać 2 lata na półkach i nikt tego nie kupi, bo jest wysyp kart z koparek.

Nie no masowo to już sprzedali, teraz to ci co zaspali sprzedają, normalnie za 3k mogłeś trafić 3090 czy 3080ti niedawno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, novi napisał:

Dopiero po południu obadam , ale według sklepu ludzie biorą o11 + wertykalne mocowanie, koszt takiej zabawy za duży. Sama o11 ujdzie, tylko sprzedawca twierdzi że się nie zmieści . Mowa o wersji o11 Evo. Ja mam do niego z 2000km, żeby pomóc, więc trochę za daleko :/

A jakby zostawić Phanteksa 400A i kupić kabel, który da się łatwiej kształtować? Jak w UK, to mogą z Amazona wziąć szybko Fasgear (kabel do bezpośrednio zasilacza, albo adapter). Mam taki, polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kadajo napisał:

Ale nie można podniesc ceny produktu o 100 czy 200 procent szczególnie jak on już był drogi bo to strzał w kolane przeciez.
Ceny kart a w szczególności Nv są z dupy i kompletnie oderwane od rzeczywistości. To co dwa lata temu było spowodowane przez scalperów i krypto oszołomów dziś jest uznawane za "tak ma być" bo robi to Nv.

 

A dodatkowo obudzimy się z ręką w nocniku w PL, gdy w końcu zostaną zdjęte wszelkie osłony, vat na żarcie itd.
Ceny zostaną na poziomie z dziś, ale + VAT, który jest dziś obniżony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, kadajo napisał:

Ale nie można podniesc ceny produktu o 100 czy 200 procent szczególnie jak on już był drogi bo to strzał w kolane przeciez.
Ceny kart a w szczególności Nv są z dupy i kompletnie oderwane od rzeczywistości. To co dwa lata temu było spowodowane przez scalperów i krypto oszołomów dziś jest uznawane za "tak ma być" bo robi to Nv. No nie rozśmieszajcie mnie :E
Karta do grania w gierki za 7-10 tys. chyba komuś mózg przestał działać :D
Tak samo ceny innych podzespołów, oni zobaczyli co się dzieje na rynku GPU i podłapali temat.

Spoko kto chce nich kupuje, ale powodzenia tym firma na dłuższą metę się z tego utrzymywać.

 

No czego tu nie rozumiesz podnieśli cenę o tyle ile chcieli a skoro oni dostarczają tylko ten produkt tzn. że inflacja faktycznie tyle wynosi, a to co w TV mówią o inflacji to bajki. ?

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, msky7300 napisał:

A jakby zostawić Phanteksa 400A i kupić kabel, który da się łatwiej kształtować? Jak w UK, to mogą z Amazona wziąć szybko Fasgear (kabel do bezpośrednio zasilacza, albo adapter). Mam taki, polecam.

Szwecja. Dzięki, obadamy temat pod wieczór. W ostateczności weźmie o11 dynamic Evo + tej firmy kabel, to powinno się zmieścić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

A dodatkowo obudzimy się z ręką w nocniku w PL, gdy w końcu zostaną zdjęte wszelkie osłony, vat na żarcie itd.
Ceny zostaną na poziomie z dziś, ale + VAT, który jest dziś obniżony.

Nie chcę tutaj spamować ale z wieloma produktami to jest jak z tą nvidią tj. inflacja rośnie to dlaczego nie dojechać ludzi +20%, +30% ponad faktyczny poziom inflacji (koszty produkcji plus narzut) skoro jest ogólna świadomość wysokiej inflacji to czemu nie? Jak to zmierzysz? Musiałbyś każdemu w rachunki zaglądać. 

Edytowane przez lpcl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzieliscie nowe obudowy od Fractala? Chyba nigdy nie widzialem ladniejszej obudowy. Dodatkowo z boku jest mesh zamiast okna i mozna zamontowac 2 wentyle.

North-Family-2560-1920x1080.jpg

maxresdefault.jpg

12 minut temu, lpcl napisał:

Nie chcę tutaj spamować ale z wieloma produktami to jest jak z tą nvidią tj. inflacja rośnie to dlaczego nie dojechać ludzi +20%, +30% ponad faktyczny poziom inflacji (koszty produkcji plus narzut) skoro jest ogólna świadomość wysokiej inflacji to czemu nie? Jak to zmierzysz? Musiałbyś każdemu w rachunki zaglądać. 

