Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, cyberpunk2020 napisał:

No nie zgodze sie, po pierwsze na pewnym poziomie juz karta i tak cichsza niz "tlo" i tych 7dBA roznicy nie uslyszysz, po drugie ta Noctua ma poprostu bios ktory chodzi na 850rpm, Suprima tez tak puscisz tylko musisz recznie zrobic nastaw.

Tło może być rożne, jak masz bardzo cicho w pokoju to usłyszysz wszytko uwierz mi. Słyszycie cewki na kartach a nie słyszycie wentylatorów na 1000-1200 obr. proszę cie :)
MSI całkiem możliwe ze schodzi poniżej 1000 rpm. Jeśli tak jest to "teoretycznie" można uzyskać to samo, zapominasz tylko o jednym, Noctua ma wentylatory Noctua a nie jakiś chiński badziew jak MSI a tu gwarantuje ci ze jest różnica bardzo duża w łożyskach i ich pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od tego czy ktoś usłyszy różnicę czy nie, w przypadku RTX 4080 dopłacanie do "lepszej" wersji ma jak prawie nigdy w historii absolutnie 0 sensu. Nawet najtańsze wersje producentów charakteryzują się świetną kulturą pracy, temperaturami itd... Jak mówi popularne przysłowie - jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać? Jedyne, co pozostaje to loteria "cewkowa", a tu paradoksalnie wedle luźnych statystyk użytkowników(jak i moich doświadczeń) najtańsze warianty mają rzadziej problem niż te topowe.

Edytowane przez Mripper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyłka ta Noctua przy takim Suprimie nie urywa, bo jest wręcz porównywalna i to w stronę ustępująca:  https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4080-noctua-oc/37.html Strix być może też nie odstaje, ale ciężko się połapać w tym naćkanym grafie. Wygląda na to, że te ~330W 4080 to taka ilość, przy której przewaga wielkości radiatora MSI robi porównywalną robotę do high-endowych śmigieł Noctua w połączeniu z radiatorem skromniejszym. I tutaj widzę odpowiedź, dlaczego za Ampere NoctuaxASUS woleli bić rekordy ciszy na 3070 czy jeszcze nie takiej strasznej do schłodzenia 3080 zamiast ładowania tego kozackiego chłodzenia na karty, którym wydawałoby się bardziej by się przydało.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, lis22 napisał:

Znalazłem RTX 4080 za 6 700 zł ale jak już pisałem, ta karta potrzebuje zasilacza 850 wat a ja mam 750 wat i obawiam się, czy nie będzie jakiś blue screenów czy czegoś podobnego? Do tego mam procesor I9-9900K, który może być wąskim gardłem dla grafiki, ostatnio oglądałem taki filmik na kanale X Kom o doborze procesora do tej karty i Oni polecają tam Core i9-13900K. Jak bardzo I9-9900K ograniczy tę kartę w 1440p?

Pokaż palcem gdzie tam jest powiedziane że do 4080/90 polecają 13900... Bzdury jakieś. Powiedziane jest żeby optymalnie brać 13700 i nie schodzić niżej jak 13600. Do 1440p i 4k te procki zupełnie wystarczą. Co do 4080 w połączeniu z 9900k mogę się wypowiedzieć bo na takim secie jeszcze obecnie jestem. Procek ogólnie jeszcze wyrabia, ale są momenty że występuje wąskie gardło. Na przykład w rdr2 jak wjedziesz do miasta to procek momentami przekracza 80% użycia i są dropy. W bf 2042 procek (w zależności od mapy i ilości graczy) też mocno dociśnięty i przebija 80%. Moje zdanie jest takie że najlepiej wymienić 9900, ale można też przetrzymać na nim chwilę jak kasy nie ma żeby wszystko wymienić. Kupować raczej 13700 lub 7700 i będzie to hulało jak trzeba. W ddr4 bym się już nie pchał jak jest budżet. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba że Asus w tej wersji Noctua zrobił coś aby cewki były idealnie ciche. Jeśli nie to trochę porażka.
Tutaj za dużo zmiennych wchodzi które decydują o cenie plus chorej marzy dla producenta.
Zobaczymy jak jakieś testy "audio" tej karty się pojawia czy o cewkach coś będą mówić.

