Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, kadajo napisał:

Czemu RTX 4070 ma mieć taki niski zegar :E
Czy to nie było za wsze tak ze niższe układy miały wyższe zegary ?

Sztuczne ograniczanie? Ilość VRAM identyczna jak Ti, szyna również, jednostek mniej więc musieli jeszcze taktowanie obniżyć żeby wypadła gorzej.

Ciekawe czy będzie się dało podkręcić ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kadajo napisał:

Czemu RTX 4070 ma mieć taki niski zegar :E
Czy to nie było za wsze tak ze niższe układy miały wyższe zegary ?

Tylko 5% niższy od RTX 4070 Ti. Poza tym weź pod uwagę, że to jest tylko częstotliwość Boost a nie realna, którą karta będzie osiągać w grach. Według mnie Boost został ustalony na takim poziomie tylko po to żeby TDP było niskie.

 Jak tylko pojawią się testy wydajności RTX 4070 i porównanie z RTX 4070 Ti to się wreszcie przekonasz, że przepustowość pamięci w RTX 4070 Ti nie jest zbyt niska.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Nvidia zablokuje coś w układach RTX 4070 i niżej aby bron boże nie miały zbyt wysokiej wydajności to sięgną nowego poziomu dna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha, czyli jak RTX 4070 będzie miał o 23% niższą wydajność w grach od RTX 4070 Ti to zamiast przyznać, że RTX 4070 Ti nie jest ograniczany przez przepustowość pamięci, zaczniesz to tłumaczyć jakąś blokadą w RTX 4070. Dobrze rozumiem?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy każdy model dostanie FG? Bo argumentem było, że seria 3000 jest za słaba dla Frame Generator. Więc jak RTX 4060 dostanie, a 3090 nie, to będzie lekka beka :)

Edytowane przez galakty
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optical Flow Accelerator jest hardware'owy  w 40x0 i według Nvidii odtworzenie go programowo w 30x0 nie byłoby wydajne. 

Chociaż tezę, czy hardware potrzebny jest do wydajnego FG zweryfikuje AMD, jak wypuści swoją wersję, prawdopodobnie open na wszystkie karty jak FSR. 

Zrzut-ekranu-2023-01-31-103714.jpg

Zrzut-ekranu-2023-01-31-103909.jpg

 

Edytowane przez MSky7
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ampere też ma OFA, oczywiście też mniej wydajny niż Ada.
qdorKjL.png

20 minut temu, galakty napisał:

Ciekawe czy każdy model dostanie FG? Bo argumentem było, że seria 3000 jest za słaba dla Frame Generator. Więc jak RTX 4060 dostanie, a 3090 nie, to będzie lekka beka :)

Według mnie dostanie i ja nie widzę w tym nic śmiesznego. Jeżeli RTX 4060 będzie miał 5 razy mniej rdzeni Tensor niż RTX 4090 Ti to FG będzie miał 5 razy mniejszą wydajność i po prostu nie będzie miało żadnego sensu stosowanie go przy wyższej rozdzielczości wyświetlania, może już przy 1440p a na pewno przy 4K.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, SebastianFM napisał:

Acha, czyli jak RTX 4070 będzie miał o 23% niższą wydajność w grach od RTX 4070 Ti to zamiast przyznać, że RTX 4070 Ti nie jest ograniczany przez przepustowość pamięci, zaczniesz to tłumaczyć jakąś blokadą w RTX 4070. Dobrze rozumiem?

Co ?
Ja piszę o niemożliwości podkręcenia do wysokich wartości układu i pamięci.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A odniesiesz się w takim razie do mojego pytania czy zmieniłeś zdanie dotyczące szerokości szyny i przepustowości pamięci w RTX 4070 Ti?