Bo kompletnie do tego zle podchodzisz, to tlumaczyl Moors Law w podcascie ostatnio. Jak normalny czlowiek dostaje po dupie bo musi zaplacic 50% wiecej za jedzenie, 40% wiecej za mieszkanie, 30% wiecej za przedszkole dla dziecka, to TYM BARDZIEJ wymaga zeby ceny kart graficznych byly nizsze bo ich poprostu nie kupi.

Nikogo nie obchodzi jakie Nvidia ma koszty produkcji jak Xbox kosztuje 2tys pln i dziala tak samo.

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, cyberpunk2020 napisał:

A widzieliscie nowe obudowy od Fractala? Chyba nigdy nie widzialem ladniejszej obudowy. Dodatkowo z boku jest mesh zamiast okna i mozna zamontowac 2 wentyle.

North-Family-2560-1920x1080.jpg

maxresdefault.jpg

Bo kompletnie do tego zle podchodzisz, to tlumaczyl Moors Law w podcascie ostatnio. Jak normalny czlowiek dostaje po dupie bo musi zaplacic 50% wiecej za jedzenie, 40% wiecej za mieszkanie, 30% wiecej za przedszkole dla dziecka, to TYM BARDZIEJ wymaga zeby ceny kart graficznych byly nizsze bo ich poprostu nie kupi.

Nikogo nie obchodzi jakie Nvidia ma koszty produkcji jak Xbox kosztuje 2tys pln i dziala tak samo.

Ale ja tutaj nie bronię nvidii, tylko odnosiłem się do innych cen i że podobnie robią do nvidii albo odwrotnie tj. nvidia kopiuje. Tylko różnica taka, że chlebek kupisz a nowego gpu za 7k niekoniecznie. Źle mnie zrozumiałeś. 

Edytowane przez lpcl
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, lpcl napisał:

Nie chcę tutaj spamować ale z wieloma produktami to jest jak z tą nvidią tj. inflacja rośnie to dlaczego nie dojechać ludzi +20%, +30% ponad faktyczny poziom inflacji (koszty produkcji plus narzut) skoro jest ogólna świadomość wysokiej inflacji to czemu nie? Jak to zmierzysz? Musiałbyś każdemu w rachunki zaglądać. 

To można sprawdzić, poprzez sprawdzanie marży. To są spółki giełdowe i one nie zatajają swojej marży, bo tym mogą zachęcić inwestorów (skoro mogę sobie pozwolić na wyższą marżę, to znaczy że mam zajebistą firmę i produkty). Zatem - jeśli by faktycznie Nvidia nas doiła to by im marże wzrosły na takie jak są np. w Porshe ;) a puki co tak nie jest - znaczy to ze zysk się rozkłada mniej więcej równomiernie i pazerność Nv nie wzrosła jakoś drastycznie. Chwyty z wyprzedawaniem poprzedniej serii już były stosowane przy serii 2000 jak natłukli pascali od groma nie wiadomo po co.

Cały czas mam wrażenie, że popełniane są te same błędy - porównywanie 4090 do 1080ti czy 3060 do 4070ti ostatnio. No nie można porównywać produktów z innych półek. To, że Vokswagen zrobił sobie arteona to nie znaczy, że ma kosztować tyle co pasek, bo to panie przecież podobny samochód i kiedyś pasek był topowy. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podręcznikowo to wygląda tak:

1) Nvidia stosuje Price Skimming, czyli strategię cenową, w której ustala wyższe ceny za swoje produkty (o wyższej jakości; ceny premium), aby przyciągnąć nabywców, którzy mogą sobie pozwolić na wyższe wydatki, a następnie stopniowo obniża ceny, aby dotrzeć do klientów z innych segmentów rynku, którzy mają mniejsze budżety.

2) AMD stosuje dokładnie odwrotną strategię - Penetration Pricing - w której wchodzi na rynek z niskimi cenami, aby szybciej zdobyć udział w rynku i bazę klientów, a następnie podnosi ceny, aby zoptymalizować marże w dłuższej perspektywie.

 

Edytowane przez msky7300
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, pdb napisał:

pazerność Nv nie wzrosła jakoś drastycznie

Serio ?