7 minut temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Tyłka ta Noctua przy takim Suprimie nie urywa, bo jest wręcz porównywalna i to w stronę ustępująca:  https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4080-noctua-oc/37.html Strix być może też nie odstaje, ale ciężko się połapać w tym naćkanym grafie. Wygląda na to, że te ~330W 4080 to taka ilość, przy której przewaga wielkości radiatora MSI robi porównywalną robotę do high-endowych śmigieł Noctua w połączeniu z radiatorem skromniejszym. I tutaj widzę odpowiedź, dlaczego za Ampere NoctuaxASUS woleli bić rekordy ciszy na 3070 czy jeszcze nie takiej strasznej do schłodzenia 3080 zamiast ładowania tego kozackiego chłodzenia na karty, którym wydawałoby się bardziej by się przydało.

 

Przepływu powietrza pewnie nie będzie słychać ale same łożyska już tak, sam wiesz o co chodzi.
To i tak specyficzny produkt dla wąskiej grupy odbiorców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, karsone napisał:

Pokaż palcem gdzie tam jest powiedziane że do 4080/90 polecają 13900... Bzdury jakieś. Powiedziane jest żeby optymalnie brać 13700 i nie schodzić niżej jak 13600. Do 1440p i 4k te procki zupełnie wystarczą. Co do 4080 w połączeniu z 9900k mogę się wypowiedzieć bo na takim secie jeszcze obecnie jestem. Procek ogólnie jeszcze wyrabia, ale są momenty że występuje wąskie gardło. Na przykład w rdr2 jak wjedziesz do miasta to procek momentami przekracza 80% użycia i są dropy. W bf 2042 procek (w zależności od mapy i ilości graczy) też mocno dociśnięty i przebija 80%. Moje zdanie jest takie że najlepiej wymienić 9900, ale można też przetrzymać na nim chwilę jak kasy nie ma żeby wszystko wymienić. Kupować raczej 13700 lub 7700 i będzie to hulało jak trzeba. W ddr4 bym się już nie pchał jak jest budżet. 

A w jakiej rozdzielczości Grasz?

Ja gram w 1440p i jeśli wydajność będzie zauważalnie wyższa niż w przypadku RTX 2080TI to nie przeszkadza mi spadek potencjalnego potencjału karty.

Innym rozwiązaniem jest wymiana całego PC i sprzedaż obecnego PC - X Kom oferuje taki oto zestaw:

https://www.x-kom.pl/p/1081023-desktop-g4m3r-elite-i9-13900kf-64gb-2tb-rtx4090-w11px.html

Nie wiem tylko, ile mógłbym zażądać za obecnego PC?

Jest jeszcze kwestia dysku lub dysków SSD - obecnie mam dwa dyski SSD i jeden HDD na MSI MPG Z390 Gaming Edge PC, mogę tam jeszcze dołożyć dysk lub więcej SSD usuwając dysk HDD, czy musiałbym usunąć oba dyski SSD i zamienić je na większe, np. 4TB?

Edytowane przez lis22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz wyjdą nowe gry i ten spadek potencjału karty odejdzie w zapomnienie.
Co się szybciej starzeje CPU czy GPU.

Poza tym jak grasz w 60 fps to nie ma o czym mówić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, lis22 napisał:

A w jakiej rozdzielczości Grasz?

Ja gram w 1440p i jeśli wydajność będzie zauważalnie wyższa niż w przypadku RTX 2080TI to nie przeszkadza mi spadek potencjalnego potencjału karty.

1440p. Będzie ogromna różnica względem 2080ti. Będziesz zadowolony z klatek tylko licz się z dropami w pewnych lokacjach.

21 minut temu, kadajo napisał:

Co się szybciej starzeje CPU czy GPU.

Gpu. Wygrałem coś?  :E

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, karsone napisał:

Gpu. Wygrałem coś?  :E

ASUS officially launches GeForce RTX 4080 Noctua Edition at $1650/€1699.99  - VideoCardz.com

?

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.03.2023 o 09:48, wkamil73 napisał:

Jest stara Asus Aura, mniejsza niż AC ale też śmieciowa ? 

Niestety nie działa :(  Potwierdzam że Asus (przynajmniej TUF) nie trzyma ustawień po odłączeniu kompa od prądu :(  

UJRrYdl.jpg

Edytowane przez maras2574
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kadajo napisał:

Chyba że Asus w tej wersji Noctua zrobił coś aby cewki były idealnie ciche. Jeśli nie to trochę porażka.
Tutaj za dużo zmiennych wchodzi które decydują o cenie plus chorej marzy dla producenta.
Zobaczymy jak jakieś testy "audio" tej karty się pojawia czy o cewkach coś będą mówić.

