Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Broly napisał:

@SebastianFM

 

A jest jakiś realny sposób na sprawdzenie czy jest bottleneck? czy to od gpu czy od cpu?

Jeśli latają Ci gierki z wykorzystaniem GPU na 97-100%, to nie masz co się martwić prockiem ;) 

Generalnie ogólna zasada jest taka, że czym więcej fps, tym trzeba mieć mocniejszego procka. Wszystko zależy w jaką rozgrywkę targetujesz. Jeśli chcesz pograć 4k z uber RT, to siłą rzeczy nie będziesz mieć dużo fps. Z drugiej strony może chciałbyś cisnąć CS GO w FHD aby mieć 500 fps? Tu już będzie problem. 

Do tego dochodzi jeszcze specyfika poszczególnych gier. Jak wyżej wspomniano, niektóre są bardzo źle zoptymalizowane i mogą naginać ogólną zasadę ;)  

 

Zresztą co za różnica. Byłeś w stanie wydać tyle pieniążków na grafę. Dobrze wiesz, że nie wytrzymasz i w bliskiej przyszłości zmienisz procka i nie będzie żadnych dylematów o bottleneckach 8:E

 

Edytowane przez MaxaM
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Broly napisał:

@SebastianFM

 

A jest jakiś realny sposób na sprawdzenie czy jest bottleneck? czy to od gpu czy od cpu?

Oczywiście, że jest. Jeżeli zmniejszasz rozdzielczość a ilość klatek nie wzrasta to znaczy, że w danym przypadku to wydajność procesora ogranicza ilość FPS. Jeżeli natomiast karta graficzna pracuje na 100% a zmniejszenie rozdzielczości lub opcji graficznych ma wpływ na ilość FPS to ona jest ograniczeniem.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, myślicie, że to możliwe, że karta jest walnięta skoro tylko z jedną grą jest problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, PiPoLiNiO napisał:

Panowie, myślicie, że to możliwe, że karta jest walnięta skoro tylko z jedną grą jest problem?

Bardzo mało prawdopodobne.

Godzinę temu, Minciu napisał:

Zapytajcie AI czy 30% na wentylacja GPU jest ciche czy nie.. ciekawe czy się połapie że to zależy od GPU jak ma bios ustawiony XD bo na forum ludki często nie ogarniają XD

Nie połapało się :E

"The loudness of a graphics card's fans at 30% speed can vary depending on several factors, such as the specific graphics card model, the quality of the fans, and the ambient noise level in the room. In general, however, a fan speed of 30% on a graphics card is not typically considered loud.

Most modern graphics cards are designed to ramp up their fan speeds as the workload increases to maintain optimal temperatures and prevent overheating. This means that the fan speed will increase as the workload becomes more demanding, which can result in increased noise levels.

If you find that your graphics card's fans are consistently loud, even at lower fan speeds, it may indicate that the fans are of lower quality or that the graphics card is designed to prioritize cooling performance over quiet operation. In this case, you may want to consider upgrading to a higher quality graphics card with better cooling performance, or using software to adjust the fan speed and noise levels to your preferences."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Panowie, myślicie, że to możliwe, że karta jest walnięta skoro tylko z jedną grą jest problem?

Gra jest walnięta a nie karta, tu jest problem. Nie było jakiegoś patcha albo coś ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, maras2574 napisał:

Gra jest walnięta a nie karta, tu jest problem. Nie było jakiegoś patcha albo coś ? 

Nic nie było. Zainstalowałem dziś wczorajsze stery Nvidia i problem gotowy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Nic nie było. Zainstalowałem dziś wczorajsze stery Nvidia i problem gotowy ??