 

16 minut temu, pdb napisał:

Cały czas mam wrażenie, że popełniane są te same błędy - porównywanie 4090 do 1080ti czy 3060 do 4070

Wystarczy porównać 3080 vs 4080, dalej będziesz twierdził, że nie wzrosła pazerność i nie  podniosła ceny drastycznie ? 

Edytowane przez Pitt_34
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Pitt_34 napisał:

Serio ?

 

Wystarczy porównać 3080 vs 4080, dalej będziesz twierdził, że nie wzrosła pazerność i nie  podniosła ceny drastycznie ? 

Nie no kurde, myślałem, że nie muszę już dodawać, (bo pisałem to już z 10 razy wcześniej) że cena 4080 jest zaporowa i pod żadnym pozorem nie należy jej teraz kupować. Gdyby nie seria 3000, któej znowu naprodukowali od groma, to by kosztowała 900-1000 i tak się stanie za kilka miechów. Jeśli tak się nie stanie to posypię głowę popiołem i przyznam Ci rację :) 

Generalnie to można odebrać też jako pazerność, że nie chcą obniżyć cen i wyprzedać serii 3000. Ale z drugiej strony - nikt nie chce sprzedawać produktów poniżej kosztów i dokładać do interesu. 

Edytowane przez pdb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Pitt_34 napisał:

Wystarczy porównać 3080 vs 4080, dalej będziesz twierdził, że nie wzrosła pazerność i nie  podniosła ceny drastycznie ? 

Porównaj koszty wafli 8nm(10nm) vs 5nm TSMC koszty wzrosły ponad 3x ;) 

To może jednak NV zrobiła i robi złoty interes na Ampere? :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, michal-prezes1 napisał:

Zdajesz sobie sprawę, że jakby karty się sprzedawały to by nie obniżyli oficjalnej ceny MSRP nawet gdyby dolar spadł o 30% od szczytu kursu?
Na allegro powoli masowo sprzedają karty z koparek, 3090 idzie już kupić za 3400 zł i to w hurtowych ilościach w idealnym stanie o czym pisał kolega w innym temacie - ma wrzucić recenzję po testach na weekend.
 

Jest krach na rynku i wszystko powinno tanieć, to już nie te czasy to firmy sprzedawały górnikom na paletach karty. Teraz z tymi cenami to będzie to stać 2 lata na półkach i nikt tego nie kupi, bo jest wysyp kart z koparek.

Cena w dolcach jest cały czas ta sama. W euro jedynie pod kurs zmieniają. Nie tylko Nvidia z FE, Asus i karty od innych producentów są tak samo przeliczane z dolca na euro.

A co do kart FE wszystkie rzuty moment schodzą w Niemczech z NBB, w innych sklepach wszystkie ciekawsze oferty z nie referentów też zbyt długo nie leżą. O 4090 głównie piszę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sideband napisał:

Porównaj koszty wafli 8nm(10nm) vs 5nm TSMC koszty wzrosły ponad 3x ;) 

To może jednak NV zrobiła i robi złoty interes na Ampere? :szczerbaty:

No ale to 8nm to nie było chyba TSMC tylko Samsung. Trzeba by sprawdzić koszty wafli u Samsunga w momencie jak to produkowali a nie teraz ile wynosi u TSMC. Koszty 8nm mogły spaść bo teraz to już nie jest nowość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że Samsung chyba każdy o tym wie to nawet nie pisałem.

Koszty za wafel u Samsunga w 8nm to ~5000$, a 5nm TSMC to ~16000$. Już 7nm to było 10000$ za wafel.

TSMC mocno podnosi ceny oni od dawna są właściwie monopolistami na tym rynku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lpcl napisał:

Nie chcę tutaj spamować ale z wieloma produktami to jest jak z tą nvidią tj. inflacja rośnie to dlaczego nie dojechać ludzi +20%, +30% ponad faktyczny poziom inflacji (koszty produkcji plus narzut) skoro jest ogólna świadomość wysokiej inflacji to czemu nie? Jak to zmierzysz? Musiałbyś każdemu w rachunki zaglądać. 

DOKŁADNIE TAK.
Nie dosyć, że jest słabo i drogo, to na ten wózek można właśnie podorzucać i kto to sprawdzi.
W końcu kręgosłup strzeli, ale do tego czasu iluś tam to dźwignie.

Edytowane przez *** ChOpLaCz ***
  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...