Przepływu powietrza pewnie nie będzie słychać ale same łożyska już tak, sam wiesz o co chodzi.
To i tak specyficzny produkt dla wąskiej grupy odbiorców.

Mówimy o zbyt niskich poziomach hałasu, by różnice wewnętrzne wentylatorów były zauważalne. Taki Suprim czy Noctua są kartami już tak cichymi, że żeby je usłyszeć musisz mieć wszystko inne niesłyszalne. W większości przypadków reszta grubo zagłuszy kartę. Nawet jeśli ktoś jest w stanie schłodzić resztę w sposób niesłyszalny, tak by karta była jedynym źródłem hałasu komputera, musiałbyś mieć kartę z wyjątkowo podłymi wentylatorami, by przy tych prędkościach słyszeć ich łożyska. Zobacz sobie porównanie 4080 u Liptona czy tam x-kom - podłe są Gamerocki i zwyczajowo Zotac, a reszta na niskich prędkościach brzmi bardzo podobnie. Dla mnie karta Noctua to bardziej ciekawostka, może z czasem przedmiot kolekcjonerski czy teraz coś ukierunkowanego na strzyżenie cichofili bezkompromisowych do poziomu nieracjonalnej przesady.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak jest, ale tak samo jak z Noctua do budy, niby można taniej ale jednak Noctua jest bardzo cicha, nic nie klekocze, terkocze nic nie cyka, słychać tylko szum powietrza. Tu masz to samo tylko na karcie. Miałem rożne wentylatory ale zawsze było w nich mniej lub bardziej słychać łożyska, tylko Noctua jest cicha jak czarna dziura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maras2574 mój strix 6900 był widziany przez Aurę, ale żeby chciał trzymać ustawiony kolor, to procesy musiały być zainstalowane. Aura nie musiała być odpalona. Oczywiście po deinstalacji Aury wszystkie ustawienia poszły... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, kadajo napisał:

W sumie tak jest, ale tak samo jak z Noctua do budy, niby można taniej ale jednak Noctua jest bardzo cicha, nic nie klekocze, terkocze nic nie cyka, słychać tylko szum powietrza. Tu masz to samo tylko na karcie. Miałem rożne wentylatory ale zawsze było w nich mniej lub bardziej słychać łożyska, tylko Noctua jest cicha jak czarna dziura.

Co do wentylatorów budy się zgodzę, bo jeśli mają się obracać cały czas, to ciężej o takie z cichymi bebechami. Tu faktycznie często minimalny hałas wentylatora jest większy niż generowanego wtedy przez niego przepływu powietrza. Jednak przy możliwościach jakie dają obecna moda na przegięte coolery grafik i zwyczajowym sensie ograniczenia poboru mocy, z niemal każdej karty zrobi się ledwie słyszalną, więc zagłuszaną przez resztę, a tryb pół-pasywny załatwi sprawę hałasu w idle. Na przykładzie Ada sens płacenia za absolutnie najlepsze coolery widzę jedynie przy 4090 i chęci pałowania jej na 450W - przy takich poborach mimo najbardziej pojechanych coolerów te karty są po prostu głośniejsze niż 4080 czy 70 Ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz nie jest to tak do konca, mam TUF'a niby dobra karta a słychać "szum" łożysk niezależnie od obrotów, podobnie było w MSI i tutaj Noctua by tego nie miała i karta byłaby idealnie cicha, tak jest to specyficzna sytuacja ale jestem osoba która słyszy takie rzeczy i jakby mogła to by tego się pozbyła, szczerze to kusi mnie zdjęcie tych wentylatorów i założenie właśnie 2xNoctua 120mm, Radiator tego TUF'a aż się o to prosi.

cooler5.jpg

Ktos zapyta po co? Bo mogę, bo będzie jeszcze ciszej.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Sebastiansbk napisał:

Jakiej firmy macie pamięci w swoich kartach ?

GDDR6X robi tylko Micron.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kadajo napisał:

A widzisz nie jest to tak do konca, mam TUF'a niby dobra karta a słychać "szum" łożysk niezależnie od obrotów, podobnie było w MSI i tutaj Noctua by tego nie miała i karta byłaby idealnie cicha, tak jest to specyficzna sytuacja ale jestem osoba która słyszy takie rzeczy i jakby mogła to by tego się pozbyła, szczerze to kusi mnie zdjęcie tych wentylatorów i założenie właśnie 2xNoctua 120mm, Radiator tego TUF'a aż się o to prosi.

cooler5.jpg

Ktos zapyta po co? Bo mogę, bo będzie jeszcze ciszej.