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SebastianFM musiałby powstać układ zbliżony do 4070 Ti z większa szyna aby się przekonać ile tracimy z wydajności, przepustowość pamięci to przepustowość pamięci, skoro RTX 4070 Ti jest szybszy w niższych rozdzielczościach od 3090 to z większą przepustowością byłby jeszcze szybszy w wyższych rozdzielczościach karta tez powinna była mieć 14GB pamięci zamiast 12, a 4070 12 zamiast 8 czy 10. Ile niby 4070 ma mieć pamięci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4070 Ti jest według NV kartą do 1440p, więc nie dali większej przepustowości do 4K. Karta i tak jest wydajna, a że przegrywa z 3090 Ti... 

Jedynie bym się czepiał pamięci, mogliby dać te 14-16 GB, ale z drugiej strony 12 GB powinno wystarczyć do 1440p. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, MSky7 napisał:

Optical Flow Accelerator jest hardware'owy  w 40x0 i według Nvidii odtworzenie go programowo w 30x0 nie byłoby wydajne. 

OFA jest tylko sprzętowe i to od czasu Turinga. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, kadajo napisał:

@SebastianFM musiałby powstać układ zbliżony do 4070 Ti z większa szyna aby się przekonać ile tracimy z wydajności, przepustowość pamięci to przepustowość pamięci, skoro RTX 4070 Ti jest szybszy w niższych rozdzielczościach od 3090 to z większą przepustowością byłby jeszcze szybszy w wyższych rozdzielczościach karta tez powinna była mieć 14GB pamięci zamiast 12, a 4070 12 zamiast 8 czy 10. Ile niby 4070 ma mieć pamięci ?

Nie rozumiem czemu się przy tym upierasz, że da się to sprawdzić tylko na karcie z taką samą ilością jednostek i wyższą przepustowością pamięci. Podawałem ci już wcześniej przykład z RTX 4080, który ma tą samą częstotliwość, o 26,7% więcej jednostek i o 33,3% wyższą przepustowość pamięci. O ile ma wyższą wydajność w grach? Jeżeli RTX 4070 Ti byłby ograniczony przez przepustowość pamięci to RTX powinien mieć wydajność wyższą niż o te 26% a tak nie jest.
Jestem przekonany w 100%, że porównanie wydajności RTX 4070 i RTX 4070 Ti to potwierdzi.

Ja doszedłem do wniosku, że całe to zamieszanie z przepustowością wynika z błędu polegającego na porównywaniu z wydajnością RTX 30x0. Przy dużej ilości jednostek GPU w grach przy niskiej rozdzielczości nie jest w stanie osiągnąć 100% wydajności. Nie będę tutaj tego wyjaśniał, to jest fakt.

21 minut temu, galakty napisał:

4070 Ti jest według NV kartą do 1440p, więc nie dali większej przepustowości do 4K.

Tutaj nie masz racji. Jakie masz wogóle podstawy do tego, żeby tak twierdzić? 4K nie wymaga większej przepustowości pamięci. To jest jakiś już dawno nieaktualny mit. Ja mogę to prosto udowodnić a ty?

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SebastianFM napisał:

Tutaj nie masz racji. Jakie masz wogóle podstawy do tego, żeby tak twierdzić? 4K nie wymaga większej przepustowości pamięci. To jest jakiś już dawno nieaktualny mit.

W 1440p 4070Ti jest na równi lub przegania 3090 Ti

W 4K jest wolniejsza

Jeśli nie przepustowość, to co innego jest przyczyną? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, sideband napisał:

OFA jest tylko sprzętowe i to od czasu Turinga. 

:boink: Moja pomyłka. 

 

A różnice w wydajności w typowym zastosowaniu video nie są olbrzymie. Tak pokazuje specyfikacja

Zrzut-ekranu-2023-01-31-115604.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, galakty napisał:

W 1440p 4070Ti jest na równi lub przegania 3090 Ti

W 4K jest wolniejsza

Jeśli nie przepustowość, to co innego jest przyczyną? 

Napisałem w poprzedniej odpowiedzi. W większości gier to RTX'y 30x0 z dużą ilością jednostek w 1440p nie osiągają pełnej wydajności.