Ale tylko w tej grze masz problem, czy to nie dziwne ? A włączałeś jakieś benchmarki, np. Time Spy, Port Royale ? Albo darmowe OCCT, Furmark itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje 3 grosze. Odnośnie proca, jego roli i wykorzystaniu w grach i o hałasie/ciszy.
Wydajności proca nigdy nie wystarczy, a już zdecydowanie przy kartach serii 4xxx bym brał najlepszy na jaki stać, a wskaźnikami wykorzystania procesora to można się conajwyżej po wydrukowaniu podetrzeć. Może być tak, że brakuje proca i masz spadki do 40fps, choć średni fps to 100fps. Na wskaźniku może tego nawet nie być widać. Inna sprawa to wykorzystanie wątków. Samo wykorzytanie proca, jeśli określa wszystkie rdzenie na raz, jest w grach najczęściej kompletnie bezużyteczną informacją. 
Kiedyś sprawa była prostsza - dawało się tekstury na very low i rozdzielczość typu 480p i się sprawdzało czy gra chodzi lepiej. Tak? Wisi na karcie. Nie? Wisi na CPU. Dziś to nie jest już takie proste, ale jest masa gier, które nie trzymają 90fps nawet w 1080p na 4090 bez RT, mimo najlepszego możliwego proca. 

A co do hałasu, to bierzcie pod uwagę, że to, że nie słychać jak się gra nie znaczy, że nie przeszkadza. Mózg potrafi zacząć ignorować niechciane dźwięki do pewnego stopnia. 
Możecie nawet nie być świadomi, ale pogranie dłużej przy hałasie, może dawać takie nieoczywiste efekty jak szybsze zmęczenie lub gorsze zdrowie przez większy stres. Ostatnio badania sugerują, że ludzkość niedoceniała wpływu hałasu na samopoczucie i zdrowie. Może jednak lepiej wybrać cichszy model.
Albo zatroszczyć się o akustykę, bo przemeblowanie pokoju może dać lepsze efekty niż kupienie 4090tki za 12000 zamiast za 9000.

Żeby nie było potem, że kupiliście 4090tkę za górę kasy, a po pół roku stwierdziliście, że już nie grywacie dłużej, bo jakoś tak po 2 godzinach nie macie już ochoty. 
Ja raz miałem w kompie referentowego "blowera" to zauważyłem, że po 20 minutach już mam dosyć takiego grania. No ale to na pewno nie był ten poziom hałasu co duży wentyl kręcący się z 1300RPM.

To jest kwestia indywidualna, oczywiście, ale nie ma co się nabijać z tych co cenią sobie ciszę. 
Nie ma co też szydzić z kogoś, że jest "głuchy" jak mu 1300RPM nie przeszkadza, bo w dwóch pokojach ten sam hałas może być 5x bardziej dokuczliwy w jednym niż w drugim.

PS. Niezwiązane z 40xx, ale NV właśnie podpompowała encodery na kartach od serii 7xx wzwyż. Dla przykładu, teraz dla kart, gdzie oficjalna strona podawała obsługę 3 strumieni, jest 5 strumeni.

  • Confused 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, maras2574 napisał:

Ale tylko w tej grze masz problem, czy to nie dziwne ? A włączałeś jakieś benchmarki, np. Time Spy, Port Royale ? Albo darmowe OCCT, Furmark itp...

Jednak widzę, że był jakiś update w nocy do Fortnite,  no ale to chyba pełno ludzi miałoby problem. No 3D Mark normalnie śmiga. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Nic nie było. Zainstalowałem dziś wczorajsze stery Nvidia i problem gotowy ??

Instalowałeś stery bez neta ? Jeśli nie to spróbuj. Odinstaluj przez DDU w trybie awaryjnym, odłącz neta, zaznacz opcję Czysta instalacja ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, PiPoLiNiO napisał:

Jednak widzę, że był jakiś update w nocy do Fortnite,  no ale to chyba pełno ludzi miałoby problem. No 3D Mark normalnie śmiga. 

Fortnite po ostatnich update'ach jest wybitnie wrazliwy na niestabilny CPU, raczej w ta strone bym szedl z testowaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maras2574 napisał:

Instalowałeś stery bez neta ? Jeśli nie to spróbuj. Odinstaluj przez DDU w trybie awaryjnym, odłącz neta, zaznacz opcję Czysta instalacja ....