Kwestia tego, czy to jeszcze ciszej będzie zauważalne i realnie robiące różnicę. Sam jestem bardzo cięty w temacie kultury pracy, ale nie do stopnia na zasadzie "zawsze może być ciszej". Poniżej pewnego poziomu (zerowej uciążliwości) dalsze obniżanie głośności nie ma dla mnie sensu. Na zasadzie tego, że mój obecny komputer jest cichszy niż bym oczekiwał, więc jeśli byłby troszkę głośniejszy, to nie zrobiłoby mi to różnicy. Aż sobie odpaliłem GPU Tweak i przysłuchałem się śmigłom na moim TUFie. Ma inne wentylatory od twojego, ale te łożyska też słychać, a minimalna prędkość 1000 rpm też jest słyszalna (minimalna osiągalna w GPU Tweak, bo z z trybu pasywnego startuje od ~570 rpm). Jednak tak słyszalna, że nie byłem do końca tego pewien, więc musiałem zdjąć top obudowy i jeszcze pochylić się nad nią. Karta po ograniczeniu do tolerowalnego poboru mocy pod obciążeniem obraca się na 1000-1100rpm, jest dużo cichsza od wentylatorów obudowy czy nawet bardzo cichego coolera procka, więc te tufowe łożyska są kompletnie zagłuszane, a mi nie przeszkadzają. Nawet biorąc pod uwagę, że wentylatory poprzedniego TUFa (3070) były cichsze, miały niższą prędkość minimalną, a przy tych 1000 rpm były niesłyszalne, więc tu jest z każdej strony downgrade - jednak w każdej kwestii nieistotny. Swoją drogą pewnie w TUFach (jak i większości kart) siedzą łożyska kulkowe, a one super ciche nie są, ale w przypadku grafik są złem koniecznym - obojętne na orientację, bardzo długowieczne, a lepiej niż FDB znoszą przechodzenie w tryb aktywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt ze to już są ostre fanaberie. Ale każdy ma inne zboczenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Ci to chyba kiedyś pisałem - przez to "zawsze może być ciszej" nigdy nie będziesz zadowolony, a chodzi o to, by nie tyle nie być niezadowolony, a być zadowolony :] Kompa słyszę, kiedy gra za bardzo nie wydaje dźwięków, jest to hałas delikatny i miły dla ucha - jak tu nie być usatysfakcjonowany? I ja się jaram przez cały czas, że taki cichy komputerek. Do tego wszystko co tworzy mój setup jest co najmniej niezłe, wszystko wybrałem sam i fajnie to działa: piękny obraz na monitorze, wspaniały dźwięk z głośników, podkładka pod mysz mięciutka... :D A ja w każdym momencie zbieram plony tej wspaniałości i związanej z nią satysfakcji :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam jara jak kompa nie słychać, zero, null... nie ma różnicy miedzy włączonym a wyłączonym :E
Chyba najlepiej będzie jak po prostu odsunę go od siebie na 3M za jakąś kanapę, przy takiej głośności jaka teraz wydaje pod obciążeniem z takiej odległości za obiektem będzie niesłyszalny :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Asusa to moim zdaniem jest jeszcze jakas loteria jakości wentyli, miałem u siebie 2 sztuki RTX 4080 TUF i jedna miała jak na moje ucho kompletnie nieslyszalne lozyska, a druga ewidentnie slyszalne juz na najnizszych obrotach (ale bardzo ciche). Ale to i tak nie ma znaczenia bo w obu przypadkach cewki calkowicie zagluszaly wentyl. Z tych co testowalem najcichsze lozyska miało MSI i PNY, najglosniejsze Gigabyte. Ogolnie ciezko kupic naprawde cicha karte w tej generacji, ja jeszcze na taka nie trafilem. Te wszystkie tansze modele "no name" maja problem z glosnoscia wentyli i lozyska wentyli (albo bardzo slabe QC), te lepsze modele maja ciche wentyle ale cewki glosniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jestem ślepy czy nie ma osobnego wątku w sprawie pokazu na GTC? Bo było kilka nowości i to ciekawych. 

 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, wkamil73 napisał:

Oczywiście po deinstalacji Aury wszystkie ustawienia poszły... :)

U mnie po deinstalacji (tej nowej) trzymało ustawienia. Ale wystarczył hebel i poszło się gonić :(  Ciekawe że w OpenRGB jest 4090, a nie ma 4080 :( :hmm:

qGT1yWJ.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...