Są oczywiście wyjątki, np. Wiedźmin 3 DX11 lub DL2 z wyłączonym RT. Te gry wymagają wyższej przepustowości pamięci w 4K. Widać to w testach PurePC.
Wiedźmin 3 DX11, w 4K RTX 4080 jest wydajniejszy od RTX 4070 Ti o 33,8%.
https://www.purepc.pl/test-karty-graficznej-gigabyte-geforce-rtx-4070-ti-gaming-miales-byc-geforce-rtx-4080-12-gb-jednak-wyszlo-inaczej?page=0,16
DL2 z wyłączonym RT, w 4K RTX 4080 jest wydajniejszy od RTX 4070 Ti o 31,48%.
https://www.purepc.pl/test-karty-graficznej-gigabyte-geforce-rtx-4070-ti-gaming-miales-byc-geforce-rtx-4080-12-gb-jednak-wyszlo-inaczej?page=0,9

Edytowane przez SebastianFM
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, parcu napisał:

No i stało się. Znowu przełożyli dostawę Seasonic Vertexów w Proline. Tym razem z 14 lutego na 30 marca... To się robi już żałosne, te PSU początkowo miały być dostępne w połowie grudnia 2022! 

 

Wie ktoś może czy newegg wysyła do Polski normalnie? Tam mają być podobno 10 lutego.

www.newegg.com/amp/seasonic-vertex-gx-1000/p/N82E16817320022

Jeśli Vertex GX 1000w będzie kosztował faktycznie jak w preorderze na Proline 1350zł to moim zdaniem kompletnie nie ma sensu skoro najprawdopodobniej lepszy Be Quiet Dark Power 13 jest praktycznie w tej samej cenie i ma być ponoć dostawa w X-Kom 3-6 lutego.

Edytowane przez kwiatek13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SebastianFM nie upieram się, po prostu byłoby szybciej. Nvidia w tej chwili jest dla mnie firmą która coraz więcej ma zagrywek antykonsumenckich. Obrosła w piórka i zachowuje się jak Intel kilka lat temu. Mam szczerze nadzieję że tak samo jak Intel zapłacą za swoją pazerność i arogancję bo takie rzeczy lubią się mścić. Tak wolno im ale to nie znaczy że trzeba to popierać. Ostatecznie jestem na forum nie dlatego bo mam kartę nvidi czy procesor Intela. Jestem na forum bo lubię prowadzić dyskusje z osobami które mają podobne zainteresowania. Czasem się dogadujemy czasem nie ale dla mnie najważniejsze że jest dyskusja z której można się czegoś ciekawego dowiedzieć.

  • Like 4
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, SebastianFM napisał:

Napisałem w poprzedniej odpowiedzi. W większości gier to RTX'y 30x0 z dużą ilością jednostek w 1440p nie osiągają pełnej wydajności.

Są oczywiście wyjątki, np. Wiedźmin 3 DX11 lub DL2 z wyłączonym RT. Te gry wymagają wyższej przepustowości pamięci w 4K. Widać to w testach PurePC.
Wiedźmin 3 DX11, w 4K RTX 4080 jest wydajniejszy od RTX 4070 Ti o 33,8%.
https://www.purepc.pl/test-karty-graficznej-gigabyte-geforce-rtx-4070-ti-gaming-miales-byc-geforce-rtx-4080-12-gb-jednak-wyszlo-inaczej?page=0,16
DL2 z wyłączonym RT, w 4K RTX 4080 jest wydajniejszy od RTX 4070 Ti o 31,48%.
https://www.purepc.pl/test-karty-graficznej-gigabyte-geforce-rtx-4070-ti-gaming-miales-byc-geforce-rtx-4080-12-gb-jednak-wyszlo-inaczej?page=0,9

A czy nie jest tak, że w najbliższym czasie przybędzie nam więcej tych wyjątków? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Pavel87 napisał:

1500-1550 RPM (stock) i 1300-1350 RPM po UV. Bios gaming 

Sprawdziłem u mnie w frumarku (nie mam teraz czasu na steam i gierki) na szybko i jest ... dobrze. 67 stopni na silent i 1150 rpm max. Nie wiem na ile furmark ciśnie kartę ale 450 w było na hwinfo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, kadajo napisał:

Tak wolno im ale to nie znaczy że trzeba to popierać.