Niestety, bez zmian. 

58 minut temu, cyberpunk2020 napisał:

Fortnite po ostatnich update'ach jest wybitnie wrazliwy na niestabilny CPU, raczej w ta strone bym szedl z testowaniem

No sprawdzałem na stock i jest to samo. Stock karta, stock ram, stock procek. 

Włączyłem Furmark i też 0 problemów. 

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gra na śmietnik :E  Już widzę co by się działo jakby @caleb59 mial to co Ty, Fortnite skopane, przemielone i wyplute ( i wcale się nie dziwię), bo wszystko na to wskazuje że to właśnie z grą jest coś nie tak :(  Przeskanuj pliki gry, nie wiem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, maras2574 napisał:

Gra na śmietnik :E  Już widzę co by się działo jakby @caleb59 mial to co Ty, Fortnite skopane, przemielone i wyplute ( i wcale się nie dziwię), bo wszystko na to wskazuje że to właśnie z grą jest coś nie tak :(  Przeskanuj pliki gry, nie wiem....

Problem w tym, że lubię w nią grać ??

Robiłem naprawę plików. 3 razy już pobierałem na nowo. Totalnie zero zmian. Zawsze crash podczas uruchamiania gry i błąd "fortnite out of video memory trying to allocate a rendering resource". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Problem w tym, że lubię w nią grać ??

Robiłem naprawę plików. 3 razy już pobierałem na nowo. Totalnie zero zmian. Zawsze crash podczas uruchamiania gry i błąd "fortnite out of video memory trying to allocate a rendering resource". 

Czytam wlasnie post na forum Reddit ze ktos mial taki sam blad https://www.reddit.com/r/FortNiteBR/comments/zgl1y2/out_of_video_memory_error_on_high_end_system/

I jest rozwiazanie "100% fixed my game crashing with the error. Not only this game, but also another one was affected. To resolve the issue, I had to remove some of the undervolting on my 13900k. Now, there are no more errors and the issue is completely resolved."

Mozesz masz procesor zepsuty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, cyberpunk2020 napisał:

Czytam wlasnie post na forum Reddit ze ktos mial taki sam blad https://www.reddit.com/r/FortNiteBR/comments/zgl1y2/out_of_video_memory_error_on_high_end_system/

I jest rozwiazanie "100% fixed my game crashing with the error. Not only this game, but also another one was affected. To resolve the issue, I had to remove some of the undervolting on my 13900k. Now, there are no more errors and the issue is completely resolved."

Mozesz masz procesor zepsuty.

Widziałem to. Jak sam widzisz typ miał problem z wieloma grami. Więc oczywiste, że zrobił gówniany undervolting, a jego usunięcie sprawiło, że gry zaczęły działać :)

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzę też, że problem się przewija w google, ale nie ma jakiegoś standardowego lekarstwa podanego.

@PiPoLiNiO

Nie masz czasami wyłączonego lub zmniejszonego page file w Windzie? Jak tak to mimo wszystko sprawdź dla pewności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, PiPoLiNiO napisał:

Widziałem to. Jak sam widzisz typ miał problem z wieloma grami. Więc oczywiste, że zrobił gówniany undervolting, a jego usunięcie sprawiło, że gry zaczęły działać :)

Wylacz calkowicie XMP na pamieciach i przetestuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lukadd napisał:

No widzę też, że problem się przewija w google, ale nie ma jakiegoś standardowego lekarstwa podanego.

@PiPoLiNiO

Nie masz czasami wyłączonego lub zmniejszonego page file w Windzie? Jak tak to mimo wszystko sprawdź dla pewności.

Z tym też kombinowałem. Wyłączałem, dawałem 12000-30000 tak jak na yt mówili. Zero zmian. 

3 minuty temu, cyberpunk2020 napisał:

Wylacz calkowicie XMP na pamieciach i przetestuj.

Włożyłem nawet inne pamięci i odpaliłem na 4800. To samo. Z 1 kością też to samo. 