Przecież sam mówiłeś że czekasz na obniżkę cen 4070 Ti, więc popierasz NVidię czy nie? Zdecyduj się :E

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, SebastianFM napisał:

Nie rozumiem czemu się przy tym upierasz, że da się to sprawdzić tylko na karcie z taką samą ilością jednostek i wyższą przepustowością pamięci. Podawałem ci już wcześniej przykład z RTX 4080, który ma tą samą częstotliwość, o 26,7% więcej jednostek i o 33,3% wyższą przepustowość pamięci. O ile ma wyższą wydajność w grach? Jeżeli RTX 4070 Ti byłby ograniczony przez przepustowość pamięci to RTX powinien mieć wydajność wyższą niż o te 26% a tak nie jest.
Jestem przekonany w 100%, że porównanie wydajności RTX 4070 i RTX 4070 Ti to potwierdzi.

Ja doszedłem do wniosku, że całe to zamieszanie z przepustowością wynika z błędu polegającego na porównywaniu z wydajnością RTX 30x0. Przy dużej ilości jednostek GPU w grach przy niskiej rozdzielczości nie jest w stanie osiągnąć 100% wydajności. Nie będę tutaj tego wyjaśniał, to jest fakt.

Tutaj nie masz racji. Jakie masz wogóle podstawy do tego, żeby tak twierdzić? 4K nie wymaga większej przepustowości pamięci. To jest jakiś już dawno nieaktualny mit. Ja mogę to prosto udowodnić a ty?

 

Po podkręceniu pamięci na 4070ti niwelujemy tą przepustowość także do poziomu około 25% przewagi na rzecz 4080.

Ale szczerze nie zauważyłem po podkręceniu jakiegoś magicznego zastrzyku fps w 4k co by wynikało z zwiększenia przepustowości.

Więc ta teza że to wina tylko przepustowości nie do końca może być prawdziwa.

Zobaczmy na 3090ti ma 1000GB/s a 4080 720GB/s a pomimo tego 4080 nie dławi się a powinna na zdrowy rozum porównując te wartości.

Edytowane przez Lufhasa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, duli97 napisał:

A czy nie jest tak, że w najbliższym czasie przybędzie nam więcej tych wyjątków? ?

Nie, wręcz przeciwnie. W nowych grach ten problem nie występuje. Wynika to ze stosowania lepiej zoptymalizowanych shader'ow, korzystających z pamięci Shared, dostosowanych do nowszych architektur.

Edytowane przez SebastianFM
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, mozonek napisał:

Sprawdziłem u mnie w frumarku (nie mam teraz czasu na steam i gierki) na szybko i jest ... dobrze. 67 stopni na silent i 1150 rpm max. Nie wiem na ile furmark ciśnie kartę ale 450 w było na hwinfo. 

U mnie na biosie gaming i UV, nie ciągnie wiecej niż 390-400W w grach i 3dmarkach. Na stock dobijało do 450W według gpu-z. Będziesz przestawiał na bios gaming? U mnie temperatury na podobnym poziomie jak w mojej poprzedniej 3080 SuprimX, ale za to 4090 jest cichsza no i jednak sporo wydajniejsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Pavel87 napisał:

U mnie na biosie gaming i UV, nie ciągnie wiecej niż 390-400W w grach i 3dmarkach. Na stock dobijało do 450W według gpu-z. Będziesz przestawiał na bios gaming? U mnie temperatury na podobnym poziomie jak w mojej poprzedniej 3080 SuprimX, ale za to 4090 jest cichsza no i jednak sporo wydajniejsza

Nie widzę potrzeby skoro na slient jest tak dobrze. Jeszcze potestuje i na razie zostawię jak nie będzię zmiany. Mam też w 2 kompie mastera 3080 to do niego bez uv nie ma co podchodzić. Na razie walczę z chłodzeniem 13900k :> Czytałem że uv niestety obniża wydajność. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...