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, PiPoLiNiO napisał:

Włożyłem nawet inne pamięci i odpaliłem na 4800. To samo. 

Zaktualizuj jeszcze sterownik chipsetu i firmware Intel ME plyty glownej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tu ktoś z 4090 od Gigabyte? U was też tak cewki piszczą? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, cyberpunk2020 napisał:

Zaktualizuj jeszcze sterownik chipsetu i firmware Intel ME plyty glownej.

To też robiłem. Zrobiłem wszystko co można zrobić ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Mark97 napisał:

Jest tu ktoś z 4090 od Gigabyte? U was też tak cewki piszczą? :D

U mnie ciche na Giguisiu Windforce 4090.

Ciche na tyle, że nie wychodzą z zamkniętej budy co stoi na biurku, dopiero po otwarciu okna i przysłuchiwaniu się z bliska lekko je słychać.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, PiPoLiNiO napisał:

To też robiłem. Zrobiłem wszystko co można zrobić ???

Wbijałeś DX11?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lukadd napisał:

U mnie ciche na Giguisiu Windforce 4090.

Ciche na tyle, że nie wychodzą z zamkniętej budy co stoi na biurku, dopiero po otwarciu okna i przysłuchiwaniu się z bliska lekko je słychać.

A robiłeś jakiś undervolting etc? U mnie piszczą strasznie... Teoretycznie nie mam jeszcze żadnych wentylatorów w obudowie oprócz tych na AIO więc być może je zagłuszę ale...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • https://pilgrimoutpost.techlandgg.com/news/nightmare-mode-update/?lang=en
    • Spróbuj takiej metody: Pobierz malutki sofcik i uruchom go jako administrator: https://forums.guru3d.com/threads/windows-line-based-vs-message-signaled-based-interrupts-msi-tool.378044/ Ja programik się uruchomi, ustaw wszystkie przerwania na MSI, kliknij w prawym górnym rogu apply i zrestartuj komputer. Uruchom jakiś program/grę, gdzie komputer ma problemy i zobacz, czy coś się poprawiło. Można też pojedynczo przydzielać priorytety dla wymienionych w tabelce podzespołów. U mnie jak widać grafika jest na high i nie koliduje z innymi. Zdarzało mi się mieć wywalanie z gry do pulpitu, bo przerwania systemowe przydzielone z automatu kolidowały między sobą i takie rozwiązanie pomogło. Warto spróbować - tylko nie zmieniaj wszystkich ustawień na raz, ma być zmieniona jedna wartość, apply i restart komputera. Aha... w sterowniku nvidii przydziel rozmiar pamięci podręcznej na "nieograniczony"   p.s. takich problemów, jakie ma Twoja platforma jeszcze nie widziałem, a masz bardzo mocny zestaw.    
    • Ustaw Power Limit na 1% i będzie git. 
    • Miałem dwa "gamingowe" delle. W obu laptopach był problem z tzw. "coil whine", czyli dziwnym odgłosem syczenia i piszczenia. Co ciekawe jak otworzyłem obudowę i sprawdzałem decybelomierzem co wydaje ten dźwięk okazało się że w obu dellach chodzi o sekcję zasilania procesora (albo jakieś dławiki?) a nie o kartę graficzną. Dokładniej o te zaznaczone punkty Dla mnie było to na tyle denerwujące że na dłuższą metę męczyłem się używając lapka. Połowicznie pomagało wyłączenie w biosie Intel C-State (czyli wyłączenie trybu turbo).  Teraz mam chwilowo najtańszego MSI GF63 z i7 9750H + RTX 1650 i zero tego typu problemów. Gamingowe delle będę już raczej omijał szerokim łukiem. Ale z ciekawości możesz spróbować wyłączyć u siebie w biosie opcję C-STATE i zobaczyć czy będzie jakaś różnica. Aha, i nie wiem jak u ciebie, ale u mnie te denerwujące piski i syki było słychać nawet podczas tak prozaicznych czynności jak przewijanie stron internetowych.
    • Wydaje  mi się, że 48-240 Hz.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...